Στρατός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: Στρατός

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    4

    Στρατός

    Καλησπέρα σε όλους, όπως γράφω στον τίτλο άλλο ένα post για στρατό και θητεία. Λοιπόν βρίσκομαι στην θέση όπου μόλις τελειώσε η αναβολή μου και περιμένω να μου έρθει το χαρτί να παρουσιαστώ, το πρόβλημα μου είναι αρκετά απλό θα έλεγα δεν έχω απολύτως κανένα θέμα να πάω στρατό απλά δεν μπορώ λόγο του ότι και οι δύο μου γονείς είναι άνεργοι μόνο εγώ δουλεύω. Πήγα να ρωτήσω στο Ρουφ και τους εξήγησα το πρόβλημα αλλά ουσιαστικά μου είπαν δεν γίνεται κάτι μόνο να με φέρουν πιο κοντά στο σπίτι το οποίο δεν μου λέει και κάτι. Στο παρελθόν συγκεκριμένα το 2015 έως το 2017 είχα περάσει κατάθλιψη και κρίσεις πανικού όπου επερνα μερικά φάρμακα από ιδιωτικό ψυχίατρο και πήγαινα για εναν χρόνο περίπου σε ψυχολόγο πάλι ιδιωτικό. Όσο πλησιάζουν οι μέρες νιώθω όλο και περισσότεροι πίεση την πρωτοχρονιά που δεν δούλευα συγκεκριμένα με έπιασε μια κρίση πανικού σε σημείο που νόμιζα ότι θα πεθάνω και το σκεπτικό να ξανά περάσω πάλι τα ίδια πράγματικα με έχει τρελάνει φοβάμαι αμα πάω στρατό οι δικοί μου δεν θα τα βγάλουν πέρα μόνοι τους και όταν πέρασα το δικό μου πρόβλημα ήταν εκεί για μένα μόνο οι σκέψει να τους δω να υποφέρουν δεν ξέρω δεν μπορώ να περιγράψω πως αισθάνομαι, απλά έχω φτάσει σε μια αδιέξοδο και χρειάζομαι βοήθεια.

  2. #2
    Το προβλημα σου ειναι μεν απλο αλλα παραμενει προβλημα και μαλιστα σοβαρο.Εφοσον μονο εσυ δουλευεις δεν μου φαινεται εφικτο να φυγεις στο στρατο και να αφησεις τους γονεις σου στην τυχη τους.δεν ξερω αν γινεται αλλα μηπως να προσπαθησεις να παρεις κι αλλη αναβολη;Ισως να σου δωσει ενας γιατρος χαρτι οτι υποφερεις απο κρισεις πανικου;Κι οταν με το καλο φτιαξουν τα πραγματα σπιτι να πας κανονικα στρατο.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    4
    Ευχαριστώ για την απάντηση, δικαιούμαι άλλη μια αναβολή με τον τρόπο που είπες αλλά φοβάμαι ότι θα αρνηθούν να μου δώσουν αναβολή και ότι απλά προσπαθώ να αποφύγω τον στρατό και αυτή η σκέψη πραγματικά με πνιγεί. Προσπάθησα να επικοινωνήσω με τον παλιό μου ψυχίατρο αλλά έχει φύγει εξωτερικό και είμαι λίγο χαμένος οστό σε ποιον να πάω γενικά έχω πρόβλημα να ανοιχτό για τα δύο χρόνια που ανέφερα πάνω, μου είναι κάτι πολύ δύσκολο.

  4. #4
    Αν δικαιουσαι κι αλλη αναβολη με αυτο τον τροπο τοτε δεν χρειαζεσαι να φοβασαι λυθηκε το προβλημα.Σκεψου το θετικα γιατι ολη αυτη η πιεση μπορει να κανει το προβλημα σου να επιστρεψει.Βρες γρηγορα εναν γιατρο κι ολα θα πανε καλα θα δεις!

  5. #5
    Καταρχήν πολλά μπράβο που παρα τα προβλήματα σου στηρίζεις τους δικούς σου και δεν θες να τους αφήσεις. Σίγουρα θα υπάρχει κάποια λύση για το πρόβλημα σου.ίσως αν ρωτουσες ένα άλλο ψυχίατρο μήπως λόγω του προβληματος που είχες στο παρελθόν μπορεί να πάρεις και άλλη αναβολη?μη ντρέπεσαι να ρωτήσεις κάποιον άλλον αφού ο γιατρός σου έχει φύγει.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Δυστυχως ζουμε σε ενα εμοβορο κρατος οπου ο καθε δημοσιουπαλληλακος νιωθει εξουσιομανης! αλλα δεν θα γινει ακομα επανασταση αρα μην ελπιζης σε βοηθεια!
    Τωρα οσο για τον στρατο, λυπαμαι φιλε μου αλλα εαν δεν εχεις βησμα! διοτις ετσι συμβαινει σε αυτο το κρατος οποιος εχει ακρη μεσα στην αυλη του φειδου οπου ζουμε περνα καλα κι ολοι οι υποληποι τρωμε το πακετο! αν δεν εχεις ,τωτες θα πρεπει να πας.
    Λυπαμαι για την δυσκολη οικονομικη κατασταση που εισαι αλλα οπως ολα τα παιδια των φτωχων οικογενειων που υπερετησαμε την πατριδα, ετσι θα πρεπει να πας κι εσυ, βλεπεις εαν εισουν πλουσιος ισως δεν θα πηγαινες καθολου,αλλα τωρα θα πας.
    Μην το βλεπεις τοσο δυσκολο το θεμα, σκεψου οτι θα υπηρετησεις την πατριδα! οτι θα μαθεις τα οπλα, θα ετοιμαστεις για την ηστατη στιγμη. Η πατριδα εχει αναγκη απο νεα παλικαρια να παθιαστουν με τον στρατο να εξασκηθουν ! δες το σαν μια περιπετεια! Εγω ειχα παει ειδικης δυναμεις, θα σου ελεγα να πας κι εσυ εκει, να πηδας με αλεξηπτοτο ειναι τρομερη εμπειρια! αλλα πεδια, που τα συναντω καμια φορα μου λενε οτι εχουν επιθημηση τωτες, που σερνομασταν μεσα στην λασπη κι ο λοχαγος μας μας πεταγε στην θαλασσα μεσα στο κρυο! κι τραγουδαγαμε για την αγια Σοφια!
    Ενταξι,δεν λεω να κανεις κατι τετοιο, αλλα δυστυχως πρεπει να πας.

  7. #7
    Vertone, καλησπέρα! Είσαι αξιέπαινος που σκέφτεσαι τους γονείς σου, πλην όμως, πρέπει να βλέπεις και τον εαυτό σου και εξηγούμαι:
    1) Δεν γίνεται να πιέζεσαι τόσο πολύ ψυχολογικά σε σημείο να έχεις κρίσεις άγχους γι αυτό το θέμα.
    2) Οι γονείς σου όλο αυτό το διάστημα της αναβολής που είχες γιατί δεν έκαναν κάτι να βρουν μια οποιαδήποτε, έστω κακοπληρωμένη δουλειά, ώστε να μπορέσεις να κάνεις την θητεία σου χωρίς άγχος;
    3) Το θεωρώ άδικο για σένα να ψάχνεις γιατρό να σου βγάλει ψυχιατρικά προβλήματα και να βγεις με κανένα Γιώτα 5, που πιθανόν να έχει συνέπειες στην επαγγελματική σου σταδιοδρομία επειδή οι γονείς σου δεν "στριμώχνονται".
    4) Επίσης, το θεωρώ άδικο να αρρωστήσεις γι αυτόν τον λόγο και οι γονείς σου να μην κάνουν τα πάντα να βρουν μια οποιαδήποτε κωλοδουλειά.
    5) Εγώ στην θέση σου θα άρπαζα την ευκαιρία του στρατιωτικού που σου είπε να υπηρετήσεις κάπου κοντά και θα έκανα κανονικά την θητεία μου κοιτώντας για κάτι part time στο μεταξύ.
    6) Οι γονείς σου σου λένε "δεν πειράζει παιδί μου, πάρε τρελόχαρτο προκειμένου να μην σταματήσεις να δουλεύεις;"

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    4
    Αντιθέτως οι γονείς μου μου λένε να πάω και να μην ανησυχώ αλλά δυστυχώς δεν είναι αυτή η πραγματικότητα ξέρω πολύ καλά ότι θα υποφέρουν. Και ναι εννοείται ότι έχουν κάνει προσπάθεια να βρουν δουλειά και έχουν βρει κάτι προσωρινό αλλά στην ηλικία τον 60 και 61 που βρίσκονται είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρεις κάτι μόνιμο. Δεν προσπαθώ να το αποφύγω απλά άμα πάρω αναβολή για έναν χρόνο τουλάχιστον ο πατέρας μου θα έχει πάρει την προωρι σύνταξη και έτσι θα έχω και εγώ το κεφάλι μου ήσυχο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Αστα σαπια ρε και πηγαινε και σταματα να εισαι κοτα θα πασ και τελοσ τωρα ειναι ευκολο θα σου κανει και καλο μετα θα δουλευεισ παραπανω αφου νοιαζεσαι τοσο πηγαινε και τελειωνε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αστα σαπια ρε και πηγαινε και σταματα να εισαι κοτα θα πασ και τελοσ τωρα ειναι ευκολο θα σου κανει και καλο μετα θα δουλευεισ παραπανω αφου νοιαζεσαι τοσο πηγαινε και τελειωνε
    Δεν είναι κότα elis θέλει να πάει, αλλά όπως είπε δεν θα μπορεί να στηρίξει οικονομικά τους γονείς του. Το ότι κάποιος δεν γουστάρει να πάει στρατό, αυτό δεν σημαίνει πως τον φοβάται...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    4
    Δεν με πειράζει η άποψη του Elis την καταλαβαίνω κιόλας στο ίντερνετ ο καθένας μπορεί να λέει ψέματα. Όπως είπα δεν υπάρχει θέμα στο να πάω η στιγμή δεν μου το επιτρέπει άμα κάποιος δεν το πιστεύει δικαίωμα του.

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Vertone View Post
    Καλησπέρα σε όλους, όπως γράφω στον τίτλο άλλο ένα post για στρατό και θητεία. Λοιπόν βρίσκομαι στην θέση όπου μόλις τελειώσε η αναβολή μου και περιμένω να μου έρθει το χαρτί να παρουσιαστώ, το πρόβλημα μου είναι αρκετά απλό θα έλεγα δεν έχω απολύτως κανένα θέμα να πάω στρατό απλά δεν μπορώ λόγο του ότι και οι δύο μου γονείς είναι άνεργοι μόνο εγώ δουλεύω. Πήγα να ρωτήσω στο Ρουφ και τους εξήγησα το πρόβλημα αλλά ουσιαστικά μου είπαν δεν γίνεται κάτι μόνο να με φέρουν πιο κοντά στο σπίτι το οποίο δεν μου λέει και κάτι. Στο παρελθόν συγκεκριμένα το 2015 έως το 2017 είχα περάσει κατάθλιψη και κρίσεις πανικού όπου επερνα μερικά φάρμακα από ιδιωτικό ψυχίατρο και πήγαινα για εναν χρόνο περίπου σε ψυχολόγο πάλι ιδιωτικό. Όσο πλησιάζουν οι μέρες νιώθω όλο και περισσότεροι πίεση την πρωτοχρονιά που δεν δούλευα συγκεκριμένα με έπιασε μια κρίση πανικού σε σημείο που νόμιζα ότι θα πεθάνω και το σκεπτικό να ξανά περάσω πάλι τα ίδια πράγματικα με έχει τρελάνει φοβάμαι αμα πάω στρατό οι δικοί μου δεν θα τα βγάλουν πέρα μόνοι τους και όταν πέρασα το δικό μου πρόβλημα ήταν εκεί για μένα μόνο οι σκέψει να τους δω να υποφέρουν δεν ξέρω δεν μπορώ να περιγράψω πως αισθάνομαι, απλά έχω φτάσει σε μια αδιέξοδο και χρειάζομαι βοήθεια.
    Καλησπέρα φίλε. Στην περίπτωση σου ή θα ζητήσεις αναβολή για κοινώνικούς λογους η οποια είναι τρίμηνη χωρίς να επικαλεστείς λόγους υγείας παρά μονο οικονομική δυσκολία ή αναβολή για λόγους υγείας η οποία ξεκινάει απο εξάμηνο και πάει μέχρι 24 μήνες. Εαν έχεις χαρτια απο γιατρούς για την πάθηση σου (καλύτερα να ειναι απο δημόσιο νοσοκομειο) θα την πάρεις την αναβολη.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Vertone , απο οσα γνωριζω ειναι αρκετα ευκολο πλεον να παρεις αναβολη, αρα δεν υπαρχει λογος να σε πιανει κριση πανικου για κατι που κανονιζετε. Αυτο ομως που πρεπει να εχεις κατα νου σου ειναι να μην το αφησεις τελευταια στιγμη, λογο του οτι αυτες οι υπηρεσιες ειναι παρα πολυ αργοσχολες θα πρεπει να κανεις τα χαρτια σου οσο πιο νοριτερα, διοτις αν το αφηνεις για αργοτερα τωτες θα εχεις λογους να σε πιασει κριση πανικου.
    Οσο για τον στρατο καθε αυτου, οπως προ αναφερα ειναι κατις που δεν μπορεις να το αποφηγεις εαν ανηκεις στο απλο προλεταριατο. Μπορεις να το δεις σαν μια ασχημη εμπειρια, για παρηγορια θα σου πω οτι εγω οταν πηγα στρατο ειμουν φουλ αντιθετος, ειμουν ενεργος αναρχηκος, κουρεφτηκα μαλιστα 2-3 μερες πριν παρουσιαστω , κι ομως καταφερα να παω και στις ειδικες δυναμεις οπου ειναι γεματο με φασηστες! ξερεις γτ το εκανα? για να μπορω να ασχολουμε με κατις κι ετσι να περναει ο καιρος πιο γρηγορα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δυστυχώς αγαπητέ με την γραφειοκρατία που κινείται το σύστημα, ο πατέρας σου μπορεί να περιμένει αρκετά χρόνια μέχρι να πάρει την πρόωρη σύνταξη. Μπορεί να είναι κομπλέ και από άποψη ηλικίας και από ενσήμων και από όλων των προϋποθέσεων, αλλά να αργήσει να βγει η απόφαση και να πάρει λεφτά στα χέρια του ακόμα και 2-3 χρόνια μετά. Δεν έχει καμία λογική αυτό, αλλά έτσι είναι τα πράγματα.
    Θέλω να πω ότι και αναβολή να πάρεις, μπορεί να βρεθείς να έχεις σε κανα δυο χρόνια ακριβώς το ίδιο θέμα, με γονείς πιο μεγάλους σε ηλικία που μπορεί να έχουν μελλοντικά κι άλλα προβλήματα κι εσένα πιο μεγάλο κανα-δυο χρόνια και να είσαι όχι απλώς στην ίδια κατάσταση αλλά σε χειρότερη. Άρα γνώμη μου είναι, να πας στρατό να ξεμπερδεύεις.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Ο στρατός είναι απώλεια χρόνου από την ζωή μας.. Απορώ πως και δεν το κάνουν επιτέλους ελεύθερο εξ επιλογής...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Στρατός
    By Xristos__t in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 07-09-2018, 10:54
  2. Στρατος
    By mateo in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 14
    Last Post: 06-01-2014, 15:33
  3. στρατός
    By cozanostra13 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 16
    Last Post: 28-10-2013, 15:34
  4. στρατός
    By positivecreep21 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 5
    Last Post: 17-12-2009, 23:50
  5. ΙΔΨ και στρατός.
    By genehunter in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 7
    Last Post: 13-10-2009, 13:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •