Ποσο ακομα να προσπαθησω να σωσω τον γαμο με 2 χρονων παιδι; - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 15 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 214
  1. #61
    Καλησπέρα! Κι εγώ νομίζω οτι "εξασφάλισε" οτι θα μένει με γονείς της και θα αναλάβουν εκείνοι κάποιες ευθύνες για την ίδια και το παιδί. Έτσι θα πορευτεί από δω και πέρα. Πριν είχε εσένα, τώρα θα έχει αυτούς. Θα δυσανασχετούν βέβαια, από κάποια στιγμή και μετά και οι γονείς της και η ίδια, αλλά αυτό πλέον δεν θα σε αφορά.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,736
    Η δικια μου γυναικα ξερει γτ εφυγε γιατι ηθελα εγω αγαπη κι εκεινη ηθελε λεφτα τελικα ξερεισ τι εγινε οτι τησ ειπα δουλεψα εικοσι χρονια και τα εκανα η κορη μου εχει ενα σπιτι κι ενα μαγαζι συν αυτοκινητο γτ η γυναικα μου νομιζε οτι κολαμε μπρικια και τωρα πινουμε καφε κι εχει ψυχολογικα γτ εκεινη ηταν εξυπνη κι εφυγε απο το φτωχο η κορακλα μου θα τα φαει ολα και γουσταρω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #63
    elis την φιλοσοφια την δικια σου αρχιζω και την ασπαζομαι. Εχω και εγω μερικα ακινητα απο τους γονεις μου, παιδι αλλο δεν το βλεπω να κανω, ασ κατσει να τα φαει ολα ο μικρος.

    Κασσανδρα την προηγουμενη γενια απο εμας δεν νομιζω να βασιζοτανε στους γονεις τους και να χωριζανε ετσι. Αλλα πλεον, στα ζορια την κανουμε και τρεχουμε πισω στη μαμα και τον μπαμπα.

  4. #64
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    23
    Παιδιά να χέσω μετά συγχωρήσεως τα ακίνητα, τα μετρητά, και όλα αυτά.
    Αν το παιδί δεν έχει από μικρό μάνα και πατέρα να γίνει άνθρωπος, και έχει μάνα και γιαγιά ή παππού ή πατριό και ζήσει μια παιδική ηλικία και μια εφηβεία με όλα τα σχετικά ψυχολογικά, και εσύ πάλι τι θα ευχαριστηθείς στη ζωή, η ζωή κάθε ανθρώπου είναι να κάνει παιδιά να τα μεγαλώσει, να φάει τις δυσκολίες,αλλά να απολαύσει και τις απίστευτες στιγμές των παιδιών.

    Αν πιστεύεις ότι επειδή θα δώσεις στο παιδί σου ένα ακίνητο, ή 50.000 ευρώ και αυτό είναι πατέρας είσαι πολύ γελασμένος. Το παιδί αυτό 99% όταν έρθει η ώρα να κάνει την ζωή του να μεγαλώσει παιδιά θα έχει όλα τα κόμπλεξ και τα προβλήματα των παιδιών με χωρισμένους γονείς και είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν μπορεί να κάνει οικογένεια.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,736
    Δημητρη εισαι μικροσ φιλε εγω ξερεισ πωσ μεγαλωσε η κορη μου πολυ απλα να σου πω δε με ηθελε στην εφηβεια καθολου εγω τη λατρεψα καθησα απλα και την ειπα την ιστορια τησ ζωησ μου κι αρχισα κι ελεγα τελειωσα μετα τρια χρονια εννοειται πληρονωντασ τα παντα εγω απλα ηθελα να με ακουσει αυτη με ακουσε περασε πανεπιστημιο και τωρα εχει και λεφτα και πτυχιο οτι εκανα κι εγω καθησα να τησ τα πω ξερεισ γιατι θα σου πω γτ ηταν ομορφη και δουλευε αρα αξιζε τα παντα κι αυτη κι οι φιλεσ τησ ετσι οτι λεφτα βγαζω τα δινω σε αυτεσ και χαιρομαι να δινω και κατι αλλο αμα γνωρισεισ την κορη μου πεσ τησ οτι θεσ οχι ψεμματα ομωσ γτ ξερει την αληθεια για ολα ειναι καρμπον ο μπαμπασ σε βελτιωμενη εκδοση με λεφτα δηλαδη τσαμπιονσ λιγκ αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #66
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    23
    Καλά ότι λέω δεν είναι και νόμος, κάθε κανόνας έχει τις εξαιρέσεις του, αλλά το θέμα είναι τα πρότυπα. Αν δεν πάρεις το παιδί βόλτα, αν δεν χαρείς τις μικροστιγμές.

    Ένα παγωτό να δώσεις στο παιδί είναι η ζωή όλη δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο τα έχεις ζήσει όλα. Μια βόλτα με τα ποδήλατα. τίποτα άλλο.

    Και να μην πάμε κόντρα είμαι και εγώ μεγάλος η μεγάλη κόρη εργάζεται πια.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,736
    Δημητρη εγω στο δρομο μεγαλωσα δουλευω απο 12 χρονων η γυναικα μου ειναι βλημα με λεφτα με παρατησε γιατι νομιζε οτι ειναι γκομενα κι εμεινα εγω να δουλευω η κορη μου δε με ηθελε καθολου εγω απλα τησ ειπα την ιστορια τησ ζωησ μου και τισ εξηγησα τουσ αντρεσ βρηκε αγορι περασε πανεπιστημιο και την αφησα μονο πληρωνω ολεσ οι γυναικεσ ειναι για το αναθεμα και δε μιλαω σε καμια η γυναικα μου εβγαλε ψυχολογικα εγω τα εχω καλα με τον εαυτο μου οτι μπορεσα εκανα εδωσα κ λεφτα ασ κανουν οτι θελουν αντρασ δεν μπορει να κουμανταρει γυναικα εγω δεν μπορω αρα μονο λεφτα κι ολοι χαρουμενοι δατσ ολ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #68
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    διαφωνω μαζι σου ειναι αυτο

    οτι δεν την αφηνα ελευθερια και ενω της εξηγουσα τον λογο και το σκεπτικο μου
    το να καταπιεζεις καπιον ειναι κακη στρατηγικη γιατι στο τελος θα κανει το μπουμ

    η αναποφασιστικοτητα ειναι ενα προβλημα που εχω και εγω πολες φορες επειδη δυσκολευομαι να αποφασισω τα κανω ολα κουτουρου και αερα πατερα

    ο λογος που δε ξερει αν εχεις θεση στη ζωη της ειναι γιατι την αντιμετωπιζεις σαν αρρωστη επειδη καπιες φορες ειναι δυσνοητη και παρ ολο που εμπιστευτηκε μονο εσενα σχεδον να σου διξει αυτο το κομα του εαυτου της εσυ απλα δεν εισαι σε θεση να καταλαβεις τι θελει να πει η φιλοσοφος

    αρα κοινες αποψεις ταιριαστο ζευγαρι αλλα διαφορετικη γλωσσα

  9. #69
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Giannisss View Post
    Εχει δικαιο η Σονια, δεν νομιζω να βρηκε αλλον. Ηθελε να μεινει με τους γονεις της και αυτα που ελεγε για μενα ηταν ασυναρτησιες. Οσο περναει ο καιρος ολο και πιο καθαρα το βλεπω...
    δεν ηταν ασυναρτησιες απλα δε μπορουσες να κανεις μεταφραση ισως λειτουργησει αυτο για να προσαρμοστεις σε αυτο το τροπο ομιλιας δοκιμασε να γραψεις σε ενα χαρτι την απαντηση χωρις να καταλαβενεις τι λες ξαναδιαβαζοντας οτι εγραψες θα δεις οτι η απαντηση εχει καπιο νοημα που το εβγαλε το υποσινηδειτο σου χωρις να το γνωριζεις

    υγ αλλος καταλαβαινει αλλος τα ακουει...

  10. #70
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Giannisss View Post
    Γεια σου Remedy,

    Προφανως και οτι λεω ειναι απο την δικια μου μερια, αλλα το γεγονος παραμενει γεγονος και δεν αλλαζει. Το παιδι κοντευε να διασωληνωθει απο την πεινα και τον ταιζα με το μπουκαλι και σκοτωνομασταν για αυτο. Πολλακις. Και να με την απειλη της καταγγελιας καταφερνα και τον ταιζα και απο τοτε με βλεπανε σαν εχθρο.

    Δεν υπηρξε ουτε ενα σκηνικο εντονης βιας με την εννοια της χειροδικιας, το πεταμα πραγματων η βρισιμο χοντρο. Ο λογος που εκανα καβγα κατα την γνωμη μου ειναι η ελλειψη εκτιμησης και μου βγαινε αυθορμητα. Το αναγνωριζω το λαθος εκ μερους μου.

    Εγω εβγαλα μια δικια μου θεωρια οτι στην ουσια της πηρα αθελα μου τον ρολο της μανας, και για αυτο τον λογο αρχισε να με μισει για αυτον τον λογο. Αλλος ειναι η μανα στην θεωρια και αλλος στην πραξη.

    ;;;
    ε ας προσλαβει μια οικιακη βοηθο αν δεν ειναι σε θεση να το ταιζει η δε θυμαται μπορει να το ξεχασε πχ απλα δεν ειναι καλο για το παιδι να μετατρεπετε το σπιτι σε δικαστηριο ουτε ο ενας ουτε ο αλλος γιατι αυτα θα τα θυμαται μετα για παντα μη το ξεχατε αυτο.

    κοιτα επειδη εγω μεγαλωσα χωρις το πατερα μου μπορω να σου απαντησω απλα θα παρει καποια στιχεια απο τη μαμα του και μπορει να διαπιστωσεις πχ οτι η φωνη του μιαζει λιγο σαν κοριτσι αλλα αυτο μη σε ανυσιχει

  11. #71
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Giannisss View Post
    Η ουσια ειναι οτι η γυναικα μου ζητησε διαζυγιο σημερα τελικα συνεναιτικο και εννοειται οτι θα της το δωσω. Η πικρα μενει τελικα. Και το τι θα τραβηξω μολις μπω στο σπιτι που τωρα θα ειναι τελειως αδειο, απολυτα ησυχο και σκοτεινο, μονο η ψυχη μου το ξερει...
    οσον αναφορα τη συνενοηση μπορω να σε βοηθησω αν θες αν θες φερτη και εδω να σου πω τι ενοει

  12. #72
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    λοιπον γιαννη για να σου εξηγισω τι συμβαινει σου λεει μεν ποιο γαλα να παρεις ΑΛΛΑ ΕΝΟΕΙ μαντεψε ποιο θελω οταν σου λεγε ποναω ενοουσε θυμωσα επειδη δεν εισαι εδω αυτο που λες οτι δε σου συγχωρησε ποτε οτι ανακατευτηκες δεν ειναι ετσι απλα κατι αλλο σκεφτοταν εκεινη την ωρα και επειδη δεν ηθελε να στο πει σου ελεγε το ασχετο και περιμενε να το μαντεψεις

    με το θηλασμο τι συνεβει δεν ειχε γαλα λογο μαστιτιδας? τωρα αυτη η περιπτωση ειναι καπως δυσκολη
    δε διαφωνω σε αυτο που λες οτι δε παει καλα αλλα μονο το ενστικτο μπορει να βγαλει ακρη εδω

  13. #73
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ΣΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ
    ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να δεις βελτιωση στη σχεση σου αν δε την αφηνεις ελευθερη ισως γι αυτο εχεις την αισθηση οτι σε μισει ολα τα αλλα ηταν δικαιολογιες απλα κανει οτι συμφωνει και σε χρεωνει χωρις να λεει λεξη

  14. #74
    Γεια σου Αλεξανδρος,

    Ασ υποθεσουμε οτι σαν βαση συζητησης δεχομαι τα οσα λες για την γυναικα.

    Μετα ερχεται η εξης ερωτηση μου, σε μια οικογενεια με 2 συζυγους και ενα παιδι, ειναι λογικο ο ενας συζυγος να εχει οσο ελευθρια θελει; Αυτο δεν θα πει οτι μεταφερονται ολη η υπεθυνοτητα και οι υποχρεωσεις στον αλλο συζυγο;; Απλη ερωτηση ειναι. Γιατι αν και ο αλλλος συζυγος αποφασισει να ζησει με ολες τους τις ελευθεριες, ειμαστε ανταξιου του να αποκαλουμαστε οικογενεια και να μεγαλωσουμε ενα παιδι.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,671
    Quote Originally Posted by Giannisss View Post
    Γεια σου Αλεξανδρος,

    Ασ υποθεσουμε οτι σαν βαση συζητησης δεχομαι τα οσα λες για την γυναικα.

    Μετα ερχεται η εξης ερωτηση μου, σε μια οικογενεια με 2 συζυγους και ενα παιδι, ειναι λογικο ο ενας συζυγος να εχει οσο ελευθρια θελει; Αυτο δεν θα πει οτι μεταφερονται ολη η υπεθυνοτητα και οι υποχρεωσεις στον αλλο συζυγο;; Απλη ερωτηση ειναι. Γιατι αν και ο αλλλος συζυγος αποφασισει να ζησει με ολες τους τις ελευθεριες, ειμαστε ανταξιου του να αποκαλουμαστε οικογενεια και να μεγαλωσουμε ενα παιδι.
    νομιζω οτι υπαρχει μια συγχιση μεταξυ ελευθεριας και υποχρεωσεων...
    ελευθερια δεν ειναι να αφησεις το παιδι σου πεινασμενο, η να το αφησεις στον παιδικο σταθμο αντι να το παρεις γιατι σου μυρισε σινεμα και τους γραφεις ολους για να πας να δεις μια ταινια.

    οι ενηλικες (εχοντες σωας τας φρενας), ζουνε αυτα που θελουν χωρις καταπιεση ΕΦΟΣΟΝ εχουν ενταξει στο προγραμμα τους τις υποχρεωσεις τους.
    δεν ειναι ελευθερια να λεω στον ανδρα μου "ανελαβε τα ολα, 5 μερες θα τα ξυνω".
    ελευθερια ειναι να παω εκει που θελω οταν θελω, να κανω αυτο που θελω , χωρις να εχω φορτωσεισ τον κοκκορα τις υποχρεωσεις μου.
    αυτες που θεωρω εγω υποχρεωσεις μου ομως, οχι αυτος που αποφασιζει καποιος να μου φορτωσει.
    τωρα, αν υπαρχει διαφωνια ως προς το ποιες ειναι υποχρεωσεις σε ενα ζευγαρι και ποιος και πτοε τις κανει, ειναι πολυ βασικη συνεννοηση, που την διερευνας πριν τον γαμο και το παιδι, οχι μετα το διαζυγιο...

Page 5 of 15 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Similar Threads

  1. ποσο χρονων ειμαστε παιδια?
    By MissButterfly in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 17
    Last Post: 06-05-2016, 00:49
  2. 25 ΧΡΟΝΩΝ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ...
    By stefanos14587 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 11-01-2013, 14:40
  3. θελω να σωσω τον γαμο μου
    By κωστας1983 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 17-02-2012, 18:07
  4. Έντονο πρόβλημα σε γάμο με παιδί...
    By gus1973 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 23-11-2010, 15:41
  5. Η ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ, ΓΑΜΟ & ΠΑΙΔΙ
    By Marnek in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 28-07-2008, 00:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •