Χρόνιο σφηξιμο στο κεφαλι και ασταθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    7

    Χρόνιο σφηξιμο στο κεφαλι και ασταθεια

    Καλησπέρα ένα θέμα που με απασχολεί είναι ότι εδώ και 2 χρόνια κάθε μέρα από την ωρα που ξυπνάω μέχρι να κοιμηθώ εχω εντονο σφιξιμο στο κεφαλι και όταν είμαι όρθιος μια ασταθεια. Κάποιες φορές το σφηξιμο στο κεφαλι είναι πολύ έντονο και κάποιες Όχι άλλα είναι μόνιμο για να καταλάβετε είναι σαν να έχετε καταναλώσει αρκετό αλκοόλ και δεν φεύγει με τίποτα αν κάποιος ζει η περνάει το ίδιο ασ μου πει γιατί δεν ζω φυσιολογικά



    Εστάλη από SM-G965F στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Σίγουρα αυτό που περιγραφεισ δεν είναι φυσικολογικο.καλο είναι να απευθυνθεις σε κάποιο ειδικό πρώτα να δεις αν είναι κάτι παθολογικο.αλλά για να ρωτάς σε αυτό το φόρουμ μάλλον έχεις καταλαβει ότι κάτι δεν πάει καλά με την ψυχολογια σου?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Φίλε εξετάσεις έχεις κάνει? Για να αποκλείσεις το παθολογικό κομμάτι δηλαδή.

    'of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice'
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    9
    Πρεπει να απευθυνθεις σε ειδικό!Εγώ το είχα για 2 μηνες περιπου,ηταν σύμπτωμα άγχους το σφίξιμο στο κεφάλι!Αν ηταν Κάρι παθολογικό θα είχες κι αλλά συμπτώματα!!Δες ειδικό,ψυχίατρο δηλαδή!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    φιλε καταρχην επισκεψου πρωτα γιατρο να αποκλειστεί οποιοδήποτε παθολογικο αιτιο.Επειτα ελα εδω πες μας και το ξανα συζητάμε για το ψυχολογικο κομματι.Να εισαι καλα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    7
    Δουλεύω κανονικά πολλές ώρες και ασ εχω το σφηξιμο στο κεφαλι.διαγνωστικα με χάσιμοτο παίρνω το χάπι καθε πρωί αλλα δεν αλλάζει κάτι το σφηξιμο και η θολούρα παραμένει τώρα από εξετάσεις εκανα πριν 1 χρόνο όλα καλά και σε νευρολογο πήγα και μου είπε δεν βλέπω κάτι...Evellinazz τι έκανες για αυτό

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Γιώργος View Post
    Δουλεύω κανονικά πολλές ώρες και ασ εχω το σφηξιμο στο κεφαλι.διαγνωστικα με χάσιμοτο παίρνω το χάπι καθε πρωί αλλα δεν αλλάζει κάτι το σφηξιμο και η θολούρα παραμένει τώρα από εξετάσεις εκανα πριν 1 χρόνο όλα καλά και σε νευρολογο πήγα και μου είπε δεν βλέπω κάτι...Evellinazz τι έκανες για αυτό
    Εγώ αρχικα είχα παει σε παθολόγο και εκανα εξετάσεις αίματος,οι οποίες ηταν καθαρές!Μετα επειδή το σφίξιμο ηταν έντονο και δεν μπορουσα ουτε να κοιμηθώ αλλά ουτε να φάω πήγα σε ψυχίατρο-νευρολόγο.Διαγνωστηκα με σωματοποιηση άγχους με καταθλιπτικά επεισόδια και μου έδωσε αγωγη,το σφίξιμο μου έχει περάσει εδώ και 3 μηνες δεν με ενοχλεί το κεφάλι μου.Εφόσον εχεις διαγνωστεί με την νόσο Χασιμότο πρεπει να απευθυνθεις σε κάποιον ειδικό πρώτα για τα συμπτώματα που εχεις για μα σου πει πως να κινηθεις.
    Το χάπι που παίρνεις για την νόσο σε βοηθάει;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    7
    Θυροξινη είναι μόνο στην αυπνια που είχα λόγο χάσιμοτο αλλα για τα συμπτώματα αυτά μου είπε αποκλείεται να είναι από το χάσιμοτο...Εσύ πέρνεις κάποια θεραπεία για αυτό από ψυχίατρο και για πόσο καιρό βλέπεις κάποια διαφορά αλλα Αλήθεια νιώθω ένα πράγμα σαν να είμαι μεθυσμένος κάθε μέρα

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Γιώργος View Post
    Θυροξινη είναι μόνο στην αυπνια που είχα λόγο χάσιμοτο αλλα για τα συμπτώματα αυτά μου είπε αποκλείεται να είναι από το χάσιμοτο...Εσύ πέρνεις κάποια θεραπεία για αυτό από ψυχίατρο και για πόσο καιρό βλέπεις κάποια διαφορά αλλα Αλήθεια νιώθω ένα πράγμα σαν να είμαι μεθυσμένος κάθε μέρα
    Εγώ είχα το πρώτο επεισόδιο τον Μάιο με σφίξιμο στο κεφάλι και ζαλάδα,νόμιζα οτι ηταν λόγω έλλειψης σιδήρου και το άφησα.Μετα είχα την εξεταστική κ ξεχάστηκα.Μια μέρα πριν δώσω το τελευταίο μάθημα επαθα κρίση πανικού,με έντονο σφίξιμο στο κεφάλι το οποίο ηταν έντονο κάθε βράδυ,μου κ η όρεξη και ο ύπνος και ζαλιζομουν πριν κοιμηθώ.Τέλη Ιουνίου επισκεφτηκα τον γιατρό μου έδωσε αντικαταθλιπτικο το οποίο με βοήθησε πολύ,μου μείωσε το σφίξιμο σταδιακά αλλά το σημαντικό ηταν οτι μου είχε περάσει ο φόβος,μετά απο ενα μήνα όμως επειδή έβλεπα οτι ήμουν καλά το εκοψα μόνη μου επειδή είμαι μόνο 20 κ δεν ήθελα να παίρνω χαπι,αλλά αυτό μου κοστησε πολύ.Τέλη Οκτωβρίου αρχισε παλι να με πιάνει το κεφάλι μου πριν τον ύπνο κυρίως αλλά μετά με άφηνε,μετα απο δυο μέρες επειδή συνέβη κάτι που με στεναχωρησε πολύ κ με αγχωσε παθαινα για κρισεις πανικού συνέχεια κ εμφανισα κ άλλα συμπτώματα εκτός απο το σφίξιμο στο κεφάλι (το οποίο αυτήν την φορά δεν ηταν τόσο έντονο).Ξαναγυρισα στην θεραπεία με τα αντικαταθλιπτικά γιατί δεν αντεχα άλλο να το παλευω μόνη μου.Τώρα είμαι καλύτερα,διότι ταυτόχρονα κανω και συνεδρίες με ψυχολόγο,αλλά δεν είμαι εντελώς καλά!Το κεφάλι μου όμως ευτυχώς δεν με ενοχλεί καθόλου τώρα,είχα πιο πολύ γαστρερεντικα προβλήματα και ταχυκαρδίες.Οπώς κ να έχει ο κάθε οργανισμός και χαρακτήρας είναι διαφορετικός γι αυτό πρέπει να απευθυνθεις σε ειδικό,και μην ανησυχεις όλα καλά θα πάνε!!
    ο,τι χρειαστείς να μου στειλεις

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    7
    Εγώ είμαι 25 και ξεκίνησαν η κρίσης πανικου στα 22 το θέμα είναι ότι δεν παθαίνω κρίσης πανικού τα τελευταία 2 χρόνια μόνο αυτή την θολουρα εχω που είναι σαν να σφίγγει κάτι μέσα στο κεφαλι μου που δυσκολεύομαι πολύ αν βγω έξω δεν κάθομαι πολύ γιατί ζαλίζομαι και με πιάνει φοβοσ είναι καλό όμως που ξεκίνησες την θεραπεία?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Γιώργος View Post
    Εγώ είμαι 25 και ξεκίνησαν η κρίσης πανικου στα 22 το θέμα είναι ότι δεν παθαίνω κρίσης πανικού τα τελευταία 2 χρόνια μόνο αυτή την θολουρα εχω που είναι σαν να σφίγγει κάτι μέσα στο κεφαλι μου που δυσκολεύομαι πολύ αν βγω έξω δεν κάθομαι πολύ γιατί ζαλίζομαι και με πιάνει φοβοσ είναι καλό όμως που ξεκίνησες την θεραπεία?
    Ναι είναι καλό διότι με έχει ανακουφίσει απο τους πόνους ,την αϋπνία και τις κρίσεις πανικού,μόνο λίγο το στομάχι μου με ενοχλεί κατά διαστήματα , και έχω καποιες συναισθηματικες εξαρσεις (φόβος,θυμός) οι οποίες όμως έχουν μειωθεί σημαντικά. Με βοηθάνε πολύ οι συνεδρίες με τον ψυχολόγο με έχουν ηρεμήσει και αρχίζω να μπαίνω σε μια σειρά.Παίρνω ελαφρύ αντικαταθληπτικο και ενα ηρεμιστικό ,επίσης ελαφρύ , για το γαστρερεντικο μου.Ολά τα χάπια είναι σκέτη χημεία,δεν μπορείς να τα κοβεις οποτε θες εσύ,ακόμη κ να περάσουν τα συμπτώματα πρέπει να τα παίρνεις και με την παρακολούθηση γιατρού να τα κόψεις μετά σιγά σιγά.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    7
    Όταν θα έχω χρόνο θα κοιτάξω να δω σε έναν παθολόγο γιατί δουλεύω καθημερινά 10 ώρα σπαστο και δεν έχω χρόνο τι να πω λίγο με τα χαλια ειμαι επιφυλακτικός γιατί έχω διαβάσει παρενέργειες και θα δω πάντως αν δεν είχα αυτή την θολουρα θα ήμουν τέλεια δεν εχω ούτε κρίσης πανικού ούτε η καρδιά μου με πιάνει με διάφορα συμπτώματα ούτε τίποτα μόνο αυτό το εσωτερικό σφηξιμο

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    9
    Ναι πήγαινε σε παθολόγο όποτε μπορεσεις,για να σε κατευθύνει εκείνος μετά,μπορεί να χρειαζεσαι και βιταμίνες!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    7
    Έχω ανεπαρκεια d3 και επίσης έχω αναιμια ώρες ώρες αν με δεις ειμαι κατακιτρινοσ αλλα ρώτησα γιατρό και μου είπε πως μπορεί να είναι και αγχοσ σκέψου πως καπνιζα 8 χρόνια το έκοψα εδώ και 1 χρονο και καμία διαφορά στην ζαλη

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    9
    Πήγαινε πρώτα σε παθολόγο και αν μπορείς Καλο θα ηταν να κάνεις και εξετάσεις αίματος να δεις τις βιταμίνες σου κ τον σίδηρο,και ύστερα βλέπεις!!Το τσιγάρο εντάξει να σου πω καλά έκανες κ το εκοψες καλό δεν σου κάνει.Συμβουλευσου παθολόγο πρώτα κ μετά βλέπεις!Ο,τι χρειαστείς να μου στειλεις

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Χρόνιο Πυελικό Άλγος
    By IPPOKRATIS1991 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 39
    Last Post: 11-01-2024, 21:56
  2. Χρόνιο πρόβλημα.
    By loveisallweneed in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 12
    Last Post: 04-05-2018, 14:54
  3. Χρόνιο Πυελικό Άλγος
    By IPPOKRATIS1991 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 19-07-2017, 15:01
  4. χρονιο ανχος
    By panatha in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 30-11-2011, 23:10
  5. σφήξιμο
    By Nickbin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-03-2010, 23:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •