Δε παει αλλο!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    2

    Δε παει αλλο!

    Καλησπέρα σας και χρονια πολλα με υγεία ψυχική και σωματική.

    Σας γράφω διότι καταστρέφεται η ζωη μου (ή ετσι νιωθω τουλάχιστον) εδω και πολυ καιρό και αν και νόμιζα οτι θα καταφέρω να ορθοποδήσω μόνος μου ειλικρινα δε παει αλλο, πλέον σκέφτομαι ακομα και την αυτοκτονία αν και ξερω οτι πρώτον δεν ειμαι ικανός για κατι τέτοιο και δεύτερον θελω υπερβολικά να ζήσω και εχω ενα σορό όνειρα (ίσως περα απο το φυσιολογικό κιολας)!!!! Πολλές φορες ομως εύχομαι στον θεο να με παρει να ησυχάσω πια απο όλη αυτη τη τυραννία και το ψυχοπλάκωμα και ειμαι μόλις 25 χρονων!!!!!!!!!!

    Ξερω τι ειναι σωστό και τι λαθος, εχω αντίληψη των πραγμάτων δεν ειμαι τρελός. Ξερω που ειναι η ζωη και πως να τη ζήσεις γι αυτο εχω και πολλα όνειρα αλλα το θεμα ειναι οτι δε μπορω πλέον ουτε απο το σπιτι να βγω. Εχω απίστευτα νεύρα, φόβο για τα παντα, δε μπορω να κανω τίποτα μόνος μου, εχω χάσει ολους τις φιλους μου και δε μπορω να βρω αλλους γιατι βγάζω ενα πρόσωπο που παρεξηγείται, το άγχος μου απο το πρωι μέχρι το βράδυ ειναι ανυπόφορο σε σημείο που μουδιαζω και νιωθω να πονάει η καρδιά μου, ειμαι δυστυχισμένος γενικότερα δεν μπορω να ευχαριστηθώ τίποτα. Κοιμάμαι πρωι ξυπνάω βράδυ (προφανωσ Εδω και μήνες σταμάτησα τη δουλειά) και εδω και χρονια δε μπορω να παχυνω μετα απο ενα σοβαρό τρακάρισμα που ειχα όσο και να προσπαθώ.

    Γενικότερα η ζωη μου μέχρι το τρακάρισμα ειδικά ήταν ιδανική, ενιωθα ο πιο δυνατός άνθρωπος στον κόσμο και η αύρα μου έβγαζε το ίδιο. Δε κόλλαγα πουθενά και ουτε περίμενα να παθω όσα εχω παθει τωρα σε καμια περίπτωση!!!! Νιωθω πως δεν υπάρχει γυρισμός και με φρικάρει αυτο... θελω να γυρίσω τον κόσμο, να κανω εξτριμ σπορτς, να ρουφήξω τη ζωη μέχρι το μεδούλι και μια το προβλημα μου μια η οικονομική δυσχέρεια μου βάζουν φρένο και μια ζωη εχουμε οχι δεύτερη, στεναχωριέμαι και πονάω και μαραζωνω στην ιδέα και μόνο να μη καταφέρω να ζήσω αυτα που εχω ονειρευτεί!!!!!!!!!

    Καταθληψη λεει το γνωστό ψευτοτεστακι του Ίντερνετ... αλλα αμα ειναι κατι αλλο; Κατι νευρολογικό παράδειγμα; Και δε θελω να μπλέξω με χημειες και πρεζοκουμπα ρε γαμωτο δε θελω με τίποτα! Εκτός αν ειναι κατι καινούργιο και σίγουρο και απολύτως ασφαλές... μπορείτε να μου πείτε εάν ξέρετε κατι Επ αυτού!

    Συν της αλλης.... που να παω τωρα που το πήρα απόφαση να μιλήσω σε ειδικό; Μένω αθηνα κέντρο και οι δικοί μου θελουν να με πάνε στο Αιγινήτειο... αλλα εκει η μούρλια παει σύννεφο :P και οι γιατροί θα με πλακώσουν σε τίποτα χάπια φοβαμαι και θα γίνω ζόμπι. Εγω θελω να ειμαι αθλητής και να κανω καλή διατροφή και γενικότερα να μη μπλέξω με αυτα. Κατι εναλλακτικό υπάρχει; Γνωρίζουμε; Ενα κέντρο που θα με βαλει κάτω θα μου κανει τεστ θα βρει ακριβως τι εχω και θα βρουμε θεραπεία με γνώμονα οτι εχουμε 2018 και οχι 1990 υπάρχει; Θελω να κανω το καλυτερο και να μη πεσω σε παγίδα γιατι κρέμεται η εξέλιξη της ζωής μου απο μια κλωστή. Οποτε και εδω οποίος ξέρει ας με συμβουλέψει που μπορω να παω...

    Σας ευχαριστώ πολυ ολους και συγνωμη αν το κείμενο ειναι κάπως κακογραμμένο το έγραψα στα γρήγορα γιατι κουράζομαι πλέον και αυτο να κανω. Να χαίρεστε τις οικογένειες σας και ξαναλέω υγεία πανω απο ολα!

    Υ.Γ δε ξερω αν ποσταρα στη σωστή ενότητα, ας μεταφερθεί αν έκανα λαθος παρακαλω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Φιλε κουλ...ειμαι αθλητρια κ παιρνω 1 χαπι την μερα ( εφεξορ) κ δεν ειναι σίγουρα πρεζοκουμπο, κανω extreme σπορς κ ζω νορμαλ , κανω τα πάντα κ ειμαξ κ φιτ... μη σκεφτεσαι ετσι.
    Εχεις λάθος σκεπτικο κ νομίζεις οτι επειδη δεν την παλεύεις ευθυς αμεσως θα καταληξεις πρεζακας στην ομονοια, επειδη θα κανεις θεραπεια...(αν κανεις).
    Δεν λεω παρε φαρμακα οκ...απλα αν χρειαστει να παρεις δεν σημαινει οτι θα γινεις φυτο, ισα ισα θα λειτουργεις κανονικα αν λ εφοσον βρεις εναν σωστο κ καλο γιατρο να σε παρακολουθει.

    Μπορεις κ να μην παρεις κ καθόλου φαρμακα κ να το ριξεις την ψυχοθεραπεια οπου κ αυτη εχει αποτελεσματα, αλλα θελει χρονο.
    Μπορείς να κανεις κ τα δυο κ να εχεις ακομα πιο σωστα αποτελεσματα.
    Το να ξεκινξσεις μια θεραπεια για ολο αυτό δεν σημαινει οτι δεν θα εισαι λειτουργικος.
    Τωρα επειδη κ γω μενω Κέντρο κ γνωριζω απο το αιγινητειο... κ επειδη στο παρελθον το εχω επισκευθει 500 φορές... θα σου πω οτι οταν πηγαινα σε εφημερια λογω υπερβολικου αγχους , ειναι γεματο φοιτητες οι οποιοι δεν εχουν εμπειρια..
    Αν θελήσεις να πας αιγινητειο κλεισε ραντεβου καλυτερα κ μη πας σε εφημερια.
    Συνηθως δίνουν ssri κ ενα αγχολυτικο μαζι για τι πρωτες μερες του αντικαταθλιπτικου.
    Μη τα βλεπεις ολα μαυρα..κ μην σκεφτεσαι ετσι.. περναει δεν μενει για παντα κ μπορεις να λειτουργεις κανονικα μαζι με το φαρμακο αν κ εφοσον παρεις..

  3. #3
    Σχεδόν όλοι που είμαστε σε αυτό το φόρουμ έχουμε συμπωματα όπως και τα δικά σου και άλλοι έχουν και πολύ χειρότερα.δεν είμαι είδικη στο να σου πω τι έχεις αλλά σιγουρα ενας ψυχολόγος η ένας ψυχίατρος θα μπορούσε να σε βοηθήσει.αν ξεκινήσεις αγωγη δεν θα είσαι σαν ζομπι.αντιθετα τότε θα αρχίσεις να λειτουργεις κανονικα.θα κοιμάσαι πάλι όπως παλιά δεν θα έχεις νεύρα και κυρίως θα φας και θα πάρεις τα κιλά που έχεις χασει.εγώ είχα φτάσει 39 κιλά και όταν ξεκινησα αγωγή επανηλθα.και ίσως χρειαστει να τα πάρεις για μικρό χρονικό διαστημα απλά θα σου δώσουν μια ωθηση στο να καταφέρεις τα ονειρα που έχεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Υπάρχουν καλοί γιατροί στο Αιγινήτειο, γιατί να μην πας; Τα έχεις μπερδεμένα εντελώς και διαστρεβλωμένα στο μυαλό σου. Μάλλον όλα αυτά ξεκίνησαν μετά το τρακάρισμα, άρα για αρχή δες έναν καλό ψυχολόγο και μετά θα δεις πως θα πάει. Δεν έχω καταλάβει γιατί κάθεσαι και ταλαιπωριέσαι χρόνια όπως λες. Το θέμα είναι να κάνεις μία αρχή αντί να τελματώνεις και να κάνεις υποθέσεις για το τι θα γίνει αν και όποτε πας σε γιατρό και αν και όποτε πάρεις φάρμακα και αν και όποτε είναι τόσο βαριά που δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα. Τα έχεις μπερδεμένα στο μυαλό σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    https://www.youtube.com/watch?v=bOzk...u2VAW8xubiDpvQ adelfe des to videaki auto tha se voithisi

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Φιλε μου η θεραπεια που οπως λες κι οπως δειχνεις την εχεις μεγαλη αναγκη εχει καποια βηματα που πρεπει να ακολουθησεις με αυστηροτιτα για να γινεις καλα , κι να "πετας" οπως λες.
    Το πρωτο της βημα ειναι να παραδεχτεις οτι εχεις προβλημα! αν δεν κανεις αυτο δεν πας στο δευτερο βημα! και εσυ ,δυστυχως ακομα δεν εχεις μπει στο πρωτο βημα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Ο δρομοσ ο συμβατικοσ ειναι φαρμακα ψυχοθεραπεια συμπληρωματα γυμναστικη μαλλον παιζει κι ενασ αλλοσ δρομοσ με συνδυασμο ουσιων που ξελαμπικαρεισ αμα βρεισ κανεναν ψαγμενο να μου το πεισ κι εμενα να ξερω συμπληρωματα που βοηθανε ειναι μαγνησιο ζεολιθοσ και πρωτεινη και ειναι ασφαλη με τα φαρμακα αμα βρεισ τιποτα αλλο πεστο και σε εμασ αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Φίλε αν τελικά αποφασίσεις να πάρεις αγωγή αφού το σκέφτεσαι πολύ, μην επιλέξεις να πάρεις αντιψυχωτικα... Αυτά θα σε κάνουν σαν ζόμπι, όχι τα αντικαταθλιπτικα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Μου ειπαν πολλα ατομα κ το ειδα κ στο ΝΕΤ, λεμοναδα στημενη καθε μερα κ κουρκουμα σκονη μεσα...δρα σαν το προζακ λεει...να αληθευει? Θα το δοκιμασω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Κ αυτο εξαρταται..η μανα μου πασχει απο το ιδιο με μενα αγχωδη διαταραχη κ καταθλιψη κ παιρνει σεροκουελ...ζόμπι δεν εγινε, τη το δινει βραδι ομως ισως παιζει ρολο.
    Δεν εχω παρει ποτε αντιψυχωτικο κ ουτε κ θελω φυσικα, γτ να το κάνεις εφοσον υπαρχουν τοσα αλλα σκευασματα? Οπως πχ λυρικα που δεν κανει εξαρτηση, ηρεμει απο γαδ κ δεν εχει κ παρενεργειες...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Μου ειπαν πολλα ατομα κ το ειδα κ στο ΝΕΤ, λεμοναδα στημενη καθε μερα κ κουρκουμα σκονη μεσα...δρα σαν το προζακ λεει...να αληθευει? Θα το δοκιμασω.
    Για όνομα του Θεού αρκετά με τα ανεύθυνα δημοσιεύματα!
    Εάν όμως το πάρεις και σου κάνει καλό σαν placebo, μπράβο σου!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Φιλε μου, καλο ειναι να επισκεφθεις εναν γιατρο ,καποιον που εχεις ακουσει καλα λογια,διοτις οι γιατροι αυτου του κλαδου ειναι καπως περιεργοι.Το θεμα ειναι εαν θα πας σε ψυχολογο η σε ψυχειατρο, θα ελεγα να βρεις καποιον που εχει και τις δυο ειδικοτητες για να μπορεις να του ζητησεις αυτο που λες, δλδη να αποφυγεις οσο γινετε τα φαρμακα.
    Εχω βαρεθει να διαβαζω προτροπες σε μαγνησιο ,φρουτα και Β6-12, οτι κι να εχει καποιος ! Ειμαστε στο 2019 πλεον! δεν μπορει να γυρναμε πισω αντι για εμπρος ρε πεδια! ημαρτον δλδη! Το μαγνησιο και τα αλλα που γραφετε συνεχως ειναι συστατικα οπου ο οργανισμος μας τα εχει αναγκη ουτος η αλλο;, δλδη πρεπει να παιρνουμε μαγνησιο, Β6-12, και τα αλλα, πρεπει να τα περνουμε αλλα δεν θα μας κανουν καλα απο μονα τους! δυστυχως δεν φτανουν αυτα! μερικες ασθενειες χρειαζετε να πολεμηθουν με χημεια ,αφου υπαρει προβλημα στον οργανισμο του αρρωστου κι εχει αναγκη απο καποια ουσια η εχει αναγκη να μειωθει καποια αλλη ουσια .Δεν ειναι λυση τα συμπληρωματα διατροφης για ολες τις ασθενειες, μακαρι να ηταν! Πρεπει να καταλαβετε οτι σε καποιους ανθρωπους δεν αποροφατε το μαγνησιο η τα αλλα οπως θα πρεπει , ο οργανισμος τα αποβαλει μεσω του εντερου, αρα θα πρεπει να παρει καποιο φαρμακο!
    Προσωπικα με βοηθαει το συμπληρωμα των Β6-12 και τα αλλα συμπληρωματα, μαλιστα εδινα αρκετα λεφτα αφου δεν υπαρχει απο το κρατος συνησφορα! ομως δεν θεραπευτικα απο αυτα ΠΩΤΕΣ!! μονο οταν πειρα τα φαρμακα ειδα διαφορα!
    Τελος θα συμφωνησω με τον παραπανω συμφορμητη στο οτι τα αντιψυχοτηκα ειναι δυνατα φαρμακα κι περιεχουν ουσιες υπερβολικα κατασταλτηκες προς το νευρικο συστημα με αποτελεσμα να φερνει την αισθηση της ζαβλακοσης, αυτο που λενε "ζομπι", σε αντιθεση με τα αντικαταθλυπτικα φαρμακα οπου ειναι πολυ πιο μικρης χημεικης συνθεσης , το κυριο συστατικοτους εχει να κανει με την ενεργοποιηση των νευροδιαβηβαστων η με την παραγωγη με εμεσο τροπο της σεροτονινης αρα δεν ειναι βαρια φαρμακα για αυτο κι μπορει να τα παρει ο καθε ενας απο το φαρμακειο.
    Θα πρεπει να μην φοβομαστε τα φαρμακα οταν αυτα ειναι αναγκαια! ποσο μαλον οταν ζουμε σε μια κοινωνια οπου η καταναλωση τροφων γεματα με χημεικα ειναι στην καθημερινοτητα μας! αρα ποιος ο λογος να μην παρουμε καποιο φαρμακο οταν αυτο ειναι η τελικη λυση στο προβλημα μας??

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Καλη Χρόνια.
    Προσωπική μου γνώμη ζητά άμεσα βοήθεια.
    Χάνεις χρόνο και μάλιστα πολύτιμο.
    Μόνο Ένας γιατρός θα σε βοηθήσει αν δεν το δοκιμασες δεν εχεις να χασεις κατι.
    Αυτός θα σου πει τι θεραπεία.σου ταιριάζει.
    Μην έχεις taboo αν πας σε γιατρό ή αν κάνεις θεραπεία θα το ξες μόνο εσύ. Είναι σαν να έχεις πονόδοντο και να μην μας στον οδοντίατρο και να πονάς για πολύ καιρό. To internet θα σε βοηθήσει μέχρι ένα σημείο είναι θεωρία.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    2
    Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονια να εχουμε. Ευτυχισμενος ο νέος χρόνος :)

    Σας ευχαριστώ παρα παρα πολυ ολους σας που μπήκατε στον κοπο να μου απαντήσετε καταρχάς... διάβασα με προσοχή όσα μου γράψατε και κάποια πραγματα με βοήθησαν πολυ.

    Θα παω στο Αιγινήτειο, κοιτάω να κλείσω ραντεβού και βλέπουμε, θα ξανα ενημερώσω...!

    Μόνο θερμη παράκληση κάποιος που εχει εμπειρία απο το συγκεκριμένο νοσοκομείο να μου πει αν ξέρει κάποιον σίγουρο γιατρό που να ειναι καλός ή αντιστοιχα αν ξέρει κάποιον που πρέπει να αποφύγω. Θελω εναν ανθρωπο που θα τον δω ως μέντορα, που να εμπνέει σεβασμο και εμπιστοσύνη και να ειναι πραγματικός επιστήμονας. Αν κάποιος γνωρίζει κάποιον ας μου στείλει μήνυμα ή να γράψει εδω

    Ευχαριστώ και παλι και συγνωμη για τη καθυστέρηση της απάντησης μου ξεχάστηκα λιγακι λογο εορτών. Να περνάτε καλα ολοι

  15. #15
    Καλησπέρα, έχω μια απορία Γιατί δεν μπορείς να παχύνεις μετά το ατύχημα;;;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. δεν πάει αλλο ...
    By Logic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 42
    Last Post: 06-07-2018, 15:57
  2. δεν παει αλλο
    By hlias in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 13-11-2016, 22:48
  3. ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ..
    By blink in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 16-01-2015, 11:42
  4. Δεν πάει άλλο
    By Deleted240217a in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 13-12-2014, 09:55
  5. δεν παέι άλλο..
    By mstrouf in forum Κακοποίηση
    Replies: 106
    Last Post: 10-03-2009, 14:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •