Πολλα προβληματα!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740

    Πολλα προβληματα!!

    Ρε παιδια μπαινω να πω εδω το προβλημα μου και βλεπω οτι το μισο αν οχι ολο το φορουμ υποφερει σαν κι εμενα δηλαδη ελεος πως αντεχουμε;;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μας χειροκροτουν οταν μας βλεπουν εξω και παιρνουμε θαρρος αν με πιανεις

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    31
    Δε ξέρω γιατί όμως; παλιότερα ήταν έτσι στη γενιά των γονιών μας; τι να πω;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    στη γενια των γονιων σου οι ανθρωποι μαζευοντουσαν ολοι μαζι και λειτουργουσαν σαν ομαδα

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    στη γενια των γονιων σου οι ανθρωποι μαζευοντουσαν ολοι μαζι και λειτουργουσαν σαν ομαδα
    Σωστά. ..Δεν υπήρχαν αυτά τα κουτιά Αυτό νομίζω έχει κάνει τη ζημιά. ..παλιά μιλούσαν μεταξύ τους ..,τώρα μούγκα βγαίνουμε για καφέ και ο καθένας στο κινητό Του

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω ετσι και αλλιως μαντευω τι βλεπω και ας κοιτανε το κινητο το λεγε λεγε καπως ειναι βαρκα με τρυπιο πατο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Σεβαστουλι δεν ξερω ειλικρινα. Ισως τοτε ειχαν πολλες δουλειες να κανουν απο οτι διαβαζα σε ενα αρθρο και δεν ασχολουνταν τοσο με το να γεμιζει ο ενας ψυχολογικα τον αλλον. Να γεμιζει εννοω να φορτωνει, οχι να τον γεμιζει κυριολεκτικα. Βασικα ηταν παρα πολυ δυσκολα και τοτε αλλα απο αλλη πλευρα, τα περισσοτερα ψυχολογικα πιστευω τα περναγαν οι γονεις στα παιδια. Αλλα και τωρα χαλια ειμαστε ζουμε ολοι σαν νεκροι ζωντανοι η εγω τουλαχιστον. Δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει ο υπολοιπος κοσμος, ισως υπαρχει ποικιλια στον τροπο που σκεφτονται και που αισθανονται, ομως εγω ετσι νιωθω, σαν νεκρη ζωντανη προφανως ειναι και αλλοι λιγοι ετσι γι'αυτο και ανοιξα αυτο το θεμα. Λυπαμαι παντως αλλα απο την αλλη αμα υπαρχει αλληλουποστηριξη κατι καλο γινεται.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Όλοι λένε πως παλιότερα ήταν γαμάτα τα πράγματα, είχαν επικοινωνία οι άνθρωποι κλπ. ενώ σήμερα είναι όλοι παρτάκιδες. Και τότε ήταν, τότε μέσα στις οικογένειες γινόταν το έλα να δεις. Κανένα παιδί τότε, δεκαετία 60-70, δεν μεγάλωσε σωστά, για να μην μιλήσω για δεκαετία 30-40.

    Κόμπλεξ και δυστυχία, αυτά που έλεγαν οι παππούδες μου. Φτώχεια, αναίδεια, χαιρόντουσαν που είχαν κάποτε παπούτσια να φοράνε. Ξύλο ανελέητο από τους γονείς, έτσι χωρίς λόγο. Από φαγητό, σούπα, ζεστό νερό μόνο και για πρωινό τσάι, γιατί γάλα δεν υπήρχε ποτέ.

    Η γιαγιά μου ακόμη και τώρα, που είναι 80+, όταν τρώει, μπουκώνεται με φαγητό και τρώει γρήγορα, κάτι που της είχε μείνει από την κατοχή, επειδή το σπίτι τους, ήταν κάποτε γερμανικό φρούριο, μιας και ήταν το μοναδικό σπίτι τότε, που είχε ταράτσα. Άρα φανταστείτε πως μεγάλωσε η γιαγιά μου, μαζί με τα 7 αδέρφια της και μαζί με δυο γονείς πάμφτωχους, + να πηγαινοέρχονται οι Γερμανοί ναζί μέσα στο σπίτι με όπλα.

    Δεν πιστεύω πως ήταν παλιότερα καλύτερα τα πράγματα και αν σήμερα δεν υπάρχει επικοινωνία, σίγουρα δεν φταίει η τεχνολογία ή κάτι άλλο, αλλά εμείς οι ίδιοι οι άνθρωποι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Αυτοι οι κωλοναζι μας εκαναν πολυ κακο τελικα πρωτα οι τουρκοι μετα οι ναζι εχουμε περασει παρα πολλα σαν εθνος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Kostas_14 View Post
    Δεν πιστεύω πως ήταν παλιότερα καλύτερα τα πράγματα και αν σήμερα δεν υπάρχει επικοινωνία, σίγουρα δεν φταίει η τεχνολογία ή κάτι άλλο, αλλά εμείς οι ίδιοι οι άνθρωποι.
    θα συμφωνήσω μαζί σου, ειδικά σήμερα που υπάρχει το internet δεν υπάρχει δικαιολογία για έλλειψη επικοινωνίας. Μπορούμε βέβαια να συζητάμε ώρες για την ποιότητα της επικοινωνίας αυτής και τελικά πως επιδρά στον ψυχισμό μας, ειδικά όσους είναι 30+ που πρόλαβαν και έζησαν την "αναλογική" εποχή. Τα παιδιά που μεγάλωσαν με το internet το έχουν ήδη εντάξει στην καθημερινότητά τους και στα εργαλεία επικοινωνίας όπως είχαμε εμείς πχ το κινητό τηλέφωνο και το θεωρούσαμε φυσιολογικό να έχουμε και να το χρησιμοποιούμε.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Αυτοι οι κωλοναζι μας εκαναν πολυ κακο τελικα πρωτα οι τουρκοι μετα οι ναζι εχουμε περασει παρα πολλα σαν εθνος.
    Τι λες που μας εκαναν κακο οι ναζι? δεν εχεις καθολου δικιο λουλουδι!

  12. #12
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Τι λες που μας εκαναν κακο οι ναζι? δεν εχεις καθολου δικιο λουλουδι!
    Τι λες ρε????????????

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Τι λες που μας εκαναν κακο οι ναζι? δεν εχεις καθολου δικιο λουλουδι!
    Αγόρι μου τι λες; Επικοινωνείς; Καλά χε@@ε την ιστορία, που δεν την πιστεύεις, τις μαρτυρίες από άτομα που πέρασαν την κατοχή, τις πιστεύεις; Ούτε καν πέρασε κανένας από εδώ την κατοχή και έχουν και άποψη μερικοί.

    Ναι μας ωφέλησαν, ειδικά με τους θανάτους και την φτώχεια. Διάβασε να δεις που έπαιρναν τα σιτάρια από την Ελλάδα, για τα γερμανάκια και τα γερμανάκια, από τις πολλές τροφές, τις πετούσαν κιόλας, ενώ τα ελληνόπουλα πέθαιναν.

    Πραγματικά, κάνω πως δεν είδα αυτό το σχόλιο, γιατί με εκνεύρισες πολύ, πολύ όμως. Κράτα τις απόψεις σου για τον εαυτό σου.

    Είσαι και αριστερός κιόλας, μας έχεις πει. Εγώ δεν είμαι αριστερός, ούτε είχα και ούτε θα έχω σχέση με την αριστερά, αλλά τουλάχιστον αναγνωρίζω κάποιους πατριώτες...

  14. #14
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Kostas_14 View Post
    Αγόρι μου τι λες; Επικοινωνείς; Καλά χε@@ε την ιστορία, που δεν την πιστεύεις, τις μαρτυρίες από άτομα που πέρασαν την κατοχή, τις πιστεύεις; Ούτε καν πέρασε κανένας από εδώ την κατοχή και έχουν και άποψη μερικοί.

    Ναι μας ωφέλησαν, ειδικά με τους θανάτους και την φτώχεια. Διάβασε να δεις που έπαιρναν τα σιτάρια από την Ελλάδα, για τα γερμανάκια και τα γερμανάκια, από τις πολλές τροφές, τις πετούσαν κιόλας, ενώ τα ελληνόπουλα πέθαιναν.

    Πραγματικά, κάνω πως δεν είδα αυτό το σχόλιο, γιατί με εκνεύρισες πολύ, πολύ όμως. Κράτα τις απόψεις σου για τον εαυτό σου.

    Είσαι και αριστερός κιόλας, μας έχεις πει. Εγώ δεν είμαι αριστερός, ούτε είχα και ούτε θα έχω σχέση με την αριστερά, αλλά τουλάχιστον αναγνωρίζω κάποιους πατριώτες...
    Αφού ο τύπος είναι σαν εκείνους τους παλιούς που έλεγαν:Πατρίς-θρησκεία-οικογένεια...
    Και για να προλάβω κάποιους,και τα 2 άκρα τα σιχαίνομαι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    όπα παίδες, ψυχραιμία δεν είμαστε εδώ για να τσακωνόμαστε!
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΣΧΕΣΗ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
    By rafailia90 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 09-06-2015, 02:19
  2. Πολλα πολλα προβληματα.
    By gogoulini79 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 09-03-2013, 00:17
  3. Ψάχνω ειδικό για πολλά προβλήματα...
    By Mirror in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 04-02-2011, 18:13
  4. Replies: 8
    Last Post: 19-05-2009, 15:14
  5. πολλα προβληματα και ανησυχιες(αδιεξοδο)
    By stefanos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 02-08-2007, 16:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •