Σε απόγνωση..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    7

    Σε απόγνωση..

    Καλησπέρα σας! Καιρο τώρα έψαχνα ένα φόρουμ σχετικο για να μιλήσω κι εγώ για ένα θέμα που με ταλαιπωρεί εδώ και 2μιση χρόνια. 2μιση λοιπόν χρόνια υποφέρω από διαταραχή πανικου. Η πρώτη κρίση πανικου με έπιασε όταν βρισκόμουν στη Χαλκιδική σεζόν ενώ διατηρούσα δικό μου κατάστημα σε πολύ γνωστό ξενοδοχείο. Δυστυχώς εκεί δεν είχα τη δυνατότητα να βρω κάποιον ειδικό για να με συμβουλεύσει. Ευτυχώς αυτό ξεκίνησε τέλη καλοκαιριού κ περίμενα να κλείσω για να γυρίσω Θεσσαλονίκη και να δω τι θα κανω. Μου πρότειναν ψυχολόγο αλλά ένιωσα ότι δε με βοήθησε καθώς εστίασε περισσότερο στο να με βοηθησει να ξανακάνω όσα δε μπορούσα λόγω της φοβίας μου. Πχ στο να αρχίσω να βγαίνω παλι έξω γτ είχα αποκτήσει αγοραφοβία. Όλα καλά όμως εγώ κατάλαβα ότι όλο αυτό ξεκίνησε για κάποιο λόγο. Κατι μέσα μου καιρό τώρα δε πήγαινε καλά αλλά δεν ήξερα τι. Ήθελα λοιπόν κάποιον να με βοηθήσει Όχι μόνο στο να μάθω να ξαναβγαινω έξω αλλά να βρω την αιτία που μ συνέβη ολο αυτο κ να μάθω να το διαχειρίζομαι. Μετά πήγα σε έναν ψυχίατρο. Μου έδωσε μια αγωγή με ζολοφτ αλλά έβαλα κοντά στα 17 κιλα σε πολύ μικρό διαστημα κ του ζήτησα να την αλλάξει κ μ έδωσε λαντοζ λέγοντας μου ότι αυτά δεν φέρνουν τόσο όρεξη για φαγητό. Τέλος πάντων διαφορά δεν είδα γενικά κ με αυτόν απλά με άκουγε και ως εκεί ήταν κ πανάκριβος κ τον σταμάτησα. Μετά βρήκα έναν ψυχοθεραπευτή έκανα 2 συνεδρίες με αυτόν αλλά επειδή ήδη είχα καιρό που έκανα την αγωγή έπρεπε να με παρακολουθεί γιατρός μου ειπανε κ όχι ψυχολόγος για να ξέρει και ποτέ θα μειώσω την αγωγή. Βρίσκομαι σε ένα σημείο που έχω μπερδευτεί. Δεν ξέρω τι να κανω. Θέλω έναν καλό ψυχίατρο αλλά φοβάμαι μήπως πάλι δε βοηθηθω. Έχω φτάσει σε σημείο να νιώθω ότι όλα πάνε χάλια. Έχω χάσει κάθε ενδιαφέρον από κει που ήμουν δραστήρια και έβαζα στόχους τώρα έχω μπει σε μια αδράνεια δε με ενθουσιάζει σχεδόν τίποτα κ έχω αποκτήσει τρομερή αρρωστοφοβια. Νομίζω όλο ότι κατι έχω. Αυτά λοιπόν. Προσπάθησα να τα γράψω όλα μέσα σε ένα κείμενο. Συγνωμη αν σας κούρασα. Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον καλό γιατρό και ψυχοθεραπευτή στη θεσσαλονικη σχετικά οικονομικό για να ξεκινήσω από την αρχη ελπίζοντας ότι θα καταφέρω με την βοηθεια του να βρω την ακρη του κουβαριου και να αρχίσω να το ξετυλιγω.

  2. #2
    Καλησπερα!Θα ηθελα πολυ να βοηθησω μια που κι εγω υποφερω απο αγοραφοβια με κρισεις πανικου αλλα νομιζω οτι δεν επιτρεπεται να συστησουμε καποιον ιδιωτη.Δεν εχω καταλαβει αν υπαρχει δυνατοτητα για pm ωστε να σου εστελνα εκει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    πρεπει να φτασετε τα 50μνμ για να στειλετε πμ

    μπορεις να βρεις ψυχοατρο και μεσω σκαιπ. αν δεν εχει καποιον κοντα σου. αρκετοι το κανουν θεσνικη, αλλα οι περισσοτεροι ειναι ψιλο...πως να το πω ευγενικα...βαριουνται που ζουνε.
    ειδες διαφορα με τα αντικαταθλιπτικα?

  4. #4
    Αγωγή για πόσο καιρό πήρες?είδες καμία διαφορά?

  5. #5
    Quote Originally Posted by garida View Post
    πρεπει να φτασετε τα 50μνμ για να στειλετε πμ

    μπορεις να βρεις ψυχοατρο και μεσω σκαιπ. αν δεν εχει καποιον κοντα σου. αρκετοι το κανουν θεσνικη, αλλα οι περισσοτεροι ειναι ψιλο...πως να το πω ευγενικα...βαριουνται που ζουνε.
    ειδες διαφορα με τα αντικαταθλιπτικα?
    Ευχαριστω για την ενημερωση

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    7
    Κατάλαβα.. απλά κι εγώ ρώτησα γιατί νομίζω ότι το να βρεις καλό ψυχίατρο είναι πάρα πολύ δύσκολο. Δεν είναι κάτι παθολογικό να παω μια φορα να ξεμπερδευω. Θελει αρκετό καιρό για να φτιαξεις το μεσα σου οποτε φανταζομαι θελει μια καλη συνεργασια εμπιστοσυνης πανω απ ολα και να νιωθεις οτι ο ανθρωπος αυτος ναι μεν κανει τη δουλεια του αλλα θελει και πραγματικα να βοηθησει. όχι απλά να με βλέπει σαν πελάτη. Τα αντικαταθλιπτικά με βοήθησαν πάρα πολύ. Δε μπορούσα να βγω από το σπίτι μου. Μέχρι και σχέση που είχα τον πρώτο καιρό με παράτησε επειδή δε μπορούσα να κάνω τίποτα. Ζοριστηκα πάρα πολύ αλλά τουλάχιστον με τα χάπια άρχισα να κανω καθημερινές δραστηριότητες δε παλευοταν αλλιως. Αλλά κι από την άλλη δε θέλω να τα παίρνω για πάντα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    το θετικο ειναι οτι βοηθησαν..εγω προσωπικα προτιμω τους ψυχιατρους, αλλοι εδω προτιμουν τους ψυχολογους. ειναι θεμα αρεσκειας. εχεις παρεες? σταθερη δουλεια?

  8. #8
    Εγω προτιμω να ειναι ψυχιατρος-ψυχοθεραπευτης.Τα χαπια βοηθαν πολυ αλλα θεωρω και την ψυχοθεραπεια απαραιτητη,Και οντως ειναι λιγακι δυσκολο να βρεις τον σωστο ειδικο.Δεν αρκει μονο να ειναι καλος στη δουλεια του αλλα πρεπει να ταιριαξει και μαζι σου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    θεσνικη δεν εχουμε πολλους. οσο πιο φαντεζι ειναι το σαιτ και τα σχολια στο γκουγκλ, τοσο πιο μουφα ειναι. εψαχνα ψυχιατρο και λεω ας δω ποιος εχει καλες κριτικες. και ρε εβλεπα τους ιδιους να βαζουν πεντε αστερια στον εαυτο τους η καποιος με το ιδιο επιθετο. τρατζικ

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    7
    Το θέμα είναι ότι τώρα εκ των πραγμάτων από τη στιγμή που βρίσκομαι σε αγωγή μόνο σε ψυχίατρο μπορώ να απευθυνθώ. Έχω φίλους που είναι δίπλα μου και πλέον είμαι αρραβωνιασμενη με έναν υπέροχο άνθρωπο που στάθηκε δίπλα μου κ με το παραπάνω κ νιώθω ευλογημένη γι αυτό. Νομίζω ότι αυτό που με πείραξε περισσότερο ήταν ότι από κει που ήμουν πραγματικά σκυλι στη δουλειά μου κ κυνηγούσα τα όνειρα μου ξαφνικά απελπιστηκα άρχισα να μη θελω να κανω τίποτα φοβόμουν να βγω να δουλέψω γιατί είμαι ελεύθερη επαγγελματίας με αποτέλεσμα να πέσει η δουλειά κ φυσικά όλο αυτό χειροτέρευε μέρα με τη μέρα. Τώρα είμαι σε ένα σημείο που άρχισα να βάζω τα πράγματα σε μια σειρά πάλι κ νιώθω κάπως καλύτερα. Γενικά νομίζω ότι αυτό που μ έλειπε πάντα ήταν η ισορροπία στη ζωή μου. Πάντα κάτι θα έλλειπε. Κ εγώ το αμελουσα

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    7
    Αγωγη παιρνω 1 χρονο τωρα. Τεραστία διαφορα. Απλα μετα απο 1 μήνα και σε πιάνει. Μέχρι τότε δυστυχώς όταν με έπιανε κρίση έπαιρνα ηρεμιστικό κ κάτι φυτικά

  12. #12
    Quote Originally Posted by Jo444 View Post
    Το θέμα είναι ότι τώρα εκ των πραγμάτων από τη στιγμή που βρίσκομαι σε αγωγή μόνο σε ψυχίατρο μπορώ να απευθυνθώ. Έχω φίλους που είναι δίπλα μου και πλέον είμαι αρραβωνιασμενη με έναν υπέροχο άνθρωπο που στάθηκε δίπλα μου κ με το παραπάνω κ νιώθω ευλογημένη γι αυτό. Νομίζω ότι αυτό που με πείραξε περισσότερο ήταν ότι από κει που ήμουν πραγματικά σκυλι στη δουλειά μου κ κυνηγούσα τα όνειρα μου ξαφνικά απελπιστηκα άρχισα να μη θελω να κανω τίποτα φοβόμουν να βγω να δουλέψω γιατί είμαι ελεύθερη επαγγελματίας με αποτέλεσμα να πέσει η δουλειά κ φυσικά όλο αυτό χειροτέρευε μέρα με τη μέρα. Τώρα είμαι σε ένα σημείο που άρχισα να βάζω τα πράγματα σε μια σειρά πάλι κ νιώθω κάπως καλύτερα. Γενικά νομίζω ότι αυτό που μ έλειπε πάντα ήταν η ισορροπία στη ζωή μου. Πάντα κάτι θα έλλειπε. Κ εγώ το αμελουσα
    Μπορεις να βλεπεις ψυχιατρο για τα χαπια και ψυχολογο για την ψυχοθεραπεια.Η οπως ανεφερα και πριν ο ψυχιατρος να ναι και ψυχοθεραπευτης.Παντως με χαρα διαπιστωνω οτι βρισκεσαι σε αρκετα καλο δρομο

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    7
    Χαχα εγώ έφτιαξα κ λίστα με όλους τους ψυχιάτρους κ ανάλογα με το βιογραφικό που έβλεπα διεγραφα η επελεγα. Τι να κανω; Δυστυχώς δεν ξέρω κάποιον καλό ούτε μπορεί κάποιος να μου πει ότι αυτός θα με βοηθούσε στο δικό μου θεμα

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    7
    Δόξα το Θεό βοηθήθηκα πολύ από τους δικούς μου ανθρώπους κ από τον άντρα μου. Δυστυχώς βλέπω πολλούς ανθρώπους κ γίνονται όλο κ περισσότεροι αυτοί που έχουν θέματα διαταραχής πανικου η κατάθλιψης. Πολλές φορές δεν ξέρεις κι από που προήλθε όλο αυτό. Σου λένε μαζευες πολλά κ έσκασες. Εγώ προσωπικά ποτέ δεν εμαθα να διαχειρίζομαι τα συναισθήματα μου. Φοβόμουν και να τα αντιμετωπίσω . Άντε τώρα να βρεις άκρη. Έχω διαβάσει πόσα βιβλία ψυχολογίας. Ειδικά αυτό το μυστικό το έχω λιώσει. Νιώθεις δυνατή εκείνη τη στιγμή κ μόλις συμβεί κάτι τα ξεχνάς όλα κ πάλι από την αρχη

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    παρτους τηλ και κοψε και απτο πως επικοινωνουν..δεν ειναι αναγκη να κλεισεις ραντεβου. πες τους θα δω το προγραμμα μου και θα σας ξαναπαρω πιο μετα να επιβεβαιωσουμε την ωρα. και αυτο ηταν...απο προσωπικη πειρα εχω να πω οτι ψυχολογοι θεσνικη μου ζητησαν εικοσι ευρω παραπανω αποτι οι ψυχιατροι. λολ. πρεπει να τους ρωτησεις εξαρχης...καθε ποτε κανουν ψυχοθεραπεια κτλ. γιατι εγω που τους ρωτησα, αφου ειδαν οτι δεν πασχω απο κατι σοβαρο η ενδιαφερον, μου λεγανε μια φορα στις δεκαπεντε η μια φορα το μηνα. και ετσι τους διεγραφα. αλλα μπορεις να τα ρωτησεις αυτα για να κοψεις κινηση

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σε απόγνωση
    By Maelstrom in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 07-09-2018, 02:51
  2. Απόγνωση
    By BlackRoses in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-2017, 21:41
  3. Απόγνωση
    By Ανωνυμία in forum Κακοποίηση
    Replies: 2
    Last Post: 25-02-2017, 17:26
  4. Σε απόγνωση..
    By BlackSoul in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 29-02-2012, 18:08
  5. Ζωή σε απόγνωση.....
    By Mimis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 08-10-2011, 00:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •