Περί άγχους - xanax κτλ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    3

    Περί άγχους - xanax κτλ

    Καλησπέρα και χρόνια πολλά

    Βρίσκομαι στα 25 μου χρόνια έχοντας αποπερατώσει σπουδές (προπτυχιακές και μεταπτυχιακές ) και αποσκοπώ σε διδακτορικές

    Τα τελευταία 2 χρόνια παρατηρώ ότι το άγχος μου έχει ξεφύγει και μ'έχει επηρεάσει πάρα πολύ. Η ρίζα του προβλήματος ξέρω από που αρχίζει αλλά είμαι στην φάση όπου για παράδειγμα, ακόμα και αν πχ αύριο το πρωί έχω κανονίσει να πιώ καφέ μ'έναν φίλο μου κάπου, δέχεται τέτοιο μήνυμα ο εγκέφαλος το οποίο δε μου επιτρέπει να κοιμηθώ το βράδυ. Και φτάνω στο σημείο , αν πχ σε 3 μέρες έχω συνέντευξη για δουλειά, δεν θα κοιμηθώ για 3 βράδια!

    Μόλις χθες, που μόλις για 3 βράδια δεν κοιμήθηκα σχεδόν καθόλου ( το πολύ δύο ώρες την ημέρα) και μιας και βρίσκομαι σε μια στενή επαρχεία, επισκέφθην έναν αξιόλογο ειδικό παθολόγο και μου έδωσε το xanax των 0,5 mg , ένα το βράδυ ίσα ίσα για να ηρεμεί το κεφάλι μου και να κοιμηθώ. Η χρήση του θα γίνεται μόνον και αυστηρά στις ημέρες στρεσαρίσματος . Όπως και έγινε , όπου και τελικά κοιμήθηκα συνόλικα ένα 6ωρο με ένα ξύπνημα ξημερώματα για ούρηση ( που δυστυχώς με κράτησε ξύπνιο 2 ώρες)

    Επί της ουσίας νιώθω κουρασμένος σήμερα και σκέφτομαι αν φταίει γι'αυτό το xanan ή η 3ημερη αυπνία. Κυριότερα όμως, αυτή η (τρελά ) ανεβασμένη ανδρεναλίνη όπου για 3 μέρες (ανα τακτα χρονικα διαστηματα οταν εχω να κανω πχ μια συντενευξη και ακομα χειροτερα να πιω εναν καφε μ'εναν φιλο μου(!!)) που θα μπορουσε να οφειλεται;;;

    ΥΓ 1) Επισκεφθην ενα ψυχιατρο του ΙΚΑ εν Αθηναις ο οποιος μου εγραψε αμεσως 3 φαρμακα (cipralex Cytalopram και ενα ειδικο για το αγχος) χωρις καν να μ'εξετασει. Ο παθολογος μου ειπε οτι μ'εβαλε αμεσως στα βαρια αλλα εγω δεν τα χρησιμοποιησα

    ΥΓ 2) Προσεχω πολυ τον ευατον μου, ασχολουμαι με αθλητισμο και κατα περιοδους με πρωταθλητισμο, καθημερινη προπονηση, αριστη διατροφη και γενικα προσεχω την εμφανιση μου χωρις να αφηνω τον ευατον μου σε κρεπαλες κτλ κτλ κτλ

    Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο και τον χωρο , θα χαρω να λαβω τις απαντησεις σας

  2. #2
    Χρόνια σου πολλά και καλή χρονιά. Έχεις ένα μόνιμο άγχος για απλά πράγματα όπως ένας καφές. Το ίδιο μου συνεβαινε και μένα στο παρελθόν τώρα ευτυχώς έχω μέτριασει το άγχος.δεν μου φανηκε σωστο να σου γράψει φάρμακα ένας ψυχίατρος.δεν θεωρώ τοσο σοβαρό το θέμα σου για να πάρεις φαρμακα.και με την χρήση των ζαναξ δεν συμφωνω πάρα μόνο ότι υπάρχει μεγάλη αναγκη.εγώ να σου πω την αλήθεια ένα μικρό διάστημα που τα επερνα ένιωθα χειροτερα πάρα καλυτερα και τα σταματησα.γιατί δεν ξεκινάς για αρχή με ένα ψυχολόγο που δεν θα σου δώσει ουτε φαρμακα ούτε τίποτα?να βρεις την ρίζα του προβλήματος πρέπει και όχι να μπούκωσεις με φαρμακα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Poisen View Post
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά

    Βρίσκομαι στα 25 μου χρόνια έχοντας αποπερατώσει σπουδές (προπτυχιακές και μεταπτυχιακές ) και αποσκοπώ σε διδακτορικές

    Τα τελευταία 2 χρόνια παρατηρώ ότι το άγχος μου έχει ξεφύγει και μ'έχει επηρεάσει πάρα πολύ. Η ρίζα του προβλήματος ξέρω από που αρχίζει αλλά είμαι στην φάση όπου για παράδειγμα, ακόμα και αν πχ αύριο το πρωί έχω κανονίσει να πιώ καφέ μ'έναν φίλο μου κάπου, δέχεται τέτοιο μήνυμα ο εγκέφαλος το οποίο δε μου επιτρέπει να κοιμηθώ το βράδυ. Και φτάνω στο σημείο , αν πχ σε 3 μέρες έχω συνέντευξη για δουλειά, δεν θα κοιμηθώ για 3 βράδια!

    Μόλις χθες, που μόλις για 3 βράδια δεν κοιμήθηκα σχεδόν καθόλου ( το πολύ δύο ώρες την ημέρα) και μιας και βρίσκομαι σε μια στενή επαρχεία, επισκέφθην έναν αξιόλογο ειδικό παθολόγο και μου έδωσε το xanax των 0,5 mg , ένα το βράδυ ίσα ίσα για να ηρεμεί το κεφάλι μου και να κοιμηθώ. Η χρήση του θα γίνεται μόνον και αυστηρά στις ημέρες στρεσαρίσματος . Όπως και έγινε , όπου και τελικά κοιμήθηκα συνόλικα ένα 6ωρο με ένα ξύπνημα ξημερώματα για ούρηση ( που δυστυχώς με κράτησε ξύπνιο 2 ώρες)

    Επί της ουσίας νιώθω κουρασμένος σήμερα και σκέφτομαι αν φταίει γι'αυτό το xanan ή η 3ημερη αυπνία. Κυριότερα όμως, αυτή η (τρελά ) ανεβασμένη ανδρεναλίνη όπου για 3 μέρες (ανα τακτα χρονικα διαστηματα οταν εχω να κανω πχ μια συντενευξη και ακομα χειροτερα να πιω εναν καφε μ'εναν φιλο μου(!!)) που θα μπορουσε να οφειλεται;;;

    ΥΓ 1) Επισκεφθην ενα ψυχιατρο του ΙΚΑ εν Αθηναις ο οποιος μου εγραψε αμεσως 3 φαρμακα (cipralex Cytalopram και ενα ειδικο για το αγχος) χωρις καν να μ'εξετασει. Ο παθολογος μου ειπε οτι μ'εβαλε αμεσως στα βαρια αλλα εγω δεν τα χρησιμοποιησα

    ΥΓ 2) Προσεχω πολυ τον ευατον μου, ασχολουμαι με αθλητισμο και κατα περιοδους με πρωταθλητισμο, καθημερινη προπονηση, αριστη διατροφη και γενικα προσεχω την εμφανιση μου χωρις να αφηνω τον ευατον μου σε κρεπαλες κτλ κτλ κτλ

    Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο και τον χωρο , θα χαρω να λαβω τις απαντησεις σας
    Πολύ προσοχή στο Xanax! Μόνο σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης για να αντιμετωπίσες μια επείγουσα περίπτωση.
    Αλλιώς θα μάθεις να αντιμετωπίζει κάθε απλή δυσκολία σου με αυτό, με αποτέλεσμα να δυσκολέψει την ομαλή σου λειτουργία στη ζωή αργότερα.

    Όσο για τον ψυχίατρο που σου έγραψε αμέσως όλα αυτά τα φάρμακα για την περίπτωση που μας περιέγραψες, καλύτερα να μην το σχολιάσω...

    Θα σου έλεγα, να προσπαθήσεις να βρεις ένα ψυχολόγο που να σου εμπνέει εμπιστοσύνη, και να αντιμετωπίσετε μαζί το θέμα σου.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    3
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ

    Επί του θέματος λοιπόν, προσωπικά έχω βρει τη ρίζα του προβλήματος και ναι, ξέρω από που οφείλονται όλα αυτά. Εφόσον γυρίσω στην Αθήνα θα βρω ενάν ψυχολόγο. Ως προς τον ψυχολόγο ποια είναι η αρμοδιότητά του; Συζητάει; Κάνει ψυχοθεραπεία;;

    Το δικό μου πρόβλημα είναι αυξημένο άγχος και ίσως ανδρεναλίνη. Μπορεί να μην κοιμάμαι τα βράδια για τους παραπάνω λόγους και σινάμα να ακούω ήχους στα αυτιά μου (και τραγούδια που έχω πολλά χρόνια να ακούσω). Βρήκα κάποιες ασκήσεις ψυχοθεραπείας με καλές αναπνοές κτλ κτλ , Θα τις ξεκινήσω

    Απλώς θέλω να ρωτήσω δύο ακόμα πράγματα .

    Μια συνεχή αϋπνια, πέραν από την ελλειπή λειτουργικότητα μπορεί και να σκοτώσει;;; Πχ έβγαλα έρπη από το περίσσιο άγχος. Λογικά, αν ο οργανισμός κουραστεί, δε θα "κοιμηθεί" μόνος του;

    Μια τέτοιου είδους αγχώδης κατάστασης, μπορώ να την αντιμετωπίσω και ο ίδιος μόνος μου; Το αναφέρω διότι δεν ξέρω πότε θα γυρίσω στην Αθήνα

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας! Θα χαρώ να λάβω και νέες απόψεις

  5. #5
    Με τον ψυχολογο θα συζητήσεις διαφορά θέματα και θα κουβεντιασεις ότι σε απασχολεί. Πρέπει να βρεις όπως λένε όλοι τον καταλληλο γιατι αν δεν είναι τσάμπα θα πετάς τα λεφτά σου.στο λέω αυτό γιατί εγώ δεν ταιριαξα με τον ψυχολογο και σταμάτησα. Όσο για τον ερπη είναι από υπερβολικο αγχος τα ίδια παθαινω και εγώ και μάλιστα όχι ένα αλλά πολλους ερπης έβγαζα. Όταν λες ακούς ήχους και έχεις αυξημένη αδρεναλινη τι εννοεις?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    3
    Αποστολία σ'ευχαριστώ για την ανταπόκριση

    Ήχους ότι δηλαδή σκέφτομαι ένα τραγούδι το οποίο έχω χρόνια να ακούσω και δεν ξέρω γιατί το σκέφτομαι. Πχ, πριν 3 μέρες, μου ήρθε στις 4 η ωρα τα χαράματα ένα τραγούδι που ούτε μου αρέσει και μάλιστα έχω να το ακούσω πολλά χρόνια.

    Ως προς την ανδρεναλίνη, μπορώ να χτυπιέμαι στο γυμναστήριο ακόμα και ας είμαι άϋπνος 3 ημέρες . Όπου άλλες φορές , αν δεν κοιμηθώ ένα 6ωρο το βράδυ, δεν μπορώ να σύρω τα πόδια μου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Καλησπέρα Καλή χρονιά Το που δεν κοιμάσαι τόσες μέρες μόνο αυτό από μόνο του φέρνει ανησυχία και άγχος . ΑΜεγάλη προσοχή με τα ζαναξ αν δεις ότι τα έχεις καραμέλες να δεις ειδικό. Όσο για τον ψυχίατρο που πήγες σαν να το παρακάνε πάρε και άλλη γνώμη αν μπορείς θα σε βοηθήσει. Γενικά οι ώρες ύπνου είναι σχετικές άλλος θέλει 5 ώρες και ξεκουράζεται άλλος θέλει 10. Ψάξε για mindfulness sleep music εστίασε εκεί την σκέψη σου εμένα με βοηθούσε πολύ για τον ύπνο.

  8. #8
    Πάντως καλό είναι να δεις ψυχολογο πριν αρχίσεις την αγωγή. Απεφυγε τα φάρμακα αν δεν είναι ανάγκη.

Similar Threads

  1. xanax
    By pokemongo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 69
    Last Post: 28-10-2019, 08:01
  2. xanax
    By ferro in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 29-06-2016, 15:59
  3. xanax
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 24-04-2013, 15:03
  4. xanax
    By Maraki007 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 13-09-2012, 13:24
  5. Xanax
    By Thinker in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 18-06-2009, 12:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •