Φουλ άγχος η οχι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    1

    Φουλ άγχος η οχι

    Είχα κάνει πριν 1,5 χρόνο ένα χειρουργείο. Όταν βγήκα για 2 εβδομάδες ημουν καλά. Μετά προς τέλος Αυγούστου ενώ προσπαθούσα να κοιμηθώ όταν πήγαινα να ξαπλωσω ένιωθα μούδιασματα. Επειδή είχε φτάσει 3 τα ξημερώματα λέω πρέπει να κοιμηθώ πέφτω και για 2 λεπτά έμεινα κόκκαλο έβλεπα αλλά δεν μπορούσα να αντίδρασω να φωνάξω να κουνήσω χέρια πόδια τίποτα μετά από λίγο συνηλθα. Πάω σε νευρολόγο να δω τι ήταν γτ δεν μου είχε ξανασυμβεί και μου λέει κρίση πανικού. Μετά άρχισα δεν μπορώ να αναπνεύσω πάω νοσοκομείο κάνω αξονική μου παίρνουν οξυγόνο όλα κομπλέ. Εγώ συνέχισα το ίδιο και πήγαινα αρκετές φορές νοσοκομείο μου κανανε εξετάσεις ακτινογραφίες τίποτα. Συνέχισα μετά στους γιατρούς της περιοχής μου κσι τίποτα. Έχω κάνει μέχρι το Μάιο του 18 από τότε που βγήκα 5 αξονικες και τίποτα + μαγνητικη. Μετά ένιωθα ότι δεν μπορούσα να καταπιώ πάω σε ώρλ τίποτα καθαρός και ενώ μέχρι τέλος Απρίλη έτρωγα κανονικά ιουλιο έκανα το χειρουργειο. Μετά το Μάιο δυσκολεύομαι λίγο στα στερεά και δεν καταλαβαίνω τίποτα ότι χορταίνω τρώω μηχανικά κάνω γαστροσκοπηση και όλα καθαρά μου πήρε και βιοψίες γτ είχα ενα πολύ μικρό έλκος και δεν είχα ελικοβακτηριδιο. και αυτό ψεγάδι για να γράψει κάτι. Έχω κάνει πόσες αίματος τίποτα. 6 τριπλεξ καρδιάς πριν κάνα 3μηνο τεστ κοπώσεως καμία 30 καρδιογραφημστα και τίποτα. Θυρεοειδή τίποτα. Υπέρηχους κοιλιάς τίποτα. Και τώρα εντω μεταξύ ξαπλώνω και δεν μπορώ να ανάσανω έκανα και σπιρομετρηση και είναι καλή. Επειδή ακόμα συνεχίζεται αυτή η μικρή δυσκσταποσια ρώτησα να ξανακάνω γαστροσκοπηση μου λένε δεν χρειάζεται σε λιγότερο από 1 χρόνο. Ψάχνω συνεχώς στο Ίντερνετ να δω τι μπορεί να έχω. Το μυαλό στριφογυριζει φουλ. Λέω στο γαστρεντερολογο μήπως έχω αχαλασια διαφραγματοκήλη μου λέει όχι γτ θα έβλεπα και είχα κάνει και ακτίνα με βαριουχο και αυτή καθαρή. Όλο ψαχνω στο Ίντερνετ και δεν ηρεμώ. Και ακόμα δυσκολεύομαι αναπνευστικά. Ο γιατρός που έκανα την εγχείρηση μου λέει ότι έχεις πάθει ψυχικό. Τι να κάνω; ειμσι σε απελπισία

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    9
    Καλησπέρα Σάκη!! Θα σου δώσω μια συμβουλή για αρχή,προσπάθησε να μην ψαχνεις στο ίντερνετ για οποιαδήποτε ενόχληση ή οποιονδήποτε πόνο αισθάνεσαι,ειδικα στη φαση που είσαι τώρα γιατί κάνεις κακό στον εαυτό σου.Το ίδιο εκανα κι εγώ μέχρι που οι δικοί μου άνθρωποι έφτασαν σε σημείο να μου παρουν το κινητο και να μου κόψουν το ίντερνετ!! Μερικά απο τα συμπτώματα που εχεις τα είχα κι εγώ λαι τα έχω όπως το μούδιασμα και η αίσθηση οτι κόβεται η ανάσα!Εφόσον εχεις κάνει όλες αυτές τις παθολογικές εξετάσεις και εν τέλει είναι καθαρές,μήπως σκέφτεσαι να επισκεφθεις κάποιον ψυχολόγο ή ψυχίατρο; Εγώ θα στο συνιστουσα!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κουράστηκα και μόνο που το διάβασα όλο αυτό το κατεβατό με τις εξετάσεις! Τι τι να κάνεις; Να ακούσεις ίσως τους γιατρούς που σου λένε ότι δεν έχεις κάτι παθολογικό; Δηλαδή έχει φάει ο άλλος ένα σωρό χρόνια να σπουδάσει ιατρική, κάνει σεμινάρια, ενημερώνεται, είναι η δουλειά του και δεν ξέρει αυτός, ξέρεις εσύ που το ψάχνεις στο ίντερνετ...
    Μεγάλο λάθος όσων παθαίνουν αρρωστοφοβίες που δεν πάνε στον κατάλληλο γιατρό από την αρχή και ταλαιπωρούνται στα χαμένα. Τι καρδιολόγους και ΩΡΙΛΑ λες; Ψυχολόγο πρέπει να δεις!

  4. #4
    Καταρχήν τι πρόβλημα είχες και έκανες χειρουργείο? Έχεις κάνεις τόσες πολλές εξετάσεις και είδες ότι δεν έχεις τίποτα.δεν βρέθηκε κανένας γιατρός να σου πει ότι ισως έχεις μια φόβια και τα κάνεις όλα αυτά? Κάνεις δεν σε συμβουλεψε?όσο για το ίντερνετ καλό είναι να μην ψάχνεις στην φάση που είσαι. Το είχα πάθει και εγώ και ότι ασθένεια διαβαζα θεωρούσα ότι την έχω. Χαλαρωσε και επίσκεψου κάποιον ειδικό θα σου λυθουν όλες οι αποριες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    φιλε καλη χρονια να εχεις ... το θεμα σου ειναι καθαρα ψυχολογικο!! σταματα τις εξετασεις πια δεν εχεις τιποτα παθολογικο πετας τα λεφτα σου αδικα! πρωτη φορα ακουω ατομο να εχει κανει τοσες πολλες εξετασεις!!!επισης 5 αξονικες? ειναι παρα πολλες παιρνεις παρα πολυ ακτινοβολια.εγω ειχα κανει μια πριν 2 χρονια στο κεφαλι και ειδα και επαθα να μου την γραψει ο γιατρος ητανε αρνητικος! μου ειπε οτι δεν ειναι καραμελες οι αξονικες και πρεπει να γινονται μονο αν υπαρχει καποια αιτιολογια η πραγματικη ενδειξη παθολογικου προβλήματος μετα απο γνωματευση γιατρου. Επισης μου ειπε οτι μια αξονικη ισούται με 120 ακτινογραφιες θώρακος καταλαβαινεις για τι ακτινοβολια μιλαμε φιλε.θα σου προτεινα να σταματησεις να ψαχνεσε στους γιατρους γιατι δεν εχεις τιποτα και αν τοσο πολυ υποφερεις απο ψυχοσωματικα επισκεπψου ψυχολογο/ψυχιατρο.

Similar Threads

  1. Άγχος εργασίας..πως να διώξω το άγχος???
    By giorgos35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 07-10-2018, 22:53
  2. Βουλιμία στο φουλ
    By heiel in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 29-03-2017, 23:04
  3. Άγχος, άγχος και πάλι άγχος..
    By nikos04 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-03-2017, 22:06
  4. Φουλ ντεκολτέ και μου τη δίνει
    By tak71 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 89
    Last Post: 22-01-2016, 13:00
  5. ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ (ΦΟΥΛ)
    By garyfalia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 02-08-2012, 23:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •