Νιωθω περιεργα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    11

    Νιωθω περιεργα

    Γεια σας παιδια,
    βασικα δεν ξερω ακριβως πως να περιγραψω το θεμα μου...ζω στην Αγγλια και μπορω να πω ότι η ζωη μου εδώ μ αρεσει αρκετα δλδ κανω κατι που μου αρεσει, εχω μια πολυ καλη φιλη που από τυχη ηρθαμε στην ιδια πολη και γενικα είμαι ευχαριστημένη από εδώ. Αλλα τις τελευταίες μερες νιώθω σαν κατι να ερχεται η μαλλον σαν κατι να περιμενω. Βασικα νιώθω ότι η ζωη μου δεν είναι ακριβως γεματη. Όταν το συζητησα αυτό με αυτην την φιλη μου και γενικα με ατομα που εμπιστεύομαι μου ειπαν ότι και καλα είναι νωρις για να μπουν όλα σε σειρα και ότι πρεπει να κανω υπομονή και ότι τα καλυτερα δεν εχουν ερθει και τετοια (την μισω αυτην την εκφραση). Αλλα εγω νιώθω ένα μεγαλο κενο και νιώθω ότι δεν είναι ακριβως στο χερι μου να το γεμισω...δεν μπορω να προσδιορίσω ακριβως τι κενο είναι αλλα νιώθω σαν κατι να πρόκειται να γινει αλλα ρε παιδια οκ χαρουμενη με την ζωη μου εδώ αλλα δεν νιώθω γεματη...και δεν ξερω αν αντεχω να περιμενω να γεμισει αυτό το κενο και γενικα δεν ξερω τι φταιει...εχει κανεις καμια ιδεα πως θα μπορουσα να κινηθω?Η εχει υπαρξει κανεις σ αυτην την θεση?
    Ευχαριστω εκ των προτερων
    Λιζα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    Ειναι ο αερας της Αγγλιας. Μας αρρωσταινει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Φταιει η ελλειψη κοινωνικου δικτυου και υποστηρικτικων δεσμων με τους ανθρωπους. Μια καλη φιλη δεν αρκει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όταν λες κάνω κάτι που μου αρέσει υποθέτω ότι μιλάς είτε για σπουδές είτε για δουλειά. Από εκεί και πέρα τι όμως; Άλλα ενδιαφέροντα, παρέες κτλ έχεις;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    11
    Κοιτα, η αληθεια είναι ότι δεν εχω και χιλιαδες φιλους εδώ, πριν λιγους μηνες ηρθα αλλα δεν θα ελεγα ότι μου λειπουν παρεες...δλδ οκ εχω πολλη υποστηριξη γενικα από τους φιλους μου στην Ελλαδα και εδώ εχω έναν κυκλο, μικρο μεν υπαρκτο δε...αλλα σεβομαι αυτό που μου λες κ σ ευχαριστω :)

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Όταν λες κάνω κάτι που μου αρέσει υποθέτω ότι μιλάς είτε για σπουδές είτε για δουλειά. Από εκεί και πέρα τι όμως; Άλλα ενδιαφέροντα, παρέες κτλ έχεις;
    Ναι,εχω καποιες παρεες, αν και δεν είναι πολλες επειδή ηρθα πριν λιγο εδώ...γενικα το πρόγραμμα μου είναι αρκετα φορτωμενο με αυτά που ηδη κανω οποτε δεν θα ελεγα ότι εχω καιρο για αλλα ενδιαφεροντα ωσπου να πατησω καλα στο πρόγραμμα που εχω εδώ και επειτα να τα ενταξω...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    μπορει παρα πολυ απλα να ειναι το θεμα της ξενιτιας. μπορει ισως υποσυνειδητα να μην σου αρεσει εδω. προσωπικα ξερω παρα πολυ κοσμο εδω απο ελλαδα, κανενας δεν ειναι τοσο ικανοποιημενος και πληρης οσο ηταν ελλαδα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχω ζήσει για λίγο στο εξωτερικό, αλλά το είχα στο μυαλό μου ότι είναι για λίγο. Πέρασα πολύ ωραία εκεί αλλά για μόνιμα δεν ξέρω αν θα μου άρεσε. Γενικά βέβαια έχω ένα θέμα με την μονιμότητα και στην Ελλάδα, βαριέμαι για πολύ στο ίδιο μέρος. Πιθανόν να είναι αυτό που λέει η garida, ότι όσο και να το κάνεις είναι αλλαγή περιβάλλοντος και πάντα σε τρώει κάτι μέσα σου ότι από την τάδε άποψη' ήταν καλύτερα στην Ελλάδα, από την τάδε άποψη καλύτερα εδώ που είμαι, αλλά στην Ελλάδα αυτό κι εκείνο... Κι όσο περνάει ο καιρός εξιδανικεύεις και λίγο αυτό που άφησες πίσω... Αν σιγά σιγά προσαρμοστείς καλύτερα και πατήσεις καλά στο πρόγραμμα που έχεις εκεί όπως λες, και μετά κάνεις περισσότερες παρέες και βρεις περισσότερα ενδιαφέροντα και καταστάσεις που σε ευχαριστούν, θα αισθανθείς καλύτερα πιστεύω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Lisaa View Post
    Κοιτα, η αληθεια είναι ότι δεν εχω και χιλιαδες φιλους εδώ, πριν λιγους μηνες ηρθα αλλα δεν θα ελεγα ότι μου λειπουν παρεες...δλδ οκ εχω πολλη υποστηριξη γενικα από τους φιλους μου στην Ελλαδα και εδώ εχω έναν κυκλο, μικρο μεν υπαρκτο δε...αλλα σεβομαι αυτό που μου λες κ σ ευχαριστω :)
    δεν χρειαζονται χιλιαδες φιλοι, χρειαζονται λιγοι και καλοι. μη σου πω οτι και ενας φτανει.
    αφου η ζωη σου ειναισ τρωμενη κι αυτα που ασχολεισαι σε ικανοποιουν, σιγουρα αυτο που σου λειπει ειναι ενας συντροφος που να εισαι ερωτευμενη μαζι του.
    ειτε δεν υπαρχει (το πιθανοτερο), ειτε υπαρχει αλλα σου ειναι αδιαφορος..

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 15-10-2018, 02:23
  2. Νιωθω περιεργα με τον ψυχοθεραπευτη μου
    By geoefth in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 06-06-2018, 19:13
  3. Νιωθω πολυ περιεργα.
    By ftnxtzdk in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 21
    Last Post: 12-02-2016, 19:18
  4. νιωθω περιεργα
    By yogi123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-05-2014, 00:58
  5. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 02:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •