Invega
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: Invega

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807

    Invega

    Καλησπέρα,
    είναι κανείς εδώ που παίρνει Invega?
    Μπορεί να μου πεί τη γνώμη του;
    Έχει πολλές παρενέργειες και ποιές είναι αυτές ; Έχει ανησυχία ;
    Έχει πολυ λιγότερες παρενέργειες από το Risperdal ;

    Ευχαριστώ...

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    58
    καλημερα!
    παιρνω το Invega εδω και 6 μηνες περιπου και εχω να σου πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενη σε σχεση με το Risperdal! Απο οσο νιωθω και απο οσο μου εχει πει και ο γιατρος μου εχει σαφως λιγοτερες παρενεργειες απο το Risperdal, αλλα παρ\'ολα αυτα μια μικρη ανησυχια την εχω.....βεβαια εγω ειχα τεραστιο προβλημα με νευρικοτητα λογω και του θυροειδη μου, παιρνω χαπια, οποτε ο συνδιασμος με αλλα φαρμακα μπορει να ειναι λιγακι πιο δραστικος σε μενα. Γενικα ειμαι πολυ ικανοποιημενη, περα απο μια μικρη νωθροτητα που εχω στο να κανω πραγματα, που νομιζω ολα τα φαρμακα το προκαλουν και την μικρη ανησυχια που ανεφερα δεν εχω αλλες παρενεργειες....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Ευχαριστω lizard για την απαντηση. Εγω τωρα παιρνω Risperdal Quicklet και σε αντιθεση με το παλιο Risperdal τωρα δεν εχω καθολου σχεδον ανησυχια.. Ωστοσο ο γιατρος μου λεει κατι για Invega και ειμαι σε διλλημα..
    Βασικα η παντεντα του Risperdal ληγει σε λιγο και η φαρμακευτικη εταιρεια εβγαλε το Invega ,που βασιζεται στο παλαιο Risperdal,για να την ανανεωσει .

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    58
    ναι, ε?....δεν το\'ξερα αυτο για το Ιnvega!...Παντως εμενα το Risperdal δεν μου πηγαινε καθολου σαν φαρμακο και ιδιαιτερα η ενεση η Consta! Εκανα μια καθε δεκαπενθημερο και ειχα πολυ νευρικοτητα, θωλουρες στο κεφαλι, ταχυπαλμιες κτλ. Για το Quicklet το εχω ξανακουσει οτι ειναι πιο ηπιο στις παρενεργειες του, αλλα με χαλαει που ειναι υπογλωσιο....Αν και νομιζω οτι οποιο φαρμακο και αν παρω εγω μια νευρικοτητα θα την εχω....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Καλησπέρα..Η γιατρός μου συνταγογράφησε το Invega,για να μειωθεόν οι εκρήξεις θυμού που έχω..
    Γνωρίζω ότι είναι νεώτερη μορφή του Risperdal to opoio mou fernei upnlia..
    To Invega 8a to lamvanw ka8e prwi..Dedomenou oti ergazomai,mhpws 8a moy prokalei upnhlia?
    Euxaristw..

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    58
    δεν εχω παρατηρησει τασεις υπνηλιας με το συγκεκριμενο φαρμακο οσο καιρο το παιρνω και απ\'οσο ξερω ουτε στις παρενεργειες αναφερεται πουθενα για υπνηλια.......

    πιστευω πως δεν θα εχεις κανενα προβλημα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    makari!!dhladh to pwi pou 8a to pairnw den 8a exw upnhlia?8a eimai entaksei sth douleia?
    Posa mg pairneis?

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    58
    ναι, πιστευω δεν θα εχεις καθολου υπνηλια, εγω τουλαχιστον δεν εχω.....που ειμαι και υπναρου. Αλλα καλο θα ηταν να κοιμασαι καλα, να κλεινεις ενα 8ωρο υπνου πριν σηκωθεις το πρωι, για να μην νυσταζεις.....

    εγω παιρνω των 6mg 1 καθε βραδυ....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    emena mou eipe na to pairnw to prw!!:o

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    vasika exeis msn gia na mhn kanoume chat to forum?:)

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    58
    εχεις u2u

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    1
    Καλημέρα

    Παίρνω invega 6mg εδώ και ενάμιση χρόνο και δεν μου προκαλεί ΚΑΘΟΛΟΥ υπνηλία και ουσιαστικά καμία παρενέργεια.. Πραγματικά είναι σαν να μην παίρνω φάρμακο

    Μου είχε πει ο γιατρός μου ότι η μόνη παρενέργεια που μπορεί να σου προκαλέσει είναι ένας μικρός πονοκέφαλος.. αλλά σε εμένα δεν έκανε ούτε αυτό :)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •