Υπερπροστατευτικοι-χειριστικοι γονεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    37

    Υπερπροστατευτικοι-χειριστικοι γονεις

    Καλησπέρα σας. Έχω ένα πρόβλημα και χρειάζομαι τη γνώμη σας. Είμαι 32 χρόνων και οι γονείς μου με αντιμετωπίζουν σαν μωρό. Είναι υπερβολικά υπερπροστατευτικοί σε οτιδήποτε κάνω και συχνά μου δημιουργούν τύψεις πως για μένα τα κάνουν όλα. Γενικότερα συμπεριφέρομαι αντιδραστικά απέναντι τους όταν ακούω όλα αυτά αλλά μετά νιώθω πολλές τύψεις. Είμαι σε μια σχέση 7 χρόνια και όταν τους μίλησα να γνωρίσουν το σύντροφό μου μου πρόβαλλαν πολλές δικαιολογίες ώστε να αναβάλλουμε τη γνωριμία. Ειλικρινά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.. να συνεχίσω να περιμένω να αλλάξει κάτι ή να τους αγνοώ και να κάνω τις επιλογές μου. Γενικότερα δεν θέλω να έρχομαι σε ρήξη αλλά τις περισσότερες φορές νιώθω να πιεζομαι και να μην μπορώ να χαρώ με τίποτα.
    Ευχαριστώ για το χρονο σας.

  2. #2
    Άμα μίλησες για σχέση 7 χρόνια και "να κάνω τις επιλογές μου", άρα έχεις αρκετή ανεξαρτησία στη ζωή σου. Απ εκει και πέρα θέλει διάκριση, δλδ να ξεχωρίζεις τι σε ωφελεί και τι όχι απ αυτά που σου υποδεικνύουν.
    γιάννης

  3. #3
    Καλησπερα και απο μενα.Να υποθεσω μενεις μαζι τους;

  4. #4
    Αν δεν έχει οικονομική άνεση καλά κάνει και μένει μαζί τους, ούτως ή άλλως θα πρέπει πάντα να έχει μια καλή επικοινωνία και κατανόηση με τους γονείς της. Το ότι μένει μαζί τους δεν μειώνει καθόλου την αγάπη που της έχει ο φίλος της.
    γιάννης

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    37
    Oxi moni mou.meno edo kai xronia..ostoso kai apo.makria kapoios kserei poli kala ta eyasithita simeia sou..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Εννοείς οτι επηρεάζουν τις αποφάσεις σου σε κάποια πράγματα; Εγώ θα έλεγα να κάνεις τις επιλογές σου αλλά αν μπορείς να κρατήσεις κάτι καλό από αυτά που σου λένε καν το. Αλλά να μην νιώθεις τύψεις επειδή δεν έκανες αυτό που σε είπαν. Το ότι σε αντιμετωπίζουν σαν μωρό δεν νομίζω πως πρόκειται να αλλάξει και ούτε είναι στο χέρι σου. Αν δεν βαριέσαι πες ένα παράδειγμα απλό για να καταλάβουμε τι εννοείς. Ακόμα και φανταστικό να είναι αν δεν θες να είναι πραγματικό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να μην έχεις τύψεις και να μην θολώνει το μυαλό σου από τις βλακείες που σου λένε. Το ότι οι γονείς έχουνε καλές προθέσεις, δεν σημαίνει ότι δεν κάνουν και μεγάλη ζημιά σε πολλά πράγματα. Αν κατάλαβα καλά αρχίζεις να σκέφτεσαι να επισημοποιήσεις κάτι με τον φίλο σου για αυτό θες να τον γνωρίσεις στους δικούς σου; Τα πράγματα είναι απλά, θα τους κάνεις μία συζήτηση χωρίς να τα φέρνεις γύρω-γύρω. Κάτι του τύπου "Εγώ θέλω να σας γνωρίσω τον άνθρωπο της ζωής μου που έχουμε τόσα χρόνια σχέση κι εσείς κάθεστε και παίζετε την κολοκυθιά. Θα σας άρεσε να τον γνωρίσετε μια και καλή στην εκκλησία/στο δημαρχείο/στον αρραβώνα;" Αυτοί μπορεί να πάθουν και κανένα σοκ, αλλά δεν πειράζει, μετά μπορεί να σου πουν π.χ. μήπως είναι βιαστική απόφαση και να το συζητήσουμε ή πας να παντρευτείς και δεν το έχεις συζητήσει με τους γονείς κι άλλες τέτοιες αηδίες. Αλλά εσύ θα μείνεις ήρεμη και θα τους πεις ότι "πρώτον δική μου είναι η ζωή και δεύτερον προσπαθώ τόσο καιρό να σας μιλήσω, να σας γνωρίσω το παιδί κι όλο αντιδράτε".

    Το πρόβλημα σου είναι ότι έχεις φτάσει 32 και δεν έχεις φροντίσει να βάλεις κάποια όρια ή να εκπαιδεύσεις τον εαυτό σου να μην σε επηρεάζουν όλα αυτά. Αν συνεχίσεις στο ίδιο μοτίβο, τι περιμένεις να αλλάξει δηλαδή;

  8. #8
    Συμφωνώ με την Σόνια. Διότι, μπορεί οι γονείς να σε αγαπάνε, αλλά ξέρεις τί έχω καταλάβει Σαμπρίνα; Οτι καμία αγάπη δεν είναι άδολη, και δη των γονέων! Ναι, των γονέων! Μην σου κάνει εντύπωση. Οι γονείς σου μπορεί να αισθάνονται ανασφάλεια και γι αυτό δεν θέλουν να παντρευτείς. Ίσως φοβούνται οτι όταν θα κάνεις δική σου οικογένεια, εκείνοι θα έρθουν σε δεύτερη, ίσως και τρίτη μοίρα. Φοβούνται ποιός θα τους τους φροντίζει και θα τους προσέχει.
    Μην τους αφήσεις να στο κάνουν αυτό. Μάλιστα θα έλεγα να τους "τα χώσεις" και ένα χεράκι για να συνέλθουν, να δουν πόσο απαράδεκτα και καταστροφικά για σένα σκέφτονται.
    Ντροπή τους, αν σκέφτονται τόσο εγωιστικά και εγωκεντρικά. Δεν τους νοιάζει να κάνει το παιδί τους οικογένεια, τους νοιάζει πώς θα βολευτούν αυτοί στα γεράματα.
    Και μην νομίζεις οτι οι γονείς σου είναι από τους "κακούς". Ξέρεις πόσοι τέλοιοι γονείς σκέφτονται έτσι; Πάρα πολλοί!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Συμφωνώ με την Σόνια. Διότι, μπορεί οι γονείς να σε αγαπάνε, αλλά ξέρεις τί έχω καταλάβει Σαμπρίνα; Οτι καμία αγάπη δεν είναι άδολη, και δη των γονέων! Ναι, των γονέων!
    Ντροπή τους, αν σκέφτονται τόσο εγωιστικά και εγωκεντρικά. Δεν τους νοιάζει να κάνει το παιδί τους οικογένεια, τους νοιάζει πώς θα βολευτούν αυτοί στα γεράματα.
    Και μην νομίζεις οτι οι γονείς σου είναι από τους "κακούς". Ξέρεις πόσοι τέλοιοι γονείς σκέφτονται έτσι; Πάρα πολλοί!
    Και παλι , πολυ σωστα Κασσανδρα , οι γονεις σε αγαπουν υπο ορους , μου χαλασαν μια σχεση 8 ετων με απειλες αποκληρωσης και κυνηγητο νεωτερος , σκατα ειναι κι οι δυο τους , γι αυτο πλεον τρωνε βρισιδι απο μενα και πληρη απαξιωση ................το λεω αυτο οντας 57 χρονων , εχοντας οι γονεις μου μεγαλη οικονομικη ανεση , οποτε δεν συντρεχει προβλημα ' βολεματος ' στα γεραματα , που ειναι γηρασμενοι ουτως η αλλεως , αλλα υγιεις ........... απλα εχουν τους ορους τους βαλει ,ιδιως ο πατερας μου .......χεστους Σαμπρινα, μονο ζημια θα σου κανουν ..... οπως καναν σε μενα .....

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Σαμπρινα

    αφου ζεις μονη σου (οπως εγραψες), τι σε ενδιαφερει τι θα πουν οι δικοι σου
    για τον συντροφο σου ? Αν υπαρχουν μελλοντικοι υπολογισμοι (γιατι οι γονεις
    και το παιδι ενδεχεται να κρατησουν για να βγει το ζευγαρι εξω, και το κατιτις
    δινουν οταν παραστει οικονομικη αναγκη αλλα, το χειροτερο, και την "σωστη"
    παρηγορια δινουν οταν η κορη τα βρισκει σκουρα στον γαμο) τοτε ...

    ... κανονισε την πορεια σου.

    ΔΕΝ θα παντρευθουν οι γονεις σου το αγορι σου (για να πρεπει να τα βρουν μαζι του).
    ΕΣΥ θα παντρευθεις το αγορι σου. Τριγωνικες σχεσεις (γονεις, νυφη, γαμπρος)
    οπου ολοι ειναι εξισου ικανοποιημενοι ..... ειναι εξαιρετικα σπανιο φαινομενο.
    Φιλικα στο λεω και οχι ειρωνικα ! Κανονισε την πορεια σου ....

    Ξερεις ποτε θα εγκρινουν και αγαπησουν (οι γονεις σου) το αγορι σου ?
    Οταν θα τα βγαζετε περα μονοι σας (οικονομικα και συναισθηματικα),
    οταν ο κοινωνικος σας περιγυρος θα λεει περισσοτερα καλα λογια απο οτι κακα,
    οταν μεγαλωσετε τα παιδια σας, τα σπουδασετε και πετυχουν οπως αυτοι (γονεις)
    θεωρουν την επιτυχια και ... οταν θα τρεχετε συνεχεια στα προβληματα υγειας
    που θα προκυψουν, να τους περιποιηστε διαρκως χωρις να σκεφτειτε ουτε στιγμη
    τις δικες σας αναγκες. Και σε μια εποχη (30-40 χρονια μετα) οπου εσυ με τον
    καλο σου, ουτε συνταξη πανω απο 500 ευρω θα μπορειτε να παρετε, ουτε να
    σκεφτειτε οτιδηποτε αλλο περα απο δημοσια (δηλαδη ξεφτιλισμενη) περιθαλψη.

    Δηλαδη Σαμπρινα ..... στα 50φευγα σας (για να μην πω 60φευγα σας) ολα αυτα.
    Τοτε ..... ισως πουν την κουβεντα την καλη, οι γονεις σου. Αξιζει να περιμενετε,
    εσυ με το αγορι σου, μεχρι τοτε ?
    Last edited by Del-meme290719b; 04-01-2019 at 20:49.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Και παλι , πολυ σωστα Κασσανδρα , οι γονεις σε αγαπουν υπο ορους , μου χαλασαν μια σχεση 8 ετων με απειλες αποκληρωσης και κυνηγητο νεωτερος , σκατα ειναι κι οι δυο τους , γι αυτο πλεον τρωνε βρισιδι απο μενα και πληρη απαξιωση ................το λεω αυτο οντας 57 χρονων , εχοντας οι γονεις μου μεγαλη οικονομικη ανεση , οποτε δεν συντρεχει προβλημα ' βολεματος ' στα γεραματα , που ειναι γηρασμενοι ουτως η αλλεως , αλλα υγιεις ........... απλα εχουν τους ορους τους βαλει ,ιδιως ο πατερας μου .......χεστους Σαμπρινα, μονο ζημια θα σου κανουν ..... οπως καναν σε μενα .....
    Me.poion tropo sou xalasan ti sxesi? An theleis fisika apantas..eyxaristo

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Sabrina View Post
    Me.poion tropo sou xalasan ti sxesi? An theleis fisika apantas..eyxaristo

    Με οτι μπορεις και δεν μπορεις να φανταστεις , με συνεχη πολεμο , την εβριζε η μανα μου στο τηλεφωνο, δεν τολμαγε να παρει τηλεφωνο σπιτι, ( δεν υπηρχαν ακομη κινητα τοτε ) , την εβριζε πορνιδιο, ο πατερας δεν ηθελε να την βλεπει , και με απειλουσε με αποκληρωση , δεν ημουν ακομη οικ. ανεξαρτητος για να σηκωθω να φυγω , ειχα σηκωσει χερι στην μανα μου , ειχα σπασει ολα τα πιατικα και σερβιτσια , ειχα σπασει την πορτα της κουζινας , με γροθιες , ειμαι πολυ γυμνασμενος , εβριζα και τον πατερα μου , δεν γινοταν τιποτα ..... να φανταστεις μια φορα που πηγα Λονδινο, εφυγα 06.00πμ απο το σπιτι με ταξι ,και βλεπω απο πισω την μανα μου με το αμαξι της να μας ακολουθει, για να δει αν θα την επαιρνα μαζι μου , που φυσικα θα την επαιρνα , εδωσα μπολικα λεφτα στον ταξιτζη , ναναπτυξει ταχυτητα, να κανει ελιγμους στα στενα για να της ξεφυγει , ειχε φρικαρει ο τυπος .....!! αυτα και αλλα πολλα που θα γεμιζα σελιδες για να τα διηγηθω ....... και μην νομισεις οτι ειναι απολιτιστοι και αγροικοι οι γονεις μου ,τουναντιον, η μανα μου ειχε τελειωσει το Μαρασλειο , και ηταν αεροσυνοδος επι Ωναση στην Ολυμπιακη , και ο πατερας μου , πλουσιος
    επιχειρηματιας , ειχε τελειωσει Λεοντειο σχολη ,........ποιο ηταν το αμαρτημα της κοπελας μου ? ο πατερας της ,καλη οικογενεια , ειχε ενα εξωγαμο παιδι , ενω δεν ειχαν παρει οι γονεις της διαζυγιο και ηταν πολυ δυναμικη , εντονη προσωπικοτητα, με αυτοπεποιθηση εμενα αυτες μαρεσουν , οπως ειμαι κιεγω ,δυναμικος και με αυτοπεποιθηση... . η μανα μου ηθελε καποια του χεριου μου , που θα την βαριομουν πολυ γρηγορα .......... τωρα η μανα μου στα 57 μου , με πιεζει να παντρευτω , ολο θελει να μου προξενευει κατι ασχετες ......δλδ δεν αναγνωριζει καν την ευθυνη της , ουτε μου ζητησε κανεις συγγνωμη εκ των δυο, ποτε ....................το ριχνει σε μενα οτι δεν παω να βρω κοπελα .........αυτη ηταν κι απαρχη της κτθλψης μου πιστευω .........που εχω ακομη και τωρα , κανονικη μειζονα κτθλψη .....
    γι αυτο σου λεω , εσενα δεν ειναι τιποτα αυτα που σου κανουν οι γονεις σου , αγνοησε τους σε εκλιπαρω , θα σου κανουν τη ζωη κολαση , οπως καναν την δικη μου επι 8 χρονια δεσμου , και οι δεσμοι φθειρονται με την πολλη φαγωμαρα απο πισω .....
    εκανα 3 δεσμους μετα απο αυτην , αλλα καμμια δεν συγκρινοταν με αυτην στα ματια μου , αν κι ηταν ολες ωραιες κοπελες .και καλες .......τις εδιωχνα μετα απο λιγους μηνες ......
    τυψεις εχεις ? μην εχεις καθολου , κανε αυτο που θελεις , θα το μετανιωσεις πικρα μια μερα αμα δεν το κανεις .........
    ειμαι αρκετα μεγακλος και ωριμος για να μπορω να βλεπω καθαρα τα πραματα .........η σχεση αυτη , στην ουσι εκανε fade out , αφου δεν καταληγαμε πουθενα ..........η κοπελα αποχωρησε πρωτη ........ειχε βαρεθει τον πολεμο .που δεχοταν .....και καλα εκανε ....
    Last edited by Macgyver; 05-01-2019 at 04:54.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Sabrina θα ήθελες να μοιραστείς κάτι περισσότερο από την συμπεριφορά των γονιών σου είτε για την σχέση σου είτε γενικότερα για να καταλάβουμε τι παίζει; Πάντως θέλω να σου πω ότι δεν χρειάζεται να είναι τα πράγματα ακραία όπως στα παραδείγματα από πάνω για να επηρεάσουν οι γονείς σου την ζωή σου. Στην Ελλάδα είναι πολύ μεγάλο το συναισθηματικό φορτίο που κουβαλάμε για τους γονείς μας έτσι όπως μας μεγαλώνουν και δεν μας αφήνουν να ωριμάσουμε και να γίνουμε πραγματικά ανεξάρτητοι και να κάνουμε τις επιλογές μας. Μπορεί από κάτι μικρό μέχρι κάτι πολύ μεγαλύτερο, να βάζουμε σε προτεραιότητα τα θέλω των γονιών αντί για τα δικά μας κι έτσι ορίζουν κομμάτια του εαυτού και της ζωής μας που δεν θα έπρεπε, συχνά χωρίς καν να το καταλαβαίνουν ή να το καταλαβαίνουμε. Μας κάνουν ενοχικούς ηθελημένα ή άθελά τους...

Similar Threads

  1. Για γονεις με ΔΠΤ
    By click in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 109
    Last Post: 16-09-2018, 08:57
  2. Γονείς και πίεση
    By angeleo in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 12-04-2018, 10:00
  3. σχέση με γονείς
    By pitsirika72 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 30-08-2013, 21:15
  4. Γονεις!!!!!
    By fallen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 02-12-2008, 15:13
  5. Γονείς
    By frouto in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-12-2008, 22:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •