Τι έχω τελικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617

    Τι έχω τελικα

    Καλημέρα παιδιά τις τελευταίες μέρες νιώθω πολύ χάλια και το χειρότερο δεν ξέρω γιατί νιώθω μια θλίψη ενα άσχημο συναίσθημα στο στήθος και δεν ξέρω τι έχω παλιότερα πήγα σε ψυχολογο μου είπε άγχοδι διαταραχή μετά πήγα και σε έναν ψυχίατρο μου είπε ιψδ έχω μπερδευτεί ποια δεν μπορώ να συγκεντρωθώ σε τίποτα έχω πεσμένη διάθεση όλα χάλια είμαι και αρωστοφοβηκος και ολο αυτο με τρομάζει μήπως τρελαθώ η μήπως με οδήγηση σε αυτοκτονία ολο αυτο

  2. #2
    Δεν έχεις τίποτα! Απλά ζεις στο κεφάλι σου!
    Ακόμα κι αν έτρεχε κάτι άσχημο στη ζωή σου, μέσα από τις διεργασίες της σκέψης τα πάντα είναι διαχειρίσιμα χωρίς άγχος.
    ΙΨΔ είναι η διαστρέβλωση της πραγματικότητας μέσα στη σκέψη μας. Άγχος είναι το συναίσθημα - αποτέλεσμα της ΙΨΔ.
    γιάννης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θα πω πως τα βλέπω τα πράγματα εντελώς "μπακαλίστικα" χωρίς να είμαι ειδικός. Διπολικές διαταραχές, πολύ βαριά κατάθλιψη, ψυχώσεις κτλ συχνά έχουν να κάνουν αρκετά με την χημεία του οργανισμού οπότε εκεί μπορεί τα φάρμακα να είναι απαραίτητα για ένα διάστημα ή για πάντα. Αγχώδεις διαταραχές, αρρωστοφοβία, δυσθυμία κτλ συνήθως έχουν να κάνουν με τον τρόπο που σκεφτόμαστε και είναι σε μεγάλο βαθμό στο χέρι μας να τα διαχειριστούμε και να τα ξεπεράσουμε. Ο άνθρωπος είναι εγωκεντρικός από την φύση του και γίνεται ακόμα περισσότερο όταν αντιμετωπίζει μια τέτοια κατάσταση. Γίνεται παρατηρητής του εαυτού του και κλείνεται στο καβούκι του και αναμασάει τα ίδια και τελματώνει χωρίς να το παλεύει πραγματικά ή με τον σωστό τρόπο. Το θέμα είναι ότι πρέπει απ΄π κάποιο σημείο και μετά κάτι να μας κάνει κλικ και να αλλάξουμε τον τρόπο σκέψης μας. Σου λένε όλοι ότι δεν έχεις π.χ. τίποτα παθολογικό κι εσύ επιμένεις να λες μήπως έχω το ένα και το άλλο. Ξέρεις ότι μια αγχώδη διαταραχή δεν οδηγεί σε τρέλα ή αυτοκτονία, αλλά συνεχίζεις να επιμένεις σε τέτοιες σκέψεις. Ή ξέρεις ότι περνάς μία κατάσταση δύσκολη που όμως δεν δικαιολογεί τέτοιο άγχος. Και παρ΄όλα αυτά συνεχίζεις να κάνεις αρνητικές σκέψεις. Η μαγκιά είναι να πεις στον εαυτό σου "Και ποιός είσαι εσύ ρε μεγάλε που αγνοείς όλους τους ειδικούς και επιμένεις ότι κάτι έχεις; Τίποτα δεν έχεις. " "Και τι έγινε ρε φίλε που σου μείωσαν τον μισθό και τα φέρνεις δύσκολα βόλτα, άλλοι δεν έχουν καν δουλειά. Κι αν συνεχίσεις να πανικοβάλεσαι θα χάσεις και την δουλειά που έχεις και τότε να σε δω. Ανασυγκροτήσου." "Και τι έγινε αν έχεις ταχυκαρδίες δηλαδή; Μόνο σε αυτό το φόρουμ που μπαίνεις υπάρχουν δεκάδες άλλοι που έχουν το ίδιο και δεν τους είδες να πεθαίνουν". Δεν είναι εύκολο, αλλά πρέπει να εκπαιδεύουμε τον εαυτό μας να αγνοεί αυτές τις σκέψεις και τα συμπτώματα όταν έρχονται. Αλλιώς θα τελματώνουμε στα ίδια και στα ίδια στον αιώνα τον άπαντα.
    Δεν το λέω εκ του ασφαλούς. Έχω περάσει κι εγώ πολλά με κρίσεις άγχους κτλ, αλλά είπα στον εαυτό μου ότι αν κάθομαι και κλαίγομαι όλη μέρα και ασχολούμαι συνεχώς με αυτό, απλά το διογκώνω και βάζω την ζωή μου σε αναμονή και στασιμότητα. Δεν πέρασαν όλα από την μία στιγμή στην άλλη, αλλά σταδιακά η κατάσταση βελτιώθηκε σε απίστευτο βαθμό και ταυτόχρονα προχωράω στην ζωή μου και κάνω πράγματα. Δεν βαλτώνω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Ευχάριστο πολύ sonia αλήθεια αυτό που έγραψες με βοήθεισε παρά πολύ ο Θεός να σας έχει καλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Χαίρομαι που βοήθησα, να ΄σαι καλά με υγεία και αισιοδοξία!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Απλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν ξέρω τη έχω ιψδ δεν νομίζω γιατί δεν κάνω ψυχαναπροβληματίζει καζμους ι κάνω σε αυτά που με αγχονουν αλλά μπορώ να το ελέγξω απλά της τελευταίες μέρες νιώθω μια απίστευτη μελαγχολία και αυτό είναι που με προβληματιζει

  7. #7
    Quote Originally Posted by Vaper View Post
    Καλημέρα παιδιά τις τελευταίες μέρες νιώθω πολύ χάλια και το χειρότερο δεν ξέρω γιατί νιώθω μια θλίψη ενα άσχημο συναίσθημα στο στήθος και δεν ξέρω τι έχω παλιότερα πήγα σε ψυχολογο μου είπε άγχοδι διαταραχή μετά πήγα και σε έναν ψυχίατρο μου είπε ιψδ έχω μπερδευτεί ποια δεν μπορώ να συγκεντρωθώ σε τίποτα έχω πεσμένη διάθεση όλα χάλια είμαι και αρωστοφοβηκος και ολο αυτο με τρομάζει μήπως τρελαθώ η μήπως με οδήγηση σε αυτοκτονία ολο αυτο
    Αν υπάρχουν σκεψεις αυτοκτονιας καλό είναι να μιλήσεις πάλι με έναν ειδικό. Θα σε βοηθήσει πολύ καί θα σταματήσεις να ταλαιπωρησε

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν χρειάζεται να ψάχνεις ταμπέλες. Τίποτα ιδιαίτερο δεν έχεις. Έχει σημασία αν κάποιος σου πει ότι είναι μια απλά μια φάση που είσαι στα down σου, ή ότι έχεις μελαγχολία ή δισθυμία π.χ. ; Βγες έξω και κάνε πράγματα και αγνόησέ το!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    φίλε vaper συμφωνώ με τη sonia , έχουμε ξαναμιλήσει κάποιες φορές εδώ, διαταραχή άγχους έχεις και επειδή έχεις εστιάσει πολύ στα ψυχοσωματικά έχει γίνει στο μυαλό σου κάτι σαν εμμονή. Όπως λέει και η sonia μην το σκέφτεσαι, άστο να υπάρχει εκεί και κάνε πράγματα. Σιγά σιγά η κατάσταση θα βελτιωθεί!
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  10. #10
    Vaper, πόσων χρονών είσαι?
    Μια καλή κουβέντα που διάβασα εδώ για σενα λέει "Γίνεται παρατηρητής του εαυτού" προσθέτω σου, και "να αλλάξουμε τον τρόπο σκέψης μας". Αν είσαι νέος είναι πολύ πιο εύκολο απ ότι αν σε πήραν τα χρόνια. Το πρώτο, μας βρίσκει τις δυνατότητες μας, τα ατού μας, αλλά και αυτά που μας κρατούν καθηλωμένους.
    γιάννης

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Αδελφέ 25 χρονον είμαι σκέψεις αυτοκτονίας δεν έχω απλά φοβάμαι μην αποκτήσω απλά ολο αυτο με έχει κάνει να μην μπορώ να χαρώ τίποτα αλλά οκ βγαίνω έξω δισκεδαζο αλλά έχει μέρες με πιάνει άσχημα έχει άλλες που είμαι αρκετά καλά

  12. #12
    Quote Originally Posted by Vaper View Post
    Αδελφέ 25 χρονον είμαι σκέψεις αυτοκτονίας δεν έχω απλά φοβάμαι μην αποκτήσω απλά ολο αυτο με έχει κάνει να μην μπορώ να χαρώ τίποτα αλλά οκ βγαίνω έξω δισκεδαζο αλλά έχει μέρες με πιάνει άσχημα έχει άλλες που είμαι αρκετά καλά
    Συνεχισε να βγαινεις και να διασκεδαζεις.γενικα να ασχολεισαι με οτι σου δινει ευχαριστηση και να συζητας με τους ανθρωπους που εμπιστευεσαι.Μην βασανιζεσαι αδικα βρες εναν καλο ειδικο και θα σου πει αυτος τι και πως.Δεν καταλαβαινω γιατι βασανιζεσαι ετσι αδικα.αν ειχες ιωση δεν θα πηγαινες σε παθολογο;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Έχεις απόλυτο δίκιο από εβδομάδας κλείνω ραντεβού με ψυχολόγο σας ευχαριστο πολύ παιδιά ναστε καλα

Similar Threads

  1. Τελικα τι φταιει?
    By Lilyanna in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 114
    Last Post: 20-11-2017, 02:46
  2. τελικα
    By giannis000 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 6
    Last Post: 28-09-2017, 16:26
  3. Τελικά...
    By GiannisNik3 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 16-05-2017, 21:07
  4. τι εχω τελικα?
    By mr bubbles in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 19-03-2012, 06:29
  5. Τελικά τί έχω
    By mperdemenos123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-03-2011, 00:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •