ΤΕΣΤ ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟΥ - ΜΕΘΥΛΙΩΣΗ - BITAMINEΣ - ΙΧΝΟΣΤΟΙΧΕΙΑ - ΜΕΤΑΛΛΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113

    ΤΕΣΤ ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟΥ - ΜΕΘΥΛΙΩΣΗ - BITAMINEΣ - ΙΧΝΟΣΤΟΙΧΕΙΑ - ΜΕΤΑΛΛΑ

    Καλησπέρα στο γκρουπ,

    Κατα καιρούς φέτος έχω κάνει διάφορα ποστ, περνώ και εγω μια φάση ωραία με γιατρούς συνέχεια, εξετάσεις, φοβίες, συνεχείς οξυμετρίες, μετρήσεις πίεσης, θερμομετρήσεις κλπ. κλπ.

    Τώρα τελευταία έχω αρχίσει να βλέπω αυτόν τον Gary Becka να γίνεται viral ο οποίος μιλάει πολύ για genetic methylation test, κάποια τεστ που υποτίθεται αναλύουν την ικανότητα του οργανισμού να μεταβολίζει διάφορες βιταμίνες, ιχνοστοιχεία, μέταλλα. Δεν εχω ιδέα γενικά απο αυτά τα πράγματα αλλά απο αυτό που καταλαβαίνω εγω αντιλαμβάνομαι οτι κάνοντας τα εν λόγω τεστ μπορείς να δεις σε ποιες βιταμίνες/στοιχεία δεν είναι ικανός ο οργανισμός σου να μεταβολίσει/μετατρέψει σωστά και ενδεχομένως να πρέπει να λάβεις κάποιο συμπλήρωμα για αυτά. Βρήκα ένα σχετικό λινκ απο Ηνωμένο Βασίλειο και έχω στειλει μειλ να ρωτήσω εαν στέλνουν το σχετικό it για το test και στην Ελλάδα.
    Γνωρίζει κάποιος εαν έχουμε κάτι σχετικό στην Ελλάδα που θα είναι πιο εύκολα προσβάσιμο; Κάποιες αναζητήσεις στο google ου κάνω δεν βγάζουν και πολλά; Έχει κάνει κάποιος κάποιο τέτοιο τεστ; Τι αποτελέσματα πήρε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Update: Οι τύποι από τη συγκεκριμένη σελίδα μου είπαν πως μπορούν να στείλουν το κιτ στην Ελλάδα, με χρέωση 30 λίρες εξτρα. Επειδή το συνόλικο κόστος είναι μεγάλο όπως και να το κάνουμε, αμα ξέρει κάποιος κάποια εναλλακτική πιο οικονομική θα ήταν πολύ χρήσιμο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Επειδή έχω ένα κόλλημα με τα συμπληρώματα διατροφής τα τελευταία χρόνια, δεν είμαι σίγουρος γιατί, μάλλον με την υγεία γενικότερα, διατροφή κλπ όταν είχα διαβάσει για το τεστ αυτό κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν είναι σημαντικό. Βέβαια μπορεί να κάνω λάθος. Το σκεπτικό μου είναι το εξής: με αιματολογικές εξετάσεις μπορείς να ελέγξεις τη b12 και το φυλλικό οξύ που είναι οι βιταμίνες που εάν υπάρχει αυτό το πρόβλημα δεν απορροφώνται. Επίσης είναι πολύ εύκολο να πάρεις συμπλήρωμα αυτής της μορφής, methyl cobalamin και methyl folate ώστε να καλύψει τυχόν έλλειψη. Οπότε δεν ξέρω αν έχει νόημα. Ο γιατρός μου ούτως ή άλλως θέλει αυτές τις βιταμίνες στο θεό οπότε πρέπει έτσι κι αλλιώς να παίρνω συμπληρώματα, δεν ανεβαίνουν τόσο πολύ μόνο με διατροφή.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Έλα αδερφε μου καλησπέρα. Και εγώ δεν το πολύ κατέχω το άθλημα, αλλά από αυτά που διαβάζω και ψάχνω τώρα καταλαβαίνω ότι το οποίοδηποτε θρεπτικο συστατικό μπαίνει στο σώμα, είτε είναι βιταμίνη, είτε ηλεκτρολύτης, είτε πρωτεΐνη, υδατάνθρακας, λιπίδια κλπ κλπ. Όλα, τα πάντα, πρεπει να περάσουν από μια διαδικασία μετατροπής από το σώμα, κανένα δε χρησιμοποιείται αυτούσιο. Εάν υπάρχει κάποια δυσλειτουργια όμως σε κάποια από αυτές τις απαραίτητες διαδικασίες μετατροπής τότε δημιουργείται πρόβλημα ή ανισορροπία που μετά τη χτυπάς στοχευμενα είτε με συμπλήρωμα είτε με αλλαγές στο διατροφή και λύνεις το πρόβλημα. Στη θεωρία τουλάχιστον εμένα μου φαίνεται σημαντικό και είναι και κάτι που το κάνεις μια φορά στη ζωή σου οπότε θα το κάνω, να πάει στα κομμάτια. Θα ποσταρω τα αποτελέσματα που θα πάρω εδώ πέρα για reference.
    "Endure Hardship Without Complaint. Life is Tough. Complaining won't change that."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Διαστημικε αγελαδαρη τι κάνεις; Το έκανες το τέστ;

Similar Threads

  1. Τεστ δυσανεξίας & Τεστ DNA
    By sotia in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 27-04-2012, 16:24
  2. Replies: 9
    Last Post: 12-03-2011, 15:41
  3. τεστ παπ
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 17-09-2009, 20:26
  4. Αυξηση Μεταβολισμου
    By Cher in forum Παχυσαρκία
    Replies: 10
    Last Post: 12-03-2009, 09:29
  5. Τα "κουμπιά" στην ταχύτητα μεταβολισμού
    By kwstas_ed in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 0
    Last Post: 17-12-2008, 13:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •