Θελω να γίνω καλά...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 92
  1. #1

    Θελω να γίνω καλά...

    Καλησπέρα και από μένα! Έχω απελπιστει! Παλεύω καιρό τώρα με τις κρίσεις πανικού. Αλλα μάλλον μου το έχει γυρίσει σε αγχωδη διαταραχή. Νιώθω άρρωστη πραγματικά. Είμαι κάθε μέρα κουρασμένη, εδώ και ένα μήνα σχεδόν με πονάει το αριστερό μέρος της πλατης μου και τώρα με πονάει και το αριστερό χέρι. Επίσης έχω ταχυκαρδίες με το παραμικρό. Πριν ένα μήνα πήγα έκανα εξετάσεις αίματος γενικες, για θηροειδη, ακτινογραφία θώρακα και πριν μια βδομάδα έκανα για τρίτη φορά μέσα στον μήνα τριπλεξ και καρδιογράφημα. Δεν μου βρήκαν κάτι. Αλλά φοβάμαι ότι κάτι έχω. Πονάει το σώμα μου, νιώθω έντονη κόπωση και αποπροσωποποίηση. Στεναχωριέμαι πάρα πολύ γιατί θέλω να κάνω τόσα πράγματα και δεν μπορώ. Ξεκίνησα και ψυχοθεραπεία αλλά είναι νωρίς ακόμα για να φανεί κάτι και φάρμακα δεν θέλω να πάρω. Φοβάμαι πολύ....φοβάμαι κάθε φορά ότι αυτή την φορά όντως έχω κάτι αλλά έχω βαρεθεί να κάνω εξετάσεις σε κάθε νέο σύμπτωμα... Καμιά συμβουλή ..καμία ιδέα...κάτι να μας Υ δώσει δύναμη?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Ακριβώς το ίδιο.με εσένα για να καταλάβεις έκανε 5 καρδιογραφηματα και 1 τεστ κοπώσεως.σε μια εβδομάδα και ακόμα επιμένω πως κάτι έχω αλλά κατά βάθος.ξερω πως όλα είναι στο μυαλό καλά έκανες και άρχισες θεραπεία θα δεις.μεγαλη βελτίωση με τον καιρό. Να σε ρωτήσω κάτι δυσκολεβεσε και εσυ να σιγκεντροθεις???

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Γεια σου τα ιδια περναω και.εγω χρονια τωρα και εχω απελπιστει και εχω δοκιμασει πολλα φαρμακα και τπτ αποτελεσμα..πρεπει να το παλεψεις μονος σου..

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Εκτός από το να συγκεντρωθω νιώθω ότι ξεχνάω κιόλας...μπορεί να μιλάω στο τηλ να λέω διάφορα και όταν το κλείνω να θυμάμαι τα μισά που είπαμε. Εμένα τώρα μου έχει κολλήσει ότι έχω κάνει με τα οστά γιατί με πονάει το σώμα μου. Είναι γελοίο πράγματικα όλο αυτό που ζούμε!

  5. #5
    Εσύ το παλεύεις? Προσπαθείς? Κι αν ναι, με ποιον τρόπο?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Αυτές τις μέρες έχω Και εγώ πόνους με τα οστά αβριο θα κάνω αναλύσεις πάλη εγώ μέρες μέρες την παλεύω μόνος μου ομος εννοώ δεν περνώ ούτε έχω Πάρη χάπια ποτε Τώρα θα κλείσω ραντεβού με ψυχολόγο πάσχουμε από το ίδιο πράγμα και να ξέρεις πως δεν έχει άγχος εμμονές έχουμε που προκαλούν άγχος και με τον κατάλληλο ψυχολόγο θεραπεύονται

  7. #7
    Quote Originally Posted by Vaper View Post
    Αυτές τις μέρες έχω Και εγώ πόνους με τα οστά αβριο θα κάνω αναλύσεις πάλη εγώ μέρες μέρες την παλεύω μόνος μου ομος εννοώ δεν περνώ ούτε έχω Πάρη χάπια ποτε Τώρα θα κλείσω ραντεβού με ψυχολόγο πάσχουμε από το ίδιο πράγμα και να ξέρεις πως δεν έχει άγχος εμμονές έχουμε που προκαλούν άγχος και με τον κατάλληλο ψυχολόγο θεραπεύονται
    Αν όμως πας για αναλύσεις πάλι μπαίνεις στον φαύλο κύκλο. Προσπαθώ να μην υποκύπτω και να μην πηγαίνω για εξετάσεις. Όταν βγαίνεις έξω με φίλους νιώθεις καλά ή σκέφτεσαι ότι θα σε ξαναπιάσει και στην τελική σε πιανει ζάλη, ταχυκαρδίες και ανησυχία?

  8. #8
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Γεια σου τα ιδια περναω και.εγω χρονια τωρα και εχω απελπιστει και εχω δοκιμασει πολλα φαρμακα και τπτ αποτελεσμα..πρεπει να το παλεψεις μονος σου..

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Εσύ το παλεύεις? Προσπαθείς? Κι αν ναι, με ποιον τρόπο?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Το παλευω δν μπορω να κανω κ αλλιως αν και ωρες ωρες θελω να πεθανω να υσηχασω δν αντεχω αλλο..το παλευα με σεροκουελ χαπια αλλα εχει μια βδομαδα τα εκοψα και το παλευω με ζαναξ και αταραξ και προσοπικη προσπαθεια δλδ συνεχεια λεω στν ευατο μου δν θα πεθανεις απο τις κρισεις κ αλλα..αλλα δν μπορω να πω οτι ειμαι καλα..καθολου

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Το παλευω δν μπορω να κανω κ αλλιως αν και ωρες ωρες θελω να πεθανω να υσηχασω δν αντεχω αλλο..το παλευα με σεροκουελ χαπια αλλα εχει μια βδομαδα τα εκοψα και το παλευω με ζαναξ και αταραξ και προσοπικη προσπαθεια δλδ συνεχεια λεω στν ευατο μου δν θα πεθανεις απο τις κρισεις κ αλλα..αλλα δν μπορω να πω οτι ειμαι καλα..καθολου

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Σίγουρα δεν θα πεθάνουμε αλλά το θέμα είναι να ζήσουμε! Πρέπει να προσπαθήσουμε...να σηκωθούμε στα πόδια μας και να παλέψουμε! Να πας και σε έναν ψυχολόγο αν δεν έχεις πάει...τα φάρμακα απλά σου κατευνάζουν τα συμπτώματα. Πρέπει να βρεις την πηγή του προβλήματος και να την αντιμετωπίσεις ...και γω που σου τα λέω αυτά φοβάμαι πάρα πολύ αλλά θέλω να ζήσω και γίνω όπως παλιά και δεν θα το βάλω κατω...δεν είσαι μόνος σου! Είμαστε πολλοί!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Τι διάγνωση σου έκανε ο ψυχολόγος?

  12. #12
    Quote Originally Posted by Vaper View Post
    Τι διάγνωση σου έκανε ο ψυχολόγος?
    Ήπια αγχωδη διαταραχή έχω με καταθλιπτικά επεισόδια αλλά όχι κατάθλιψη μου ειπε. Και έχω και φόβο για την καρδιά μου γιατί έχασα τον μπαμπά μου από αυτό. Αλλά το παλεύω πάρα πολύ όλο αυτό και προσπαθώ. Υπάρχουν φορές που απελπίζομαι και φορές που νιώθω ότι θα το αντιμετωπίσω γιατί όλο αυτό είμαι εγώ...και μόνο εγώ μπορώ να το αλλάξω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    ρε παιδια..5 εξετασεις καρδιας μεσα σε μια βδομαδα..δεν ειναι λιγο πολλες? ξοδευετε τα χρηματα σας τσαμπα. 1 φτανει. τι θα αλλαξει μεσα σε λιγες μερες?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Ολο αυτο ειναι το σπασαρχιδικο σου αδερφακι που κουβαλασ μαζι σου οχι εσυ και να φερεσαι στον εαυτο σου οπωσ θεσ να σ φερονται
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Quote Originally Posted by garida View Post
    ρε παιδια..5 εξετασεις καρδιας μεσα σε μια βδομαδα..δεν ειναι λιγο πολλες? ξοδευετε τα χρηματα σας τσαμπα. 1 φτανει. τι θα αλλαξει μεσα σε λιγες μερες?
    Δίκιο έχεις! Εδώ δεν έπαθε τόσα χρόνια η καρδιά...και θα πάθει τώρα? Στα 25 μου και χωρίς καμία κατάχρηση? Αλλά είναι αυτή η φοβία...που προσπαθούμε να μην υποκύπτουμε σε αυτή και ότι και να νιώθουμε να λέμε...ξέρω τι είσαι και δεν με νοιάζει! Εγώ έχασα τον μπαμπά μου πριν δύο χρόνια από αυτό...και οι φοβίες ξεκίνησαν τον Μάρτιο με αιτιολογία ότι τώρα μου βγαίνει και το πένθος. Και πίστεψέ με τονπροσπαθω με όλες μου τις δυνάμεις για τον απλούστατο λόγο ότι θέλω να ζήσω!

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. θέλω να γίνω γρήγορα καλά!!!!
    By marianaz in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 02-08-2017, 18:29
  2. Replies: 15
    Last Post: 24-02-2012, 06:17
  3. Δεν θα γινω καλα επιτελους
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 02-10-2008, 11:45
  4. θελω να γινω καλα
    By mady_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 64
    Last Post: 01-03-2008, 19:36
  5. θελω να γινω ανορεκτικη...
    By patoylini in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 36
    Last Post: 27-08-2007, 03:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •