Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    1

    Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση

    Καλησπέρα,
    Τον τελευταίο μισό μήνα πάσχω από γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Όλα ξεκίνησαν το καλοκαίρι όπου είχα φτάσει και σε σημείο να δυσκολεύομαι να αναπνεύσω. Διαγνώστηκα με γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, έκανα μια θεραπεία με τα χάπια Controlloc για 3 μήνες και μπορώ να πω πως ηρέμησα. Γενικά, προσέχω την διατροφή μου και δεν τρώω πολλά λιπαρά. Έχω παρατηρήσει όμως ότι όταν χαλάω τη διατροφή μου π.χ. αν για 1-2 εβδομάδες τρώω περισσότερα λιπαρά από πριν και γενικά δεν προσέχω τι τρώω, έχω κάποια συμπτώματα της παλινδρόμησης. Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς έχει περάσει αυτό το πρόβλημα και αν τελικά το ξεπέρασε. Επίσης, θέλω να μάθω αν η παλινδρόμηση θεραπεύεται έτσι ή αν θα χρειαστεί στο άμεσο μέλλον να χειρουργηθώ, γιατί δεν έχω σκοπό να είμαι έτσι για όλη μου τη ζωή.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Δεν εχει σχεση με ψυχολογικες διαταραχες η ασθενεια σου. Εγω εχω ΓΟΧ και γαστριτιδα και καλυτερευσα με τα γνωστα φαρμακα.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Έχω και εγώ παλινδρομηση.. Βασικά χιλιάδες κόσμος εκεί έξω έχει... Φυσικά και δεν είναι το το πρόβλημα η ίδια η παλινδρομηση, πηγάζει από την τροφή μας.. Αν τα λιπαρά σε φέρνουν καουρες και παλινδρομηση, θα τα αποφεύγεις... Αν τρως και μετά πας για ύπνο, να το διορθώσεις και αυτό... Βασικά, έχει να κάνει με εμάς αποκλειστικά... Εμένα για παράδειγμα για να μειωθούν τα συμπτώματα μου προτάθηκε να χάσω 10 κιλά... Δεν χρειάζεται να ανησυχείς.. Το.χειρουργείο είναι τραβηγμένο για ανθρώπους που δεν λειτουργεί ο οισοφαγικος σφιχτηρας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    καλυτερα να αποφευγουμε να το παιζουμε (και) γαστρεντερολογοι.

    παλικαρι, απευθυνσου σε κανονικο γαστρεντερολογο και ολα θα πανε καλα.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Υπονοείς κάτι;;; δεν το παίζω (και) γαστρεντερολογος... Απλά μεταφέρω την εμπειρία μου και τις συμβουλές μου στο άτομο που ψάχνει απαντήσεις... Εννοείται ότι θα απευθυνθεί σε γαστρεντερολογο

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    1
    Η παλινδρόμηση οξέος συμβαίνει όταν τα περιεχόμενα από το στομάχι σας ανεβαίνουν στον οισοφάγο σας PrepaidGiftBalance.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    να κοψεις τα λιπαρα και να κανεις πιο σωστη διατροφη. αλλωστε τα οξεα του στομαχου μελλοντικα θα καταστρεψουν τον οισοφαγο και θα μπλεξεις.ειναι μια ευκαιρια για διαιτα!

  8. #8
    blackcrow
    Guest
    Πάνω από είκοσι χρόνια το έχω. Βασικά εντείνεται όταν ξεφεύγω στην διατροφή κι όταν αγχώνομαι υπερβολικά. Αποφεύγω ζύμες, καυτερά και κόκκινο κρασί (Το λευκό κρασί δεν με πειράζει, η ρετσίνα με πειράζει, όπως και η μπύρα ). Κάθε δύο χρόνια ακολουθώ μια φαρμακευτική αγωγή για κάποιο διάστημα και στρώνω. Αλλά πάντα επανέρχεται. Μια γιατρός μου είχε πει ότι πριν να βγεις για φαγητό έξω ή σε κάποιο σπίτι να παίρνω αντιόξινο. Με τα φάρμακα τώρα έχω αλλάξει πολλά. Κάποια δεν μου έκαναν τίποτα. Κάποια δούλεψαν. Για εγχείριση πρέπει να είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ προχωρημένη η κατάσταση. Να πας στο γιατρό αλλά να μην ανησυχείς. Όπως είπαν και οι παραπάνω είναι ασθένεια την εποχής που τη συναντάς σε μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Έχει να κάνει και με το ότι τρώμε όλο και πιο άστατα αλλά όπως είπα και με τον αγχωτικό τρόπο ζωής. Πήγαινε στο γιατρό, πάρε την αγωγή σου (αν σου πει να κάνεις και γαστροσκόπηση μην ανησυχήσεις το λένε στους περισσότερους) και ξέχασε το.

  9. #9
    blackcrow
    Guest
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    να κοψεις τα λιπαρα και να κανεις πιο σωστη διατροφη. αλλωστε τα οξεα του στομαχου μελλοντικα θα καταστρεψουν τον οισοφαγο και θα μπλεξεις.ειναι μια ευκαιρια για διαιτα!
    Μ' αρέσει που 'φτασες κιόλας στην "καταστροφή του οισοφάγου". Να σε πάρει στο γάμο του να του πεις και του χρόνου.
    Σε ιστοσελίδα, υποτίθεται, ψυχολογικής στήριξης είμαστε. Τι να πω...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by blackcrow View Post
    Μ' αρέσει που 'φτασες κιόλας στην "καταστροφή του οισοφάγου". Να σε πάρει στο γάμο του να του πεις και του χρόνου.
    Σε ιστοσελίδα, υποτίθεται, ψυχολογικής στήριξης είμαστε. Τι να πω...
    χαχα! εχεις καποιο δικιο αλλα αυτο που λεω ειναι αληθεια.
    εγω παλιοτερα που ειχα τετοια οταν ημουν ακομα πιο χοντρος το πρωι που ξυπναγα αισθανομουν κανονικο καψιμο στον λαιμο σαν να ειχα γλυψει υγρα μπαταριας και τα ειχα καταπιει κιολας. τετοιο ειναι το αισθημα. χημικο καψιμο, μονο που ο οισοφαγος δεν εχει βλενα να τον προστατεψει οπως το στομαχι απο τα οξεα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Παιδιά καλησπέρα ανοίγω παλι το θέμα καθώς πασχω και εγώ από Γαστριτιδα και γοπ και μόλις τελείωσα την αγωγή περιπου τρεις μήνες μου εμφανίστηκαν έκτακτες συστολες.. Σας έχει τυχει κάτι παρόμοιο? Ευχαριστώ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    makari na xera pou
    Posts
    305
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Παιδιά καλησπέρα ανοίγω παλι το θέμα καθώς πασχω και εγώ από Γαστριτιδα και γοπ και μόλις τελείωσα την αγωγή περιπου τρεις μήνες μου εμφανίστηκαν έκτακτες συστολες.. Σας έχει τυχει κάτι παρόμοιο? Ευχαριστώ
    μηπως καποια παρενεργεια απο τα φαρμακα? ο γιατρος σου ειπε κατι? πως καταλαβες οτι υπαρχουν εκτακτες συστολες?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    1
    Καλησπέρα σε όλους!
    Ανοίγω ξανά το θέμα καθώς αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.
    Πρακτικά όλα ξεκίνησαν Σεπτέμβρη του 2022 όταν άρχισα να αισθάνομαι οτι κάτι έχει κολλήσει στο λαιμό μου.
    Αρχικά πήγα σε ΩΡΛ (σε νοσοκομείο και σε ιδιώτη) και επειδή είχα μακριά σταφυλή (το κρεμαστό πάνω απο την γλώσσα-ναι έμαθα επιτέλους πώς λέγεται :P)
    Η γιατρός του δημόσιου νοσοκομείου μου είπε να κάνω ημερήσιο χειρουργείο για σταφυλεκτομή για να κοπεί ένα μέρος.
    Όντως το έκανα αλλά δεν βελτιώθηκε καθόλου η κατάσταση.
    Εν συνεχεία μιλώντας και με τον ιδιώτη μου είπε οτι δεν εντοπίζει κάτι ανησυχητικό αλλά φάνηκε οτι γίνονταν παλινδρομήσεις.
    Να σημειώσω οτι η γιατρός του δημοσίου μου πρότεινε αγωγή με το NEXIUM για 8 βδομάδες για να δούμε αν θα βελτιωθεί η κατάσταση πριν δω και γαστρεντερολόγο.
    Η αλήθεια είναι οτι κάποιες μέρες έχω δει ελαφρά βελτίωση χωρίς να διορθώνεται το πρόβλημα όμως και άλλες συνεχίζει το ίδιο.
    Ωστόσο, το μόνο σύμπτωμα έιναι ουσιαστικά το οτι αισθάνομαι ξένο σώμα στον λαιμό.
    Έχω πλέον κουραστέι ψυχολογικά και μολονότι 29 χρονών αισθάνομαι πολλή έντονη ψυχολογική κούραση.
    Μάλιστα, κάνοντας το λάθος να διαβάζω και στο διαδίκτυο, διάβασα οτι το χρόνιο πρόβλημα της ΓΟΠ μπορεί να οδηγήσει ακόμα και σε αδενοκαρίνωμα του οισοφάγου, οπότε καταλαβαίνετε οτι η ψυχολογία πήγε στα τάρταρα.
    Τώρα έχω προγραμματίσει ραντεβού με γαστρεντερολόγο την ερχόμενη Δευτέρα.
    Ακούω τα σχόλια σας ή/και αντίστοιχες εμπειρίες/συμβουλές, με πολλή χαρά.
    Να είστε καλά παιδιά!!!

  14. #14
    Κακώς σου είπε να πάρεις το Nexium για τόση μεγάλη περίοδο πριν δεις γαστρεντερολόγο, γιατί "μασκάρει" το πρόβλημα και μπορεί να παραπλανήσει τη διάγνωση. Θα πρέπει πρώτα να σε ενδοσκοπίσουν και μετά να λάβεις γαστρεντερική αγωγή. Πάντως το αδενοκαρκίνωμα αν δεν έχεις οισοφάγο Barrett ή άλλη μορφή δυσπλασίας, είναι πολύ σπάνιο ως πιθανότητα. Επίσης δεν μας είπες αν έχεις καούρες (σημαντικό σύμπτωμα για διάγνωση οισοφαγίτιδας).

    -Να κάνεις μία γαστροσκόπηση να δεις σε τί κατάσταση βρίσκεσαι κι αν έχεις οισοφαγήτιδα και τί βαθμού είναι αυτή, αν διαγνωστεί.
    -Απέφυγε τηγανητά, πικάντικα, λευκά άλευρα και άλλα ερεθιστικά του στομάχου για μια περίοδο (καφέ, αλκοολ, σοκολάτες, ζάχαρες, σπόρια κλπ).
    -Βάλε στη δίαιτά σου σαλάτες.
    -Κόψε τσιγάρο ή ναρκωτικά (αν είσαι χρήστης).
    -Βοηθάνε τα Nexium και το Losec. Και το χαμομήλι ή η λουϊζα. Όπως επίσης και ένα κουταλάκι μαστίχα σκόνη σε ένα ποτήρι χλιαρού νερού.
    -Gaviscon αναμασώμενο, αν σου έρθει κρίση καούρας.
    -Βελτίωσε τη ψυχολογία σου και περιόρισε το άγχος. Πολύ σημαντικό.

  15. #15
    έχω κ εγώ πρόβλημα παλινδρομησης τα χάπια βοηθούν ελάχιστο την ώρα π τα πίνω αλλά η παλινδρομηση μ γίνεται όταν ξαπλώνω το βραδι με αποτέλεσμα να με καίει ο λαιμός.
    το πρόβλημα μ χειροτέρεψε μετά από γρίπη κ κοβιτ.
    Η ψυχολογία παίζει ρόλο εκτός από αγχος?
    τρόποι βελτιώσεις ψυχολογίας?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 7
    Last Post: 30-01-2017, 11:23
  2. Παλινδρόμηση - ψυχοσωματικα
    By gossamer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 14-06-2012, 02:51
  3. Ψυχολογική Οισοφαγική Παλινδρόμηση("νευροστόμαχο ς")
    By giannis88 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 8
    Last Post: 13-04-2011, 22:26
  4. Replies: 11
    Last Post: 19-03-2011, 13:07
  5. διπολική διαταραχή και παλινδρόμηση
    By nektaria78 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 29-04-2010, 05:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •