Εκτακτες συστολες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    19

    Εκτακτες συστολες

    Παιδιά καλησπέρα καλή χρονιά..ειμαι 23 χρονών και μετά από κρίσεις πανικού που έχω μου έχουν δημιουργηθεί αρρυθμιες...πήγα στο νοσοκομείο και μου είπαν έχω εκτακτες συστολές..Με κράτησαν μέσα 3 μέρες..μου κάνανε τα πάντα holder, εξετασεις αίματος,βιοχημικές,Τεστ κοπώσεως...Δεν μου βρήκαν τίποτα.. από τότε ζω με την φοβία ότι θα με ξανά πιάσει και με πιάνει πάρα πολύ συχνά σχεδόν κάθε μέρα..!!Δεν ξέρω τι αλλο να κάνω.. μου έγραψε γιατρός το βέσπαρ..το παίρνω 3 μέρα τώρα..πιστεύετε ότι θα δω διαφορα;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Συν Αθηνά και χείρα κίνει. Πρέπει να εκπαιδεύσεις σιγά σιγά τον εαυτό σου να μην δίνει σημασία στα συμπτώματα. Ριξε μια ματιά και στα προηγούμενα θέματα στο φόρουμ και θα δεις ότι δεν είσαι ο μόνος που το παθαίνει αυτό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Καλησπέρα Καλή χρονιά.Ποιος γιατρός στα έγραψε; Αν δεν είναι ψυχίατρος μην τα πάρεις γνώμη μου. Είναι σαν να σου δίνει ο ψυχίατρος χάπια για την καρδιά. Αν οι εξετάσεις είναι καλές πρέπει να απευθυνθείς άμεσα σε ειδικό γιατρό ψυχίατρος ή ψυχολόγο να σε βοηθήσει.Αυτος θα σου πει τι θα πάρεις για τις κρίσεις πανικού ποτέ θα τα πάρεις,τι θα πάρεις,αν δεν σου ταιριάζουν να σου τα αλλάξει,ποτέ θα σταματήσεις κτλ. Επίσης ηρέμησε αν έκανες τόσες πολλές εξετάσεις είσαι καλά έκτακτες συστολές έχουμε όλοι άλλοι τις καταλαβαίνουν άλλοι όχι.Ζητα βοήθεια χάνεις χρόνο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Παράλληλα όπως γράφει και η Sonia δεν είσαι ο μόνος. Εγώ ασθενοφόρα ερχόταν σπίτι και με πήγαιναν νοσοκομεία. Ταχυκαρδια 110 μονιμα Στον ύπνο μου πάθαινα κρίσεις πανικού,μιλάμε δεν είχε τέλος κάθε μέρα 3 φορές την μέρα τουλάχιστον. Οσο δεν πηγαθνα σε ψυχίατρο τοσο μεγαλωνε.Πειραματόζωο είχα γίνει από εξετάσεις.πηγα σε ψυχίατρο ένα χρόνο θεραπεία και όλα καλά τώρα. Από την πρώτη μέρα είδα διάφορα,μεγάλο δώρο.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    19
    Ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά αυτό θα κάνω θα κλείσω ραντεβού σε ψυχίατρο γιατί πράγματικα ειμαι 23 Και Ενα χρόνο με έχει φάει αυτή η ιστορία..Και όσο πάει πέρνεις κι άλλες μορφές...στς αρχές δεν πολύ με ένοιαζε και δεν έδινα τόσο σημασία.. Αλλά τώρα που έχει πάρει την μορφή. Με αρρυθμιες και να ζω με την ιδέα να μν με πιάσει και ταχυκαρδιες και αυτό το κενό με στην καρδιά και μετά το απότομο κλουπ που μου κάνει με έχει τρελανει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Να πας αγορίνα είναι το ποιο μεγάλο βήμα και το σημαντικότερο. Να πεις πάντα πως νιώθεις Χωρίς να κρύψεις τίποτα. Καλή επιτυχία να έχεις και εδώ είμαστε και ξαναμιλάμε. Είμαι σίγουρος θα νιώσεις όμορφα από τον πρώτο μήνα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    19
    Ευχαριστώ φίλε μου είδη έκλεισα ραντεβού με ψυχίατρο την Πέμπτη..!!Θα δούμε τώρα πως θα πάει γιατί αυτές οι αρρυθμιες με έχουν φάει

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    19
    Παιδιά.πηγα σε ψυχολογο,Μέχρι να ανέβω τα σκαλιά και να μπω μέσα στο γραφείο με πιάνει μια ταχυκαρδία και εκτακτες για τουλάχιστον 10 λεπτά..με το που του ανοίγομαι και του λέω τιβτραβαω ήταν Λες και ξελαφρωσα για 2 ώρες ήμουν πολύ καλά αλλος άνθρωπος. ..Και την ίδια μέρα κανονίζω να πάω για έναν καφέ..με το κάθομαι στο μαγαζι αρχίζει και με πιάνει τρέμουλο φοβίες,αρρυθμία, αίσθημα παλμών ,ζαλάδες.. Και πάλι κοιμήθηκα στς 6 Η ώρα..Γιατί φοβαμαι ότι θα πάθω ανακοπή.. Τώρα τελευταία
    Όταν τρώω κάτι νιώθω έναν κόμπο στον λαιμό και σαν ανεβαίνει το φαγητό στον οισοφάγο..είναι επικυνδινο ρε παιδια;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Gass1995 View Post
    Παιδιά.πηγα σε ψυχολογο,Μέχρι να ανέβω τα σκαλιά και να μπω μέσα στο γραφείο με πιάνει μια ταχυκαρδία και εκτακτες για τουλάχιστον 10 λεπτά..με το που του ανοίγομαι και του λέω τιβτραβαω ήταν Λες και ξελαφρωσα για 2 ώρες ήμουν πολύ καλά αλλος άνθρωπος. ..Και την ίδια μέρα κανονίζω να πάω για έναν καφέ..με το κάθομαι στο μαγαζι αρχίζει και με πιάνει τρέμουλο φοβίες,αρρυθμία, αίσθημα παλμών ,ζαλάδες.. Και πάλι κοιμήθηκα στς 6 Η ώρα..Γιατί φοβαμαι ότι θα πάθω ανακοπή.. Τώρα τελευταία
    Όταν τρώω κάτι νιώθω έναν κόμπο στον λαιμό και σαν ανεβαίνει το φαγητό στον οισοφάγο..είναι επικυνδινο ρε παιδια;;
    Αγχος ειναι gas δεν ειναι τιποτα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    19
    Μακάρι το ευχομαιιι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Gass1995 View Post
    Μακάρι το ευχομαιιι
    Να πας σε ενα γιατρο αμα δεν με πιστευεις να το εξακριβωσεις!! Ωριλα νομιζω.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    19
    Ωριλα δεν έχω πάει...Αλλά τριπλεξ ,καρδιογραφιματα ,τεστ κοπώσεως,βιοχημικές εξετάσεις αίματος τα πάντα και οι εκτακτες αρρυθμιες μ ειπα ν ότι οφείλοντε στο άγχος

  13. #13
    Να ρωτήσω κάτι ? Οι έκτακτες τι είναι ? Και γω είχα αρρωστοφοβια και έτσι στο άκυρο όταν κουράζομαι νιώθω ένα αίσθημα σαν δυνατό χτύπο έναν μόνο ... Και μετά σαν να σταματάνε όλα εκεί μέσα ... Και νιώθω περίεργα .... Αλλά και γω έχω κάνει τα πάντα και είναι όλα καλά
    Last edited by Tomtim98; 14-01-2019 at 14:58.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by Tomtim98 View Post
    Να ρωτήσω κάτι ? Οι έκτακτες τι είναι ? Και γω είχα αρρωστοφοβια και έτσι στο άκυρο όταν κουράζομαι νιώθω ένα αίσθημα σαν δυνατό χτύπο έναν μόνο ... Και μετά σαν να σταματάνε όλα εκεί μέσα ... Και νιώθω περίεργα .... Αλλά και γω έχω κάνει τα πάντα και είναι όλα καλά
    Έκτακτες συστολές είναι μια μικρή παύση που κάνει η καρδιά στον ρυθμό της. Όλοι έχουμε κάποιοι τις καταλαβαίνουμε άλλοι όχι.Στην πλειοψηφία τους δεν είναι ανησυχητικές.Πρεπει να έχουν διάρκεια και για πολύ χρόνο συνήθως το πρόβλημα βρίσκεται με holder

  15. #15
    Quote Originally Posted by FILARETOS View Post
    Έκτακτες συστολές είναι μια μικρή παύση που κάνει η καρδιά στον ρυθμό της. Όλοι έχουμε κάποιοι τις καταλαβαίνουμε άλλοι όχι.Στην πλειοψηφία τους δεν είναι ανησυχητικές.Πρεπει να έχουν διάρκεια και για πολύ χρόνο συνήθως το πρόβλημα βρίσκεται με holder
    Όταν λες διάρκεια ? Εμένα μου συμβαίνει περνάει κάνας μήνας ... Μπορεί να χω μια άμα κουραστω ..... Σήμερα είχα κάμποσες πολλές μετά από κάνα 2 μήνες που χάν σταματήσει αλλά μόλις ξεκουράστηκα και ξεαχγωθηκα δεν είχα .... Γενικά μόλις κουράζομαι η αγχώνομαι με πιάνουν

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 11:09
  2. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 19:53
  3. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 19:40
  4. Εκτακτες συστολες- Αρρυθμιες
    By vlaovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 21-12-2012, 02:55
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 18:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •