Επισκεψη στο ψυχιατρο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Επισκεψη στο ψυχιατρο.

    Εχω να κανω μια σοβαρη επεμβαση και μετα κατευθειαν στο ψυχιατρο να προσπαθησω να κοψω τα φαρμακα στην minimum δυνατη δοση.
    Πρεπει να του εξηγησω με απλα λογια οτι η ζωη μου με αυτα ειναι σαν την ερημο Σαχαρα....no emotions...προτιμω να βρασω στα καζανια της κολασεως παρα αυτη η ατελειωτη βαριεμαρα.
    Θα κανω οτι ειναι ανθρωπινος και υπερανθρωπινος δυνατο...δεν θα μεινω στασιμος και πολυ αργησα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Ακούγεσαι αποφασισμένος να διεκδικήσεις πίσω τα συναισθήματά σου. Πρέπει να σου \'χουν λείψει πολύ.
    Μάκια...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τα θελω πισω και θα μαθω να τα διαχειριζομαι...τωρα δεν μπορω καν να ερωτευτω,τωρα τρεχω προσομοιωσεις συναισθηματων,ειμαι ψυχρος σαν παγος,ενα ατελειωτο κολασμενο ψευτικο νιρβανα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Η κόλαση για σένα δεν είναι πυρ, φωτιά, αλλά αυτή η ατέλειωτη παγωμάρα...Δεν θες άλλο μια τεχνητή νιρβάνα. Θέλεις πίσω τα συναισθήματά σου. Πιστεύεις οτι μπορείς να μάθεις να τα διαχειρίζεσαι?
    Μάκια...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω απολυτως τιποτα...do i have a choice?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Είναι μονόδρομος, έτσι?
    Δεν γίνεται να ζεις πια άχρωμα, άοσμα, άγευστα.
    Κι έτσι ο μόνος δρόμος μπροστά σου είναι να κάνεις την προσπάθειά σου, να ρίχτείς στα συναισθήματα και να προσπαθήσεις να μάθεις να τα διαχειρίζεσαι.
    Θέλει πολύ θάρρος αυτή η απόφαση κιπ. Μπορεί να είναι μονόδρομος, αλλά θέλει θάρρος να τον διαβείς.
    Μάκια...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    15
    piga se psyxiatro me ti mana mou epeidi me zalize na pame eno imoun kala,aytos mou eipe kindyneveis apo sxizzofreneia gia ayto ksekinisa na pairno to risperdal .to epairna gia dyo mines me a[potelesma na exo axos polu kai yperkinitikotita kai ellepsi sygentrosis.symvouleytika ton psyxiatro alla mou eipe krata to.gia dyo mines to epairna kai eixa ta symptomata .to stamatisa apotoma me apotelesma na exo emmones.poioi exoun empeiries apo ayto to kolofarmako?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    ελα φιλε τεο και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα εχω..
    οταν το αρχισα δεν ειχα αγχος κατι ψιλοπραγματα αλλα σαν αφελης το πηρα..
    ομως εκανα τη βλακεια μια φορα να το κοψω αποτομα απο τα 2mg και εκτοτε εχω πολυ αγχος οταν το ελαττωνω και προσπαθω να το κοψω...
    βασικα το κολπο απο οτι μου ειπαν ειναι να πας να το κοψεις πολυ πολυ αργα.. και οταν σου παρουσιαστει το αγχος/εμμονη να πας στην προηγουμενη δοση που ειχες και υστερα οταν το ελαττωσεις
    να το ελαττωσεις κατα το μισο απο αυτο που πηγες να ελαττωσεις αρχικα..
    οντως ειναι πολυ κωλοφαρμακο ελπιζω να μην εχει κανει ζημια στον εγκεφαλο μου , αν και αυτο νομιζω.. οι ψυχιατροι εδω τα δινουν λες και ειναι καραμελιτσες..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    15
    se eyxaristo file mou alla ego epairna to seroquel meta to popoio me voithise.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    15
    piga se psyxiatro me ti mana mou epeidi me zalize na pame eno imoun kala,aytos mou eipe kindyneveis apo sxizzofreneia gia ayto ksekinisa na pairno to risperdal .to epairna gia dyo mines me a[potelesma na exo axos polu kai yperkinitikotita kai ellepsi sygentrosis.symvouleytika ton psyxiatro alla mou eipe krata to.gia dyo mines to epairna kai eixa ta symptomata .to stamatisa apotoma me apotelesma na exo emmones.poioi exoun empeiries apo ayto to kolofarmako?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    15
    maus ase ena tilefono na se paro na se rotiso gia to risperdal.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Ελα τεο σου αφησα u2u μηνυμα

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    15
    den exo kanena u2u munima.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by keep_walking
    Εχω να κανω μια σοβαρη επεμβαση και μετα κατευθειαν στο ψυχιατρο να προσπαθησω να κοψω τα φαρμακα στην minimum δυνατη δοση.
    Πρεπει να του εξηγησω με απλα λογια οτι η ζωη μου με αυτα ειναι σαν την ερημο Σαχαρα....no emotions...προτιμω να βρασω στα καζανια της κολασεως παρα αυτη η ατελειωτη βαριεμαρα.
    Θα κανω οτι ειναι ανθρωπινος και υπερανθρωπινος δυνατο...δεν θα μεινω στασιμος και πολυ αργησα.
    Keep...μπορώ να πω ότι σε καταλαβαίνω μέχρι ένα βαθμό...Πως είναι να νιώθεις χωρίς συναισθήματα...νεκρός-ζωντανός...
    Μερικοί ψυχισμοί έχουν αυτό το \"χάρισμα\" να το πετυχαινουν ακόμα και χωρίς χάπια...Το καλοκαίρι συνειδητοποίησα αυτό το ...\"χάρισμα\". Δεν μπορώ να πω, τότε με βοήθησε, αλλιως ένιωθα ότι ήμουν ήδη, όχι απλά κόντευα, αλλά ήμουν μέσα στην τρέλα, από το υπερβολικό άγχος και συναίσθημα...
    Όταν όμως όλα καταλλάγιασαν, άρχισα να αισθάνομαι νεκρή...Ήθελα πάλι πίσω τα συναιθήματά μου...Σιγά σιγά εδώ και πολύ λίγο καιρό επανέρχονται δειλά...

    Κeep μου είναι πολύ ανθρώπινο και δικαίωμά σου αυτό που ζητάς...Τον ανθρώπινο ευατό σου πίσω...Όμως...αυτή η απονέκρωση είναι χρήσιμη κάποιες φορές, είτε τεχνητή είτε όχι, για κάποιο διάστημα. Και η μετάβαση απο την παγωμάρα στη \"ζέστη\" βλαπτική ίσως αν δεν είναι ομαλή και προετοιμασμένη...
    Ζήτα σύμβουλο και καθοδηγητή σε αυτό το δύσκολο ταξίδι Keep. Καλή σου διαδρομή...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Κιπακο μου τι να πω..σε καταλαβαινω αν και απο την αλλη φοβαμαι για σενα..

    και οταν ξανααρχισουν οι σχιζοφρενικεσ κρισεισ.?...οταν θα εχεισ συγχιση και πονο?

    θα ειναι καλητερα? θα εχεισ κανει μεγαλα βηματα προσ τα πισω..

    εγω σου λεω πωσ πρεπει να πασ επαρχια να αρχισεισ να πλησιαζεισ...λιγο λιγο την φυση...και ολο και λιγο θα σε βοηθησει στο να νιωσεισ πραγματα..

    δεν θελω να χαθεισ ..μεσα στην ασθενεια..και να χασεισ την επαφη τησ πραγματικοτητασ..

    εννοειτε πωσ εχεισ δικαιωμα..αλλα οχι μονοσ..πρεπει να ειναι καποιοσ εκει ενασ φιλοσ..ενασ γιατροσ..εσυ την αρνητικη αλλαγη το ξερεισ πωσ δεν θα μπορεσεισ αρχικα να την αντιληφθεισ...

    να προσεχεισ οκ?

    σε φιλω
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •