ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΩ (ΙΔΨ.Δ)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    25

    ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΩ (ΙΔΨ.Δ)

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
    Γράφω πρώτη φορά στο forum …να πω ότι χαίρομαι όχι…. αλλά το ότι ανακαλύπτω ότι υπάρχουν αρκετοί ιδιοπαθείς με μένα αυτό μου είναι παρήγορο.
    Χωρίς να έχω πάει σε κάποιο γιατρό και προβληματιζόμενος για αυτά που μου συμβαίνουν τα τελευταία χρόνια ψάχνοντας με λέξεις κλειδιά κατέληξα στην εν λόγω ασθένεια …..
    Έχω θεωρώ όλο το πακέτο (μικροβιοφοβία όχι τόσο για τον εαυτό μου (αν εγώ δεν είμαι καθαρός μήπως θα το μεταφέρω σε άλλους), υπερβολική υπευθυνότητα προς τρίτους, ανάγκη επιβεβαίωσης αρκετές φορές για διάφορους λόγους όπως π.χ (κλείδωμα πόρτας , μήπως πέρασα με κόκκινο και χτύπησα κάποιον), συσχέτιση λέξεων ή αριθμών για την αποτροπή γεγονότων , μα το βασικότερο και το ποιο χειρότερο συναίσθημα ανεξέλεγκτες ιδεές – σκέψεις (κακού ή βλάσφημου περιεχομένου) για αγαπημένα μου πρόσωπα .
    Οι οποίες ιδέες – σκέψεις δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με τα πιστεύω μου με αποτέλεσμα να με εξαντλούν να με καταρρακώνουν να μου προκαλούν πόνο τόσο στα έσω όσο και στα έξω μου. Μου δημιουργούν ένα τεράστιο κενό στην ψυχή μου μη αφήνοντας με να χαρώ όπως ένας φυσιολογικός άνθρωπος.
    Το μόνο παρήγορο είναι ότι όλο αυτό όπως διαβάζω είναι μια αρρώστια έτσι το βλέπω αλλά και πάλι είναι δύσκολο να συμβιβαστώ.
    Δεν τολμώ να μιλήσω σε κανέναν δικό μου από ντροπή και το παλεύω από μόνος μου με την βοήθεια του Θεού που δυστυχώς και για Αυτόν μου έρχονται παρόμοιες σκέψεις – ιδέες.
    Ο εαυτός μου πολεμά τον εαυτό μου όπως τα κύτταρα σ΄ ένα αυτοάνοσο νόσημα.
    ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ όλο αυτό.
    Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες για να μην κουράσω.
    ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΩ.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

  2. #2
    amelia1996
    Guest
    Χρονια πολλα! καταλαβαινω απολυτα αυτα που νιωθεις ετσι κι αλλιως , ποσο μαλλον εχοντας περασει κατασταση με παρομοια στοιχεια με καποια που αναφερεις! Θα ηθελα να σου πω την δικη μου αποψη με καθε επιφυλαξη : να μην νιωθεις ντροπη παρολο που καταλαβαινω τι εννοεις και να εμπιστευτεις καποιον δικο σου, και, ισως και καποιον ειδικο αν επηρεαζεται η λειτουργικοτητα σου σε βαθμο που ξεπερναει καποιο οριο. Υπαρχουν πολλα ατομα σε παρομοια κατασταση αν και καποιοι δεν το συζητουν και ειμαι σιγουρη πως μπορεις να βοηθηθεις! Ελπιζω να σε συμβουλεψουν και αλλα μελη και να βοηθηθεις, εστω με τη συζητηση και την κατανοηση που υπαρχει εδω για αρχη!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ξερεις γιατι σε εξαντλουν? γιατι εισαι σε πολεμο με τον εαυτο σου με αποτελεσμα να ανοιγεις πυρ εσυ με στοχο εσενα και μετα αυτο το παρατηρουν και οι αλλοι και σου συμπεριφερονται ασχημα

    η πραγματικη αιτια του πονου ειναι οτι προδιδεις ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ εαυτο σου αντι να τον υποστηριζεις ΚΑΙ ΝΑ Η ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ

    Ο εαυτός μου πολεμά τον εαυτό μου όπως τα κύτταρα σ΄ ένα αυτοάνοσο νόσημα.
    Αυτο που ελεγα τοσο καιρο τι μελον μπορει να εχει καποιος που πριονιζει το κλαδι που καθεται πανω

    λοιπαμαι αλλα η τακτικη που ακολουθεις με απογοητευει.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω τη μοονη αρρωστεια που παρατηρω σε αυτα που περιγραφεις ειναι οτι δεν ακολουθεις το φυσικα σου δρομο αλλα ακολουθεις μια λοογικη που δεν εχει καμια σχεση με οτι θα επρεπε να εισαι.
    και αυτο θα μας φερνει παντελως ΑΝΤΙΘΕΤΟΥΣ.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    25
    καλημέρα .....θα μπορούσες να γίνεις σε παρακαλώ λιγάκι ποιο σαφής?
    δηλάδή ποιος είναι ο φυσικός δρόμος?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by amelia1996 View Post
    Χρονια πολλα! καταλαβαινω απολυτα αυτα που νιωθεις ετσι κι αλλιως , ποσο μαλλον εχοντας περασει κατασταση με παρομοια στοιχεια με καποια που αναφερεις! Θα ηθελα να σου πω την δικη μου αποψη με καθε επιφυλαξη : να μην νιωθεις ντροπη παρολο που καταλαβαινω τι εννοεις και να εμπιστευτεις καποιον δικο σου, και, ισως και καποιον ειδικο αν επηρεαζεται η λειτουργικοτητα σου σε βαθμο που ξεπερναει καποιο οριο. Υπαρχουν πολλα ατομα σε παρομοια κατασταση αν και καποιοι δεν το συζητουν και ειμαι σιγουρη πως μπορεις να βοηθηθεις! Ελπιζω να σε συμβουλεψουν και αλλα μελη και να βοηθηθεις, εστω με τη συζητηση και την κατανοηση που υπαρχει εδω για αρχη!
    καλημέρα!!!!!!!!!!!! ευχαριστώ για την ανταπόκριση

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    35
    Καλησπέρα Χάρη,

    Χρόνια πολλά και καλές γιορτές αρχικά!Δε θα πρέπει να ντρέπεσαι για σκέψεις που έχεις,διότι άσχημες ή ανήθικες σκέψεις κάνουν όλοι οι άνθρωποι ανεξαιρέτως,άσχετα αν το παραδέχονται ή όχι.Εάν θεωρείς ότι οι σκέψεις σου σε μπλοκάρουν και νιώθεις άσχημα και μη λειτουργικος θα πρέπει να μοιραστείς το ζήτημα που σε απασχολεί με κάποιον ειδικό.Αρχικά μιλώντας ανοιχτά με κάποιον για όλα αυτά που σε προβληματίζουν αυτόματα θα νιώσεις καλύτερα γιατί όλο αυτό θα βγεί από μέσα σου και επιπρόσθετα μέσω της ανάλυσης ο ειδικός θα είναι σε θέση να σου δώσει κάποιες συμβουλές για το πως να αντιμετωπίσεις και να διαχειριστείς με καλύτερο τρόπο αυτές τις σκέψεις.
    Όσον αφορά αυτό που αναφέρεις ότι οι σκέψεις που κάνεις δεν ανταποκρίνονται στον αληθινό σου εαυτό,θα μου επιτρέψεις να πω ότι όλα όσα σκεφτόμαστε και κάνουμε είμαστε ''εμείς''.Ίσως αυτές οι σκέψεις απλά να δείχνουν ότι έχεις πολύ γερές ηθικές βάσεις και ότι μόνο η σκέψη να έχεις χτυπήσει κάποιον ή να σκεφτείς κάτι αρνητικό για κάποιον δικό σου,σε αγχώνει.

    Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα.Είναι περίπλοκα θέματα και φυσικά ούτε εγώ είμαι ειδικός για να μιλάω με μεγάλη άνεση για αυτά.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ο φυσικος δρομος ειναι να ειναι σε ειρηνη κανεις με τον εαυτο του και σε αντιπαραθεση με οσους τον αμφισβητουν το αντιθετο ειναι δυσαρμονικο

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by nymeriawolf63 View Post
    Καλησπέρα Χάρη,

    Χρόνια πολλά και καλές γιορτές αρχικά!Δε θα πρέπει να ντρέπεσαι για σκέψεις που έχεις,διότι άσχημες ή ανήθικες σκέψεις κάνουν όλοι οι άνθρωποι ανεξαιρέτως,άσχετα αν το παραδέχονται ή όχι.Εάν θεωρείς ότι οι σκέψεις σου σε μπλοκάρουν και νιώθεις άσχημα και μη λειτουργικος θα πρέπει να μοιραστείς το ζήτημα που σε απασχολεί με κάποιον ειδικό.Αρχικά μιλώντας ανοιχτά με κάποιον για όλα αυτά που σε προβληματίζουν αυτόματα θα νιώσεις καλύτερα γιατί όλο αυτό θα βγεί από μέσα σου και επιπρόσθετα μέσω της ανάλυσης ο ειδικός θα είναι σε θέση να σου δώσει κάποιες συμβουλές για το πως να αντιμετωπίσεις και να διαχειριστείς με καλύτερο τρόπο αυτές τις σκέψεις.
    Όσον αφορά αυτό που αναφέρεις ότι οι σκέψεις που κάνεις δεν ανταποκρίνονται στον αληθινό σου εαυτό,θα μου επιτρέψεις να πω ότι όλα όσα σκεφτόμαστε και κάνουμε είμαστε ''εμείς''.Ίσως αυτές οι σκέψεις απλά να δείχνουν ότι έχεις πολύ γερές ηθικές βάσεις και ότι μόνο η σκέψη να έχεις χτυπήσει κάποιον ή να σκεφτείς κάτι αρνητικό για κάποιον δικό σου,σε αγχώνει.

    Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα.Είναι περίπλοκα θέματα και φυσικά ούτε εγώ είμαι ειδικός για να μιλάω με μεγάλη άνεση για αυτά.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    25
    Καλημέρα…..αναφερόμενος στο αρχικό post που έκανα και διαβάζοντας κάποιες τοποθετήσεις στο forum συνειδητοποιώ ότι δεν είμαι και ο μοναδικός που βιώνω τέτοιες καταστάσεις….όπως επίσης ο τρόπος αντιμετώπισης που έχει να κάνει με ότι σε τι βαθμό κάποιος κατανοεί το πρόβλημα του ….απλά είναι μια ασθένεια του νου και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται έχω καταλάβει ….. δίνω βάση στις πράξεις μου και από εκεί αντλώ δύναμη για να ξεπερνώ τα του νου μου.
    Last edited by HARIS69; 09-01-2019 at 12:49.

Similar Threads

  1. Ήθελα απλά να μοιραστώ τις σκέψεις μου
    By poema in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 08-11-2017, 11:49
  2. Replies: 48
    Last Post: 01-09-2017, 18:35
  3. Ηθελα απλα να το πω καπου γιατι βασανιζομαι
    By aifel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 22-05-2015, 20:24
  4. Θα ήθελα να μοιραστώ και εγω την ιστορία μου μαζί σας.
    By Natasa89_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 0
    Last Post: 22-10-2012, 22:33
  5. Θα ηθελα κι εγω να μοιραστω ενα προβλημα που αφορα τη σχεση μου
    By Lens in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 11-05-2012, 17:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •