Εκτακτες συστολες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 37
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by Tomtim98 View Post
    Όταν λες διάρκεια ? Εμένα μου συμβαίνει περνάει κάνας μήνας ... Μπορεί να χω μια άμα κουραστω ..... Σήμερα είχα κάμποσες πολλές μετά από κάνα 2 μήνες που χάν σταματήσει αλλά μόλις ξεκουράστηκα και ξεαχγωθηκα δεν είχα .... Γενικά μόλις κουράζομαι η αγχώνομαι με πιάνουν
    Φίλε μου πως το καταλάβαινες ότι έχεις; οι έκτακτες συστολές μπορείς να τις διακρίνεις μόνο με καρδιογράφημα. Παράλληλα εξετάσεις έχεις κάνει; γράφεις για έναν δυνατό χτύπο.
    Διάγνωση Μπορεί να γίνει με την ψηλάφηση του σφυγμού ή την ακρόαση της καρδιάς. Η επιβεβαίωση όμως όπως και ο καθορισμός της προέλευσής τους (κολπους, κόμβος, κοιλίες) γίνεται με το ηλεκτροκαρδιογράφημα. Η περαιτέρω διερέυνηση αν αυτή κριθεί απαραίτητη και ανάλογα πάντοτε με την περίπτωση περιλαμβάνει : έλεγχο θυρεοειδούς και ηλεκτρολυτών, Holter ρυθμού, δοκιμασία κοπώσεως και υπερηχογράφημα καρδιάς.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    19
    Εγώ εκτακτες έχω σχεδόν κάθε μέρα.. άλλες φορές θα έχω για 5 λεπτά..άλλες για 2 ώρες άλλες φορές για ένα λεπτό...καρδιολόγος μου ειπε ότι ει αι από άγχος.. έχω κάνει τόσα τριπλεξ ρε παιδιά δεν θα έδειχνε κάτι τόσο καιρό;;

  3. #18
    Και μενα μια από τα ίδια ... Έχω κάνει πόσες εξετάσεις τπτ .... Απλά είχα αυτήν την άρρωστοφοβια... Πρώτα άρχισα να ανησυχώ για ταχυκαρδία μετά για πόνους στο στήθος μετά για πόνους στα άλλα σημεία και τώρα για τις έκτακτες... Και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο ... Πάω κάνω εξετάσεις και δεν έχω τπτ

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Όταν κάνουμε εξετάσεις και μας λένε είμαστε καλά η λογική λέει να ηρεμήσουμε. Εμ.ελα που δεν είναι έτσι και τελικά λέμε οκ δεν έχω αυτό αλλά μήπως έχω κάτι άλλο και πάμε ξανά από την αρχή. Τα συμπτώματα δεν διαφέρουν σε άτομα που έχουν ΓΑΔ Ταχυπαλμία,πόνοι στο στήθος έκτακτες συστολές πόνους κτλ με λίγα λόγια μην γίνει κατι κακό σε θέμα υγείας και δεν το προλάβω. Σε κάποιες περιπτώσεις διορθώνονται με ψυχοθεραπεία. Σε άλλες περιπτώσεις ποιο δύσκολες χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή όταν επηρεάζει την προσωπική ζωή σε σημαντικό βαθμό π.χ δεν βγαίνω από το σπίτι, δεν θέλω να πάω στην δουλειά κτλ.. Παράλληλα και στις 2 περιπτώσεις χρειάζεται χρόνο και προσωπική προσπαθεία.Δεν υπάρχει μαγικό χάπι δηλαδή το πήρα και όλα καλά. Το βασικό σημείο και το ποιο κομβικό είναι να αποδεχθούμε ότι έχω πρόβλημα με αγχώδη διαταραχή και όχι κάτι άλλο ιατρικό. Να δεχθείς πρόβλημα. Ο Αϊνστάιν έλεγε "90% είναι να βρεθεί ποιο είναι το πρόβλημα και το 10%η λυση"

  5. #20
    Quote Originally Posted by FILARETOS View Post
    Όταν κάνουμε εξετάσεις και μας λένε είμαστε καλά η λογική λέει να ηρεμήσουμε. Εμ.ελα που δεν είναι έτσι και τελικά λέμε οκ δεν έχω αυτό αλλά μήπως έχω κάτι άλλο και πάμε ξανά από την αρχή. Τα συμπτώματα δεν διαφέρουν σε άτομα που έχουν ΓΑΔ Ταχυπαλμία,πόνοι στο στήθος έκτακτες συστολές πόνους κτλ με λίγα λόγια μην γίνει κατι κακό σε θέμα υγείας και δεν το προλάβω. Σε κάποιες περιπτώσεις διορθώνονται με ψυχοθεραπεία. Σε άλλες περιπτώσεις ποιο δύσκολες χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή όταν επηρεάζει την προσωπική ζωή σε σημαντικό βαθμό π.χ δεν βγαίνω από το σπίτι, δεν θέλω να πάω στην δουλειά κτλ.. Παράλληλα και στις 2 περιπτώσεις χρειάζεται χρόνο και προσωπική προσπαθεία.Δεν υπάρχει μαγικό χάπι δηλαδή το πήρα και όλα καλά. Το βασικό σημείο και το ποιο κομβικό είναι να αποδεχθούμε ότι έχω πρόβλημα με αγχώδη διαταραχή και όχι κάτι άλλο ιατρικό. Να δεχθείς πρόβλημα. Ο Αϊνστάιν έλεγε "90% είναι να βρεθεί ποιο είναι το πρόβλημα και το 10%η λυση"
    Καλά τα λες φίλε μου ... Ευχαριστώ που για τη βοήθεια .... Να σαι καλά σου εύχομαι τα καλύτερα

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    19
    Τώρα με έχει πιάσει ο κόμπος στον λαιμό παλι..Και όταν τρώω έχω δυσπνοια και όταν γεμίζει το στομάχι ταχυκαρδία...αλλο τώρα Κ Αυτό
    . Ούτε να φάμε δεν μπορούμε!!

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    7
    Giasou Gass1985 ti allo se piani ektos apo to laimo?

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    19
    Με πιάνει ο κόμπος στον λαιμό,δυσπνοια,Όταν τρώω ταχυκαρδία.. Και όταν πέσω στο κρεβατι αρρυθμιες..δλδ εκει που πάει καλά η καρδια μετά κάνει έναν δυνατό χτύπο ,Μετά παλι το ιδιο

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Gass1995 View Post
    Με πιάνει ο κόμπος στον λαιμό,δυσπνοια,Όταν τρώω ταχυκαρδία.. Και όταν πέσω στο κρεβατι αρρυθμιες..δλδ εκει που πάει καλά η καρδια μετά κάνει έναν δυνατό χτύπο ,Μετά παλι το ιδιο
    to exeis kairo Gass ???

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    το πάθαινα και εγώ, ακριβώς το ίδιο. Δύο εβδομάδες πονούσε η καρδία μου, μετα τρεις μέρες ήμουν καλά, δέκα μέρες δύσπνοια, δύο εβδομάδες αρρυθμίες,μέχρι πριν λίγες μέρες είχα εμβοές στα αυτιά. τώρα είμαι σφίξιμο στο κεφάλι, εδώ και τέσσερις μέρες..με πονάει στα δεξιά και το νοιώθω βαρύ ή νοιώθω να με "τραβάει",λογικά αλλάζει μορφή όταν εξαντλείς το ένα σε πιάνει το άλλο. είναι άγχος . ελπίζω δηλαδή κι εγώ.

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    19
    Τι να πω ρε παιδιά δεν ξερω..εχτες με ενοχλούσε ο λαιμός..σμρα αρρυθμιες κάθε 5 λεπτά...σκέφτομαι να πάω να κάνω πάλι εξετασεις..πριν 2 μήνες έκανα τα πάντα..Τώρα θα ξανά παω!!!μπας κ μ δώσουν ένα χάπι για τς αρρυθμιες

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    19
    Τα έχω πάνω από 8 μήνες.. οι αρρυθμιες 3 μήνες τώρα μαζί με τον κόμπο στον λαιμό...πιο πριν μόνο κρίσεις πανικού πάθάινα και ταχυκαρδιες μέχρι εκει

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    19
    Αύριο θα πάω να κάνω πάλι τριπλεξ καρδιας..Δεν πάει άλλο.. εχτες το βραδυ τελειώνω από τν δουλεια και νιώθω ότι δεν μπορώ να πάρω ανάσα, κόμπος στον λαιμο,ταχυκαρδία και επιτόπου εκτακτες αλλά για μισή ώρα.. είχε μούδιασε το δεξί μ χερι και το σώμα...έλεος πια

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Σε τι ωφελεί να πας αφού έκανες πρόσφατα εξετάσεις. Τι θα βρούνε; Μήπως να απασχοληθεις με κάτι ευχάριστο;

    Εστάλη από Moto G (5) Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Πάνε αλλά είναι όλα καλά πάλι. Πρέπει να καταλάβεις ότι είναι ψυχολογικό και να το δεχθείς

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 11:09
  2. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 19:53
  3. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 19:40
  4. Εκτακτες συστολες- Αρρυθμιες
    By vlaovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 21-12-2012, 02:55
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 18:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •