Διπολική η κάτι άλλο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    7

    Διπολική η κάτι άλλο

    Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ. Έδω και τέσσερα χρόνια έχω μια περίεργη σχέση με μια γυναίκα 45 ετών. Είμαστε στον ίδιο εργασιακό χώρο και συνεργαζόμαστε μαζί για 4.5 χρόνια. Μου είχανε πει κάποιοι συνάδελφοι ότι έχει κάποια ψυχολογικά.
    Εγώ δεν τους πολυπιστεψα καθώς έβλεπα μια κοπέλα εργατική καλοσυνατη με το γέλιο και το χιούμορ της όλα τέλεια. Δεν σας κρύβω επίσης πως πολλές φορές με φλέρταρε δείχνοντας ερωτικό ενδιαφέρον και με πράξεις. Και εγώ ανταποκρινομουνα με τον ίδιο τρόπο. Περνάγαμε με δύο λόγια πολύ όμορφα.
    Κάποιες φορές όμως είχε κάποιες εκρήξεις θυμού που με προβλημάτισαν.
    Πχ δανείστηκα ένα στυλό της και σηκώθηκε να μου του πάρει πίσω και μόλις της είπα σε ένα δεύτερολεπτο μου πέταξε κάτω όλα τα πράγματα από το γραφείο και φεύγοντας βρόντηξε την πόρτα φωνάζοντας όλα εδώ πληρώνονται...
    Όταν μια φορά μου μίλαγε και δεν την πρόσεξα βρόντηξε την πόρτα με απίστευτη δύναμη φωνάζοντας δυνατά. Πάντα μετά από αυτά τα περιστατικά επανερχονταν στο φυσιολογικό μετά από μισή περίπου ώρα.
    Το 2017 πέρασε μια περίοδο κατάθλιψης και μου φώναζε πως δε με άντεχε άλλο και πως θέλει να φύγει και μετά από ένα μήνα όλα νορμάλ πάλι. Ενώ τους τελευταίους μήνες ήρθαμε πολύ κοντά ερωτικά πριν από δύο εβδομάδες νόμιζε πως πήγα να την εκθέσω σε κάτι και από τότε δεν μου μιλάει πλέον και οπότε με βλέπει φεύγει.
    Προσπάθησα να της μιλήσω αλλά ήταν ανένδοτη και με έσπρωξε έξω από το γραφείο φωνάζοντας. Από συγγενικό της πρόσωπο έμαθα ότι είναι υπό αγωγή με lorazepan quetiapine και sertraline αλλά δε μου είπε ξεκάθαρα από τη πάσχει. Ξέρει κάποιος να μου πει? Τι νοιάζομαι πολύ και θέλω να είμαι δίπλα της γιατί είναι υπέροχος χαρακτήρας και τη νιώθω σαν το άλλο μου μισό. Αυτή τη στιγμή ζω κάτι δύσκολο καθώς με αγνοεί παντελώς ενώ συνεχίζει με τους υπόλοιπους συναδέλφους να είναι χαμογελαστή και εργατική...

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    37
    Καλησπέρα, γνώμη μου είναι ότι δεν ακούγεται για διπολική, και η αγωγή της δεν έχει κάποιον σταθεροποιητή πχ λίθιο. Το καλύτερο θα ήταν να μην ψάχνεις τι καρτελάκι έχει κι αν είναι της διπολικής ή της τάδε ασθένειας. Πιστεύω πως όταν θελήσει και είναι έτοιμη θα το μοιραστεί.
    Last edited by amitas; 23-12-2018 at 19:10.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    7
    Προς Θεού σκοπός μου δεν είναι να την κατηγοριοποιησω κάπου. Εξάλλου τόνισα ότι την νοιάζομαι πολύ. Θέλω να ξέρω αν κάποιος έχει εμπειρία με ανάλογη πάθηση για να μάθω πως να την προσέγγιζω σωστά και πως μπορώ να την βοηθήσω- στηρίξω.

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by shadow1979 View Post
    Προς Θεού σκοπός μου δεν είναι να την κατηγοριοποιησω κάπου. Εξάλλου τόνισα ότι την νοιάζομαι πολύ. Θέλω να ξέρω αν κάποιος έχει εμπειρία με ανάλογη πάθηση για να μάθω πως να την προσέγγιζω σωστά και πως μπορώ να την βοηθήσω- στηρίξω.
    Το κατάλαβα. Οι εκρήξεις θυμού είναι κύριος στην οριακή διαταραχή προσωπικότητας, το κατάλληλο θα ήταν να της δώσεις τον χρόνο της και θα ηρεμήσει και πιστεύω σιγά σιγά θα σου πει και για τα ψυχολογικά της.
    Τώρα πως να την βοηθήσεις δεν ξέρω πραγματικά, δεν μπορώ να σκεφτώ και πολλά.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by amitas View Post
    Το κατάλαβα. Οι εκρήξεις θυμού είναι κύριος στην οριακή διαταραχή προσωπικότητας, το κατάλληλο θα ήταν να της δώσεις τον χρόνο της και θα ηρεμήσει και πιστεύω σιγά σιγά θα σου πει και για τα ψυχολογικά της.
    Τώρα πως να την βοηθήσεις δεν ξέρω πραγματικά, δεν μπορώ να σκεφτώ και πολλά.
    Και εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου από προσωπική εμπειρία από ένα ξεχωριστό άτομο.

    Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    12
    Η ταινία Girl interrupted σχετίζεται με το θέμα και πιστεύω ότι είναι αρκετά καλή.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    τι ωραια ταινια. το στυλο ομως γιατι να προκαλεσει τετοια εκρηξη αν καποιος εχει οριακη?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    7
    Τα φάρμακα (μετά από ψάξιμο στο ίντερνετ) είναι αντικαταθλιπτικό αντυψιχωσικο και αγχολυτικό. Συνήθως ο συνδυασμός αυτός διάβασα χορηγείται για διπολική διαταραχή.
    Όσο για το στυλό όταν το πήρα οργάνωνε τα πράγματα στο γραφείο της και μάλλον διαταραξα την τάξη με την οποία τα είχε βάλει.
    Θέλω πραγματικά να είναι μαζί της και να τις σταθώ. Πραγματικά οταν δεν έχει κρίσεις είναι υπέροχος άνθρωπος και περνάμε τέλεια μαζί. Αλλά τώρα που με βλέπει ως εχθρό της πραγματικά είμαι πολύ στενοχωρημένος και με τα χέρια μου ουσιαστικά δεμένα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    η διπολικη χρειαζεται και σταθεροποιητη. κανενα απο αυτα δεν ειναι σταθεροποιητης. οι διπολικοι δεν εχουν τετοιες εκρηξεις ωστε να σε βλεπουν ως εχθρο...
    τελος παντων....ολοι μας εχουμε τους δαιμονες μας. αν θεωρεις πως αν ξερεις τη διαγνωση της, τοτε να το κουβεντιασετε. αυτος ο συγγενης....γιατι δεν σου ειπε πια ειναι η διαγνωση? στο 1900 ειμαστε?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Το στυλο μπορει να ηταν ασημαντη αφορμη για κατι αλλο με τη σειρα του επισης παραλογο. Εφοσον ομως σε εχει κανει περα δεν μπορεις να μπεις και στο μυαλο της. Ειχε προηγηθει της εκρηξης κατι μεταξυ σας, εστω κατι ασημαντο, κατι που εκ των υστερων ας πουμε να μοιαζει παραξενο η παραταιρο; Ισως σε καποια συνομιλια σας.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    7
    Τα φάρμακα μου τα είπε η ξαδέρφη της που πήγε στο φαρμακείο να τις τα πάρει. Ούτε αυτή ξέρει ακριβώς τι έχει Η ίσως δεν θέλει να μου πει( η ξαδέρφη της εννοω) . Μου είχε πει για ψυχωση αλλά αυτό είναι πολύ γενικό.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    7
    Οχι oboro δεν προηγηθηκε κάτι απλά ήταν σε φάση υπερδραστηριοτητας.
    Ανακάτευε όλα τα συρτάρια του γραφείου της.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    7
    Αυτο που με στεναχωρει ιδιαίτερα είναι ότι μοιάζει σαν να έχει ξεχάσει όλα όσα περάσαμε μαζί αυτά τα χρόνια και με αντιμετωπίζει ως ξένο. Με βλέπει πληγωμένο αλλά δεν την νοιάζει. Συνεχίζει όμως να είναι απόλυτα φυσιολογική απέναντι δε τρίτους.

Similar Threads

  1. ΟΡΜΕΣ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?
    By iwannaaa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 22-08-2018, 20:26
  2. Εμμονή; Διπολική; Κάτι άλλο;
    By Deleted-member250416 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 20-03-2016, 19:00
  3. ΙΨΔ; Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;
    By Red_Rabbit in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 26-08-2014, 13:57
  4. ψυχάκιας ή.......κάτι αλλο?
    By MAMAVE in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 23-04-2013, 06:58
  5. Replies: 5
    Last Post: 07-08-2012, 00:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •