ξαφνικη λυπη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350

    ξαφνικη λυπη?

    Εκει που καθομαι μια χαρα χαχαχου και χαχαχα...νιωθω ενα ξαφνικο χαμο μεσα μου. Δεν μου συμβαινει συχνα.μια στο τριμηνο?
    Μια ξαφνικη εντονη λυπη να το πω?Ερχεται το τελος του κοσμου ενα πραμα, περναει ολη η ζωη μπροστα απτα ματια μου, η αρνητικη της πλευρα...με πιανουν κλαματα και μετα απο καποια λεπτα φευγει...what the hell. δεν ξερω καν αν πρεπει να το ποσταρω εδω η σε καποια αλλη ενοτητα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Απλά είναι σηματάκι του οργανισμού που θέλει να σου πεί :''Γιατί με αγνοείς?...Γιατί με κουκουλώνεις...Γιατί δεν θες να αναγνωρίσεις ότι κάτι δεν πάει καλά?''..ή κάτι τέτοιο τεσπα...Σε πετυχαίνει σε στιγμή όπου είσαι προδιατεθειμένη βιοχημικά,είτε από κόπωση, είτε από αδιαθεσία, βρίσκει το σημείο της ήσσονος αντίστασης και ξεσπάει την συσσωρευμένη πίεση.

    Είσαι ευτυχισμένη στην ζωή σου?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post

    Είσαι ευτυχισμένη στην ζωή σου?
    ανοιγεις μεγαλη κουβεντα...λολ. γενικα αισθανομαι καλα. τρωω καλα,κοιμαμαι καλα,ειμαι οκ στη δουλεια κτλ. πιο ειδικα, δεν ειμαι πολυ καλα διοτι εχω ξεμεινει απο παρεες και ειμαι μακρυα απτους δικους μου. αλλα λογω της κρισης ειναι δυσκολο να βρω δουλεια κοντα τους

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Συμπιπτει καθολου με την καταθλιψη που εχεις τον τελευταιο καιρο; Σε περιοδους μη καταθλιπτικες σου συνεβαινε; Ρωταω επειδη οι κρισεις κλαματος ειναι ενα απ' τα συμπτωματα της μελαγχολικης καταθλιψης. Σε καποιους συμβαινει κιολας αρκετα συχνα πχ μπορει να υπαρχουν περιοδοι που συμβαινει καθε μερα.
    Last edited by oboro; 27-12-2018 at 11:14.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    δεν ξερω αν εχω καταθλιψη. αν ειχα δεν θα ετρωγα,δεν θα χορευα δεν θα μαγειρευα κτλ. ολα αυτα τα κανω ανετα. νομιζω απλα ειναι η μοναξια και το αδιεξοδο εδω.
    παντα τις ειχα αυτες τις μικρες κρισεις. απο πιο νεα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Α οκ... Επειδη ειχες γραψει οτι σε πιανουν φασεις μελαγχολικες οπου δεν κοιμασαι, δεν τρως κλπ, και εχεις και τη διαγνωση απο ψυχιατρο. Δεν αμφιβαλλω βεβαια οτι το περιβαλλον που εισαι ειναι η αιτια.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    εχω διαγνωση αλλα η καταθλιψη δεν ειναι αυτο. οι ψυχιατροι δινουν διαγνωσεις ετσι.....τις μοιραζουν σαν χαρτομαντηλα. δεν ειναι καταθλιψη οτσν τρως οταν γελας οταν οταν...οταν ειμαι ελλαδα ειμαι καλα. αρα...πολυ απλα....δεν ειναι καταθλιψη.
    για να δουμε...ποσοι θα αντεχαν με μοναξια και ναναι καπου που δεν τους αρεσει?για πες...πιστευω οι περισσοτεροι θαχαν λαλησει πιο πολυ απο μενα. ισα ισα..εγω θεωρω οτι αντεχω πολυ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θεωρώ πως από εκεί που υπήρχε πλήρης άγνοια και σοβαρές ψυχιατρικές παθήσεις τις περνούσαμε τα παλιά χρόνια στο ντούκου, τώρα έχουμε περάσει στο άλλο άκρο και βαφτίζουμε το οτιδήποτε κατάθλιψη, αγχώδη διαταραχή και πάει λέγοντας. Ποιός ο λόγος να βάζουμε ταμπέλες στα πάντα; Κάποιες φορές δεν αισθάνεσαι πολύ καλά και ήδη έχεις καταλάβει την αιτία. Ε, προσπάθησε όσο μπορείς να καλυτερέψεις τις συνθήκες της ζωής σου, να βρεις παρέες και ενδιαφέροντα εκεί που είσαι που να σε γεμίζουν. Δεν θα γίνει από την μία μέρα στην άλλη, αλλά σιγά σιγά.
    Όλος ο κόσμος έχει τα πάνω και τα κάτω του, η ζωή δεν είναι στρωμένη με ροδοπέταλα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Η αληθεια ειναι οτι κανουν διαγνωση πρωτα με βαση τα συμπτωματα, και αργοτερα εως πολυ αργοτερα αναζητουνται κι οι αιτιες. Ενα προβλημα ειναι οτι στη λογικη του βλεποντας και κανοντας που εχουν οι ψυχιατροι, περιμενουν να δουν αν πχ σε πιανουν τα φαρμακα, αλλα δεν περιμενουν να δουν αν σε πιανει που εισαι Ελλαδα... Γιατι δεν εισαι. Οποτε πως να φανει οτι η ξενιτια ειναι το θεμα; Εχω μια απορια κι εγω για αυτο, πως δηλαδη θα μπορεσει να καταληξει ο γιατρος οτι μαλλον η ξενιτια φταιει οταν δεν μπορει να σου δωσει λιγη ελλαδα σε καψουλες να δει αν με αυτες βελτιωνεσαι :Ρ
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Τυπικα η ψυχιατρικη τις δυσμενεις κοινωνικες συνθηκες τις αναγνωριζει σαν αιτια παθησεων. Το DSM ας πουμε εχει τον αξονα 4. Δηλαδη αλλο καταθλιψη λογω πρωιμων βιωματων, αλλο με ισχυρο βιολογικο υποβαθρο, αλλο γιατι μεχρι το 2011 ζουσες στο Χαλεπι. Τωρα κατα ποσο υπαρχει η απαραιτητη ευαισθησια στον χωρο για να αναγνωρισει το τι περναμε και στον δηθεν "πρωτο", "ειρηνικο" κοσμο... ναι. Αμφιβολιες :Ρ Τις ευρυτερες συνεπειες της Μεγαλης Κρισης του 2008 ας πουμε ποσοι τις παιρνουν πραγματικα στα σοβαρα. 'Η του παρανοίκου νεου καθεστωτος "απασχολησης" παγκοσμιως. Αυτοι δουλειες εχουν :Ρ
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Θεωρώ πως από εκεί που υπήρχε πλήρης άγνοια και σοβαρές ψυχιατρικές παθήσεις τις περνούσαμε τα παλιά χρόνια στο ντούκου, τώρα έχουμε περάσει στο άλλο άκρο και βαφτίζουμε το οτιδήποτε κατάθλιψη, αγχώδη διαταραχή και πάει λέγοντας. Ποιός ο λόγος να βάζουμε ταμπέλες στα πάντα; Κάποιες φορές δεν αισθάνεσαι πολύ καλά και ήδη έχεις καταλάβει την αιτία. Ε, προσπάθησε όσο μπορείς να καλυτερέψεις τις συνθήκες της ζωής σου, να βρεις παρέες και ενδιαφέροντα εκεί που είσαι που να σε γεμίζουν. Δεν θα γίνει από την μία μέρα στην άλλη, αλλά σιγά σιγά.
    Όλος ο κόσμος έχει τα πάνω και τα κάτω του, η ζωή δεν είναι στρωμένη με ροδοπέταλα.
    θεωρεις δλδ οτι εγω δεν εχω προσπαθησει? παρεα νομιζεις ειναι ευκολο να βρεθει? δεν ειμαι 23 να πηγαινω στο πανεπιστημιο να γνωρισω κοσμο. σχολαω απτη δουλεια μου 8 το βραδυ καθε μερα. δεν εχω χρονο να παω ουτε χορο,ουτε γιογκα ουτε τπτ. η γιογκα εδω κοστιζει 180ε περιπου το μηνα. δεν εχω λεφτα για ξοδεμα. η αιτια που ειμαι ετσι ειναι οτι δεν βρισκω δουλεια ελλαδα και αναγκαζομαι να δουλευω εξωτερικο. δεν ειναι και τοσο ευκολο οσο νομιζει ο κοσμος. ειχα παρεες..αλλα φυσικα φυγανε σε αλλα κρατη, παντρευτηκαν. και ειμαι σε μια δουλεια που δεν κανεις φιλιες με συναδελφους. ασε που εδωειναι ολοι αντρες και παντρεμενοι

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εγώ δεν το εξετάζω τόσο από την πλευρά των ψυχολόγων/ψυχιάτρων. Από την πλευρά την δική μας το εξετάζω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Η αληθεια ειναι οτι κανουν διαγνωση πρωτα με βαση τα συμπτωματα, και αργοτερα εως πολυ αργοτερα αναζητουνται κι οι αιτιες. Ενα προβλημα ειναι οτι στη λογικη του βλεποντας και κανοντας που εχουν οι ψυχιατροι, περιμενουν να δουν αν πχ σε πιανουν τα φαρμακα, αλλα δεν περιμενουν να δουν αν σε πιανει που εισαι Ελλαδα... Γιατι δεν εισαι. Οποτε πως να φανει οτι η ξενιτια ειναι το θεμα; Εχω μια απορια κι εγω για αυτο, πως δηλαδη θα μπορεσει να καταληξει ο γιατρος οτι μαλλον η ξενιτια φταιει οταν δεν μπορει να σου δωσει λιγη ελλαδα σε καψουλες να δει αν με αυτες βελτιωνεσαι :Ρ
    σοβαρολογουμε? πως να φανει οτι φταιει η ξενιτια?
    αφου τους το λεω..........το βλεπουν.....απλα θελουν να δινουν ενα καρο φαρμακα τα οποια δεν θα βοηθησουν καθως δεν ειναι καταθλιψη αυτο. ειναι μοναξια..ειναι κατι αλλο τεσπα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Εγω το εξεταζω κι απ' την αλλη πλευρα, και για αυτο ποσταρα. :]
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by garida View Post
    σοβαρολογουμε? πως να φανει οτι φταιει η ξενιτια?
    αφου τους το λεω..........το βλεπουν.....απλα θελουν να δινουν ενα καρο φαρμακα τα οποια δεν θα βοηθησουν καθως δεν ειναι καταθλιψη αυτο. ειναι μοναξια..ειναι κατι αλλο τεσπα
    Ναι βρε το ξερω, για να τους κριτικαρω που βασιζονται στα φαρμακα για να βγαλουν συμπερασματα το εγραψα, οχι για να τους δικαιολογησω.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ξαφνικη κλειστοφοβια.
    By despina13 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 06-12-2016, 18:58
  2. ξαφνικη δυσπνοια
    By adonistsav in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 02-06-2011, 15:08
  3. Ξαφνικη ταχυκαρδια
    By volkar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 21-04-2011, 11:55
  4. ΞΑΦΝΙΚΗ ΝΟΣΟΦΟΒΙΑ-HELP!!!
    By johny in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 14-03-2011, 21:18
  5. ξαφνικη αλλαγη
    By zaira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 21-05-2008, 18:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •