Περί καρδιάς που χτυπάει και προσωπική εμπειρία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645

    Περί καρδιάς που χτυπάει και προσωπική εμπειρία

    Επειδή λέτε για καρδίες που χτυπάνε. Η κοιλια αν εισαι σφιγμενος αν αγχωνεσαι απο κατι και αν δεν κανεις αναπνοη καλη με τεμπο τοτε η καρδια αντιδρά. Η καρδια αντιδρα λοιπον στη συγκινηση και στην λειτουργια την υπολοιπη του σώματος οπως είναι και η αναπνοη. Ειχα βγει απο την εντατικη πολυτραυματιας και μου δινανε αντυψυχωτικο ζυπρεξα 45μγ διπλασια δοση απο το μεγιστο και η καρδια μου πηγαινε να σπάσει δε κοιμομουνα λογο ζυπρεξα και πονου. Τελικα εκοψα το ζυπρεξα και μετα απο λιγες μερες ηρεμησα ομως εμενα παιδια η καρδια δε σταματαγε να χτυπα λιγοτερο ουτε δευτερολεπτο ειχα μονιμα 100 παλμους και παραπανω στις αρχες και περισσοτερο. Οποτε εσεις αμα αγχωνεσται ειναι λογικο να πιανεται και 180 αλλα οταν σταματησετε να ειστε αγχωμενοι θα πεφτει οχι αμεσως αλλα θα πεφτει. Μου κανει εντυπωση οι γιατροι δε μπορουν να εξηγουν πως δουλευει η καρδια ωστε να καταλαβαινεται οτι ειναι φυσιολογικο αυτο που περνατε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Όχι δεν το εξηγούν γιατί οι γιατροί δεν ασχολούνται με το ψυχολογικό κομμάτι επειδή όταν έχεις άγχος πάλι ανεβαίνουν κ ειδικά σε συνδυασμό με άγχος και άσκηση εμένα πάνε και 180. Αλλά οι γιατροί ψάχνουν παθολογικα αιτία από τι στιγμή που έχεις συμπτώματα θα σε ψάχνουν συνέχεια θα σε στέλνουν στον ένα στον αλλο επειδή δεν βρίσκουν τίποτα. Όταν φύγει το άγχος τότε θα φύγουν και τα συμπτώματα.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Καλημέρα, θα έπρεπε να αποκλείουν το παθολογικό και μετά να εξηγούν ότι το μυαλό και η υπολοιπη λειτουργία του σώματος επηρεάζει τη καρδια. Έχουν προσδιοριστεί εδώ μέσα πολύ κόσμος καρδιοπαθείς χωρίς να είναι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Στην Ελλάδα δυστυχώς δεν έχουν γνώση για τις ψυχικές παθήσεις νομίζουν ότι είσαι τρελός. Μόνο για ψυχοφαρμακα σε κοιτάνε περίεργα δεν σε αντιμετωπίζουν σωστά.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Φταίει όμως ότι το παρακάνουν και με τα ψυχοφάρμακα οι γιατροί, τα δίνουν χωρίς να κάνουν ψυχανάλυση πρωτού τα δώσουν και αφού τα δώσουν. Επίσης εδώ στη ελλάδα ο κόσμος ο λαικός τα χει για ναρκωτικά όλα, πράγμα σωστό γιατί ότι επιδρά στη λειτουργία του εγκεφάλου ντόπα ντρογκα τη ξερω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Εγώ είχα πάει σε ψυχίατρο κ μ λέει πάρε αυτά τα φάρμακα κ μετά από 2 μήνες έλα να τα πούμε ούτε επικοινωνία ούτε τίποτα 2 μήνες μόνο να χαπακονωμαι χωρίς να με παρακολουθεί κ νευριασα κ έφυγα.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    τα ψυχολογικά προκύπτουν πολλές φορές από το μυαλό και μπορούν να φτιαξουν με ψυχαναληση. Ενω τα φάρμακα το επηρεαζουν βιολογικα το μυαλο.

Similar Threads

  1. Αγχος που χτυπάει στο πόδι;;;;;;;;;;
    By Aretou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 13-06-2023, 13:38
  2. Λόγια απο καρδιάς
    By Gbutterfly in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 0
    Last Post: 10-07-2016, 22:46
  3. ο πατερας αρχισε παλι να με χτυπαει
    By markela in forum Κακοποίηση
    Replies: 72
    Last Post: 12-07-2012, 17:12
  4. ΣΤΙΧΟΙ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ.......
    By aggeliki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 107
    Last Post: 19-04-2012, 19:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •