Αυτισμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    12

    Αυτισμός

    Καλησπέρα
    Οταν Ο γιος μου ήταν 2.5 χρονων επισκέφτηκα παιδοαναπτυξιολογο γιατι ηταν πισω στην κοινωνική αλληλεπίδραση. Εκείνη με έστειλε για εργοθεραπειες και ότι καλά έκανα και πήγα γιατί η πρώιμη παρέμβαση παίζει σημαντικό ρόλο μου είπε όμως ότι είναι λίγο νωρίς για διαγνωση. Οπότε μου είπε θα τα ξαναπούμε σε έξι μήνες. Πρόσφατα ο παιδοψυχίατρος του κέντρου έκανε Αξιολόγηση λέγοντας μας ότι συμπτωματικά βρίσκεται στο αυτιστικό φασμα. Μετά μας έκανε συμβουλευτική και μας είπε ότι έχει πολυ καλές προοπτικές εξέλιξης και ότι είναι πολύ νωρίς να δούμε που "πέφτει η μπίλια". Μας χαϊδεύουν λίγο τα αυτιά θεωρώ γιατί αφήνουν να εννοηθεί ότι ένα παιδί μπορεί να βγει από όλο αυτό. Ισχύει κάτι τέτοιο? Τώρα είναι 3 χρονών. Εννοείται πως την εξέλιξη του κάθε ατόμου δεν μπορείς να την γνωρίζεις. Δεν ξέρω τι να πιστέψω. Δεν μπορεί ένας γονιός να δεχτεί μια ασαφή κατάσταση. Το λες μια κι εξω για να το δεχτεί και να μπορέσει να βοηθήσει το παιδι του. Είναι πολύ βασανιστικό να μη σου λένε ακριβώς. Αν μπορεί να δώσει κάποιος συμβουλή τον ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Καλησπερα και απο μενα
    Δυστυχως ειναι οντως πολυ νωρις για να σας δωσουν μια σαφη απαντηση και θα πρεπει να κανετε υπομονη.Δε νομιζω οτι εχουν καποιο λογο να σας χαιδεψουν τα αφτια απλα φοβουνται και αυτοι να καταληξουν απο τοσο νωρις σε μια ολοκληρωμενη διαγνωση.Δεν θεωρω τον αυτισμο ασθενεια αλλα οπως ισως θα σας εχουν εξηγησει ειναι ενας διαφορετικος τροπος αντιληψης του κοσμου μας.Δεν υπαρχει μεν θεραπαεια αλλα εφοσον υπαρξει πρωιμη παρεμβαση και η μορφη του αυτισμου ειναι ηπια τοτε η εξελιξη ειναι θεαματικη σε σημειο να λεμε οτι το παιδι δεν ειναι πλεον εντος φασματος.Οποτε δεν νομιζω να σας χαιδευουν τα αφτια.Θ ηθελα επισης να σας συγχαρω που θελετε να ενημερωθειτε, να αντιμετωπισετε το προβλημα και να δρασετε απο νωρις!να ρωτησω αν δεν γινομαι αδιακριτη αν το παιδι εχει αναπτυξει λογο;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    12
    Εννοείται πως δεν θεωρώ τον αυτισμό ασθένεια αλλά διαφορετικότητα αν όμως ισχύει πρέπει να το ξέρω για να "μπω στον κόσμο του και να τον βοηθήσω" νιώθω ότι χάνω χρόνο κλαίγοντας στο τι συμβαίνει. Το παιδί μιλάει μόνο αν το ενδιαφέρει κάτι με λέξεις Όχι ολόκληρες προτάσεις. Και ανταποκρίνεται επίσης αν το ενδιαφέρει κάτι. Ξαπλώνει κάτω ανάσκελα και προσπαθεί να δώσει σχήμα στα αντικείμενα που κρατάει . Άλλοτε σχηματίζει αριθμούς με τα αντικείμενα αυτά. Μετράει μόνος του. Έχει βελτιωθεί και στη βλεματικη επαφή που πριν δεν το είχε καθόλου. Δεν αλληλεπιδρά όπως όλα τα παιδιά. Δεν μπορεί τουλάχιστον ακόμα. Με λίγα λόγια δεν έχει εξω λεκτικη επικοινωνια. (Μερικές φορές μόνο όταν τον ενδιαφέρει κάτι πολυ). Με χρησιμοποιεί σαν εργαλείο με τραβάει από το χέρι για να του δώσω κάτι. Μερικές φορές κάνω τη φωνή του. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και χίλια συγνωμη για το σεντόνι

  4. #4
    Καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο αλλα καντε λιγακι υπομονη.Σιγα σιγα θα ξεκαθαρισει το τοπιο και οι ειδικοι θα σας μαθουν τον τροπο ωτε να το βοηθησετε κι εσεις

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    12
    Σας ευχαριστώ πολύ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    καλησπερα.εχω τεσσερα ξαδερφια με αυτισμο. ξεκινησαν ετσι μικρα και οι γιατροι λεγανε πως εχουν μετριο αυτισμο και το κοριτσι ηταν βαρια γιατι ειχε και αλλα. οι θειοι μου τα πηγαν απο μικρα σε ειδικους. λογοθεραπευτες,εργοθεραπε� �τες κτλ. τωρα τα μωρα ειναι 7χρονων και ειναι με ελαφρυ αυτισμο (παλια ασπεργκερ). αν δεν γνωριζει καποιος οτι εχουν διαγνωση αυτισμου ισως και να μην το καταλαβει. υπαρχουν προοπτικες να γινει ενα παιδι πολυ πιο λειτουργικο αποτι δειχνει στην αρχη. αλλα θελει αγωνα και υπομονη

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    12
    Σας ευχαριστώ με βοηθάει να ακούω αληθινά παραδείγματα για να μη νομίζω ότι με δουλεύουν. Αυτό που θέλει κάθε γονιός σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να μπορεί το παιδι του να είναι λειτουργικό και να μπορεί να σταθεί στα πόδια του γιατί οι γονείς θα φύγουν από τη ζωή κάποια στιγμή. Το πάω πολύ μακριά το ξέρω αν και είμαι 30 ακόμη αλλά είναι αναπόφευκτες αυτές οι σκέψεις όσο κ να σου λένε οι ειδικοί μην σκέφτεσαι έτσι. Προσωπικά πιστεύω πως μόνο οι αυτιστικοι μπορούν να πάνε μπροστά αυτόν τον κόσμο αλλά είμαστε στην Ελλάδα καταλαβαίνετέ.....Δεν αντιμετωπίζονται ως διαφορετικοί αλλά ως δεν ξέρω κι εγώ τι το σκέφτομαι και νευριάζω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    αντιμετωπιζονται ως διαφορετικοι δυστυχως. χωρις να εχουν κατι το διαφορετικο αλλα τεσπα..........
    ολα τα αντιμετωπιζουμε ως διαφορετικα στην φοβερη ελλαδα. εχουμε πολυ κοσμο με μικροαστικη και ποταπη σκεψη. ολα τα βλεπουν διαφορετικα στην ελλαδα. οχι μονο τα παιδακια με αυτισμο, με το οτιδηποτε. αλλο χρωμα μαλλιων ναχεις σε κρινουν. αλλη θρησκεια ναχεις σε θεωρουν λεπρο. κτλ κτλ. ας μην ανεβασω πιεση ειμαι και σε δυσκολη ηλικια.

    αλλα, δεν εχει σημασια τι σκεφτονται οι αλλοι. δεν ζουμε τη ζωη μας για τους αλλους ουτε με ανταγωνισμο προς τους αλλους.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    12
    Μπαίνω στην τραπεζαρία του παιδικού σταθμού για να πάρω το παιδι μου το οποίο το πάω μόνο 2 ώρες και βλέπω όλα τα παιδάκια με τα πιατάκια τους να τρώνε και το δικό μου παιδί το είχανε στη γωνία χωρίς υπερβολές καθόταν μαζί με τις δασκάλες. Δεν προκαλεί φασαρία και δεν πειράζει τα άλλα παιδάκια. Εγώ το πήγα για να βοηθηθεί με τα άλλα παιδάκια και αυτές τον απομωνονουν. Δεν ασχολούνται μόνο και μόνο που τους έχω πει ότι κάνει λόγο και έργο. Δεν μου αυξάνουν την ώρα γιατί εκείνοι θα αποφασίσουν και όχι το ιδιωτικό κέντρο λέει. Εκείνοι όμως δεν γνωρίζουν το παιδι μου. Ούτε ασχολούνται και δεν γνωρίζουν επίσης από ειδική αγωγή. Τώρα τον παίρνω πριν μπουν στην τραπεζαρία γιατί εγώ ξέρω ότι το παιδι μου καταλαβαίνει ότι το απομονώνουν. Κι ας μην μιλάει. Είναι απαράδεκτοι τα προβλήματα έχουν αρχίσει από τώρα. Δυστυχώς τους βρίσκεις μπροστά σου θες δεν θες. Αλλά δεν ξέρουν που μπορεί να φτάσει μία μάνα για να διεκδικήσει τα δικαιώματα του παιδιού της αλλά και των άλλων παιδιών που αντιμετωπίζονται κάπως έτσι.....Ουφ..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    πρεπει να τους μιλησεις/αντιμετωπισεις γιαυτο.
    και γω το εκανα μικρη ομως αυτο. στο μπαλετο, στο σχολειο, δεν συμμετειχα και πηγαινα στη γωνια μονη μου. δεν εχω αυτισμο. ισως δεν του αρεσει και ο παιδικος. μιλαει?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    12
    Μιλάει μόνος του λέει τα δικά του. Λέει λέξεις. Όμως δεν αλληλεπιδρά με τους γύρω του ακόμή. Του αρέσει πολύ να βρίσκεται εκεί να κάνει κατασκευές χαίρεται όταν βρίσκεται μέσα σε κόσμο. Να παίζει. Κάνει μοναχικό παιχνίδι όμως. Πρέπει να του κεντρίσει πάρα πολύ το ενδιαφέρον για να παίξει με άλλον. Μπορεί να το κάνει όμως. Προσπαθώ να μην αντιδρώ με τις δασκάλες αφήνω το κέντρο να συνεννοείται μπας κι έχουν λίγη ντροπή εκει. Η μια ειδικά φωνάζει σαν τρελή στα παιδάκια. Την έχω ακούσει απ έξω πολλές φορές. Δεν είναι όλοι να ασχολούνται με παιδιά. Η άλλη από το άλλο τμήμα φώναζε σε ένα παιδάκι λέγοντας του "ΜΗΝ ΚΛΑΙΣ" ΔΙΩΞΕ ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΤΩΡΑ". Στο 3χρονο. Μάλιστα...Και γω περιμένω να κατανοούν άλλες καταστάσεις καμία ελπίδα....Στο κέντρο βασιζομαι

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μένω σε μικρό μέρος και ξέρω τουλάχιστον 2 περιπτώσεις που τα παιδιά είχαν τέτοια προβλήματα και πλέον έχουν βγει από το φάσμα του αυτισμού. Μην απογοητεύεσαι. Σκέψου ότι αν μένεις Αθήνα ή σε άλλο μεγάλο μέρος, έχεις και κάποιες περισσότερες επιλογές σε ειδικά κέντρα και ειδικούς επιστήμονες. Οι οικογένειες αυτών που σου λέω πηγαίναν τα παιδιά για χρόνια από μία μέχρι 3-4 φορές την εβδομάδα στην Αθήνα, 3 ώρες μακριά. Εκεί να δεις ταλαιπωρίες. Τα παιδιά είναι εντάξει τώρα όμως.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Maryname έχω αυτιστικό ξάδερφο που ήταν βαριάς μορφής δεν μιλούσε καθόλου, δεν είχε οπτική επαφή, χανόταν στις σκέψεις του μέρες κλπ. Με τα χρόνια τώρα μιλάει, έχει τις δικές του ασχολίες , μπορεί να κοινωνικοποιηθεί μέχρις ενός βαθμού. Μην απελπιζεσαι με σωστή δουλειά από ειδικό στον αυτισμό θα δεις βελτίωση.

    'of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice'
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μένω σε μικρό μέρος και ξέρω τουλάχιστον 2 περιπτώσεις που τα παιδιά είχαν τέτοια προβλήματα και πλέον έχουν βγει από το φάσμα του αυτισμού. Μην απογοητεύεσαι. Σκέψου ότι αν μένεις Αθήνα ή σε άλλο μεγάλο μέρος, έχεις και κάποιες περισσότερες επιλογές σε ειδικά κέντρα και ειδικούς επιστήμονες. Οι οικογένειες αυτών που σου λέω πηγαίναν τα παιδιά για χρόνια από μία μέχρι 3-4 φορές την εβδομάδα στην Αθήνα, 3 ώρες μακριά. Εκεί να δεις ταλαιπωρίες. Τα παιδιά είναι εντάξει τώρα όμως.
    Ευτυχώς μένω πολύ κοντά σε όλα αυτα . Και γω 4 φορές τον πάω. Είναι μεγάλη ευκολία να τα έχεις όλα γύρω σου δεν το συζητώ. Να είναι καλά τα παιδάκια να μην αντιμετωπίζουν προβλήματα.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    12
    Geodim Μικροί ήρωες και ο ιδιος και οι γονείς.
    Εγώ είμαι στην αρχή ακόμη. Δεν ξέρω τι μου γίνεται. Χαίρομαι που είναι καλά στην υγεία του το παιδι μου. Αυτό σκέφτομαι. Ειμαι όμως πολύ αγχώδης γενικά. Εμφανίστηκαν ψυχοσωματικά από το στρες. Λέω όχι κι αυτό τώρα. Δεν προλαβαίνω για τέτοια. Το ξεχνάω για να με ξεχάσει κι αυτό. Και προχωράμε....Μπράβο στο παιδί.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κοινωνικοποιηση κ πιθανος αυτισμος!
    By μυσπ in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 25
    Last Post: 29-12-2018, 02:34
  2. ΑΥΤΙΣΜΟΣ
    By Ι.ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 48
    Last Post: 18-12-2017, 18:58
  3. Αυτισμός + Σχιζοφρένεια?
    By Stavros in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 6
    Last Post: 17-11-2016, 15:22
  4. ΑΥΤΙΣΜΟΣ
    By XELONITSA in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 5
    Last Post: 27-08-2008, 00:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •