Άγχος + Περίεργος φόβος " αποχωρισμού "
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    16

    Άγχος + Περίεργος φόβος " αποχωρισμού "

    Καλησπέρα σας,


    πριν από περίπου 1,5 χρόνο πέρασα για πρώτη φορά το κατώφλι του ψυχολόγου . Ήμουν ένας πολύ δυναμικός χαρακτήρας και πολύ σκληροπυρηνικός στην δουλεία μου. Μια μέρα μου χτύπησε την πόρτα η κρίση πανικού .

    Μέσα σε μικρο χρονικό διάστημα ξεπέρασα τις κρίσεις . Τελευταία κρίση είχα πριν 8 μήνες . Πριν όμως μου εμφανιστούν αυτές οι κρίσεις μου εμφανίστηκε μια φοβία που την είχα από μικρό παιδί.

    Είχα άγχος αποχωρισμού φοβόμουν ότι οι γονείς μου θα με παρατήσουν ή ότι δεν είμαι παιδί δικό τους και μια μέρα θα με αφήσουν στο δρόμο. Άλλες φορές ότι θα με στείλουν κάπου να πάω και θα εξαφανιστούν. Αντίθετα οι γονείς μου δεν μου είχαν δώσει ποτέ τέτοιο δικαίωμα. Θυμάμαι μόνο η μητέρα μου τότε είχε προτείνει να με πάνε σε ψυχίατρο αλλά ο πατέρας μου ήταν κάθετος . Ζούσα με αυτό το φόβο από 8 χρονών μέχρι 20. Ξαφνικά ο φόβος αυτός εξαφανίστηκε. Λίγο που έπρεπε να μείνω αναγκαστικά σε άλλη χώρα από τους δικούς μου λίγο η καλοπέραση της φοιτητικής ζωής όλα ξεχάστηκαν.

    Πριν 1,5 χρόνο περίπου όμως εμφανίστηκε (στα 36 πλέον). Αντί για τους γονείς μου έχω βάλει την γυναίκα μου στην θέση τους.
    Ξαφνικά μια μέρα δεν μπορούσα να την βρω στο τηλέφωνο μετά απο ένα καβγαδακι που είχαμε και εκέι άναψε η σπίθα ξανά . Ακόμη και σήμερα έχω σοβαρό πρόβλημα. Αν είμαστε μαζί κάπου έξω πχ όπως πρόσφατα διακοπές σε μία ξένη πόλη και την χάσω απο μπροστά μου πανικοβάλλομαι ότι δε θα την ξαναδώ ούτε αυτή ούτε το παιδί μου ή ότι έπαθαν κάτι κακό (αόριστο ) . Αυτό έχει ως αποτέλεσμα η γυναίκα μου να είναι stand by . Κάτι που δεν μου αρέσει γιατί φορτώνω κάποιον άλλο.

    Ο Ψ. μου είπε να ξεκινήσω φαρμακευτική αγωγή αλλά δεν το βλέπω σωστό από την στιγμή που πέρασα τα πάνδεινα με τις κρίσεις να κολλάω σε κάτι από το παρελθόν.

    Σήμερα σε 30 λεπτά απο τωρα δηλαδή με έχει στείλει να επισκεφτώ για δεύτερη φορά τον ψυχίατρο που συνεργάζεται και συνταγογραφεί. Την πρώτη φορά με είχε στείλει όταν πραγματικά το άγχος μου είχε γράψει κόκκινο και βγαίνοντας με την συνταγή στα χέρια σαν να ξύπνησα και να μου έφυγε βάρος από πάνω μου και δεν πήρα ποτέ την αγωγή παρά μόνο συνέχισα θεραπεία και συνεδρίες κάθε εβδομάδα. Θεωρώ οτι μια αγωγή τέτοιου τύπου θα σε κυνηγάει όλη την ζωή και δεν την βλέπω με καθόλου καλό μάτι.Επίσης φοβάμαι κάθε είδους παρενέργειες και έχω φόβο ότι δεν θέλω να στηρίζομαι σε χάπια παρά σε μένα και αν ξεκινήσω θα αφεθώ (μου έδωσε ladose kai xanax) . Όπως επίσης μου έκανε αρνητική εντύπωση η στάση του ψυχολόγου μου ενώ γνωρίζει ότι είμαι κατά να επιμένει λίγο παραπάνω και να το θεωρεί απαραίτητο.


    Σας γράφω απο απορία. Θέλω να δω αν υπάρχει άλλο άτομο με ίδια φοβία και αν το αντιμετώπισε. Επίσης να ακούσω τις γνώμες σας.

    ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Καλό θα ήταν για μένα να ακούσεις τους ειδικους.Το πρόβλημα μπορεί να μην ακουγεται πολύ σοβαρο αλλά όπως αντιλαμβανομαι σε βασανιζει πολλά χρόνια και κάθε τόσο περνει και άλλες μορφές. Μια ή οικογενεια μια ή γυναίκα μια το παιδι.έχεις όλα τα καλά στη ζωή σου και δεν μπορείς να τα απολαυσεις.η γυναίκα σου τι σου λέει για αυτο?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    16
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση .

    Η γυναίκα μου εδώ και χρόνια κάνει ψυχοθεραπεία χωρίς να έχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα. Έχει δει πόσο έχω παλέψει και ενώ ήταν πάντα αντίθετη σε αγωγή μπήκε στο τρυπάκι και το σκέφτηκε και εκείνη . Δε συμφωνεί τόσο με αγωγή γιατί πιστεύει ότι δεν έχω εξαντλήσει τα πάντα γύρο μου τα εναλλακτικά ( εγω με ομοιοπαθητική ξεπέρασα τις κρίσεις και ψυχοθεραπεία) και πιστεύει οτι θα το ξεπεράσω απλά θα χρειαστώ πολύ χρόνο (το ίδιο μου λέει και ο Ψ)

  4. #4
    Εγώ για αγχωδη διαταραχη είχα πάρει αγωγη για ένα χρονο.δεν μπορώ να πω ότι μου εκαναν κακό τα φάρμακα τότε πιστεύω ότι τα είχα αναγκη.τώρα και εγώ κάνω ομοιοπαθητικη για το αγχος δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο βοηθαει.ευτυχώς που έχεις και την υποστηριξη της γυναίκας σου και καταλαβαινει.δηλαδή ο ψυχίατρος σου είπε να μην πάρει φαρμακα?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Εγώ για αγχωδη διαταραχη είχα πάρει αγωγη για ένα χρονο.δεν μπορώ να πω ότι μου εκαναν κακό τα φάρμακα τότε πιστεύω ότι τα είχα αναγκη.τώρα και εγώ κάνω ομοιοπαθητικη για το αγχος δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο βοηθαει.ευτυχώς που έχεις και την υποστηριξη της γυναίκας σου και καταλαβαινει.δηλαδή ο ψυχίατρος σου είπε να μην πάρει φαρμακα?
    Μόλις επέστρεψα από τον ψυχίατρο. Με ενημέρωσε ότι με είδε πολύ βελτιωμένο σχετικά με το παρελθόν το άγχος και τις ΚΠ που δεν υπάρχουν πια. Με ενημέρωσε ότι είναι στο χέρι μου να αποφασίσω να πάρω αγωγή για τον φόβο για τα επόμενα 1-2 χρόνια ή αν συνεχίσω ως έχει να το παλεύω μόνος.

    Προσωπικά φοβάμαι πολύ να μπω στο τρυπάκι για χάπια. Απο την άλλη ίσως με βοηθήσουν πολύ δεν γνωρίζω.

  6. #6
    Χαίρομαι που είσαι καλύτερα. Αν είναι στο χέρι σου όπως σου είπε και ο ψυχιατρος και δεν χρειάζεσαι άμεσα φαρμακευτική αγωγη τοτε αξιζει να το προσπαθήσεις και έτσι.Δεν θα συστηνα σε κανέναν τα φάρμακα ως η εύκολη λύση.Μόνο όταν υπάρχει αναγκη.να θυμάσαι στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι αν κάποια στιγμη δεν μπορείς άλλο να προσπαθείς μόνος μη διστασεις.οι οφελειες θα είναι πιο πολλες από ότι οι παρενέργειες αυτό θεωρώ εγω εφόσον και εαν τα έχεις ανάγκη παντα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Καλησπέρα Χρόνια πολλά καλή Χρονιά.
    Πρώτα από όλα μπράβο που ζήτησες βοήθεια απο ειδικό Γιατρο είναι το ποιο μεγάλο βήμα.
    Η λογική λέει ότι τα χάπια στα έδωσε για να "ξεχάσει το μυαλό από τις σκέψεις να "λειαίνει τις γωνιές " να μην χάνεις χρόνο. Χωρίς να είμαι γιατρός και αν κρίνω από εμένα τα ζαναξ στα έδωσε για 1 μήνα το πολύ μέχρι που να δράσουν τα άλλα γιατί θέλουν 3 εβδομάδες. Τώρα αν είσαι ήρεμος θα μπορείς να βάλεις τις σκέψεις σου σε έναν ρυθμό. Θέλει δουλειά προσωπική και πολυ χρόνο. Εγώ 1 χρόνο Τώρα προσπαθώ σταμάτησα τα φάρμακα,με βοήθησαν, σταμάτησαν τις κρίσεις πανικού άλλα έμεινε μια ουρίτσα αγχώδη διαταραχή. Προσωπική μου γνώμη κάνε ότι σου λέει ο Γιατρός και βλέπεις στο μέλλον πώς πάει. Θα γίνω γραφικός γιατί το γράφω συνέχεια άλλα σκέψου το απλά αν πονούσε το πόδι θα έπαιρνες κάτι για ανακούφισή.Τωρα πονάει η ψυχή και το μυαλό σου. Παράλληλα μην έχεις taboo για τα χάπια μόνο εσύ θα το ξέρεις αν θες.
    Να πάνε όλα καλά θα τα καταφέρεις.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Χαίρομαι που είσαι καλύτερα. Αν είναι στο χέρι σου όπως σου είπε και ο ψυχιατρος και δεν χρειάζεσαι άμεσα φαρμακευτική αγωγη τοτε αξιζει να το προσπαθήσεις και έτσι.Δεν θα συστηνα σε κανέναν τα φάρμακα ως η εύκολη λύση.Μόνο όταν υπάρχει αναγκη.να θυμάσαι στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι αν κάποια στιγμη δεν μπορείς άλλο να προσπαθείς μόνος μη διστασεις.οι οφελειες θα είναι πιο πολλες από ότι οι παρενέργειες αυτό θεωρώ εγω εφόσον και εαν τα έχεις ανάγκη παντα
    Quote Originally Posted by FILARETOS View Post
    Καλησπέρα Χρόνια πολλά καλή Χρονιά.
    Πρώτα από όλα μπράβο που ζήτησες βοήθεια απο ειδικό Γιατρο είναι το ποιο μεγάλο βήμα.
    Η λογική λέει ότι τα χάπια στα έδωσε για να "ξεχάσει το μυαλό από τις σκέψεις να "λειαίνει τις γωνιές " να μην χάνεις χρόνο. Χωρίς να είμαι γιατρός και αν κρίνω από εμένα τα ζαναξ στα έδωσε για 1 μήνα το πολύ μέχρι που να δράσουν τα άλλα γιατί θέλουν 3 εβδομάδες. Τώρα αν είσαι ήρεμος θα μπορείς να βάλεις τις σκέψεις σου σε έναν ρυθμό. Θέλει δουλειά προσωπική και πολυ χρόνο. Εγώ 1 χρόνο Τώρα προσπαθώ σταμάτησα τα φάρμακα,με βοήθησαν, σταμάτησαν τις κρίσεις πανικού άλλα έμεινε μια ουρίτσα αγχώδη διαταραχή. Προσωπική μου γνώμη κάνε ότι σου λέει ο Γιατρός και βλέπεις στο μέλλον πώς πάει. Θα γίνω γραφικός γιατί το γράφω συνέχεια άλλα σκέψου το απλά αν πονούσε το πόδι θα έπαιρνες κάτι για ανακούφισή.Τωρα πονάει η ψυχή και το μυαλό σου. Παράλληλα μην έχεις taboo για τα χάπια μόνο εσύ θα το ξέρεις αν θες.
    Να πάνε όλα καλά θα τα καταφέρεις.
    Καλησπέρα και καλή χρονιά.
    Ευχαριστώ πολύ και τους 2.

    Από την ώρα που γύρισα σκέφτομαι τι να κάνω . Είτε το πάω με βοήθεια και μπορεί να μου πάρει 6 μήνες με 2 χρόνια είτε το παλεύω μόνος και μπορεί να μου πάρει αιώνες (έτσι σκέφτομαι φοβάμαι μην μου πάρει πάρα πολύ καιρό) . Από την άλλη με φοβίζουν τα χάπια, σκέφτομαι αν τα πάρω δεν θα είμαι εγώ!!! Θα αλλάξω σε ζόμπι φάση και ίσως δυσκολευτώ να τα κόψω (FILARETOS τι φάρμακα πήρες? ήταν εύκολα να το κόψεις?) . Δε γνωρίζω ακόμη τι απόφαση θα πάρω, δεν έχω και κάποιον στο περιβάλλον μου έτσι ώστε να έχω κάποια άποψη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Καλησπέρα και πάλι.
    Εγώ είχα τρομερές κρίσεις πανικού ακόμα και στον ύπνο μου και αγχώδης διαταραχή αόριστη . Ακριβως σαν εσενα δεν ηθελα να παω σε ψυχιατρο δεν ηθελα να παρω χάπια. Το πρόβλημα μεγαλωνε,άρχισε να επηρεάσει την ζωή μου από όλες.τις μεριές.Ετσι καπως πηγα.Στην αρχή μου έδωσε ζαναξ με cipralex.Ηρεμησα από την πρώτη μέρα, σε ένα μήνα σιγά σιγά μου έκοψε τα ζαναξ (δεν είναι για παραπάνω) Τα cipralex Ναι μεν όλα καλά άλλα από την άλλη επηρεάσε τον μεταβολισμό μου.το συζήτησα μαζί του και αλλάξαμε σε brintelix. Έκανα ένα λάθος το πρώτο 6 μήνο τα έκοψα μόνος χωρις την εντολη του γιατί ήμουν καλά (μέγα λαθος) και ειχα μεγαλη ανχωδη διαταραχή. Μου τα εκοψε σταδιακα στον ενα χρόνο τωρα είμαι καλα γιατι ρλανα οτι μου είπε 1. Ζόμπι δεν έγινα ποτέ ακριβώς το αντίθετο ήμουν καλά και ήμουν εγώ . 2.Στο περιβάλλον σου έχεις άτομα απλά δεν το λένε οπότε δεν το ξέρεις όπως θα κάνεις και εσύ και όλοι μας.3. Δεν υπάρχει μαγικό χάπι το πήρες και όλα καλά απλά σε βοηθάει γισ όσο καιρό κάνεις θεραπεία συμπεριφοράς .4 Τα ζαναξ είναι εθιστικά φυσικά σε μεγάλες δόσεις και για πολύ χρόνο το γράφει και στις οδηγίες. Τα αντικαταθλιπτικά όχι δεν προκαλούν εξάρτηση π.χ ladose cipralex. Να κάνεις αυτόν που νιώθεις αν δεν περνάει όμως μην χάνεις χρόνο προσωπική συμβουλή. Εμενα με βοήθησαν πολυ ,ηρεμησα.
    Τι με βοήθησε εμένα 30 λεπτά περπάτημα κάθε μέρα ,μουσική,διαλογισμός,sleep mindfulness music, είδα το πρόβλημα μου σαν δώρο για να γίνω καλύτερος άνθρωπος.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by FILARETOS View Post
    Καλησπέρα και πάλι.
    Εγώ είχα τρομερές κρίσεις πανικού ακόμα και στον ύπνο μου και αγχώδης διαταραχή αόριστη . Ακριβως σαν εσενα δεν ηθελα να παω σε ψυχιατρο δεν ηθελα να παρω χάπια. Το πρόβλημα μεγαλωνε,άρχισε να επηρεάσει την ζωή μου από όλες.τις μεριές.Ετσι καπως πηγα.Στην αρχή μου έδωσε ζαναξ με cipralex.Ηρεμησα από την πρώτη μέρα, σε ένα μήνα σιγά σιγά μου έκοψε τα ζαναξ (δεν είναι για παραπάνω) Τα cipralex Ναι μεν όλα καλά άλλα από την άλλη επηρεάσε τον μεταβολισμό μου.το συζήτησα μαζί του και αλλάξαμε σε brintelix. Έκανα ένα λάθος το πρώτο 6 μήνο τα έκοψα μόνος χωρις την εντολη του γιατί ήμουν καλά (μέγα λαθος) και ειχα μεγαλη ανχωδη διαταραχή. Μου τα εκοψε σταδιακα στον ενα χρόνο τωρα είμαι καλα γιατι ρλανα οτι μου είπε 1. Ζόμπι δεν έγινα ποτέ ακριβώς το αντίθετο ήμουν καλά και ήμουν εγώ . 2.Στο περιβάλλον σου έχεις άτομα απλά δεν το λένε οπότε δεν το ξέρεις όπως θα κάνεις και εσύ και όλοι μας.3. Δεν υπάρχει μαγικό χάπι το πήρες και όλα καλά απλά σε βοηθάει γισ όσο καιρό κάνεις θεραπεία συμπεριφοράς .4 Τα ζαναξ είναι εθιστικά φυσικά σε μεγάλες δόσεις και για πολύ χρόνο το γράφει και στις οδηγίες. Τα αντικαταθλιπτικά όχι δεν προκαλούν εξάρτηση π.χ ladose cipralex. Να κάνεις αυτόν που νιώθεις αν δεν περνάει όμως μην χάνεις χρόνο προσωπική συμβουλή. Εμενα με βοήθησαν πολυ ,ηρεμησα.
    Τι με βοήθησε εμένα 30 λεπτά περπάτημα κάθε μέρα ,μουσική,διαλογισμός,sleep mindfulness music, είδα το πρόβλημα μου σαν δώρο για να γίνω καλύτερος άνθρωπος.
    Καλημέρα .

    Εμένα ως τώρα με βοήθησαν για τις κρίσεις πανικού συγκεκριμένα βότανα μαζί με ομοιοπαθητική. Ευτυχώς το ξεπέρασα πραγματικά . Για του φόβους μου πρότεινε 3 διαφορετικά πράγματα :

    1. Την ώρα που έχω το πρόβλημα του φόβου να κάνω άλλα πράγματα να ξεχνιέμαι
    2. Να ηρεμώ το παιδάκι μέσα μου που φοβάται γιατί φυσικά δεν είμαι εγώ ο ενήλικας
    3. να βοηθηθώ με ladose 1/2 για την πρώτη εβδομάδα για να επισπεύσω.

    Αυτό -που με προβλημάτισε είναι ότι μου είπε από 6 μήνες μπορεί και 2 χρόνια (για το λόγο ότι επανήλθε μετά από χρόνια) . Κάθομαι και σκέφτομαι ότι 2 χρόνια θεραπεία δεν είναι πάρα πολλά? και από την άλλη... με φάρμακα και βοήθεια 2 χρόνια? δηλαδή αν πάω μόνος τι θα γίνει? πάμε 10 χρόνια?
    Επίσης αυτό που με τρομάζει πιο πολύ απ όλα είναι να κάνω την αγωγή για τον καιρό που θα χρειαστεί και μετά είτε να μην μπορώ να κόψω είτε μόλις τα κόψω να εμφανιστεί πάλι το ίδιο πρόβλημα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μου θυμίζεις κάτι εμμονικούς κατά των φαρμάκων που λένε έχω 40 πυρετό αλλά θα κάνω κρύα ντους, θα μείνω νηστικός μια βδομάδα για να αποτοξινωθεί ο οργανισμός, αν έχω συμπτώματα κάποιας μόλυνσης ή ιού θα τα ξεπεράσω με πορτοκαλάδες και ειδική διατροφή και θα με τυλίξουν σε ζεστές κουβέρτες με βρασμένο πλιγούρι για να ιδρώσω και να μου περάσει (ναι, το έχω ακούσει κι αυτό!). Μπορεί είτε επειδή βοηθάνε σε κάποια συμπτώματα αυτές οι πρακτικές να αισθανθεί ο άλλος καλύτερα και να το ξεπεράσει, μπορεί επειδή είναι ο άλλος γερός οργανισμός να μην πεθάνει, αλλά μπορεί και να του αφήσει όλο αυτό μόνιμες βλάβες ή ο ιός απλά να αποχωρήσει για λίγο και μετά από λίγες βδομάδες να εμφανίζεται πάλι. Και φυσικά από όσους πεθάνανε δεν ακούσαμε τίποτα.

    Δεν είμαι υπέρ των φαρμάκων με το παραμικρό, κάθε άλλο. Ωστόσο στην περίπτωσή σου δεν νομίζω ότι στο λένε τυχαία και την προηγούμενη φορά και τώρα οι γιατροί να πάρεις φάρμακα. Και για σκέψου, αν ήταν κάτι τόσο απλό να το πολεμήσεις έτσι, γιατί υπέφερες από αυτό 12 ολόκληρα χρόνια παλιά; Γιατί εμφανίστηκε πάλι στα 30τόσα σου και κρατάει ήδη 1μιση χρόνο; Μήπως πρέπει να περιμένεις άλλα 10-12 χρόνια για να κάνει τον κύκλο του και να ηρεμήσεις; Δεν νομίζω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Νομίζω σκέφτεσαι λάθος.Δηλαδη το χρόνο που θα κρατήσει η θεραπεία πριν καν αρχίσει. Άς είναι και για 3 Χρόνια και για 4 . Αν είχες χοληστερίνη κ
    300 και πίεση 20 θα έπαιρνες από τον καρδιολόγο Στατινες και χαπια για μια Ζωή.Αγχώνεσαι μη τυχόν και αγχωθείς. Δεστο σαν δωρο προς εσενα. Επιτελους ενα stop .Βάλε μια τάξη κάντο για 6 μήνες και βλέπεις πως πάει. Ζόμπι δεν θα γίνεις και δεν θα γίνεις άλλος. Δοκίμασε και μετά βγάλε συμπέρασμα. το "ΘΑ" το σπειρανε και δεν φύτρωσε.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μου θυμίζεις κάτι εμμονικούς κατά των φαρμάκων που λένε έχω 40 πυρετό αλλά θα κάνω κρύα ντους, θα μείνω νηστικός μια βδομάδα για να αποτοξινωθεί ο οργανισμός, αν έχω συμπτώματα κάποιας μόλυνσης ή ιού θα τα ξεπεράσω με πορτοκαλάδες και ειδική διατροφή και θα με τυλίξουν σε ζεστές κουβέρτες με βρασμένο πλιγούρι για να ιδρώσω και να μου περάσει (ναι, το έχω ακούσει κι αυτό!). Μπορεί είτε επειδή βοηθάνε σε κάποια συμπτώματα αυτές οι πρακτικές να αισθανθεί ο άλλος καλύτερα και να το ξεπεράσει, μπορεί επειδή είναι ο άλλος γερός οργανισμός να μην πεθάνει, αλλά μπορεί και να του αφήσει όλο αυτό μόνιμες βλάβες ή ο ιός απλά να αποχωρήσει για λίγο και μετά από λίγες βδομάδες να εμφανίζεται πάλι. Και φυσικά από όσους πεθάνανε δεν ακούσαμε τίποτα.

    Δεν είμαι υπέρ των φαρμάκων με το παραμικρό, κάθε άλλο. Ωστόσο στην περίπτωσή σου δεν νομίζω ότι στο λένε τυχαία και την προηγούμενη φορά και τώρα οι γιατροί να πάρεις φάρμακα. Και για σκέψου, αν ήταν κάτι τόσο απλό να το πολεμήσεις έτσι, γιατί υπέφερες από αυτό 12 ολόκληρα χρόνια παλιά; Γιατί εμφανίστηκε πάλι στα 30τόσα σου και κρατάει ήδη 1μιση χρόνο; Μήπως πρέπει να περιμένεις άλλα 10-12 χρόνια για να κάνει τον κύκλο του και να ηρεμήσεις; Δεν νομίζω.
    Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου,

    αντιθέτως είμαι από τους ανθρώπους που θα αναζητήσει χάπια για να κάνει κάποια αγωγή μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για κάτι πολύ σοβαρό και καταστάσεις πολύ πιο σοβαρές γιατί αφορούν τον εγκέφαλο ουσιαστικά. Ε ναι σε αυτή την περίπτωση δεν πρόκειται να πάρω χάπια λες και είναι ντεπόν αλλά θα αναζητήσω και εναλλακτικές λύσεις και θα δω φυσικά αν μπορώ να αποφύγω. Έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά το θέμα τις επαναφοράς του προβλήματος και τα μπρος πίσω μόνο που πλέον κάνω συνεδρίες κάθε εβδομάδα και δεν είμαι μόνος μου και σίγουρα δε μπορεί να είναι η λύση πάντα μία σε ένα πρόβλημα .

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by FILARETOS View Post
    Νομίζω σκέφτεσαι λάθος.Δηλαδη το χρόνο που θα κρατήσει η θεραπεία πριν καν αρχίσει. Άς είναι και για 3 Χρόνια και για 4 . Αν είχες χοληστερίνη κ
    300 και πίεση 20 θα έπαιρνες από τον καρδιολόγο Στατινες και χαπια για μια Ζωή.Αγχώνεσαι μη τυχόν και αγχωθείς. Δεστο σαν δωρο προς εσενα. Επιτελους ενα stop .Βάλε μια τάξη κάντο για 6 μήνες και βλέπεις πως πάει. Ζόμπι δεν θα γίνεις και δεν θα γίνεις άλλος. Δοκίμασε και μετά βγάλε συμπέρασμα. το "ΘΑ" το σπειρανε και δεν φύτρωσε.
    Από το πρώτο σου ποστ μου δίνεις πάρα πολύ κουράγιο και σε ευχαριστώ πολύ πραγματικά .

    Είμαι σε συζητήσεις με την σύζυγο αν πρέπει να ξεκινήσω η όχι μιας που αυτό αφορά το σπίτι και όχι μόνο εμένα. Η σύζυγος επιμένει στις εναλλακτικές λύσεις (ομοιοπαθητική , Yoga, διαλογισμό, βελονισμό , γυμναστική κοκ) και αν δεν δω φως μόνο να αφήσω στο τέλος τα φάρμακα. Ακόμη βέβαια το συζητάμε και δεν είναι κάτι σίγουρο. Στο τέλος όμως η απόφαση είναι δική μου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ελπίζω να βρεις την λύση, αλλά εμμένω στην άποψή μου. Τα χάπια θα τα πάρεις συνδυαστικά με τις συνεδρίες. Κανείς δεν είπε ότι είναι ντεπόν. Μην σταχυολογείς μόνο ότι σε βολεύει. Κάποτε που είχα πρόβλημα με την μέση μου μου είχε προτείνει η γιατρός εγχείρηση κι οι περισσότεροι λέγανε, δεν είναι απλή, είναι επικίνδυνο, είναι σπονδυλική στήλη, με κολύμπι και φυσιοθεραπείες θα φύγει, δες το εναλλακτικά, πήγαινε σε χειροπράκτη και πάει λέγοντας. Έκανα την εγχείρηση, ταλαιπωρήθηκα λιγάκι κάνα τετράμηνο με την αποθεραπεία κι από τότε τόσα χρόνια δεν έχω εμφανίσει ποτέ ούτε ένα πονάκι.
    Παράλληλα ξέρω κόσμο που του προτείναν χειρουργείο και φοβόταν και είπε να το περάσει συντηρητικά με φυσιοθεραπείες και ξεκούραση και πάει λέγοντας και τι καταλάβαν; Κάθε λίγο και λιγάκι είναι τ ανάσκελα με φρικτούς πόνους. Και πλέον είναι αργά ακόμα και για επέμβαση.

    Άλλο παράδειγμα κάτι κοπέλες που τους λένε για αντισυλληπτικά και ούτε να τα ακούσουν αλλά όταν έρχεται περίοδος κατεβάζουν ότι πιο βαρύ υπάρχει σε παυσίπονο, ή ακόμα χειρότερα, δεν θέλουν χημεία στον οργανισμό τους με τα αντισυλληπτικά, αλλά μετά κάτι εκτρώσεις κάθε λίγο και λιγάκι τις έχουν για πλάκα.

    Η επιστήμη έχει προχωρήσει και δεν χρειάζεται να ταλαιπωρούμαστε από πείσμα. Εγώ έτσι το βλέπω.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 19:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  3. Replies: 9
    Last Post: 04-11-2016, 18:17
  4. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 11:57
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •