φλουοξετινη.Ξερει κανεις την ουσια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197

    φλουοξετινη.Ξερει κανεις την ουσια?

    επειδη διαβασα οτι για την ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη η ουσια που πρεπει να παρει ο ασθενης ειναι η φλουοξετινη .Μηπως το φαρμακο ειναι το zyprexa?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    EINAI TO LADOSE..
    tO zYPREXA EINAI H OLANZAPINE KAI EINAI ANTIPSYCHOTIKO...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    3

    Φλουοξετινη

    Ειναι το LADOSE , ενα φαρμακο για το οποιο εχω ακουσει μολις προσφατα.Μαλιστα μου το συστησαν για τον γιυο μου αλλα δεν εχω αποφασισει ακομα τι θα κανω..κι εδω θα ηθελα την συμβουλη καποιων μελων που ισως θα με βοηθουσαν να κατανοησω το προβλημα που αντιμετωπιζω με τον γιυο μου.
    Ειναι 27 χρ , ζει μονος σ ενα διαμερισμα που το ενοικιο το πληρωνω εγω.Εδω και 1 περιπου χρονο παραιτηθηκε απο την δουλεια του ( να σημειωσω οτι πανω απο 6 μηνες δεν στεριωνε σε μια δουλεια και σηκωνοταν κι εφευγε).Ολο αυτο το χρονικο διαστημα εχει κλειστει στο σπιτι του ( ξεχασα να πω οτι με την μητερα του εχουμε χωρισει εδω και 13 χρονια και οι δυο μας εχουμε ξαναπαντρευτει) , εχει αποκοπει απο τους φιλους του ( ενω ηταν κοινωνικοτατο ατομο και με εντονη σεξουαλικη διαθεση) , εκοψε και τις συναναστροφες με το γυναικειο φυλο, απεκτησε δε μια εχθρικη αντιδραση σ εμενα και στην μητερα του αλλα και σε ολη την οικογενεια.Προσπαθησα αρκετες φορες να του μιλησω , να καταλαβω τι τον απασχολει και κλειστηκε ετσι στον εαυτο του, διχως να βγαινει εξω απο το σπιτι του ,παρα μονο για τσιγαρα.Την μονη απαντηση που παιρνω ειναι οτι εγω δεν θελω να δουλευω και να εχω αφεντικα στο κεφαλι μου και διαφορες τετοιες βλακειες...Σε προτοπη δικη μου και της πρωην συζυγου μου να παμε να δουμε καποιον ειδικο , εξαγριωνεται , λεγοντας οτι δεν εχω τιποτα και δεν χρειαζομαι γιατρο.Ειναι ομως εμφανες οτι αυτη του η συμπεριφορα και το κλεισιμο στον εαυτο του αλλα και η αποξενωση του απο φιλους και οικογενεια , δεν ειναι φυσιολογικη.
    Δυστυχως δεν ξερω τι αλλο να κανω , νοιωθω οτι μιλαω σε τοιχο , καταλαβαινω οτι χρειαζεται βοηθεια αλλα δεν συνεργαζεται..Παρακαλω πολυ , οποιο μελος ειχε αναλογη εμπειρια , ας με συμββουλευσει..Ευχαριστω

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    3
    ...επισης ζητω προκαταβολικα συγγνωμη απο τους admin γιατι δεν ξερω εαν καταχωρηθηκα στο σωστο topic....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Λοιπον απο προσωπικη εμπειρια του αδερφου μου που ουτε εκεινος ειχε συνεργαστει μα εισαγγελικη παρεμβαση και με την αστυνομια μπορει να νοσηλευτει στο ΑΙΓΙΝΗΤΕΙΟ.Καλυτερα θα ηταν να μιλουσατε πρωτα η με ψυχολογο μαζι να συνεργαστει να τον πεισετε οτι υπαρχει προβλημα ωστε να μη καταφυγετε σε αυτη τη λυση αλλα δεν ειναι και τοσο κακη.Μιλησα για τι Αιγινητειο γιατι ειναι το τελειο απο ολες τις πλευρες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    το ξερετε οτι το LADOSE ειναι το λεγομενο prozac?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    3
    afrula σ ευχαριστω για την συμβουλη σου..Θα προσπαθησω μπας και τον πεισω να παμε να δουμε καποιο ψυχολογο.Εαν οχι τελικα θα καταφυγω στην εισαγγελια.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    32
    αλλο να αντιμετωπιζει καποια προβληματα το παιδι και αλλο η εισαγγελια. ειναι λεπτες οι ι ισσοροπιες μην χανουμε και το μετρο δηλαδη.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •