Λίγη αισιοδοξία για όλους... - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 74 of 74
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Ευκολο το προβληματακι σου διαχειρισιμο θεσ τουσ γονεισ σου γτ βελτιωνετε η ποιοτητα ζωησ σου οταν μενεισ μαζι τουσ γνωστο θεμα αυτο κι εγω το εχω κι εγω τωρα που εχω προβλημα μενω με τουσ δικουσ μου περναω κουτρα αλλα εσυ που εισαι νεα πρεπει να ανεξαρτιτοποιηθεισ να αυτονομηθεισ να ανοιξεισ τα φτερα σου θα σου πω εγω σαν μπαμπασ οτι ηταν να παρεισ το πηρεσ να αυτονομηθεισ να κανεισ τα δικα σου λαθη τα δικα σου σωστα εγω σαν μπαμπασ πιστευω στην ελευθερια και δε θελω απωθημενα γτ θα κανετε οικογενεια και θα πρεπει να κανετε θυσιεσ αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γειά σου Δημήτρη και Χρόνια Πολλά.
    Μην σε προβληματίζει που πρέπει να ζεις με την μητέρα σου εφόσον αυτό σε βοηθάει!
    Να ευχαριστείς τον Θεό που είναι δίπλα σου, γιατί κάτι τέτοιο δεν είναι πάντα δεδομένο.
    Τώρα ζησε το παρόν, προσπαθώντας να κάνεις ότι καλύτερο μπορείς, και μην προβληματιζεσαι για το μέλλον γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μας ετοιμάζει.
    Μπορεί να είμαστε σήμερα οι ευτυχεστεροι άνθρωποι στον κόσμο, και αύριο το πρωί να πεθάνουμε!
    Μου θυμίζεις και το εαυτό μου, όταν μετά από ένα εργασιακό burn out που έπαθα, σταδιακά ένα πρωί δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι ούτε να φάω τίποτα για μια εβδομάδα!
    Αναγκάστηκα στα 40 μου να γυρίσω πίσω στο πατρικό μου οπου βρήκα αμέριστη υποστήριξη χωρίς γιατί και διότι, και κατάφερα σιγά σιγά να ξανά σταθώ στα πόδια μου.
    Ο. Κ, δεν έκανα δική μου οικογένεια γιατί δεν ήμουν σίγουρος ότι θα το άντεχα, αλλά σήμερα στα 65 μου (δεν το πιστεύω ακόμη!), μπορώ να σου πω ότι αισθάνομαι ακόμη καλύτερα από ότι στα νιάτα μου!
    Έχω τα αδέλφια μου, τα ανηψια μου που με αισθάνονται σαν οικογένεια τους, τους φίλους μου,τα ταξίδια μου, και μια πολύ άνετη οικονομική κατάσταση.
    Πήρα και εγώ αντικαταθληπτικα, τα οποία διεκοψα πριν αρκετά χρόνια με πολύ πολύ κόπο, αλλά τελικά ο οργανισμός μου επανεκτησε την ομοιοσταση του, πράγμα που δεν το πίστευα στην οξεία φάση των συμπτωματων από την διακοπή τους.
    Συμπέρασμα, πότε δεν είναι αργά για να έχεις μια καλή ζωή στο μέλλον, και μπορεί μάλιστα να σου επιφυλάσσει μια ευχάριστη έκπληξη.
    Φαίνεται να γνωρίζεις καλά αγγλικά, οπότε ρίξε μια ματιά στο site survivingantidepressants.org
    για βοήθεια και ενδιαφέρουσες παρόμοιες καταστάσεις και το πως ο καθένας τις αντιμετωπισε.
    Σου εύχομαι ότι καλύτερο.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Γειά σου Δημήτρη και Χρόνια Πολλά.
    Μην σε προβληματίζει που πρέπει να ζεις με την μητέρα σου εφόσον αυτό σε βοηθάει!
    Να ευχαριστείς τον Θεό που είναι δίπλα σου, γιατί κάτι τέτοιο δεν είναι πάντα δεδομένο.
    Τώρα ζησε το παρόν, προσπαθώντας να κάνεις ότι καλύτερο μπορείς, και μην προβληματιζεσαι για το μέλλον γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μας ετοιμάζει.
    Μπορεί να είμαστε σήμερα οι ευτυχεστεροι άνθρωποι στον κόσμο, και αύριο το πρωί να πεθάνουμε!
    Μου θυμίζεις και το εαυτό μου, όταν μετά από ένα εργασιακό burn out που έπαθα, σταδιακά ένα πρωί δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι ούτε να φάω τίποτα για μια εβδομάδα!
    Αναγκάστηκα στα 40 μου να γυρίσω πίσω στο πατρικό μου οπου βρήκα αμέριστη υποστήριξη χωρίς γιατί και διότι, και κατάφερα σιγά σιγά να ξανά σταθώ στα πόδια μου.
    Ο. Κ, δεν έκανα δική μου οικογένεια γιατί δεν ήμουν σίγουρος ότι θα το άντεχα, αλλά σήμερα στα 65 μου (δεν το πιστεύω ακόμη!), μπορώ να σου πω ότι αισθάνομαι ακόμη καλύτερα από ότι στα νιάτα μου!
    Έχω τα αδέλφια μου, τα ανηψια μου που με αισθάνονται σαν οικογένεια τους, τους φίλους μου,τα ταξίδια μου, και μια πολύ άνετη οικονομική κατάσταση.
    Πήρα και εγώ αντικαταθληπτικα, τα οποία διεκοψα πριν αρκετά χρόνια με πολύ πολύ κόπο, αλλά τελικά ο οργανισμός μου επανεκτησε την ομοιοσταση του, πράγμα που δεν το πίστευα στην οξεία φάση των συμπτωματων από την διακοπή τους.
    Συμπέρασμα, πότε δεν είναι αργά για να έχεις μια καλή ζωή στο μέλλον, και μπορεί μάλιστα να σου επιφυλάσσει μια ευχάριστη έκπληξη.
    Φαίνεται να γνωρίζεις καλά αγγλικά, οπότε ρίξε μια ματιά στο site survivingantidepressants.org
    για βοήθεια και ενδιαφέρουσες παρόμοιες καταστάσεις και το πως ο καθένας τις αντιμετωπισε.
    Σου εύχομαι ότι καλύτερο.
    Κώστα χρόνια πολλά! Σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα στήριξης, θα διαβάσω και τον σύνδεσμο που μου παρέθεσες.
    Να είσαι καλά και εύχομαι και εγώ από την πλευρά μου ότι καλύτερο.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Παιδιά συγγνώμη αν γράφω άσχετο πράγμα , απλά είδα το αρχικό ποστ και συγκινήθηκα. Είναι ωραίο να ξέρεις πως υπάρχουν άγνωστοι γνωστοί έστω σε ένα φόρουμ που μπορούν να σε νιώσουν. Ήθελα μόνο να ρωτήσω κάτι. Έχω συνέχεια σχεδόν όλη μέρα θολούρα στο μυαλό και κυρίως τάση λιποθυμίας. Γενικά θα πω ότι έχω άγχος και στρες. Δυσκολεύομαι όμως να το ξεπεράσω. Πότε βέβαια δεν έχω λιποθυμισει. Είναι και άλλος που το περνάει; Είναι από τα χειρότερα που μπορείς να νιώθεις... Είμαι ο μόνος; Αρχισα να απελπιζομαι δεν μπορώ πια να χαρώ τίποτα
    Συγγνώμη αν σας κούρασα

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Quote Originally Posted by Dimitrios85 View Post
    Χριστόφορε έτσι ακριβώς είμαι κι εγώ δυστυχώς τους τελευταίους 2 μήνες. Πριν κουτσά στραβά το πάλευα, με θετική σκέψη, γυμναστήριο, δουλειά, παρέες, ταινίες, σειρές κτλ. Από τότε που έκανα εκείνη την γαμώ εξέταση DNA και πήρα το Brintelixx με το Abilify, αποδιοργανώθηκε τελείως ο οργανισμός μου και η σκέψη μου και πήγαν όλα κατά διαόλου. Το καλοκαίρι ούτε που μου πέρναγαν τέτοιες ιδέες από το μυαλό και τώρα κάθε πρωί που ξυπνάω παλεύω με τις παρενέργειες των φαρμάκων και με τον αυτοκτονικό ιδεασμό. Εγώ πιο πολύ σκέφτομαι την κλινική για αυτό το λόγο. Δεν θέλω να πεθάνω από την μία, από την άλλη έχω κουραστεί όλα αυτά τα χρόνια με φάρμακα, αγωγές, ψυχοθεραπείες κι άλλα πολλά.
    Γτ δν κανεις μια προσπαθεια να τα κοψεις τα φαρμακα να δεις μηπως εισαι καλυτερα?

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #66
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Παιδιά συγγνώμη αν γράφω άσχετο πράγμα , απλά είδα το αρχικό ποστ και συγκινήθηκα. Είναι ωραίο να ξέρεις πως υπάρχουν άγνωστοι γνωστοί έστω σε ένα φόρουμ που μπορούν να σε νιώσουν. Ήθελα μόνο να ρωτήσω κάτι. Έχω συνέχεια σχεδόν όλη μέρα θολούρα στο μυαλό και κυρίως τάση λιποθυμίας. Γενικά θα πω ότι έχω άγχος και στρες. Δυσκολεύομαι όμως να το ξεπεράσω. Πότε βέβαια δεν έχω λιποθυμισει. Είναι και άλλος που το περνάει; Είναι από τα χειρότερα που μπορείς να νιώθεις... Είμαι ο μόνος; Αρχισα να απελπιζομαι δεν μπορώ πια να χαρώ τίποτα
    Συγγνώμη αν σας κούρασα
    Είναι καιρό που το παθαίνεις αυτό?

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Γτ δν κανεις μια προσπαθεια να τα κοψεις τα φαρμακα να δεις μηπως εισαι καλυτερα?

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Δεν ξέρω αν μπορώ στη φάση που είμαι να το κάνω. Μου φαίνεται αδύνατο διότι είμαι χάλια ψυχολογικά και φοβάμαι μήπως με ρίξει ακόμα περισσότερο αυτό.
    Εσύ το έχεις προσπαθήσει? Τι παίρνεις τώρα?

  8. #68
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Παιδιά συγγνώμη αν γράφω άσχετο πράγμα , απλά είδα το αρχικό ποστ και συγκινήθηκα. Είναι ωραίο να ξέρεις πως υπάρχουν άγνωστοι γνωστοί έστω σε ένα φόρουμ που μπορούν να σε νιώσουν. Ήθελα μόνο να ρωτήσω κάτι. Έχω συνέχεια σχεδόν όλη μέρα θολούρα στο μυαλό και κυρίως τάση λιποθυμίας. Γενικά θα πω ότι έχω άγχος και στρες. Δυσκολεύομαι όμως να το ξεπεράσω. Πότε βέβαια δεν έχω λιποθυμισει. Είναι και άλλος που το περνάει; Είναι από τα χειρότερα που μπορείς να νιώθεις... Είμαι ο μόνος; Αρχισα να απελπιζομαι δεν μπορώ πια να χαρώ τίποτα
    Συγγνώμη αν σας κούρασα
    Ειναι πολυ συνηθισμενο να εχεις θολουρα και τασεις λιποθυμιας οταν υποφερεις απο αγχος. Ωστοσο για να μην τα ριχνουμε ολα εκει μηπως να εκανες καποιες εξετασεις αιματος για να αποκλεισεις την πιθανοτητα να ειναι κατι οργανικο;

  9. #69
    Quote Originally Posted by Dimitrios85 View Post
    Δεν ξέρω αν μπορώ στη φάση που είμαι να το κάνω. Μου φαίνεται αδύνατο διότι είμαι χάλια ψυχολογικά και φοβάμαι μήπως με ρίξει ακόμα περισσότερο αυτό.
    Εσύ το έχεις προσπαθήσει? Τι παίρνεις τώρα?
    ΄Δεν νομιζω η φαση στην οποια βρισκεσαι να ναι για πειραματα.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by nikoletta83 View Post
    ΄Δεν νομιζω η φαση στην οποια βρισκεσαι να ναι για πειραματα.
    Ναι, η αλήθεια είναι αυτή. Δεν θα το έκανα εξάλλου. Απλά σκέφτομαι να στείλω ένα μήνυμα στην γιατρό μου, μήπως το γυρίσω στο Seroxat.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Γτ δν κανεις μια προσπαθεια να τα κοψεις τα φαρμακα να δεις μηπως εισαι καλυτερα?
    Επισης οι προτροπες σχετικα με φαρμακευτικη αγωγη δεν επιτρεπονται απο τους ορους χρησης του φορουμ. Αλλο να ρωτας πχ "εχεις συζητησει με το γιατρο να αλλαξετε τη δοση η τα φαρμακα;" κι αλλο τουτο. Με αυτα δεν παιζουμε, ουτε σε ειδικους δεν επιτρεπεται να ποσταρουν προτροπες.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Είναι καιρό που το παθαίνεις αυτό?
    To είχα και πριν 3 χρόνια για 5-6 μηνες μετά μου πέρασαν όλα και τώρα πάλι άρχισε απο τον Αυγουστο
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by nikoletta83 View Post
    Ειναι πολυ συνηθισμενο να εχεις θολουρα και τασεις λιποθυμιας οταν υποφερεις απο αγχος. Ωστοσο για να μην τα ριχνουμε ολα εκει μηπως να εκανες καποιες εξετασεις αιματος για να αποκλεισεις την πιθανοτητα να ειναι κατι οργανικο;
    Ναι έχω κάνει άπαντες τις εξετασεις όλα ειναι τέλεια! Απο αιματολογικές, ΩΡΛ, θυρεοειδη κλπ μέχρι και μαγνητική είχα κάνει και δεν έχω απολύτως τιποτα
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  14. #74
    Ίσως είναι άγχος.το εχεις συζητησει με καποιον ειδικό?

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Αισιοδοξια
    By its_me in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 5
    Last Post: 16-06-2017, 01:06
  2. Αισιοδοξια για ολους.
    By ippotis in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 5
    Last Post: 03-12-2015, 21:09
  3. αισιοδοξία over...
    By amelie♥ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 214
    Last Post: 29-11-2011, 11:22
  4. χωρισμος και αισιοδοξια
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 25-06-2011, 15:28
  5. Αισιοδοξια!!
    By alice_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 23-12-2008, 03:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •