Ποσο ακομα να προσπαθησω να σωσω τον γαμο με 2 χρονων παιδι; - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 15 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 151 to 165 of 214
  1. #151
    Στην εξης ερωτηση ποιος θα μπορουσε να με βιηθησει: Επειδη σιγουρα η μανα του γιου μου και εγω δεν μπορουμε/θελουμε να βγαλουμε συνεννοηση, το δικαστηριο οριζει ενα ειδους επικοινωνια. Αν αυτου του ειδους η επικοινωνια απο την δικια μου μερια δεν ειναι δυνατο να γινει για διαφορους λογους (λογω χρηματων, εμπιστοσυνης απεναντι στην οικογενεια της κτλ), τι μου μενει να κανω ωστε ο γιος μου και εγω να μην χασουμε την σχεση μας;

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Giannisss View Post
    Στην εξης ερωτηση ποιος θα μπορουσε να με βιηθησει: Επειδη σιγουρα η μανα του γιου μου και εγω δεν μπορουμε/θελουμε να βγαλουμε συνεννοηση, το δικαστηριο οριζει ενα ειδους επικοινωνια. Αν αυτου του ειδους η επικοινωνια απο την δικια μου μερια δεν ειναι δυνατο να γινει για διαφορους λογους (λογω χρηματων, εμπιστοσυνης απεναντι στην οικογενεια της κτλ), τι μου μενει να κανω ωστε ο γιος μου και εγω να μην χασουμε την σχεση μας;
    Kαλημερα Γιάννη...μια εναλλακτική λύση...λέμε τώρα όλα θεωρητικά είναι...αν έχεις μαζέψει κάποια χρήματα στο εξωτερικό μπορείς εδώ να ανοίξεις μια επειχηρησει και να είσαι κοντά στο παιδί σου ..καμία γυναίκα δεν μπορεί να χωρίσει το πατέρα απτό παιδί και κανένας πατέρας απτή μαμά όταν δεν υπάρχουν σοβαροί λόγοι...άσε τη μαλακίες σε λέει αυτή για να σε τρομάξει..
    Αυτή όταν άκουσε για εξωτερικό μάλλον φαντάστηκε βασιλική ζωή...θα δουλεύεις εσύ και όλα θα πάνε καλά..και όταν ήρθε το μωρό στιμωχθηκε πιεστικέ για τα καλά και τα φωρτωσε όλα σε εσένα..και μετά εψαχνε να βρει και αφορμές να σε βγάλει και φταιχτη...ε βαβαια πως να δικαιολογήσει το διαζύγιο....και αφού σου ανακοίνωσε την απόφαση της ότι θα μείνει με τους γονείς της έπεισε και τους γονείς της ότι εσύ φταις ...και κλασικοί γονείς πάντα φταίνε οι γαμπροί..η οι νύφες..πάντα τα δικά μας παιδιά ποτέ δεν φταίνε και πουθενά....αυτή έχει στο μυαλό της να σου αποσπασει μεγάλα χρηματικά ποσά όπως το επιβεβαιώνεις και εσύ 1.000€ το μήνα και να κάνει ζωαρα ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ....με πρόφαση πάντα το παιδί φυσικά...αυτό το παιδί 1.000€ το μήνα θα τρώει???κάθε βράδυ στα μπουζούκια θα πηγενη το παιδί???και πίσω να θέλει να γυρίσει αυτή η κυρία μην κάνεις το λάθος και τη δέχτεις γνώμη μου φυσικά. (σεβόμε εσένα και το παιδί αλλιώς ξέρω πως να τη χαρακτηρίσω)
    Δεν υπολόγισε σε ένα πράγμα όμως..αυτό που έχει στο μυαλό της ότι οι γονείς θα μεγαλώσουν το παιδί και αυτή θα κάνει τη ζωαρα της..μετά από λίγο καιρό θα καταλάβουν και οι γονείς της γιατί ήρθε το διαζύγιο..θα της δώσουν το παιδί να το μεγαλώσει η ίδια και πολύ καλά θα κάνουν...ρε φίλε η γυναίκα δεν ήταν για οικογένεια..δεν ήταν για παιδιά..μόνο για καλή ζωή...
    Και πάλι μπράβο σου που της φερθηκες τόσο καλά και πάνω από εισουν κυρίως....εγώ δεν ξέρω τι θα έκανα στη θέση σου πράγματικα..ειδικά αν κόντευε να σκοτώσει το παιδί μου επειδή δεν το ταιζει...
    Πωωωω όσο διάβαζα τα μήνυματα σου και τη συμπεριφορά της βγήκα απτά ρούχα μου πρωί πρωί πραγματικά..

  3. #153
    Γιωργο35

    Δεν ξερω ποιο ειναι το παρελθον σου, αλλα πραγματικα μου σηκωθηκε η τριχα με αυτα που εγραψες γιατι πραγματικα οοοοοοολα αυτα που εγραφες, ειναι σαν τα εγραψα εγω. Απλα θα προσθετα λογικα οτι και εγω βεβαιως εχω ενα μεριδιο ευθυνης σε αυτο το διαζυγιο και οτι τον γιο μου τον αγαπω οσο τιποτα στον πλανητη. Απλα η γαυνικα πηρε την αποφαση της χωρις να το συζητησει μαζι μου και απλα μου το ανακοινωσε. Και εμενα προφανως οι γονεις μου και ολη μου η οικογενεια μου λεει να μην ξαναασχοληθω μαζι της. Απλα για το καλο του παιδου εγω θα ηθελα να βρουμε μια λογικη λυσω, αλλα δεν θελει...Ειμαι ανθρωπος που γενικα βρισκει λυσεις σε προβληματα, αλλα σε αυτο δυστυχως δεν μπορω...

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Giannisss View Post
    Στην εξης ερωτηση ποιος θα μπορουσε να με βιηθησει: Επειδη σιγουρα η μανα του γιου μου και εγω δεν μπορουμε/θελουμε να βγαλουμε συνεννοηση, το δικαστηριο οριζει ενα ειδους επικοινωνια. Αν αυτου του ειδους η επικοινωνια απο την δικια μου μερια δεν ειναι δυνατο να γινει για διαφορους λογους (λογω χρηματων, εμπιστοσυνης απεναντι στην οικογενεια της κτλ), τι μου μενει να κανω ωστε ο γιος μου και εγω να μην χασουμε την σχεση μας;
    Ρε συ Γιάννη μας ρωτάς να σου απαντήσουμε ενώ έχεις ήδη αποφασίσει πως δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την επικοινωνία που σου δίνει ο νόμος. Τι να προτείνουμε σε αυτό;
    Και για να καταλάβω, αν δεν έμπαιναν τα δικαστήρια στην μέση και ο νόμος, εφόσον εσύ όπως λες δεν μπορείς να φύγεις απο κει που μένεις, δεν βγαίνεις οικονομικά για να έρχεσαι συχνά να βλέπεις το παιδί, μπαμπας του σκαιπ είεπς δεν θες να γίνεις....τι θα μπορουσε να σου προσφέρει η γυναίκα σου ως συνεννόηση δηλαδή για να μπορείς να έχεις επικοινωνία με το παιδί;

    Αντιλαμβάνομαι ότι το μόνο που θες, είναι τελικά να επιστρέψει η γυναίκα σου και να συνεχίσετε να ζείτε όπως ζούσατε. Ή να έρθει να μείνει στην χώρα που ζεις και να ζείτε ως ξένοι. Αυτό λες; Ε αυτό δεν γίνεται, ούτε μπορείς να της το επιβάλεις. ΚΙ εγώ αν χώριζα και ήμουν σε μια ξένη χώρα χωρίς δουλεια, χωρίς φίλους χωρίς τίποτα, θα ήθελα να επιστρέψω κοντά στους δικούς μου. Εσύ τι λες δηλαδή; Αν ήταν οκ η επικοινωνία σας και μπορούσατε να συνεννοηθείτε, τι λύση θα είχες να της προτείνεις;

    Στον ψυχολόγο δεν είπα να της προτείνεις να πάει μόνη της!!! είπα να της πεις, κοίτα έχουμε ένα παιδί εμείς δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη, πάμε μαζί σε έναν ψυχολόγο/παιδοψυχολόγο κάτι, να κουβεντιάσουμε και να μας συμβουλέψει πώς πρέπει να φερθούμε απέναντι στο παιδί μας. Δεν χρειάζεται μόνο εκείνη καθοδήγηση για το παιδί, και εσύ χρειάζεσαι. Εσύ μου λες της πρότεινες να πάει εκείνη. Γιατί; Εσύ ξέρεις δηλαδή τι πρέπει να κάνει κι εκείνη δεν ξέρει και χρειάζεται συμβουλές;

  5. #155
    Γεια σου elisabet,

    Οχι με την καμια δεν θελω να γυρισει πισω. Για παραδειγμα σαν μια λυση ειχα στο μυαλο μου να νοικιασω ενα μικρο στουντιο εκει που μενει, να αγορασω και ενα σαραβολο αυτοκινητο, να κανω και 2η δουλεια εδω στη Γερμανια για να μπορεσω να τα βγαζω περα οικονομικα. Αφου τα κανω αυτα, να μπορω να πηγαινω μια βδομαδα στους δυο μηνες εκει κατω, να παιρνω το παιδι απο το σχολειο, να μπορουμε να τρωμε μαζι, να περναμε που λεει ο λογος αρκετεσ ωρες της ημερας μαζι. Κατι τεοιο ειχα στο μυαλο μου.

    Αν το δικαστηριο πει ομως καθε 2ο σκ μπορω να τον βλεπω μονο, ε τοτε παει ολο μου το σχεδιο στραφι. Και εδω ειναι που θα θελα να συνεννοηθω με την μανα του, να κανει μια μικρη υποχωρηση. Καταλαβες;

    Ωραια λαθος το διατυπωσα, της ειχα προτεινει να παμε ολοι μαζι ειτε μονη της σε εναν ειδικο, συγνωμη λαθος το εγραψα, αλλα με αγνοησε.

    Τοσο παραλογο ειναι για παραδειγμα το πλανο μου; Δεν πρεπει να συνεννοηθω με την μανα του για κατι τετοιο; Το δικαστηριο βγαζει ψιλοστανταρ αποφασεις οπως καθε 2ο σκ και χρστουγεννα πασχα καλοκαιρι. αυτο σε εμας δυστυχως δεν ειναι εφικτο...

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Kαλημερα Γιάννη...μια εναλλακτική λύση...λέμε τώρα όλα θεωρητικά είναι...αν έχεις μαζέψει κάποια χρήματα στο εξωτερικό μπορείς εδώ να ανοίξεις μια επειχηρησει και να είσαι κοντά στο παιδί σου ..καμία γυναίκα δεν μπορεί να χωρίσει το πατέρα απτό παιδί και κανένας πατέρας απτή μαμά όταν δεν υπάρχουν σοβαροί λόγοι...άσε τη μαλακίες σε λέει αυτή για να σε τρομάξει..
    Αυτή όταν άκουσε για εξωτερικό μάλλον φαντάστηκε βασιλική ζωή...θα δουλεύεις εσύ και όλα θα πάνε καλά..
    Να μια ωραία πρόταση! Τα παιδιά δεν έχουν ανάγκη από λεφτά τόσο, όσο από την παρουσία και την αγάπη των δικών τους Γιάννη. Αυτό που είναι ζωτικής σημασίας για το παιδί σου είναι να έχει και τους δυο του γονείς, όχι τα χρήματα που θα μπορείς να του παρέχεις. Μπορεί να ζήσει και με λιγότερα.

    Ο γνωστός μου, παράτησε την δουλειά του εδώ και έφυγε σε μια ξένη χώρα άφραγκος χωρίς να γνωρίζει ούτε καν την γλώσσα και πήγε να ζήσει εκεί κάνοντας μια νέα αρχή για να μπορεί να είναι κοντά στο παιδί του. Τον πρώτο καιρό επειδή το μωρό δεν τον αναγνώριζε πια και δεν ήθελε να τον πλησιάζει καν, δεχόταν να πηγαίνει να το συναντά στο σπίτι της πρωην του έστω για λίγο και ζούσε με δανεικά μέχρι να οργανωθεί και να μπορέσει να βρει μια δουλειά.

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Giannisss View Post
    Γιωργο35

    Δεν ξερω ποιο ειναι το παρελθον σου, αλλα πραγματικα μου σηκωθηκε η τριχα με αυτα που εγραψες γιατι πραγματικα οοοοοοολα αυτα που εγραφες, ειναι σαν τα εγραψα εγω. Απλα θα προσθετα λογικα οτι και εγω βεβαιως εχω ενα μεριδιο ευθυνης σε αυτο το διαζυγιο και οτι τον γιο μου τον αγαπω οσο τιποτα στον πλανητη. Απλα η γαυνικα πηρε την αποφαση της χωρις να το συζητησει μαζι μου και απλα μου το ανακοινωσε. Και εμενα προφανως οι γονεις μου και ολη μου η οικογενεια μου λεει να μην ξαναασχοληθω μαζι της. Απλα για το καλο του παιδου εγω θα ηθελα να βρουμε μια λογικη λυσω, αλλα δεν θελει...Ειμαι ανθρωπος που γενικα βρισκει λυσεις σε προβληματα, αλλα σε αυτο δυστυχως δεν μπορω...
    Μα δεν σε είπα να μην ενδιαφέρεσαι για το παιδί σου αλίμονο...και γι'αυτό σου πρότεινα εάν μπορείς να ανοίξεις κάποια επειχηρησει εδώ στην Ελλάδα για να είσαι και κοντά στο παιδί σου....
    Το δικό σου μερίδιο ευθύνης είναι όταν αυτή στα φορτωσε όλα ότι το δέχτηκες...γιατί να μαγειρεύω εγώ ρε συ??γιατί να κάνω της δουλειές του σπιτιού εγώ??όταν εσύ όλη μέρα είσαι σπίτι και τα ξύνεις..
    Με τη φροντίδα του παιδιού καλά έκανες και ασχοληθηκες πάνω σε αυτό δεν λέω τίποτα και εγώ ακριβώς αυτό θα έκανα αν έβλεπα ότι παντρεύτηκα μια άχρηστη...αλλά τα υπόλοιπα σαφώς δεν θα δεχομουν να τα κάνω....και θα της μιλούσα στα ίσα..αφού δεν μπορείς να αναλάβεις ένα νοικοκυριό γιατί παντρεύτηκες???θα τη ρωτούσα...αλήθεια αυτή την ερώτηση της το έχεις κάνει ποτέ???και αν ναι τι απάντησε???αν οχι...γιατί δεν την ρώτησες??!κάτσε ρε συ..παντρεύτηκε ολόκληρη κοπέλα και δεν ξέρω πόσο ήταν αλλά δεν έχει και καμιά σημασία...
    Παντρεύτηκε λοιπόν και δεν ήταν ικανή ούτε το μωρό της να αλλάζει να ταιζει??ούτε ένα πιάτο φάει να κάνει??ούτε το σπίτι να σκουπίζει???τη έμαθε απτή μαμά της δηλαδή μόνο να ........... τελοσπαντων δεν θα το πω....αρκετά συγχηστηκα σήμερα......γιατί έκατσες και τα δεχτηκες όλα αυτά ρε φίλε πραγματικά??δεν το στο λέω με την έννοια ότι σε κατήγορο...πες ότι είμαστε δυο φίλοι και συζήταμε...όταν σκύβουμε το κεφάλι όλοι προσπαθούν να μας πατήσουν....

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Ρε συ Γιάννη μας ρωτάς να σου απαντήσουμε ενώ έχεις ήδη αποφασίσει πως δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την επικοινωνία που σου δίνει ο νόμος. Τι να προτείνουμε σε αυτό;
    Και για να καταλάβω, αν δεν έμπαιναν τα δικαστήρια στην μέση και ο νόμος, εφόσον εσύ όπως λες δεν μπορείς να φύγεις απο κει που μένεις, δεν βγαίνεις οικονομικά για να έρχεσαι συχνά να βλέπεις το παιδί, μπαμπας του σκαιπ είεπς δεν θες να γίνεις....τι θα μπορουσε να σου προσφέρει η γυναίκα σου ως συνεννόηση δηλαδή για να μπορείς να έχεις επικοινωνία με το παιδί;

    Αντιλαμβάνομαι ότι το μόνο που θες, είναι τελικά να επιστρέψει η γυναίκα σου και να συνεχίσετε να ζείτε όπως ζούσατε. Ή να έρθει να μείνει στην χώρα που ζεις και να ζείτε ως ξένοι. Αυτό λες; Ε αυτό δεν γίνεται, ούτε μπορείς να της το επιβάλεις. ΚΙ εγώ αν χώριζα και ήμουν σε μια ξένη χώρα χωρίς δουλεια, χωρίς φίλους χωρίς τίποτα, θα ήθελα να επιστρέψω κοντά στους δικούς μου. Εσύ τι λες δηλαδή; Αν ήταν οκ η επικοινωνία σας και μπορούσατε να συνεννοηθείτε, τι λύση θα είχες να της προτείνεις;

    Στον ψυχολόγο δεν είπα να της προτείνεις να πάει μόνη της!!! είπα να της πεις, κοίτα έχουμε ένα παιδί εμείς δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη, πάμε μαζί σε έναν ψυχολόγο/παιδοψυχολόγο κάτι, να κουβεντιάσουμε και να μας συμβουλέψει πώς πρέπει να φερθούμε απέναντι στο παιδί μας. Δεν χρειάζεται μόνο εκείνη καθοδήγηση για το παιδί, και εσύ χρειάζεσαι. Εσύ μου λες της πρότεινες να πάει εκείνη. Γιατί; Εσύ ξέρεις δηλαδή τι πρέπει να κάνει κι εκείνη δεν ξέρει και χρειάζεται συμβουλές;
    Ρε συ Ελισάβετ αφού η γυναίκα δεν θέλει να βρει λύση στο πρόβλημα της...θέλει να χωρίσει και να τρωει τα λεφτά του πρώην άνδρα της...και να είναι στην άνεση με τους γονείς της να μην ζοριζετε καθόλου..ούτε με δουλειές ούτε με το μωρο...με τα δικά της μυαλά δεν την συμφέρει να βρει λύση με τον άνδρα της και να γυρίσει πίσω..πόσο μάλλον να πάει στο ψυχολόγο η κάποιο ειδικό και γιατί να το κάνει άλλωστε ξέρει πολύ καλά τη θέλει αυτή...το θέμα είναι ότι ο θεματοθετης δεν κατάλαβε τη ήθελε η γυναίκα του...το έμαθε αργά δηλαδή .

  9. #159
    Γεια σου elisabet, μακαρι να ειχα αυτα τα χρηματα να εκανα μια προσπαθεια, δεν τα εχω δυστυχως. Καταλαβαινω τι θες να μου πεις. Αλλα το θεμα ξερεις ποιο ειναι; Με την μανα του παιδοου μου καναμε ονειρα για μια ζωη στο εξωτερικο, τι ωραια ηταν το εξωτερικο κτλ. Και τωρα ξαφνικα αποφασισε να παει κατω και δεν εχει ουτε αυτη πλανο. Δηλαδη να ειμαστε οι 2 γονεις του παιδιου και οι 2 αφραγκοι και οι 2 χωρις δουλεια; Δηλαδη πως θα μπορουσε αυτο να γινει; Εγω να σου δωσω δικαιο, να δοκιμασω να στειλω μερικα βιογραφικα Ελλαδα, καθε μερα να στελνω, αλλα αν δεν βγει τιποτα;

    Γεια σου giorgos35, μπηκα σε ενα τρυπακι ενω ημουν μεσα στο γαμο να μην βλεπω την πραγματικοτητα. Δηλαδη οταν αυτη μου λεγε οτι της ποναει η μεση και δεν μπορει να τον κανει μπανιο τον εκανα, οταν ελεγε οτι δεν μπορει να τον κοιμησει γιατι της ποναει το κεφαλι το κανα εγω και ουτω καθε εξης. Θεωρουσα οτι με αυτον τον τροπο σωζω την οικογενεια μου και θεωρουσα οτι βοηθαω την γυναικα μου, δεν το καταλαβαινα οτι με εκμεταλευοτανε. Και οταν ξαφνικα μετα απο 2 χρονια εφτανα και εγω στα ορια μου και αρχισα να την ρωταω πραγματα οπως πχ τι εκανες ολη μερα εσυ; μου απαντουσε του στυλ μην με καταπιεζεις οτι θελω κανω. Ε και καπου εκει ξεκινησε η κατρακυλα, οταν αρχισα να "ζηταω" πραγματα. Δες τις πραξεις μου σαν εναν ανθρωπο που το μονο του ονειρο ηταν να χει μια οικογενεια και εκανε τα παντα για την κρατησει αυτην την οικογενεια..

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Αυτή πάει να εκμεταλλευτεί ΤΑ ΠΑΝΤΑ....άκου εκεί 1.000€ κάθε μήνα για διατροφή...κάθε μέρα στα μπουζούκια θα είναι το παιδί?η κάθε μέρα αστακομακαρονάδες θα τρώει??
    Τελοσπαντων....εγώ πάντως αυτό θα έκανα...θα κοιτούσα να ανοίξω έστω και ένα μικρό μαγαζάκι κάπου κοντά στο παιδί μου για να μπορούν να το βλέπω κι όλας..όσο κρισημη και να είναι οικονομικά αυτή η χώρα γνωρίζω αρκετές επειχηρησεις που και σε περίοδο κρίσεις μια χαρά δουλεύουν και τα οικονομανε...
    Δεν χρειάζεται να δίνεις στο παιδί σου 2.000€ κάθε μήνα..δίνε παράδειγμα 500€ αλλά να είσαι όμως κοντά του...κάτι που το θέλεις και εσύ άλλωστε...εγώ αν ειμουν και έφτανα σε αυτό το σημείο...κάτι τέτοιο θα κοιτούσα να κάνω....κοντά στο παιδί να ήμουν..ΟΧΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΠΡΩΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ...γιατί ούτε καλημέρα δεν αξίζει αυτή η γυναίκα...σκέψου το αυτό για την επιχηρησει στην Ελλάδα μήπως και είναι κάποια λύση..

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Giannisss View Post
    Γεια σου elisabet, μακαρι να ειχα αυτα τα χρηματα να εκανα μια προσπαθεια, δεν τα εχω δυστυχως. Καταλαβαινω τι θες να μου πεις. Αλλα το θεμα ξερεις ποιο ειναι; Με την μανα του παιδοου μου καναμε ονειρα για μια ζωη στο εξωτερικο, τι ωραια ηταν το εξωτερικο κτλ. Και τωρα ξαφνικα αποφασισε να παει κατω και δεν εχει ουτε αυτη πλανο. Δηλαδη να ειμαστε οι 2 γονεις του παιδιου και οι 2 αφραγκοι και οι 2 χωρις δουλεια; Δηλαδη πως θα μπορουσε αυτο να γινει; Εγω να σου δωσω δικαιο, να δοκιμασω να στειλω μερικα βιογραφικα Ελλαδα, καθε μερα να στελνω, αλλα αν δεν βγει τιποτα;

    Γεια σου giorgos35, μπηκα σε ενα τρυπακι ενω ημουν μεσα στο γαμο να μην βλεπω την πραγματικοτητα. Δηλαδη οταν αυτη μου λεγε οτι της ποναει η μεση και δεν μπορει να τον κανει μπανιο τον εκανα, οταν ελεγε οτι δεν μπορει να τον κοιμησει γιατι της ποναει το κεφαλι το κανα εγω και ουτω καθε εξης. Θεωρουσα οτι με αυτον τον τροπο σωζω την οικογενεια μου και θεωρουσα οτι βοηθαω την γυναικα μου, δεν το καταλαβαινα οτι με εκμεταλευοτανε. Και οταν ξαφνικα μετα απο 2 χρονια εφτανα και εγω στα ορια μου και αρχισα να την ρωταω πραγματα οπως πχ τι εκανες ολη μερα εσυ; μου απαντουσε του στυλ μην με καταπιεζεις οτι θελω κανω. Ε και καπου εκει ξεκινησε η κατρακυλα, οταν αρχισα να "ζηταω" πραγματα. Δες τις πραξεις μου σαν εναν ανθρωπο που το μονο του ονειρο ηταν να χει μια οικογενεια και εκανε τα παντα για την κρατησει αυτην την οικογενεια..
    Εμ ....τι να πω...δεν έχω λόγια....άκου εκεί ότι θέλω κάνω...αν μιλήσω κακός θα γίνω...δεν λέω τίποτα άλλο...ευτυχώς δεν έπεσα σε τέτοια γυναίκα....ευτυχώς και για εμένα και για εκείνη....
    Καλά μην προδικάζει και τα πράγματα ότι άμα γυρίσεις στην Ελλάδα;δα θα είσαι και αφραγκος...
    Μια άλλη εναλλακτική λύση φυσικά εάν μπορείς να το κάνεις αυτό με την επειχηρησει εάν δεν μπορείς να το κάνεις σήμερα μπορείς σε κάνα χρόνο μαζεύοντας με σκληρή οικονομία εκεί που είσαι...δεν ξέρω τι άλλο να πω...μακάρι όλα να σου πάνε καλά και πιο τυχερός να είσαι στο μέλλον και πιο πονηρεμενος....και να μην αφήσεις την κάθε μια να σε εκμεταλευτει επειδή είσαι φιλότιμος άνθρωπος...

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Giannisss View Post
    Γεια σου Remedy,

    Σου δινω δικαιο για το σκεπτικο σου, αλλα μεχρι ενα σημειο πιστεω εχεις δικαιο. Εννοειται οτι σεβομαι την γνωμη σου και την επεξεργαζομαι, γιατι εγω την ζηταω.

    Να θεσω την ερωτηση τοτε ως εξης: Επειδη σιγουρα η μανα του γιου μου και εγω δεν μπορουμε/θελουμε να βγαλουμε συνεννοηση, το δικαστηριο οριζει ενα ειδους επικοινωνια. Αν αυτου του ειδους η επικοινωνια απο την δικια μου μερια δεν ειναι δυνατο να γινει για διαφορους λογους (λογω χρηματων, εμπιστοσυνης απεναντι στην οικογενεια της κτλ), τι μου μενει να κανω ωστε ο γιος μου και εγω να μην χασουμε την σχεση μας;
    κοιτα γιαννη..
    βλεπω οτι το θεμα της επικοινωνιας μια το θετεις ως αντικειμενικα δυσκολο (οικονομικο θεμα) και μια το θετεις ως μεταξυ σας αντιδικια, δυσαρεσκεια δικη σου, κλπ (θα ειναι οι γονεις παροντες), και ως εκ τουτου ισως σκεφτεις ακομα και να διακοψεις την επικοινωνια σας για χρονια, μεχρι να εχεις το δικαιωμα να παιρνεις το παιδι.
    αυτο το τελευταιο σκεπτικο, ειναι σχεδον εκδικητικο και δεν ειναι για το συμφερον του παιδιου.

    ΑΝ το οικονομικο ηταν ανυπερβλητο, προφανως δεν υπηρχε λογος να συζητουμε κανενα αλλο εμποδιο, ετσι δεν ειναι; επομενως σκεφτομαι οτι το οικονομικο ισως και να ξεπερνιεται αλλα σπαζεσαι που σε αναγκαζουν να βλεπεις το παιδι με τετοιους ορους.

    αυτα τα δυο ειναι εντελως διαφορετικα προβληματα. το αντικειμενικο (αν υπαρχει) και το οτι δεν συμφωνεις με την λυση του δικαστηριου και πεισμωνεις...
    ξεκαθαρισε τα. και αποφασισε τι ειναι εφικτο και τι ανεφικτο, τι δεν μπορεις και τι δεν θελεις να κανεις...

    εφοσον ρωτας την γνωμη μου, σου λεω οτι θεωρω οτι το συμφερον του παιδιου αλλα και το δικο σου, ειναι να μην χασετε την επικοινωνια μεταξυ σας, με καθε κοστος.
    αν ειναι προβλημα το οικονομικο, να ερχεσαι αραιοτερα και να καθεσαι οσο περισσοτερο μπορεις, ωστε να τον βλεπεις καθε μερα για πολλες μερες.
    αν το προβλημα ειναι η παρουσια της οικογενειας, να το καταπιεις και να προσαρμοστεις σε αυτους τους ορους ωστε να μην τον χασεις.
    ειναι προσωρινο.
    στο οριστικο διαζυγιο θα ειναι αλλα τα μετρα, κι οσο μεγαλωνει το παιδι, θα ειναι αλλα τα μετρα.
    μην πανικοβαλλεσαι.
    ουτε οι πρωτοι, ουτε οι τελευταιοι που χωριζουν.

    συζηταμε τοσες ωρες, αλλα δεν απαντησες αν συμβουλευτηκες δικο σου δικηγορο η απλα ακους αυτα που σου λενε.
    διερευνησε αν εχεις περιθωριο να διεκδικησεις το παιδι. ξερω ειναι σχεδον αδυνατον, ειδικα στην ελλαδα, αλλα αν θεωρεις οτι βλαπτει το παιδι κι εσυ το βοηθας, εχεις κι εσυ μαρτυρες που ακουνε τις ιστοριες σου, οπως εχει και η γυναικα σου.
    δες μηπως εχει νοημα να το διεκδικησεις.
    αν οχι (που ειναι το πιο πιθανο), νομιζω οτι στα 8 και ειδικα αν ειναι αγορι, μπορει να αποφασισει μονο του αν θα παει στον πατερα του.
    μεινε κοντα του και περιμενε την στιγμη που θα αποφασιζει μονο του.
    αν εχετε μια καλη σχεση, θα ερθει κοντα σου. αν εισαι απων, οχι...

    και τωρα προσεξε και μην βιαστεις να διαμαρτυρηθεις.
    προσπαθεις οπως νομιζες να επικοινωνησετε ακομα και την τελευταια στιγμη, κι ομως ακομα και την τ ελευταια στιγμη κανεις αυτο για το οποιο σε κατηγορει απ την αρχη...
    εχει απολυτο δικιο η ελισσαβετ.
    και οι δυο σας εχετε αναγκη απο βοηθεια. εσυ ακομα και τωρα την στελνεις να παει να κοιταχτει "για το καλο του παιδιου', λες κι εσυ εισαι ο σωστος και ο υγιης κι εκεινη η προβληματικη.
    λυπαμαι που θα στο πω, αλλα ειτε εχει καποιο δικιο και η γυναικα σου, ειτε κανεις οτι μπορεις για να φανει οτι εχει...
    δεν ειναι ενωτικο βρε γιαννη, ειναι διασχιστικο και εχθρικο το "πανε να κοιταχτεις".
    να πας εσυ να κοιταχτεις.
    να της πεις οτι εσυ θα ζητησεις βοηθεια γιατι μαλλον δεν διαχειριζεσαι σωστα τα πραγματα, μηπως θελει να ερθει κι εκεινη.
    αυτα.
    φιλικα.

  13. #163
    Γεια σου remedy.

    Μου αρεσε παρα πολυ αυτο που εγραψες γιατι αρχισα να ψαχνομαι εσωτερικα τον εαυτο μου, αν ειναι οντως εγωιστικος ο τροπος σκεψης μου.

    Απλα θα ηθελα να σε επισημανω οτι το διατυπωσα πριν λαθοςς, δεν της ειπα ποτε να παει να κοιταχτει αυτη σε ειδικο, της ειχα πει να παει η να παμε ολοι μαζι σε παιδοψυχολογο για να μας πει ποιο ειναι το καλυτερο για το παιδι. Επιδιωξη μου ηταν να καταλαβει οτι το παιδι χρειαζεται και τον πατερα του, οχι μονο την μανα του. Και αν καταλαβαινε απο ειδικο οτι το παιδικο χρειαζετι και τον πατερα του, ισως εκανε μια μικρη υποχωρηση στην επικοινωνια και οχι να ειναι καθετη.

    Αν μου λεγε για παραδειγμα οκ, αντι να βρεθουμε σπιτι μου να βρεθουμε στον παιδοτοπο για παραδειγμα. Μια πολυ μικρη υποχωρηση. Δεν ειναι θεμα εγωισμου η υποχωρηση αυτη οπως εγω την εχω στο μυαλο μου. Θα σου εξηγησω γιατι ειναι επικινδυνο για μενα να βλεπω το παιδι εκει μεσα. Μεσα απο το σπιτι των γονιων μου μου αρπαξανε το παιδι και φυγανε και τωρα στο δικαστηριο λενε οτι εγω τους εδιωξα για να βγαλουνε διατροφη. Καταλαβες τι φοβαμαι; Ειναι απιθανο να μπω εκει μεσα, το παιδι να εχει μια μελανια απο παιχνιδι για παραδειγμα και να με καταγγειλουνε οτι εγω το χτυπησα; Μπορουνε να με εκβιασουνε ετσι. Εγωισμος η φοβια λεγεται αυτο; Ειναι παραλογες οι σκεψεις μου; Να μου το πειτε να το δεχτω αν ειναι παραλογες.

    Εχεις πολυτο δικαιο οτι η επικοινωνια αλλαζει με τα χρονια και αυτο με χαροποιει, μου δινει ελπιδα.

    Ναι συμβουλευτηκα δικηγορο, αλλα ξερεις αυτοι σκεφτονται οι δικηγοροι. Επιμελεια δυστυχως την εχασα ηδη δικαστικως και την εχει παρει η μανα του.

    Της εχω πει οτι οτι θα ημουν διατεθειμενος να παω και εγω σε ειδικο αν το χριζει η περισταση, θα το εκτιμουσα να ερθει και αυτη μαζι. Η απαντηση που παιρνω ειναι οτι δεν νομιζει οτι καπου κανει λαθος αυτη.

    Ειναι αυτο που λεει ο giorgos35 πιστευω. Εχει κανει τα πλανα της για την ζωη στην Ελλαδα βασιζομενη στο δικο μου πορτοφολι ομως και δεν θελει να συζητησει τιποτα.

  14. #164
    Γεια σου giorgos35,

    Μακαρι να μπορεσω να το κανω αυτο αλλα ποσα λεφτα πιστευεις οτι χρειαζεσαι για να ανοιξεις μια μικρη επιχειρηση που να σου καλυπτει το ενοικιο σου και την διατροφη του παιδιου σαν ελαχιστο; Εγω σκεφτομαι προς το παρων να αρχισω να στελνω βιογραφικα πανω στο πτυχιο μου να δω αν θα βρω τιποτα για αρχη. Πανω απο χιλιαρικο θα χρειαστω το μηνα εσοδα...

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Giannisss View Post
    Γεια σου giorgos35,

    Μακαρι να μπορεσω να το κανω αυτο αλλα ποσα λεφτα πιστευεις οτι χρειαζεσαι για να ανοιξεις μια μικρη επιχειρηση που να σου καλυπτει το ενοικιο σου και την διατροφη του παιδιου σαν ελαχιστο; Εγω σκεφτομαι προς το παρων να αρχισω να στελνω βιογραφικα πανω στο πτυχιο μου να δω αν θα βρω τιποτα για αρχη. Πανω απο χιλιαρικο θα χρειαστω το μηνα εσοδα...
    Και βιογραφικά στελνε μπορεί να βρεις κάτι..δεν ξέρω τι επαγγελεσε αλλά σίγουρα κάτι θα βρεις...
    Κοίτα για επιχείρηση από το βλέπω εγώ τώρα τελευταία δουλεύει πολύ ο καφες....όσα μαγαζιά ξέρω με καφέ όλα δουλεύουν..δεν λέω καφετέριες...κάτι μαγαζιά μικρά που κάνουν καφέ και πουλάνε κρύα σάντουιτς..δεν θα πω όνομα μην γίνετε και διαφήμιση..όλα πιστεύω όλοι κατάλαβαν τι εννοεί..και δεν είναι ανάγκη να έχει τεράστιο ονομα..δηλαδή να αγοράζεις το όνομα..μπορείς να βάλεις ένα τυπικό όνομα εσύ..αρκεί να το κάνεις λίγο ωραίο να τραβάει το κόσμο...και δεν είναι ανάγκη να είναι μεγάλο μαγαζί και ένα μικρό μαγαζάκι είναι υπέρ αρκετό...αυτή η επιχείρηση δεν είμαι και σίγουρος βέβαια αλλά πιστεύω να σου βγει κοντά στα δέκα χιλιάρικα...αν το ανοίξεις και σε καμία περαντζαδα με κόσμο κτλ..μια χαρά θα δουλεύεις...εγώ αν είχα λεφτά εκεί θα τα έριχνα...αλλά βλέπεις είμαι μπατιρακι....

Page 11 of 15 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast

Similar Threads

  1. ποσο χρονων ειμαστε παιδια?
    By MissButterfly in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 17
    Last Post: 06-05-2016, 00:49
  2. 25 ΧΡΟΝΩΝ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ...
    By stefanos14587 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 11-01-2013, 14:40
  3. θελω να σωσω τον γαμο μου
    By κωστας1983 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 17-02-2012, 18:07
  4. Έντονο πρόβλημα σε γάμο με παιδί...
    By gus1973 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 23-11-2010, 15:41
  5. Η ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ, ΓΑΜΟ & ΠΑΙΔΙ
    By Marnek in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 28-07-2008, 00:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •