Πόνοι και άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1

    Πόνοι και άγχος

    Καλησπέρα! Υποφέρω και γω από το γνωστό θέμα του άγχους. Έχω καλές μέρες και κακιες μέρες με random πόνους και ταχυκαρδίες. Κάνω ψυχοθεραπεία εδώ και έναν μήνα. Σήμερα εμφάνισα ένα νέο σύμπτωμα...πόνο στο πάνω δεξι μέρος του στήθους που επιδεινώνεται με την εισπνοή. Τον Νοέμβριο έκανα 2 φορές εξετάσεις αίματος, ακτινογραφία θώρακα, έλεγχο θηροειδη, εξετάσεις ούρων, 2 τριπλεξ και καρδιογράφημα γιατί είχα πονο στην πλάτη αριστερα και δεν μου βρήκαν τίποτα. Μου περνάν σκέψεις να πάω πάλι σε γιατρούς να το ψάξω αλλά από την άλλη είμαι μόνο 25 και δεν θέλω να κάνω πάλι αυτό τον κύκλο. Η ψυχολόγος λέει ότι έχω κάνει βήματα και πως η θεραπεία είναι αργή και σταδιακή. Επίσης ότι είναι είναι φυσιολογικό να μην έχω βρει ακόμα τον εαυτό μου...Επιπλέον παίρνω συμπλήρωμα μαγνησίου, μουρουνελαιο και κάθε βράδυ πίνω ένα μίξερ βοτάνων για άγχος (μελισσοχορτο, πασιφλορα, χελωνοχορτο). Κάνεις με αντίστοιχες εμπειρίες?

  2. #2
    Πιστεύω ότι σε πολύ καλό δρόμο. Εφόσον ζήτησες βοήθεια από ψυχολόγο αυτο τα λέει όλα.το πιο σημαντικό είναι ότι αναγνωρισες το άγχος σου και κανείς προσπαθειες.άσε τους γιατρούς και τις ακτινογραφιες.επικεντρωσο� � στην ψυχοθεραπεία και κάνε πράγματα για να ξεχνιεται το μυαλο.είσαι μόνο 25 μόνο καλά σου φέρνει η ζωή σε αυτήν την ηλικία μη σκέφτεσαι το κακό λοιπόν.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    31
    Γειά σου, μμ μμ εγώ κατά διαστήματα όλο Και κάτι έχω παλιότερα πονοκεφάλους για έξι μήνες , μετά Αυχενικα όπως ζαλάδες ασταθειες τάσεις λιποθυμίας κτλ.
    Φέτος με βρήκε άλλο ταχυκαρδίες ταχυπαλμιες; δε ξέρω τι Είναι αυτό....ειδικά το βράδυ όταν πέφτω στο κρεβάτι νιώθω τη καρδιά μου πως θα πεταχτεί έξω....γρήγοροι παλμοί χάνεται παλμός φτερούγισμα τι να πω; Πήγα στο καρδιολογο είχα πάει και πριν 1 χρόνο και έκανα καρδιογράφημα και υπέρηχο τίποτα και επειδή με γνωρίζει κιόλας με κορόιδευε απλά μου είπε ότι έχω φύσημα πολύ μικρό....ευχαριστώ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Επειδη μου συνεβαινε κι εμενα αυτο με τον πονο ανω δεξια (αν και σπανια) ειχα παρατηρησει πως πηγαινε παρεα με τις στομαχικες ενοχλησεις, επισης λογω αγχους.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    31
    Όντως ναι έχω φουσκωματα και γενικά ενοχλήσεις..,δεν πήγα στο γιατρό όμως

  6. #6
    Θέλει πολύ προσπάθεια και δύναμη όλο αυτό. Είναι δυο βήματα μπροστά και ενα πίσω κάθε φορά. Εύχομαι ο Θεός να μας φωτίσει και να απαλλαγούμε από κάθε σωματικο και ψυχικό πόνο.

  7. #7
    Quote Originally Posted by Sevastouli View Post
    Γειά σου, μμ μμ εγώ κατά διαστήματα όλο Και κάτι έχω παλιότερα πονοκεφάλους για έξι μήνες , μετά Αυχενικα όπως ζαλάδες ασταθειες τάσεις λιποθυμίας κτλ.
    Φέτος με βρήκε άλλο ταχυκαρδίες ταχυπαλμιες; δε ξέρω τι Είναι αυτό....ειδικά το βράδυ όταν πέφτω στο κρεβάτι νιώθω τη καρδιά μου πως θα πεταχτεί έξω....γρήγοροι παλμοί χάνεται παλμός φτερούγισμα τι να πω; Πήγα στο καρδιολογο είχα πάει και πριν 1 χρόνο και έκανα καρδιογράφημα και υπέρηχο τίποτα και επειδή με γνωρίζει κιόλας με κορόιδευε απλά μου είπε ότι έχω φύσημα πολύ μικρό....ευχαριστώ
    Περαστικα...όλα είναι άγχος! Έχω περάσει όλα τα παραπάνω. Αν όμως το αφήσεις και σε ρίξει θα πεσεις χειροτερα...όπως είχα πέσει και εγώ πριν 1.5 μήνα. Πήγα σε πάρα πολλούς γιατρούς και δεν μου βρήκαν τίποτα. Μετά από αυτό έπαθα καταθλιπτικό επεισόδιο...δεν έβγαινα από το σπίτι, έκλαιγα με το παραμικρό, πόνοι παντού, φτερουγίσματα στην καρδιά και τα έβλεπα όλα μάταια. Και έτσι πήγα σε ψυχολόγο και προσπαθώ να σηκωθώ. Από το 1 που βρισκόμουν τώρα είμαι στο 6. Και έχω δρόμο ακόμα. Προτείνω να ξεκινήσεις και εσύ ψυχοθεραπεία αν ήδη δεν κάνει. Θα σε βοηθήσει πολύ! Δεν είσαι μόνη! Είμαστε πολλοί οι ευαίσθητοι!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by kspat View Post
    Θέλει πολύ προσπάθεια και δύναμη όλο αυτό. Είναι δυο βήματα μπροστά και ενα πίσω κάθε φορά. Εύχομαι ο Θεός να μας φωτίσει και να απαλλαγούμε από κάθε σωματικο και ψυχικό πόνο.

    Μωρε ας ειναι και Τιτανας υποχθονιος, διδακτορικο η ειδικοτητα να εχει και να ειναι καλος επαγγελματιας.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #9
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Επειδη μου συνεβαινε κι εμενα αυτο με τον πονο ανω δεξια (αν και σπανια) ειχα παρατηρησει πως πηγαινε παρεα με τις στομαχικες ενοχλησεις, επισης λογω αγχους.
    Το στομάχι γουργουριζει μόνιμα ...πήγα και σε γαστρεντερολογο ...μου έκανε υπέρηχο κοιλιάς και δεν είχα τίποτα. Μου είπε ίωση περνάς μάλλον και δεν κάθισα να του εξηγήσω γιατί κατάλαβα πως το άγχος μου την έκανε πάλι! Οποτε από άγχος παράγουμε οξέα και έχουμε στομαχικές ενοχλήσεις. Τώρα για αντανακλαστικούς πόνους άλλο τίποτα.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    31
    Ανοίξτε τα τρελαδικα να μπουμε εμεις μεσα χαχαχα το βλεπω και λιγο απο αυτη τη πλευρα γιατι αλλιως θα μας παρει και θα μας σηκωσει....ομως βρε παιδια δε θα λεγα ότι είμαι καταθλιπτικός άνθρωπος αν με δει κάποιος το τελευταίο πράγμα που θα του βγάλω είναι αυτό. ..Γενικά είμαι δυναμικό άτομο οκ έχω περάσει κάποιες καταστάσεις στη ζωή μου όπως όλοι αλλά σηκώνομαι δε παρετουμαι...και σε αυτή τη φάση δεν έχει κάτι που μ'επηρεάζει παρά πολύ ψυχολογικά νιώθω ότι δεν με στενοχωρεί κάτι τόσο πολύ που να πιέζομαι....Μήπως βγαίνουν αυτά σιγά σιγά;

  11. #11
    Quote Originally Posted by Sevastouli View Post
    Ανοίξτε τα τρελαδικα να μπουμε εμεις μεσα χαχαχα το βλεπω και λιγο απο αυτη τη πλευρα γιατι αλλιως θα μας παρει και θα μας σηκωσει....ομως βρε παιδια δε θα λεγα ότι είμαι καταθλιπτικός άνθρωπος αν με δει κάποιος το τελευταίο πράγμα που θα του βγάλω είναι αυτό. ..Γενικά είμαι δυναμικό άτομο οκ έχω περάσει κάποιες καταστάσεις στη ζωή μου όπως όλοι αλλά σηκώνομαι δε παρετουμαι...και σε αυτή τη φάση δεν έχει κάτι που μ'επηρεάζει παρά πολύ ψυχολογικά νιώθω ότι δεν με στενοχωρεί κάτι τόσο πολύ που να πιέζομαι....Μήπως βγαίνουν αυτά σιγά σιγά;
    Στους πιο θετικούς και δραστήριους ανθρώπους συμβαίνουν αυτά πίστεψέ με! Το παθαίνουν άνθρωποι που εργάζονται συνεχώς για να ικανοποιήσουν τους άλλους και ξεχνάνε τον εαυτό τους αλλά εκείνη την στιγμή που το κάνουν δεν το καταλαβαίνουν. Αυτοί οι πόνοι είναι τα καμπανάκια να προσέξουμε έμας. Να μην λέμε ναι σε όλα και να μην κάνουμε τα χατίρια όλων. Είναι η υπενθύμιση ότι πρέπει να ζήσουμε για εμάς!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Καλησπέρα Καλή χρονιά. 1. Πήγες σε γιατρούς σου είπαν ότι είσαι καλά,έκανες τα πάντα. 2.Είσαι πολύ νέος μην το ψάχνεις άλλο πολλά λεφτά και θα γίνεις πειραματόζωο .3 Πέρασε 1 χρόνος , η καρδιά σου αν είχες κάτι δεν θα περίμενε τόσο όσο το ψάχνεις συντηρείς το άγχος. Πετα το μπαστούνι . 4.Αγχώνεσαι μη τυχόν αγχωθείς. Τι πρέπει να κάνεις από εδώ και πέρα και τι με βοήθησε εμένα.1 Μην. Googlaρεις στο internet όσο ποιο πολύ ψάχνεις στο τέλος θα σου βγάλει ότι θες χειρουργείο. 2.Μην πιάνεις την καρδιά σου να μετράς παλμούς κτλ είναι η φυσιολογική αντίδραση του μυαλό σου εκείνη την στιγμή για να αμυνθεί γιατί νιώθεις κίνδυνο .Π.Χ πες φοβάσαι τους σκύλους αν ερχοταν καταπάνω σου ενας σκυλος ,αυτοματα ο εγκεφαλος σου θα έδινε σημα να τρεξεις. 3. Αν δεν τα καταφέρνεις μόνος να πας σε ψυχολόγο για αρχή.4 Δοκίμασε και βαλσαμοχορτο με βοήθησε πολύ.5.Βάλε φωτιά σε ό,τι σε καίει, σε ό,τι σου τρώει την ψυχή. Όλα καλά θα πάνε.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    31
    Το ξέρω έχεις απόλυτο δίκιο...πίστεψέ με το εχω σκεφτεί πάρα πολλές φορές όμως πάλι τα ίδια....Όταν σε κάποιες καταστάσεις δε μπορείς να κουνησεις το δάχτυλο γιατί δε θέλεις να σ τενοχωρησεις κάποιους τότε; Αυτό το είχα από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου καλύτερα να κλαίω εγώ παρά κάποιος άλλος και όχι δεν είμαι Αγία σε καμία περίπτωση απλά πάντα σκέφτομαι έτσι...Γενικά δηλαδή έχω μια τάση για γνωστους αγνωστους καλους κακους να περναν καλα....πώς μπορώ να το αλλάξω αυτο; Σαφώς και εχω σκληρύνει απο ότι ήμουν αλλά μου έχουν μείνει κουσούρια χαχαχα

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    31
    Filaretos....ναιιιιιι κάθε βραδυ που με πιάνει ταχυκαρδία βρίσκω παλμούς και έτσι βλέπω αν λειτουργεί καλά αλλά δυστυχώς χάνω παλμό και έτσι ξεκουρδιζομαι τελείως....τρέχα γύρευε. ,,

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Μην το κάνεις! μην μετράς παλμούς. Η ταχυκαρδία ειναι ανησυχητικη 160 και πανω μονιμα δεν εχεις φτασει ποτε ειμαι σιγουρος. Ειναι το μπαστούνι σε αυτό που έχεις πέτατο το ρημαδι . Πεσ stop φτάνει.Προσπαθησε εκείνη τι στιγμή να βάλεις άλλου την σκέψη σου πχ βάλε τέρμα την Μουσική,βγες περπατά έξω. Δημιούργησε τεχνίτη ταχυκαρδία στον οργανισμό σου να την συνηθίσεις. Πχ ανέβα σκάλες. Το οτι σε πιανει μονο βραδυ ειναι εκεινη την στιγμη που οι σκεψεις ξεκουράζονται που δεν σκέφτεται τιποτα.Απο εκεί να καταλαβεις οτι δεν έχεις κατι sevastouli τερμα τα αστεία ξεχώρισε τα επείγοντα από τα υπερεπειγοντα. Κοίτα τον εαυτό σου άσε τους άλλους το άγχος είναι ενα δωρο προς εμάς να μας θυμίσει ότι πρέπει να αλλάξουμε ζωη γιατι κατι δεν καναμε καλα τοσο καιρο Δεν είναι εύκολος ο δρόμος ενα χρόνο παλεύω και ακόμα προσπαθώ σπυρί σπυρί με χάπια στην αρχή τώρα μόνος.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Β Ο Η Θ Ε Ι Α. Δυσπνοια, άγχος, πόνοι, ΦΌΒΟΣ
    By papad92 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 10
    Last Post: 09-10-2019, 22:38
  2. Αγχος, Στρες και πόνοι στο άνω μερός του κρανίου
    By kwstas123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 01-07-2017, 18:13
  3. Πονοι στο στηθος- αγχος
    By Subliminal167 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-11-2013, 11:05
  4. Αγχος-Κρίσεις Πανικού-Πόνοι
    By notias in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-07-2007, 15:51
  5. αγχος-πανικος-πονοι
    By inflames in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 03-01-2006, 16:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •