μοναξια και παρεες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    tzo1
    Guest

    μοναξια και παρεες

    γεια σας και συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο...τους τελευταιους μηνες σκεφτομαι πολυ συχνα τις φιλικες σχεσεις και γενικα αισθανομαι ασχημα για καποια πραγματα τα οποια μου φαινονται και εμενα καποιες φορες παραλογα απλα δεν ξερω, δεν μπορω να ελεγξω τις σκεψεις μου... λοιπον εγω σπουδαζω, ειμαι 3ο ετος , η παρεα μου απο το 1ο ετος δεν γινοταν να συνεχισει να υπαρχει καθως η μια κοπελα βρηκε σχεση και εκοψε επαφες και με την αλλη κοπελα δεν ταιριαζαμε ( πραγμα το οποιο φανηκε οταν μειναμε οι 2 μας ) καθως εχουμε τελειως διαφορετικα γουστα( επισης αυτη η κοπελα ηταν μεγαλυτερη τελειωσε και γυρισε στο πατρικο της) . το καλοκαιρι λοιπον που περασε ημουν αποφασισμενη οτι οταν γυρισω παλι στον τοπο σπουδων μου θα βρω ατομα της δικης μου 'φασης', να κανω πραγματα που θελω. στην αρχη γνωρισα αρκετα ατομα και ημουν αρκετα ανοιχτη . γνωρισα μια κοπελα απο αθηνα η οποια ειναι αρκετα κοινωνικη και η οποια μου γνωρισε και αλλα ατομα. συνολικα ειμαστε μια μεγαλη παρεα απλα εγω αυτο που εχω αρχισει να καταλαβαινω ειναι οτι δεν με εκφραζει η μαζωξη τοσων ατομων για καθε μερα...το συζητησα με την κοπελα που μου τους γνωρισε και μου πε να κανω ο,τι εχω αναγκη εκεινη θα ειναι διπλα μου αλλα πιστευει οτι ο λογος που νιωθω μοναξια στην μεγαλη παρεα ειναι η ελλειψη προσωπικης σχεσης , πραγμα το οποοιο μπορω να αλλαξω με το να ερθω πιο κοντα σε καποια ατομα... λοιπον μεσα στην παρεα εχω ερθει πιο κοντα με 3 κοπελες ομως εχω αρχισει αρκετες φορες να νιωθω τυψεις που μπορει να θελω να βγω μια μερα με την μια η να θελω να βγω με καποιον εκτος παρεας και να θελω να πω σε καποια συγκεκριμενα ατομα....γενικα απο εκει που ημουν πολυ καλα ανεξαρτητη και δεν σκεφτομουν πολυ , πλεον περναω μια φαση που σκεφτομαι .δεν θελω να ειμαι απολυτη και να πω οτι δεν με καλυπτει η παρεα πχ γιατι δεν ξερω τα ατομα τοσο καλα για να κρινω. εφοσον αισθανομαι καπως περιεργα θελω να γνωρισω και αλλα ατομα αλλα και να γινει αυτο δεν θελω να αφησω πισω καποια παιδια απο την παρεα ( δεν ξερω γιατι ..... σε μια περιοδο που εβγαινα με κατι παιδια και ελεγα μονο στην μια κοπελα ποτε δν ειχε υπαρξει θεμα , επισης γενικα εκτος απο τις φορες που θαα μαζευτουμε ολοι μαζι βγαινουν και μεταξυ τους καποια ατομα) . απλα αισθανομαι οτι θελω να χω καποια ατομα κοντα μου απο την παρεα και μετα να βγαινουμε και με τους υπολοιπους...αυτο ομως δεν ξερω κατα ποσο μπορει να συμβει γιατι εχουμε λιγο πολυ ερθει ολοι κονταα με διαφορετικαα ατομα ... ξερω τα ειπα μπερδεμενα γιατι και εγω ειμαι μπερδεμενη απλα δεν μπορουσα να περιμενω να εχω σε μια ταξη τις σκεψεις μου μεχρι να γραψω εδω καθως καθε μερα τα σκεφτομαι σε υπερβολικο βαθμο και δεν αντεχω αλλο. απο την μια λεω περνα καλα βγες δες το πιο χαλαρα εξαλλου εισαι 3ο ετος και εχεις δει οτι και τα ατομα που νιωθεις κοντα σου μπορει να γινουν παρελθον ...απο την αλλη αναζητω την σταθεροτητα. βεβαια ειχα συνηθισει παντα ετσι καθως και στο πατρικοο μου εχω την κολλητη μου μονο πλεον αλλα και στον τοπο που σπουδαζα ημασταν 3 κοπελες και βγαιναμε και με αλλους οποτε παντα ειχα αυτους τους ανθρωπους να ξερω οτι ειναι "σιγουροι" οτι αυριο πχ θα τους δω , οτι ειναι δεδομενοι κατα καποιο τροπο, οτι ειναι συγκεκριμενοι .. Γενικα εχω μπει σε ενα τρυπακι του να σκεφτομαι τα παντα....εν τελη ποια η λυση, να γνωρισω και αλλα ατομα και οποιος θελει να ακολουθησει , εφοοσον δεν θελω πολλαα ατομα για καθε μερα να φυγω απο την παρεα για να κανω χωρο για αλλα ατομα ? πραγματικα δεν ξερω/

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αμα σου φαινεται πολυ δυσκολο η πολυ ευκολο δεν ειναι για σενα πρεπει να σου φαινεται φυσικο τοσο απλο ειναι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πολύ σωστός εδώ ο elis. Γιατί αναλύεις τόσο πολύ τα πράγματα και εκβιάζεις καταστάσεις; Φέρσου όπως αισθάνεσαι χωρίς υπολογισμούς κι άσε τα πρέπει κι έτσι και γιουβέτσι. Αυτά τα πράγματα έρχονται φυσικά και μάλιστα δεν ξεχωρίζουν ποιοί ταιριάζουν περισσότερο μέσα στις παρέες, πόσο μάλλον να δημιουργούνται φιλίες, από την μια μέρα στην άλλη... Και δεν έχω καταλάβει γιατί αισθάνεσαι ότι πρέπει κάθε μέρα να είστε μονομπλόκ ένα σωρό άτομα... Αν έχεις όρεξη και γουστάρεις την δεδομένη στιγμή, καλώς. Αν όχι δεν λέει κανένας νόμος ότι πρέπει να τους βλέπεις κάθε μέρα. Δεν νομίζω ότι αφήνεις κάποιον πίσω ή θα παρεξηγηθεί. Κι ακόμα κι αν παρεξηγηθεί, γιατί να καταπιέζεσαι για κάτι που δεν θες; Τα πράγματα είναι απλά, εσύ τα κάνεις πολύπλοκα. Να μην το σκέφτεσαι τόσο, γιατί θα το κάψεις : )

  4. #4
    Miliva21
    Guest
    Καλημέρα
    Καταρχάς να ρωτήσω πως καταφέρνετε ακόμα και σε προχωρημένο έτος να κάνετε καινούριες παρέες από το πουθενά;; εγώ όσες φορές έχω προσπαθήσει να δικτυωθω με άτομα από τη σχολή μου όλο λέγανε Ναι να κανονίσουμε να βγούμε και πάντα όλο κάτι τύχαινε.....δύσκολο πράγμα να μπεις σε παρέες που είναι ήδη φτιαγμένες και να κάνεις παρέα με άτομα που ήδη είναι κοινωνικά και δεν ψάχνονται να επεκτείνουν τη παρέα τους....

    Εσύ όμως κατάφερες αν και προχωρημένο έτος να κολλήσεις με μια κοπέλα που σου γνώρισε και αλλά άτομα ......μια χαρα εως εδω ...κοίτα οι σκέψεις που κάνεις ίσως γίνονται επδ μπορεί να μη ταιριάζεις απόλυτα με αυτή τη παρέα.......μπορεί να γίνεται καλαμπούρι αλλά ίσως κάποιοι έχουν δεθεί παραπανω....εξάλλου δεν είναι και άτομα που τα ξέρεις πολύ καιρό
    ...ετσι δεν μπορούν να συγκριθούν με παλιές σου ποιοτικές σχέσεις που έχετε κοινά .....Η παρέα αυτή είναι λόγω συγκυριών σχολής ....είναι πρόσφατη και δεν ξέρεις πιο θα είναι το μέλλον της .....
    Γι αυτό μπορεί να μη σε γεμίζει και εξ ολοκλήρου ..

    Μερικές φορές δεν αρκεί να έχουμε πολλά άτομα δίπλα μας για να μη νιώθουμε μόνοι....μπορει να έχουμε κ ένα δύο άτομα αλλά να είναι ποιοτική η σχέση κ να μας γεμίζει..

    Το βρίσκω φυσιολογικό να θες με κάποιους να βρίσκεστε πιο συχνά από τη παρέα ...Δεν ταιριάζουμε με όλους ούτε έχουμε την ίδια χημεία... με άλλους περνάμε καλύτερα με άλλους όχι.....Η παρέα αυτή ήταν της κοπέλας που γνώρισες δεν σημαίνει ότι επδ σου τους γνώρισε πρέπει να ταιριάζεις απολυτα και να κάνεις κάθε μέρα μαζί τους παρέα ....

    Συμπερασματικά πιστεύω πως γι αυτό το λόγο μπαίνεις σε σκέψεις....
    Κράτα τις καινούριες σου επαφές μη της χαλάσεις απλά ίσως είναι πιο επιφανειακές για σένα από όσο νομίζεις γ αυτό δεν είσαι ευχαριστημένη ......Όμως που ξέρεις μπορεί να σε γνωρίσουν σε άτομα που να ταιριάζετε περισσότερο....

    Άσε το χρόνο να κυλήσει κ έπραξε όπως νιώθεις και θα δείξει τι θα μείνει και τι όχι.....Μέχρι τότε πέρνα καλά...!!

    Και τώρα αν έχεις την καλή διάθεση...θα ήθελα και εγώ πολύ να μου πεις πως καταφέρνεις να δικτυωθεις τόσο εύκολα και να καταφέρνεις τους γνωστούς σου να τους κάνεις και φίλους εκτός σχολής να βγαίνετε κτλ...;;....
    Έχω πολύ θέμα με αυτό...Δεν το έχω με τη κοινωνικοποίηση τι θα με συμβούλευες;;

  5. #5
    tzo1
    Guest
    κοιτα γενικα εκει που δεν το περιμενεις γνωριζεις ατομα σε ακυρες φασεις...πχ η κοπελα που μου εκανε περυσι προφισενσι ειναι 27 και τυπαρα και βγαινουμε για εναν καφε και γενικα κανουμε πολυ καλες κουβεντες .. εγω απο αυτα που βλεπω γυρω μου πολλοι ειναι αυτοι που μπορει ναναι μεγαλυτερο ετος και να ναι μονοι ... η πχ πιστευω υπαρχουν ατομα τα οποια οπως εγω δεν ειναι οτι δεν εχουν ατομα να βγαινουν αλλα κατι τους λειπει οποτε ειναι ανοιχτα να γνωρισουν και αλλα ατομα εκτος παρεας για να δουν μηπως εν τελη ταιριαζουν πιο πολυ με αυτους...απλα αλλαξα το σκεπτομενο μου οτι μπαινω τριτο ετος και μολις διαλυθηκε η παρεα μου και κοιταξα απλα να ειμαι θετικη και να πηγαινω μονη μου πχ σχολη...απλα δεν πρεππει να απογοητευεσαι αν δεν βρισκεις καποιον να σου δινει πολυ σημασια σε φαση να βγαινετε καθε μερα ειναι φυσιολογικο να χει απαιτητικο προγραμμα,αλλους φιλους η αλλες προτεραιοτητες...δεν ειναι ολοι για ολα αυτο δεν σημααινει οτι πρεπει να τα παρατας.... εγω προσωπικα αυτο που βλεπω και απο την κοπελα αυτη , αν και εχει πραγματα να μου δωσει και ειναι ενδιαφερον ατομο ειναι οτι θελει να τα παει καλα με ολους και δν ειναι επιλεκτικη στο θεμα του σε ποιον θα αφιερωσει τον χρονο της...πχ μου πε οτι αυτη θελει να χει μια προσωπικη σχεση με καποια ατομα απο την παρεα αλλα ειναι και ανοιχτη στο οτι μπορει να ρθει με ολους κοντα(δλδ και με τα 10 και ατομα) εγω απο την αλλη επειδη πλεον ασχολουμαι με την σχολη και θελω να ξααναξεκινησω καποια χομπυ που ειχα αφησει σκεφτομαι οτι σε περιορισμενο χρονο δεν γινεται να τους βλεπω ολους και ουτε και θελω με την εννοια οτι πλεον εκτιμω μια συζητηση με ενα ατομο που εχει ψαχτει και εχει ανυσηχιες και τετοια ατομα θελω να χω για πιο κοντινους φιλους...αυτη βλεπω και μου το χει πει οτι ειναι ΄βλαχοδημαρχος' ,απο την αλλη δεν εχει θεμα να βγαινουμε και με λιγοτερα ατομα...ειναι δλδ ο,τι κατσει σε αυτα ... απλα απο εκει που ημουν εγω για εμενα με τα πιστευω μου κλπ νιωθω οτι και να βρω αλλα ατομα θα αισθανομαι στην απεξω απο αυτη την παρεα...καποια ατομα πχ μια κοπελα ειναι 1ο ετος και βγαινει μια με τον εναν μια με τον αλλον ...αυτο εγω δεν μπορω να το κανω ουτε να ακολουθω ουτε να καταπιεστω να ταιριαξω και με 2 3 ατομα στην παρεα που δεν μου κανουν το κλικ....οι αλλες ομως ειναι της αποψης οτι το καλο ειναι να μαστε διαφορετικοι και τετοια και πχ ενω αυτες ειναι του στυλ μου λενε και στα αγορια οταν θα παμε σε μαγαζια της φασης μας και πολλες φορες τους παρακαλανε να ρθουν ενω εγω δεν υπηρχε περιπτωση να το κανω αυτο εφοσον θελω τα ατομα που ειναι φιλοι μου να γουσταρουν.... το να τα σκεφτομαι οντως σημαινει πως κατι δεν με καλυπτει γιατι απο την μια δεν θελω την μαζα απο την αλλη βλεπω οτι οσο απομακρυνομαι πχ νιωθω στην απεξω και δεν ξερω δεν θελω παλι να 'φυγω΄' χωρις να κρατησω καμια σχεση με κανεναν εφοσον τουλαχιστον τα κοριτσια της παρεας ειναι αξιολογα ατομα που θελουν να κανουν πραγματα οπως εγω

  6. #6
    tzo1
    Guest
    και γενικα λογω ανασφαλειας φοβααμαι γενικα να βαλω προτεραιοτητα τον εαυτο μου τωρα τελευταια...στην αρχη του εξαμηνου αυτο ειχα κανει και ειχαν ερθει ποσες γνωριμιες ...ενω θελω να κανω το προγραμμα μου και οποιος ακολουθει θα φανει οτι θελει απο την μοναξια μου μπορει να ξεβολευομαι για να δω καποια ατομα και να ξεχαστω.... πηγαινω σε life coach αλλα η ιδια δεν με αφηνει να μιλαω πολυ γισ τους αλλου καθως μου λεει και δικιο εχει οτι εγω ειμαι αυτη που θελει δουλεια και με εμενα πρεπει να δουλεψω και οχι να ασχολουμαι με την παρεα...απλα το αισθημα μοναξιας και το γεγνονος οτι δεν ξερω πως να το διαχειριστω με κανει και γραφω εδω μιας και οσο και να καταπιεστω και να μην το συζητω τοσο το μεγενθυνω στο μυαλο μου... σκεφτομαι να κανω μια νεα αρχη παλι , να ξεκινησω καποιο χομπυ, να βαλω τον εαυτο μου πρωτο και οποιος θεελει ας ακολουθει , να μην κοψω επαφη αλλα να κοιταξω τι παιζει και αλλου, να παρω λιγο τα πανω μου μολις γυρισω εκει που σπουδαζω ...

  7. #7
    tzo1
    Guest
    θα σου πω ενα παραδειγμα για αυτο που πες με τις παρεες σε μεγαλυτερο ετος...3 παιδια απο τη παρεα ειναι 4ο ετος...κολλητοι οι 2 και ο αλλος στενος τους φιλος...1ο 2ο 3ο ετος δεν πολυεβγαιναν και τωρα στο 4ο εχουν ανοιχτει και θελουν την παρεα...δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις που μεχρι ατομα απο 4ο κοινωνικοποιουνται....οποτε πρεπει να υπαρχει διαθεση και ορεξη να κανεις παρεες....μιλωντας για μια φοιτητουπολη ετσι....απλα εγω επειδη την εχω πατησει αρκετες φορες θελω να βρω ατομα που να χουν κατι να μου δωσουν και εχω γινει επιλεκτικη και τωρα αυτο με τη παρεα καπως με βγαζει απο τον αρχικο μου στοχο...εκτος και αν ειμαι τοσο ανασφαλης που τα δημιουργω εγω τα προβληματα....ελπιζω η συμβουλος να με βοηθηησει σε βαθος χρονου να ξεεπερασω καποιια απο τα ψυχολογικα μου :)()

  8. #8
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by tzo1 View Post
    θα σου πω ενα παραδειγμα για αυτο που πες με τις παρεες σε μεγαλυτερο ετος...3 παιδια απο τη παρεα ειναι 4ο ετος...κολλητοι οι 2 και ο αλλος στενος τους φιλος...1ο 2ο 3ο ετος δεν πολυεβγαιναν και τωρα στο 4ο εχουν ανοιχτει και θελουν την παρεα...δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις που μεχρι ατομα απο 4ο κοινωνικοποιουνται....οποτε πρεπει να υπαρχει διαθεση και ορεξη να κανεις παρεες....μιλωντας για μια φοιτητουπολη ετσι....απλα εγω επειδη την εχω πατησει αρκετες φορες θελω να βρω ατομα που να χουν κατι να μου δωσουν και εχω γινει επιλεκτικη και τωρα αυτο με τη παρεα καπως με βγαζει απο τον αρχικο μου στοχο...εκτος και αν ειμαι τοσο ανασφαλης που τα δημιουργω εγω τα προβληματα....ελπιζω η συμβουλος να με βοηθηησει σε βαθος χρονου να ξεεπερασω καποιια απο τα ψυχολογικα μου :)()
    Για σένα μπηκες εδώ τα δικά μου θα λύσουμε μου φαίνεται ...σε ευχαριστώ πολύ πάντως....

    Είναι καλό που πηγαίνεις σε life coach κάτι θα πάρεις από εκεί...

    Χμμ εγώ αυτο που βλέπω σε σένα είναι μια έντονη ανάγκη μοναξιάς και ένας φόβος μη μείνεις στην "απέξω" όμως παράλληλα δεν μπορείς να μπεις στα καλούπια και στους "κανόνες" μια παρέας....Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να μην το χεις με το να "ακολουθείς" τους άλλους...

    Τώρα που το γράφω συνειδητοποιώ ότι εγώ πχ δεν μπορώ να είμαι συνεχεια ο ακόλουθος σε μια παρέα ....δλδ αυτή που πάντα θα ακολουθεί τους άλλους που παίρνουν πάντα πρωτοβουλίες πχ που θα πάνε ποτέ και με ποιους θα βγουν ......
    Ένιωθα ότι χάνω τη προσωπικότητα μου
    Ίσως τλκ να είναι και αυτός ένας λόγος που δεν ήμουν ποτέ μέλος μιας μεγάλης παρέας...ή σχεδόν ποτέ....Είμαι και λίγο ασυμβίβαστη θέλω τα πράγματα όπως θέλω εγώ...κ λίγο ανεξάρτητη ίσως..

    Τεσπα για να επανέλθω στο θέμα σου ...κ εσύ μπορεί να νιώθεις ότι χάνεις τη προσωπικότητα σου μέσα στη παρέα...Όμως αυτό δυστυχώς είναι το τίμημα για να έχουμε πολλά άτομα στη ζωή μας...Πρέπει να ρίχνουμε πολυυύ νερό στο κρασί μας....να είμαστε ουδετεροι ακόμα και αν δεν συμφωνούμε με απόψεις και τρόπο ζωής....

    Επιμενω ότι το πρόβλημα σου είναι φυσιολογικό ....μπήκες σε μια παρέα παλιά και εσύ είσαι καινούρια...Υπάρχουν οι παραπάνω συμπάθειες ...άλλη χημεία μεταξύ πολλών ατόμων.....και κάποιοι που έχουν μεγαλύτερη επιρροή και αποφασίζουν ποιοι θα μπαίνουν στη παρέα......

    Φαίνεται πως το χαρακτηριστικό της παρεας χάρη στο οποίο έγινες και εσυ μέλος δλδ η ανοικτοσυνη των ατόμων και η δεκτικότητα τώρα σε ενοχλεί.....

    Δεν γίνεται όμως να ορίσεις εσύ ποιος θα μπει στην ομάδα ούτε αν θα βγείτε με τα αγόρια ή οχι.........

    Δλδ νμζ προσπαθείς να πας με τη μάζα ενώ έχεις κριτικό πνεύμα και ισχυρογνωμοσύνη που δεν μπορούν να σε κάνουν να συμπεριφέρεσαι σαν "πρόβατο" ..... έχεις δει ήδη τα άτομα έχεις καταλάβει με ποιους ταιριάζεις παραπανω και ποιους θέλεις πιο τακτικά να βλέπεις....έχεις εκφράσει κρίση και άποψη....

    Όμως για να τα χεις καλά με το σύνολο πρέπει να λες σε όλα ναι.....δυστυχως έτσι ειναι...

    Εδώ αντίθετα έρχονται οι πιο ποιοτικές φιλίες που κρατάνε στο χρόνο και υπάρχει αμοιβαία συμπάθεια και υποχώρηση....Ο πραγματικός φίλος που σε πάει...σε πάει και γ την άποψη σου..ετσι γεμίζεις σαν άνθρωπος ....

    Η γνώμη μου είναι ότι όλα είναι καλά....Πρέπει να έχουμε και ποιοτικές φιλίες και παρέες που θα κάνουμε χαβαλε...Εγώ όπως σου είπα προτείνω να μην ξεκόψεις από τα νέα άτομα που γνώρισες απλά να συμμετέχεις οπότε θες εσύ ...Κατά τα άλλα να είσαι ουδέτερη και χαλαρή ........

    Θυμήθηκα τώρα κάποιες παρέες από τη σχολή μου... που ενώ συμπαθούσα ένα δυο άτομα από αυτή και να ήθελα να τα γνωρίσω περισσότερο δεν συμπαθούσα όμως αλλα μέλη της ίδιας παρέας και έτσι δεν προσπάθησα να προσεγγίσω....

    Έτσι είναι πρέπει να πας με το τσούρμο....που σημαινει οτι εννοειται πως δεν θα ταιριαζεις ουτε θα συμφωνείς με όλα και με όλους ... Και τη δική σου τη παρέα δεν τη διάλεξες εσύ προϋπήρχε....

    Κάνε χαβαλέ καλό είναι κρατά τους για παραπανω δικτύωση.....θα έχεις πολλές ευκαιρίες να γνωρίσεις με νέα άτομα από εκεί που μπορεί να γίνουν κολλητοι σου ή και σχέση σου....ποτέ δν ξέρεις ....

    Όσο για μένα πάω στη σχολή μου κανονικά πιάνω εύκολα κουβέντα όμως τους γνωστούς μου δεν μπορώ να τους κάνω φίλους γτ ακόμα κ αν προτείνω μια φορά στο χαλαρο για καφέ πάντα κάτι τυχαίνει και δεν βγαίνουμε.....εε κ μετά δεν το πολυπαλευω κ γω μη φανταστείς .......

    Χαλάρωσε μη σκέφτεσαι είναι φυσιολογικό να μην ταιριάζεις με όλους:)

  9. #9
    Miliva21
    Guest
    Εμένα ας πούμε πάντα μου έλειπε το τζερτζελο και το να βγαινω εξω με μια μεγάλη παρεα με αγόρια και κορίτσια

    Οπότε απόλαυσε το γεγονός ότι κάθε σκ σου έχεις μια μεγάλη παρέα να σε περιμένει να βγείτε για ποτάκι και που θα έχεις την ευκαιρία να γνωρίσεις και άλλους. ..εφόσον είναι ανοικτή παρέα.....

    Ούτως ή άλλως δεν θα κρατήσει για πολύ .....συνήθως οι τόσο μεγάλες παρέες κρατάνε μόνο στα φοιτητικά χρόνια...Όταν τελειώσεις τη σχολή σου αναποφευκτα θα μειωθούν κατά πολύ οι φιλίες σου γτ θα μείνουν όσοι ταιροαχοτβ μαζί σου και όσοι άντεξαν στο χρόνο .......

    Ζήσε το στο έπακρο γτ αργότερα δεν νμζ ότι θα έχεις τη δυνατότητα να γνωρίζεις τόσο μεγάλες παρεες...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Μπραβο σου μιλιβακι μπραβο απο μεγαλεσ παρεεσ δεν κερδιζεισ τιποτα μονο μπελαδεσ τιποτα αλλο αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    tzo1
    Guest
    η αληθεια ειναι οτι αλλες φορες λεω οτι ετσι ειμαι δεν το χω με το να ακολουθω και να βγαινω με 15 ατομα πχ αν θελω να βγω με εναν φιλο μου εκτος παρεας και να τον γνωρισω σε φιλους μου δεν μπορω να πω και στα 15 ατομα...ειναι καποιιες φορες που θες να βαζεις και ενα οριο ...απλα απο ο,τι βλεπω οι αλλες ειναι πιο ανοιχτες σε τετοια θεματα δλδ μπορει να ρθουν φιλοι της μιας κοπελας να την επισκεφθουν και να πει σε ολους...δεν ξερω γιατι νιωθω ενα δεσιμο με καποια ατομα απο την παρεα συγκεκριμενα , δεν ειναι οτι ειμαστε μια μαζα που δεν θα ακουστει η γνωμη μου πχ...ειναι κομπλε σε γενικες γραμμες απλα εγω εχω 2ες σκεψεις και για καποια ατομα και για την δεκτικοτητα την κατα καποιο τροπο ακριτη... θελω πραγματικα να γνωρισω και αλλα ατομα μεχρι να βρω τι με καλυπτει... η μονη κοπελα που συμφωνει με αυτο που λεω οτι δεν μπορω την μαζα ειναι μια κοπελα που και να βγω πχ με αλλα ατομα θα της πω και τα παμε σχετικα καλα απλα πχ δουλευει και δεν μπορει να βγει παρα πολυ.. ειναι αυτο του απο την μια μπορει να βαρεθω με λιγοτερα ατομα απο την αλλη δεν μπορω ολοι οι φιλοι μου ναναι της παρεας...

  12. #12
    tzo1
    Guest
    συνηθως οταν βγαινουμε επειδη κανουμε ωραια πραγματα τις περισσοτερεςς φορες περναω καλα και ολα κομπλε αλλα μετα τα σκεφτομαι...επισης δεν ξερω αν θα δουλεψει το να λεω στους κοντινους μου και να ειιμαι λιγο εκτος παρεας..δεν ξερω αν οταν πηγαινω μαζι νιωθω στην απεξω γιατι και τα ατομα που ειμαι κοντα επιδιωκουν την παρεα οποτε μπορει να αισθανομαι καπως...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αυτη ειναι η εξυπναδα σου οτι εχεισ αμφιβολιεσ αλλιωσ θα ησουν σιγουρη οτι φαινεται αλλοι το λενε και ψυχολογικα εγω το λεω εξυπναδα το εχω κι εγω δουλευω απο 13 χρονων εχω δει εγω μαλακεσ ενα καρο καταρχασ κανονασ τησ πιατσασ ολοι ειναι μαλακεσ μεχρι αποδειξεωσ του εναντιου αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Εγώ δεν καταλαβαίνω που είναι το θέμα σου. Μήπως απλά αγχώνεσαι που είσαι σε μια μεγάλη παρέα; Μήπως δεν είναι η παρέα το πρόβλημα, αλλά το πως θα διαχειριστείς εσύ η ίδια τόσες καταστάσεις, προσωπικότητες, ανταλλαγές απόψεων, εναλλαγές διάθεσης και διάφορα άλλα;

    Είσαι άνθρωπος του προγράμματος από τι καταλαβαίνω, ενώ σε μια μεγάλη παρέα, προγράμματα δεν υπάρχουν. Κάθε μέρα κάνετε και κάτι καινούριο. Εγώ πιστεύω πως η λύση είναι αυτό που σου είπε η φίλη σου, να αποκτήσεις δηλαδή προσωπική σχέση. Παίζει και αυτό ως ένα βαθμό.

    Όπως είπε και η Μίλιβα, το να αποκτήσεις σε ένα τέτοιο έτος σπουδών, τέτοια παρέα είναι κατόρθωμα. Είμαι 4ο έτος σπουδών εγώ και δεν δίνω δεκάρα το τι κάνουν οι άλλοι. Παρέα μεγάλη απέκτησα στο 1ο έτος και στο 2ο διαλυθήκαμε, γιατί όλοι ήθελαν να το παίζουν αρχηγοί εκεί. Το ότι στο 3ο έτος σπουδών, που οι παρέες και οι φιλίες, λίγο πολύ έχουν κατασταλάξει ως ένα μεγάλο βαθμό, είναι κάτι πολύ σπουδαίο. Γενικά είμαι της άποψης να μην απορρίπτεις τέτοιες πόρτες της ζωής.

    Η φίλη σου σε γνώρισε σε άλλο κόσμο και έτσι δημιουργήσατε κάτι πολύ ωραίο, εγώ δεν είμαι αυτός που θα σου πω "φύγε" από την παρέα κλπ. είμαι εκείνος που θα σου πει, μείνε και χαλάρωσε με την όλη φάση. Ψάξε παράλληλα και για κανένα αγόρι, νταξει καλές είναι οι παρέες και οι έξοδοι, αλλά μην το αφήνεις και αυτό το κομμάτι. Γενικά πέρνα καλά, εγώ σε ένα εξάμηνο τελειώνω και δεν ξέρω αν θα λέω αύριο, ότι πέρασα καλά στην σχολή, αφού δεν έδινα σε κανέναν σημασία.

  15. #15
    Miliva21
    Guest
    Βσκ αυτό που σου λένε όλοι φίλη θεματοθετρια είναι να χαλαρώσεις και να απολαύσεις το προνόμιο του να έχεις δικτύωση με πολλά άτομα....Κάνε ότι σου βγαίνει εσύ ξέρεις καλύτερα...Αλλά νμζ δν χρειάζεται να το σκέφτεσαι και να σε προβληματίζει......θα έρθουν μόνα τους όλα....

    Στη τελική μπορεί να γνωρίσεις σύντροφο μέσα από αυτους κ στο τέλος να τους ξεγράψεις ολους...δν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή..ζήσε τη στιγμή

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. φιλοι κ παρεες
    By giannis000 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 15-09-2017, 11:44
  2. Παρεες
    By Mara.Z in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 105
    Last Post: 14-06-2017, 15:06
  3. θελω να αλλαξω παρεες
    By nickathens21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 21-01-2012, 03:20
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΠΑΡΕΕΣ
    By nPb in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 16
    Last Post: 04-05-2011, 13:31
  5. Πειθαρχία ή παρέες..???
    By TartanChris in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 4
    Last Post: 09-07-2008, 13:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •