Μοναξια στην ψυχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Mrgilleas
    Guest

    Μοναξια στην ψυχωση

    Δυστυχως ειτε θελουμε ειτε δεν θελουμε να το παραδεχτουμε τουλαχιστον απο τη δικη μου πλευρα οντας ψυχωτικος επισημα απο την ηλικια των 20 ετων η μοναξια ειναι ενα συναισθημα που σε ακολουθει διακαως αν εχεις αυτη την ασθενεια πιο αποδεχτο ειναι να ειναι κανεις ομοφυλοφιλος και δεν τους κατακρινω δικαιωμα τους παρα να ειναι καποιος ασθενης με σχιζοφρενεια.Την ιδια μοναξια και χειροτερη νιωθουν και οι εξαρτημενοι απο ουσιες αλλα αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο.Βλεπω σε σαιτ κοινωνικης δικτυωσης παλιους συμμαθητες μου απο σχολειο απο τοσα περιβαλλοντα που εχω γνωρισει και απο στρατο ακομα και ολοι αυτοι εχουν κρατησει επαφη μεταξυ τους και εγω ειμαι στη μοναξια λες και ειμαι κανενας εγκληματιας ή φταιω εγω που αρρωστησα που μπορει να συμβει στον οποιοδηποτε.Ακομα και οι εγκληματιες εχουν ομορφες συντροφους διπλα τους,λεφτα πολλα,ακριβα αμαξια παρολα τα κακα που εχουν κανει και γω τιποτα απο αυτα καμια κοπελα δεν με θελει και δε ειμαι ουτε θεωρητικα ασχημος, ουτε χοντρος, ουτε κοντος και παρολα ταυτα καμια δεν με θελει οχι μονο εμενα αλλα πιστευω και ενα μεγαλο κομματι ψυχωτικων καταληγουν μονοι τους και οταν αποβιωσουν τα συγγενικα τους στενα προσωπα καταληγουν να μενουν σε ξενωνες για ψυχικα πασχοντες.Δυστυχως αυτη η μοναξια με εχει τσακισει ακομα και φιλες και φιλοι του αδελφακι μου δεν θελω να πω το φυλο για λογους ιδιωτικωτητας και που με εχει φερει σε επαφη το αδελφακι μου ακομα και αυτοι με αγνουν και ουτε που μου μιλανε και δεν φερομαι ασχημα σε κανεναν.Τεσπα το ανοιξα να ξαλαφρωσω λιγακι μιας και ειναι γιορτες και στις γιορτες ενισχυεται το αισθημα τς μοναξιας ειδκα οταν βλεπεις τους τριγυρω σου που ηξερες νασε αγνοουν και να εχουν κρατησει επαφη μεταξυ τους.Αν θελει μπορει να γραψει και αλλος ψυχωτικος και μη αν βιωνει μοναξια

  2. #2
    Mrgilleas
    Guest
    Μονη μου παρηγορια η θρησκεια απο τον καινουργιο χρονο μπαινω στα 30 κλεινω 10 χρονια θεραπειας και συμπεριφερομαι σαν εναν ηλικιωμενο που στρεφεται διακαως στην θρησκεια για να φυγει τουλαχιστον διαβασμενος αφου απολαυσε τα νεανικα του χρονια στο επακρο.

  3. #3
    Mrgilleas
    Guest
    εγω ουτε τα νεανικα μου χρονια απολαυσα βιωσα νοσηλεια, αποπειρα αυτοκτονιας φρικη τεραστια απογοητευση που ημουν νεος και δεν περιμενα ποτε να τρελαθω και εχασα τα καλυτερα μου χρονια με φαρμακα,κλεισμενος στο σπιτι,τα πρωτα χρονια μετα την ψυχωση ειδικα επεφτα για υπνο απο τις 9 το βραδυ διχως να απολαμβανω νυχτερινες εξοδους σε μαγαζια κλαμπ και ουτω καθεξης και απιστευτη στεναχωρια να χασω την ανεξαρτησια μου, εμενα μονος μου σε αλλη πολη σαν φοιτητης και μετα δεν μπορουσα να παω πουθενα να μεινω για μεγαλο χρονικο διαστημα μονος μου με επιαναν τασεις αυτοκτονιας και αυπνιες απο στεναχωρια.Δεν λεω υπαρχουν και αλλες ασθενειες ψυχοφθορες και σοβαρες αλλα και η ψυχωση δεν εινα αστεια χανεις το λειτουργικο σου κομματι,παλιπαιδιζεις,σκεφ τεσαι τα ιδια και τα ιδια λες και εχεις αλτσχαιμερ που γυριζει στα ιδια και στα ιδια ο εγκεφαλος.Για αυτο και στο φορουμ παντα συμβουλευα αλλους να μην κανουν χρηση χασις αλκοολ και τα λοιπα και τους ελεγα μακρια γιατι ειναι κριμα και αλλοι να καταστρεφονται παθαινοντας και αυτοι ψυχωση δεν θα νιωσω καλα ή παρηγορια αν δω 10 παραπανω ψυχωτικους αλλα θα ηθελα να ειμαι καλα κρατωντας ενα σχετικο λειτουργικο επιπεδο οπως επισης μου δινουν θαρρος ιστοριες αλλων ψυχωτικων που τα βγαζουν περα στη ζωη τους.Παω σε ενα εξειδικευμενο κεντρο ημερας για ατομα αποκλειστικα για σχιζοφρενεια και εχω βγαλει συμπερασμα οτι αυτοι που χασαν τους γονεις τους που τους προσεχαν καταληξαν να μενουν σε ξενωνες ανικανοι να συντηρησουν ενα σπιτι ή τον εαυτο τους/Λογικο ειναι να με στεναχωρουν ημουν ανεξαρτητος και εκανα ονειρα και εχω καταντησει να σκεφτομαι σαν ηλικιωμενο ποτε θα ερθει η δικη μου ωρα να παω στον παραδεισο αν ειναι δυνατον ο Θεος θα αποφασισει μπας και νιωσω εκει καλα αλλα οχι οτι θελω να πεθανω απλα κανω σκεψεις ενος ηλικιωμενου.Σας ευχαριστω που το διαβασατε οποιοσδηποτε το εχει βιωσει ας γραψει και την δικη του οπτικη γωνια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    κοιτα φιλε.

    η κοινωνια ειναι απλως υποκριτικη.

    γιατι ενα 4-6% παιρνει αντιψυχωτικα.

    οι περισσοτεορι εγκληματιες μια χαρα ειναι στα μυαλα τους και απλως λενε οτι ειναι τρελοι για δικαστικους λογους.

    οι σχιζοφρενεις ειναι απλως εσωστρεφεις και με τραυματα και σπανιως γινονται εγκληματιες μονο αμα παιρνουν ναρκωτικα. και τα ναρκωτικα ειναι η αιτια που γινονται επιθετικοι.

    βασκα 1 στους 3 εχει καποιο προβλημα ψυχικης υγειας στις μερες μας σε ολο τον πλανητη οποτε ειμαστε σε μεγαλη παρεα.

    τα φαρμακα γινονται ολο και καλυτερα.

    δοκιμασε τις ενεσεις να δεις διαφορα.

    σε λιγα χρονια ισως βρεθει και οριστικη θεραπεια.

    δεν ειναι και τοσο δραματικη αρρωστεια αν το καλοσκεφτεις, απλως η ντοπαμινη ειναι υψηλη και δεν εχει χαλασει καποιο οργανο κλπ.

    ειναι σαν το ζαχαρο απλως και δεν εχει καποιο ζωτικο μερος κλπ.

    αρα σε λιγα χρονακια που θα βρεθει η οριστικη θεραπεια θα ειμαστε μια χαρα...
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  5. #5
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by maus View Post
    κοιτα φιλε.

    η κοινωνια ειναι απλως υποκριτικη.

    γιατι ενα 4-6% παιρνει αντιψυχωτικα.

    οι περισσοτεορι εγκληματιες μια χαρα ειναι στα μυαλα τους και απλως λενε οτι ειναι τρελοι για δικαστικους λογους.

    οι σχιζοφρενεις ειναι απλως εσωστρεφεις και με τραυματα και σπανιως γινονται εγκληματιες μονο αμα παιρνουν ναρκωτικα. και τα ναρκωτικα ειναι η αιτια που γινονται επιθετικοι.

    βασκα 1 στους 3 εχει καποιο προβλημα ψυχικης υγειας στις μερες μας σε ολο τον πλανητη οποτε ειμαστε σε μεγαλη παρεα.

    τα φαρμακα γινονται ολο και καλυτερα.

    δοκιμασε τις ενεσεις να δεις διαφορα.

    σε λιγα χρονια ισως βρεθει και οριστικη θεραπεια.

    δεν ειναι και τοσο δραματικη αρρωστεια αν το καλοσκεφτεις, απλως η ντοπαμινη ειναι υψηλη και δεν εχει χαλασει καποιο οργανο κλπ.

    ειναι σαν το ζαχαρο απλως και δεν εχει καποιο ζωτικο μερος κλπ.

    αρα σε λιγα χρονακια που θα βρεθει η οριστικη θεραπεια θα ειμαστε μια χαρα...
    εχεις απολυτο δικιο maus πολλοι οπως ειχα γραψει στο παρελθον πολλοι αντιμετωπιζουν ψυχολογικες δυσκολιες.Απλα η σχιζοφρενεια εχει το μεγαλυτερο στιγμα.πιο θετικα σε αντιμετωπιζουν αν πεις οτι εχεις καταθλιψη που εχει μια μεγαλη μεριδα του πληθυσμου παρα ψυχωση.αν πεις ψυχωση σε λενε τρελο,φενοβλαβη, ανικανο,τεμπελη,χαραμοφαη και ετσι ειναι μια ανισσοροπια ειναι στον εγκεφαλο οπως λες και συ εχουμε περισσοτερη ντοπαμινη και βγαινουν αυτα τα συμπτωματα δεν φταιμε εμεις που αρρωστησαμε προσωπικα περα απο οτι ημουν πολυ εσωστρεφης δεν εβλαπτα ουτε τον εαυτο μου με το να παιρνω ναρκωτικα για να εμφανισω ουτε εβλαπτα αλλους η την οικογενεια μου.ισως αν ημουν πιο τσαμπουκας και εκανα μπουλινγκ και βια οπως μου καναν σε μενα αλλοι ισως δεν εμφανισα ποτε ψυχωση και δεν θα ειχα το στιγμα του τρελου που λενε μερικοι,γιατι ολους τους ψυχωτικους που τους αποκαλουν τρελους τα βαζουν με αυτους που οπως σωστα λες ειναι πληγωμενοι και ευαισθητοι δεν τα βαζουν με εναν νταβαντζη για παραδειγμα ή γενικα με εναν κακοποιο που στεκει στα καλα του αλλα τα βαζουν με το δυσμοιρο ψυχωτικο που ειναι και ευκολος στοχος.Θα απαντησω σε αυτο γιατι πολυ απλα φοβουνται οτι θα βλαπτει η σωματικη τους ακεραιοτητα ενω ενας τρελος οπως μας εχουν αποκαλεσει και αλλοι εδω μεσα δεν θα σκοτωσει αν δεν παιρνει ναρκωτικα και πιο σπανια αν εναι σε παραληρημα.ακομα και απο συγγενεις μου ακουω που λενε σκοτωσε αυτος στις ειδησεις για παραδειγμα και λενε δεν ηταν στα καλα του.οι δολοφονοι της τοπαλουδη στην ροδο ηταν σχιζοφρενεις μια χαρα 400 τα ειχαν ή οι επαγγελματιες εκτελεστες ειναι σχιζοφρενεις και αυτοι στεκουν στα καλα τους.δεν το τονιζω για σενα maus αλλα για καπιους που θα δουν τα γραπτα μας.ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ<<ΛΟΓΙΚΟΙ>> ΟΙ ΨΥΧΩΤΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΧΡΗΣΗ ΟΥΣΙΩΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΙΡΑΞΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΛΟΓΙΚΟΙ ΤΗΣ ΔΙΠΛΑΝΗΣ ΠΟΡΤΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑΣ ΔΥΣΤΡΟΠΟΣ ΓΕΙΤΟΝΑΣ,ΕΝΑΣ ΚΑΚΟΠΟΙΟΣ,ΤΕΛΩΣ ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΑΣ ΛΟΓΙΚΟΣ.ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΦΟΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΒΓΑΖΕΤΕ ΤΗ ΧΟΛΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΡΑΤΣΙΣΜΟ ΣΑΣ ΣΕ ΨΥΧΟΥΛΕΣ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Mrgilleas οταν βριζω την κοινωνια μας με βριζουν κι εμενα συνεπως μην το ψαχνεις κανε το χαβαλε σου αλλιως δεν βγαινει υπαρχει πολλη ανωμαλια πολλη τρελα πολλη κακια ολοι ξεσπανε σε μας....ελεος αλλα δεν μπορουμε να κανουμε κατι. Καθενας ας λουστει αυτα που μας κανει πολλοι μας κατηγορησαν και τα βρηκαν μπροστα τους συνεπως μην αγχωνεσαι καθενας ας λουστει τις πραξεις του. Αυτα απο μια ψυχη που εχει πονεσει παρα πολυ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα κι απο εμενα Mrgilleas

    θα σου πω χοντρικα την ιστορια μου
    στα 14 δεχτηκα ασχημο bulling και μεχρι τα τα 15.5 δεν ειχα ουτε μια φιλη.σχολειο σπιτι κλαμα στο κρεβατι γονεις στον κοσμο τους κι εγω να φανταζομαι τροπους αυτοκτονιας...
    στα 15.5 ως τα 16 μου ειπα να κανω μια καινουρια αρχη τα βροντηξα και ξεκινησα...
    στα 16 το μυαλο μου προσπαθησε να εξηγησει γιατι τα περασα ολα αυτα και το μυαλο μου στροφαρε λαθος..πιστεψα πως τα περναω ολα αυτα για να με δοκιμαζουν και οτι με παρακολουθουν..τις αντιδρασεις μου, τα λογια μου, τις πραξεις μου ολα..
    απο τοτε ξεκινησα τα ψυχωτικα.
    κανεις δεν ηξερε τιποτα
    στα 24-25 λογω καταθλιψης ξεκινησα να πηγαινω σε ψυχιατρο για καταθλιψη αλλα σιγα σιγα η διαγνωση αλλαζε μεχρι τωρα που μου λενε οτι εχω παρανοικη ψυχωση..
    δεν πιστευω οτι υπαρχουν πολλοι ανοιχτομυαλοι να μην τους νοιαζει η ταμπελα και να μη μας φοβουνται.δυστυχως ειναι ταμπου.η αλλη λυση ειναι να κανεις παρεα που εχουν περασει τα ιδια ή παρομοια..
    κανεις δεν καταλαβαινει
    επισης κι εμεις φοβομαστε τον κοσμο εινι η φυση της παθησης αυτης
    κανε κουραγιο
    ολο και κατι θα γινει μη χανεις την ελπιδα σου.
    να ξερεις δεν εισαι ο μονος που νοιωθει ετσι.δες εδω μεσα ποσα παιδια υποφερουν αλλοι λοιγοτερο και αλλοι περισσοτερο.δεν εισαι ο μονος που βιωνει τη μοναξια.ειναι πολυ σκληρο οπως και να εχει..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Mrgilleas οταν βριζω την κοινωνια μας με βριζουν κι εμενα συνεπως μην το ψαχνεις κανε το χαβαλε σου αλλιως δεν βγαινει υπαρχει πολλη ανωμαλια πολλη τρελα πολλη κακια ολοι ξεσπανε σε μας....ελεος αλλα δεν μπορουμε να κανουμε κατι. Καθενας ας λουστει αυτα που μας κανει πολλοι μας κατηγορησαν και τα βρηκαν μπροστα τους συνεπως μην αγχωνεσαι καθενας ας λουστει τις πραξεις του. Αυτα απο μια ψυχη που εχει πονεσει παρα πολυ.
    εχεις δικιο πρεπει να κανουμε το χαβαλε μας γιατι δεν βγαινει αλλιως αλλα πως να νιωθεις οταν ενα ψυχωτικο καποιοι τον αντιμετωπιζουν σαν εν δυναμει εγκληματια ή το βλεπουν σαν διασκεδαστη τους.Περα απο την προδιαθεση οταν υπαρχει αποχη ουσιας αυτο το ατομο που το εμφανισε ειναι αρκετα ευαισθητο και δεν δειχνουμε την σκληραδα μας και τη μαγκια σε ενα τετοιο ατομο ουτε τον απομονωνουμε απο το κοινωνικο συνολο αλλα του δινουμε ωθηση να σηκωθει.Λυπαμαι που εχεις πονεσει και συ πολυ αλλα ειναι σχεδον σιγουρο για καθε ψυχωτικο πως εχει πονεσει στη ζωη του.Δεν γινεται να ξυπνησεις ενα πρωι και να παθεις ψυχωση.ή εχεις πιεστει πολυ στη ζωη σου ή σου εχουν κανει τη ζωη μαρτυριο και δεν εβρισκες διεξοδους να ξεδινεις με αποτελεσμα να επακολουθησει η ψυχωση.ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΨΥΧΩΤΙΚΟΣ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟΥΝ ΕΚΕΙ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΧΕΙ.

  9. #9
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by boo View Post
    καλησπερα κι απο εμενα Mrgilleas

    θα σου πω χοντρικα την ιστορια μου
    στα 14 δεχτηκα ασχημο bulling και μεχρι τα τα 15.5 δεν ειχα ουτε μια φιλη.σχολειο σπιτι κλαμα στο κρεβατι γονεις στον κοσμο τους κι εγω να φανταζομαι τροπους αυτοκτονιας...
    στα 15.5 ως τα 16 μου ειπα να κανω μια καινουρια αρχη τα βροντηξα και ξεκινησα...
    στα 16 το μυαλο μου προσπαθησε να εξηγησει γιατι τα περασα ολα αυτα και το μυαλο μου στροφαρε λαθος..πιστεψα πως τα περναω ολα αυτα για να με δοκιμαζουν και οτι με παρακολουθουν..τις αντιδρασεις μου, τα λογια μου, τις πραξεις μου ολα..
    απο τοτε ξεκινησα τα ψυχωτικα.
    κανεις δεν ηξερε τιποτα
    στα 24-25 λογω καταθλιψης ξεκινησα να πηγαινω σε ψυχιατρο για καταθλιψη αλλα σιγα σιγα η διαγνωση αλλαζε μεχρι τωρα που μου λενε οτι εχω παρανοικη ψυχωση..
    δεν πιστευω οτι υπαρχουν πολλοι ανοιχτομυαλοι να μην τους νοιαζει η ταμπελα και να μη μας φοβουνται.δυστυχως ειναι ταμπου.η αλλη λυση ειναι να κανεις παρεα που εχουν περασει τα ιδια ή παρομοια..
    κανεις δεν καταλαβαινει
    επισης κι εμεις φοβομαστε τον κοσμο εινι η φυση της παθησης αυτης
    κανε κουραγιο
    ολο και κατι θα γινει μη χανεις την ελπιδα σου.
    να ξερεις δεν εισαι ο μονος που νοιωθει ετσι.δες εδω μεσα ποσα παιδια υποφερουν αλλοι λοιγοτερο και αλλοι περισσοτερο.δεν εισαι ο μονος που βιωνει τη μοναξια.ειναι πολυ σκληρο οπως και να εχει..
    και συ boo ησουν ευαισθητη δεν μπορεσες να διαχειριστεις τις ασχημες συνθηκες τη ζωης και σε συνδυασμο πιθανον με καποια προδιαθεση σε οδηγησαν στην εκδηλωση της ψυχωσης.εχεις δικιο μονο ατομα που εχουν περασει παρομοια με σενα καταλαβαινουν καλυτερα την κατασταση σου οι αλλοι σε λενε τρελο και με λιγα λογια τεμπελη και οτι φταις εσυ για την κατασταση σου και δειχνουν την ανωτερωτητα τους σε μας τους ασθενεις που καθε μερα αγωνιζομαστε να τα βγαλουμε στη ζωη περα γιατι αν δεν λειτουργει καλα το μυαλο μεχρι και αστεγος μπορεις να καταληξεις και ας εχεις δικο σου σπιτι(τοσοι αστεγοι σε Αμερικη και Ευρωπη ειναι ατομα πασχοντα απο σχιζοφρενεια ή διπολικη διαταραχη χωρις να ακολουθουν καποια θεραπεια) και η ψυχωση περα απο οποια ανισσοροπια ντοπαμινης που υπαρχει παρεμβαινει στη ζωη σου και σε καθιστα αδυναμο να αντιμετωπιζεις τις δυσκολιες της ζωης ή να κανεις μια καινουργια ζωη ας πουμε σε αλλη χωρα ή πολη μακρια απο τα αγαπημενα προσωπα σου.Εδω υγιης εισαι και δυσκολευεσαι να ξεκινησεις τη ζωη σου πχ. στη Γερμανια που εχουν φυγει και πολλοι Ελληνες για δουλειες για εναν ψυχωτικο το να μεινει μονος του σε αλλη χωρα και να εχει δουλεια ειναι ονειρο απατηλο ως και ακατορθωτο.τοσο μας εχει διαλυσει αυτη η ψυχωση.Το ξερω οτι δεν ειμαι μονος και υπαρχουν πολλοι ψυχωτικοι στην ιδια θεση με μενα.Δεν ειναι τυχαιο που το 70% των πασχοντων απο σχιζοφρενεια δεν παντρευονται ποτε κυριως ανδρων περισσοτερο και μενουν μονοι τους μια ζωη και οταν δυστυχως αποβιωσουν οικεια τους προσωπα που τους προσεχαν καταληγουν σε ιδρυματα.Μην ξεχναμε οτι η ψυχωση ειναι απο τις 10 πρωτες αιτιες αναπηριας στον κοσμο και με το να λεμε εναν ψυχωτικο τεμπελη επειδη δεν μπορει να δουλεψει ειναι μεγιστο λαθος διοτι ολες τις εντολες τις δινει ο εγκεφαλος και αν δεν λειτουργει καλα τοσο δυσκολο ειναι να δουλεψει.Ειναι σαν να λες σε εναν ασθενη με αλτσχαιμερ να σε θυμηθει και να πηγαινει να αυτοεξυπηρετειται.Ο εγκεφαλος ειναι το βασικο εργαλειο για την επιβιωση σου και ποδι να εχεις χασει αν λειτουργει ο εγκεφαλος καλα μπορεις να καταφερεις πολλα δεν λεω το ιδιο με εναν αρτιμελη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    εγώ δεν ήμουν καθόλου ευαίσθητος χαρακτήρας, και όμως ανέπτυξα ψύχωση, είχα περάσει από πολλές δύσκολες εμπειρίες μακροχρόνια, και πάντα τα έβγαζα πέρα..... όμως 34 χρονών ανέπτυξα τελικά ψύχωση.....
    βέβαια πιστεύω ότι το μυαλό μου απλά δεν άντεξε άλλες ιστορίες και ήθελε να διαφύγει... και έτσι μου ανάπτυξε σχιζοφρένεια...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    εγω σου λεω και τρελοι και επικινδυνοι να ειμασταν δεν μας αξιζει τετοια αντιμετωπιση.

    γιατι ειναι απλως μια αρρωστεια και δεν ειναι ηθελημενη κατασταση απο το σχιζοφρενη.

    αρα σε τετοιες καταστασεις μια κοινωνια που λεγεται ανθρωπινη και οχι κοινωνια τερατων αντιμετωπιζει τετοιες καταστασεις και τις εξομαλυνει προς το καλο σεβομενη ολα τα μελη της.

    αλλα αυτοι οι ιδιοι ειναι εγκληματιες οι υγιεις που ψαχνουν ευαλωτα θυματα για τις ορεξεις τους και τα διαφοα τος τι λεμε τωρα...
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    6
    Δυστυχώς πιστεύω πως το πρόβλημα Ξεκινάει όταν δίνουμε πάτημα σε όλους όσους θέλουν να μας μειώσουν και δεν υψώνουμε ανάστημα εκείνη την στιγμή να τους αντιμετωπίσουμε έναν προς ένα μαζί με όλα αυτά που δυσκολεύουν την ζωή μας. Πόσο διαφορετικά θα ήταν τα πράγματα αν δεν είχαμε αυτά τα συμπτώματα της ασθένειας..

    Προσωπικά είναι φορές που είμαι περήφανος για την μοναξιά μου ,είναι καλλίτερα έτσι παρά να είμαι σε ψεύτικες σχέσεις με ανθρώπους που δεν ταιριάζω μόνο και μόνο για να νιώσω καλά .Το βρίσκω ψυχοφθόρο, έτσι και αλλιώς, βλέπω, ζευγάρια να είναι μαζί μόνο και μόνο επειδή δεν άντεχαν τη μοναξιά .. και εμείς τα βλέπουμε από έξω και λέμε τι ευτυχισμένοι που φαίνονται .. αλλά ότι λάμπει δεν είναι χρυσός..

    Και ερωτώ αν δεν μπορούν οι φυσιολογικοί την μοναξιά με τον εαυτό τους ,εμείς που τα καταφέρνουμε τόσα χρόνια τι θεωρούμαστε?

  13. #13
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    εγώ δεν ήμουν καθόλου ευαίσθητος χαρακτήρας, και όμως ανέπτυξα ψύχωση, είχα περάσει από πολλές δύσκολες εμπειρίες μακροχρόνια, και πάντα τα έβγαζα πέρα..... όμως 34 χρονών ανέπτυξα τελικά ψύχωση.....
    βέβαια πιστεύω ότι το μυαλό μου απλά δεν άντεξε άλλες ιστορίες και ήθελε να διαφύγει... και έτσι μου ανάπτυξε σχιζοφρένεια...
    Αν αντεξες τοσες δυσκολες καταστασεις και τα βγαζες περα μπραβο σου εγω πελαγωνω και για τα πιο απλα.Τωρα που λες δεν ησουν ευαισθητος αν οντως δεν ησουν και το εχεις καταλαβει ειναι εξαιρεση στη ψυχωση.Συνηθως αυτοι που δεν ειναι ευαισθητοι και εχουν παθει ψυχωση οφειλεται κατα κυριο λογο σε ληψη ουσιων ή αλκοολ ή αρκετη πιεση σε δουλεια συνθηκες και τα λοιπα.Οι συναισθηματικοι επηρεαζονται σε δυσκολες καταστασεις και εμφανιζουν ψυχωση υπο αυτες τις αντιξοοτητες.Μπορεις να εννοεις οτι δεν εισαι ευαισθητος τωρα μετα τη ψυχωση γιατι και γω μετα την ψυχωση δεν ειμαι τοσο συνασθηματικος οσο ημουν πριν εμφανισω ψυχωση.Σαν το συναισθημα μου να εχει αβλυνθει και να μη με ταραζει τοσο πολυ ο πονος ενος αγνωστου.Δεν σημαινει οτι εγινα κακος ανθρωπος μιας και τωρα δεν βλαπτω ανθρωπους απλα μπορει λογω της σχιζοφρενειας που εχω,μπορει να επηρεασαν και οι δυσκολες καταστασεις που περασα να οφειλεται εκει η αδυναμια συμπονιας για εναν αγνωστο.για καποιον που ξερω ακομα και φιλος απλος να ειναι ή να τον ξερω φατσικα θα σοκαριστω αν του συμβει κατι ασχημο.

  14. #14
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by maus View Post
    εγω σου λεω και τρελοι και επικινδυνοι να ειμασταν δεν μας αξιζει τετοια αντιμετωπιση.

    γιατι ειναι απλως μια αρρωστεια και δεν ειναι ηθελημενη κατασταση απο το σχιζοφρενη.

    αρα σε τετοιες καταστασεις μια κοινωνια που λεγεται ανθρωπινη και οχι κοινωνια τερατων αντιμετωπιζει τετοιες καταστασεις και τις εξομαλυνει προς το καλο σεβομενη ολα τα μελη της.

    αλλα αυτοι οι ιδιοι ειναι εγκληματιες οι υγιεις που ψαχνουν ευαλωτα θυματα για τις ορεξεις τους και τα διαφοα τος τι λεμε τωρα...
    εχεις δικιο.προσωπικα μετα απο τοσο πονο που περασα και τοση βια που εχω δεχτει στη ζωη μου πιθανον να επηρεαζει και η σχιζοφρενεια δεν με αγγιζει η κακια του κοσμου αλλα δεν παυει να την κατακρινω τη σταση του σε αδυναμους συμπολιτες

  15. #15
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by Πλάτων View Post
    Δυστυχώς πιστεύω πως το πρόβλημα Ξεκινάει όταν δίνουμε πάτημα σε όλους όσους θέλουν να μας μειώσουν και δεν υψώνουμε ανάστημα εκείνη την στιγμή να τους αντιμετωπίσουμε έναν προς ένα μαζί με όλα αυτά που δυσκολεύουν την ζωή μας. Πόσο διαφορετικά θα ήταν τα πράγματα αν δεν είχαμε αυτά τα συμπτώματα της ασθένειας..

    Προσωπικά είναι φορές που είμαι περήφανος για την μοναξιά μου ,είναι καλλίτερα έτσι παρά να είμαι σε ψεύτικες σχέσεις με ανθρώπους που δεν ταιριάζω μόνο και μόνο για να νιώσω καλά .Το βρίσκω ψυχοφθόρο, έτσι και αλλιώς, βλέπω, ζευγάρια να είναι μαζί μόνο και μόνο επειδή δεν άντεχαν τη μοναξιά .. και εμείς τα βλέπουμε από έξω και λέμε τι ευτυχισμένοι που φαίνονται .. αλλά ότι λάμπει δεν είναι χρυσός..

    Και ερωτώ αν δεν μπορούν οι φυσιολογικοί την μοναξιά με τον εαυτό τους ,εμείς που τα καταφέρνουμε τόσα χρόνια τι θεωρούμαστε?
    σε ολα που γραφεις σωστος εισαι αν δειξεις υποχωρηση τοτε ο αλλος σε εφαγε λαχανο πρεπει να τον σταματας επιτοπου στη στιγμη που παει να σου κανει κατι απλα προσωπικα εχω βαρεθει να αντιπαρατιθεμαι με τον καθε κακεντρεχη και να μπαινω σε μια φαση θυμου,οργης και καθε αρνητικου συναισθηματος για να του δειξω να σταματησει.συνηθως προτιμω να τον αποφευγω για να μην μου δημιουργουνται αυτα τα αρνητικα συναισθηματα γιατι καποιοι ανθρωποι δεν αλλαζουν ευκολα ή αν κανει κατι χοντρο κοβω καθε επικοινωνια μαζι του.
    Κα σε αυτο δεν εχεις αδικο ετσι και αλλιως ολες οι σχεσεις ειναι ψευτικες σπανια υπαρχει αληθινη φιλια χωρις συμφερον και ο πρωτος που θα σε ζηλεψει λενε ειναι ο φιλος σου αλλα δεν μπορεις να κανες και αλλιως το εχω πει και γω αρκετες φορες να ειμαι μονος αλλα ο ανθρωπος ειναι κοινωνικο ον δεν μπορει να αποκλεισει τους παντες απο τη ζωη,αποξενωνεται και μαραζωνει.Οσον αφορα τα ζευγαρια το ξερω και γω οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος μιας και εμεις μπορει να τους βλεπουμε εξω και να πιστευουμε οτι περνανε καλα και μες στο σπιτι αυτοι να τσακωνονται συνεχεια με γκρινιες,να εχουν παιδι αρρωστο και να πρεπει να ειναι πανω απο το κεφαλι του συνεχεια με αποτελεσμα να μην χαλαρωνουν ποτε.Υπαρχει και εκφραση γιατο ζευγαρι που δειχνει εξω καλα και μες στο σπιτι σκοτωνονται το λεμε το ζευγαρακι της Αγιας Παρασκευης ετσ νομιζω λεγεται.Απλα μια συντροφος που να σε δεχεται ετσι οπως εισαι και να μεινει μαζι σου ανιδιοτελως και να εινα ηρεμο το περιβαλλον ειναι πολυ καλο συναισθημα.Θα σηκωνεσαι καθε πρωι θα σου λεει καλημερα θα ανταλασσετε μερικες κουβεντες.Δεν ειναι ολα μαυρα δηλαδη οτι ολα τα ζευγαρια σκοτωνονται ή η κοπελα του τρωει τα λεφτα υπαρχει και ενδιαμεση οδος και οποιος την εχει βρει αυτη τν οδο δεν θελει τιποτα αλλο απο τη ζωη του αν εχει και την υγεια του βασικο πραγμα

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. hipnosedon στην ψύχωση?
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 01-09-2018, 16:02
  2. Μοναξιά κι οι επιδράσεις της στην ψυχολογική μου κατάσταση
    By Κύκνος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 30-04-2017, 13:52
  3. μοναξια και μοναχικοτητα στη ψυχωση
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 18-04-2017, 12:25
  4. ψυχωση,υποτροπη και μοναξια
    By Αρης31 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 31-12-2015, 00:18
  5. Μοναξιά στην δουλεια
    By Minnie in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 30-05-2012, 23:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •