Χασιμότο και Αγχώδης Διαταραχή / Πανικός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    3

    Unhappy Χασιμότο και Αγχώδης Διαταραχή / Πανικός

    Είμαι 33 ετών, 1.72 ύψος & 59 κιλά χωρίς αυξομειώσεις βάρους & πρόσφατα ανακάλυψα πως πάσχω από τη νόσο Χασιμότο, μετά από υπέρηχο. Παρ'όλα αυτά, τα συμπτώματα που με απασχολούν δε θυμίζουν τη νόσο αυτή, ούτε τον υποθυρεοειδισμό. Πάνω από 1 χρόνο ταλαιπωρούμαι με συστηματικό άγχος, καμιά φορά κρίσεις πανικού, έντονη ευερεθιστότητα (τόσα νεύρα που νομίζω πως θα χειροδικήσω..) & έντονη συνεχόμενη ανησυχία μέσα μου. Επίσης, αισθήματα θλίψης & φόβου... Βιώνω & διάφορα ψυχοσωματικά συμπτώματα σχεδόν καθημερινά, όπως ταχυκαρδίες, νευροπίεση, νευρικότητα στα πόδια κλπ... Και όλα αυτά μαζί με μια κούραση σωματική, παρούσα καθημερινά... που όμως δε με καθηλώνει, αλλά από νεύρα & μόνο, θέλω να περπατάω μεγάλες αποστάσεις & δε με ενοχλεί καθόλου το κρύο. Ο ενδοκρινολόγος που επισκέφθηκα μου έδωσε tirosint των 25mg, όμως φοβάμαι να το πάρω μήπως & μου προκαλέσουν περισσότερα νεύρα και ταχυκαρδία ίσως. Μήπως πρέπει να συμβουλευτώ ψυχίατρο? Μπορώ να πάρω αγωγή για κατάθλιψη & αγχώδη διαταραχή, μαζί με αγωγή για τη θυρεοειδίτιδα? Σας παρακαλώ, απαντήστε μου, χρειάζομαι τη γνώμη σας, ιδίως όσοι έχετε βιώσει κάτι παρόμοιο & το πως το διαχειριστήκατε. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά! (υ.γ. Δεν συνυπάρχει νόσος Gravis για όσους γνωρίζουν, έχω TSI=4.1, αρνητικό).

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Καλή χρονιά & Χρόνια πολλά. Παλικάρι μου δεν ξέρω πολλά για τον θυρεοειδή και το χασιμότο αλλά γιατί δεν κλείνεις ένα ραντεβού με τον ψυχίατρο να σου λύσει όλες τις απορίες. Μόνο αυτός ξέρει αν θα πάρεις τι θα πάρεις και αν συνδυάζεται με αυτά ου παίρνεις είδη. Δεν έχεις να χάσεις κάτι νομίζω με μια επίσκεψη.παράλληλα να του πεις και πως αισθάνεσαι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    να μην φοβάσαι... και να πάρεις την αγωγή για τον θυροειδή.. κλείσε ένα ραντεβού με ένα ψυχίατρο να σου δώσει κάποιο ελαφρύ ηρεμιστικό ότι αυτός πιστεύει πως είναι κατάλληλο για εσένα... εγώ επειδή έχω hashimoto και υποφέρω πραγματικά περνώ xanax 0,5 εδώ και 1,5 χρόνο.... εννοείτε πάντα με συμβουλή γιατρού..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Τα συμπτώματα του υποθυρεοειδισμού στη θυρεοειδίτιδα Χασιμότο

    Η υπερθυρεοειδική φάση στη Χασιμότο συνήθως ακολουθείται από μια βαθμιαία εξελισσόμενη υπολειτουργία του θυρεοειδικού ιστού. Η θυρεοειδίτιδα Χασιμότο μπορεί επίσης να εμφανιστεί εξ’ αρχής με υπολειτουργία.

    Τα συμπτώματα του υποθυρεοειδισμού είναι επίσης πολλαπλά:

    - Κόπωση, γενική σωματική εξάντληση
    - Έλλειψη συγκέντρωσης, κακή μνήμη

    - Υψηλή αρτηριακή πίεση με παλμό κάτω από 70

    - Αίσθημα παλμών

    - Υψηλή χοληστερίνη

    - Καταθλιπτική διάθεση, άγχος και κρίσεις πανικού, ευερεθιστότητα, σπάνια σκέψεις αυτοκτονίας

    - Ξηρά και θαμπά και μαλλιά

    - Τριχόπτωση

    - Ξηρό δέρμα

    - Δυσκοιλιότητα, μετεωρισμός

    - Αύξηση του βάρους, πολύ σπάνια έντονη απώλεια βάρους

    - Διαταραχή του κύκλου στις γυναίκες, υπογονιμότητα, τάση για αποβολές

    - Μειωμένη σεξουαλική επιθυμία

    - «Μυρμήγκιασμα» και μούδιασμα στα χέρια και τους βραχίονες (σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα)

    - Προβλήματα στην ακοή, εμβοές στα αυτιά

    - Απαθής έκφραση

    - Μεταβολές προσωπικότητας

    - Νυχτερινές εφιδρώσεις

    - Πόνος στον αυχένα

    - Οιδήματα, κατακράτηση υγρών

    Τα συμπτώματα της αυτοάνοσης νόσου στη θυρεοειδίτιδα Χασιμότο
    Εκτός από τα συμπτώματα που οφείλονται στη διαταραχή των ορμονών του θυρεοειδούς, μπορεί να εμφανιστούν συμπτώματα τα οποία προκαλούνται από την υπάρχουσα διαταραχή του ανοσοποιητικού συστήματος.

    Αυτά είναι:

    - Πόνοι στις αρθρώσεις

    - Μυϊκοί πόνοι

    - Σκλήρυνση των τενόντων και των μυών

    - Δερματικές αλλοιώσεις (π.χ. κνίδωση, ροδόχρους νόσος)

    - Ξηρότητα των βλεννογόνων (σύνδρομο Sicca)

    - Aσταθής διάθεση

    - Νευρολογικά συμπτώματα (νευρίτιδες, ζάλη, αστάθεια βάδισης)

    - Εξαιρετικά σπάνια επιληπτικές κρίσεις, παραισθήσεις, ψυχιατρικά συμπτώματα (εγκεφαλοπάθεια Χασιμότο)

    - Ναυτία και γαστρεντερικά προβλήματα, πεπτικά προβλήματα

    - Παθήσεις των ματιών

    Θα πρέπει να σημειωθεί ότι το μεγαλύτερο μέρος των ασθενών με Χασιμότο που λαμβάνει θεραπεία με ορμόνες του θυρεοειδούς δεν εμφανίζει τα παραπάνω συμπτώματα. Ακόμη όμως κι όταν τα συμπτώματα αυτά εμφανιστούν, δεν σημαίνει ότι θα παραμείνουν για πάντα. Ενδέχεται δηλαδή να εμφανίζονται ανά διαστήματα και/ή σε διαφορετικό βαθμό, όπως και να αφορούν κάθε φορά διαφορετικό σύστημα του σώματος.

    Συμπτώματα που μπορεί να υποδηλώνουν πρόσθετες ασθένειες του ανοσοποιητικού σε συνδυασμό με τη θυρεοειδίτιδα Χασιμότο μπορεί να εμφανίζονται και σε άλλες αυτοάνοσες νόσους, σε ποσοστό περίπου 25% των ασθενών.

    Παρακάτω θα δείτε μερικά από τα συμπτώματα που μπορεί να υποδεικνύουν επιπλέον αυτοάνοσα νοσήματα:

    - Κοιλιακό άλγος, «φούσκωμα», διάρροιες: Κοιλιοκάκη

    - Αναιμία, αδυναμία, αίσθημα καύσου στη γλώσσα: Κακοήθης αναιμία, έλλειψη βιταμίνης Β12

    - Απώλεια βάρους, συνεχές αίσθημα δίψας: Σακχαρώδης Διαβήτης

    - Εστιακός αποχρωματισμός του δέρματος: Λεύκη

    - Ερυθρό εξάνθημα στο πρόσωπο, πυρετός, πόνος στις αρθρώσεις: Ερυθηματώδης λύκος

    - Πόνος στις αρθρώσεις: Ρευματικές ασθένειες

    - Μυϊκή αδυναμία, ακόμη και μετά τη ρύθμιση του θυρεοειδούς: Μυασθένεια gravis

    - Σκούρη απόχρωση του δέρματος, τάση για λοιμώξεις, αδυναμία: Νόσος του Addison (ανεπάρκεια φλοιού επινεφριδίων)

    - Κνησμός στο δέρμα: Κνίδωση

    - Εστιακή απώλεια μαλλιών: Γυροειδής αλωπεκία

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    φιλε καλημερα, η νοσος λεγεται νοσος graves... την εχω κ γω κ ειναι η εξοφθαλμος θυρεοειδοπαθεια, κοινως υπερθυρεοειδισμος... εσυ εχεις κ τα 2 κ υπο κ καποιες φορες μπορει να μετατραπει σε υπερ..
    εγω εχω 7 χρονια graves κ μου δημιουργησε ολα οσα περιγραφεις παραπανω, νευρα, φοβος, αγχος, στρες, υπερβολικη ευαισθησια καποιες φορες.. κ γενικα να ξερεις ο θυρεοειδης ρυθμιζει ολο το συναισθημα.
    να φροντισεις να εισαι πολυ καλα ρυθμισμενος κ μονο τοτε θα ηρεμεις.
    οταν δεν θα εισαι πολυ καλα ρυθμισενος(δλδ τα tsh, t4 και τ3) τοτε θα βιωνεις πανικους κ υπερβολικο αγχος...αλλοτε θα κρυωνεις πολυ κ αλλοτε θα ζεσταινεσαι πολυ.
    εγω απο τοτε που νοσησα εκανα πολλες υποτροπες καταθλιψης κ παιρνω αντικαταθλιπτικο απο τοτε..
    πριν 8 μηνες εβγαλα τον θυρεοειδη γτ ειχα τρομερο υπερθυρεοειδισμο οπου δεν μπορουσε να ελεγχθει..
    μη φοβασαι. να εισαι σιγουρος οτι ο ενδο σου ειναι πολυ καλος κ να σε ρυθμιζει πολυ σωστα, γτ υπαρχουν πολλοι γιατροι οι οποιοι δεν τα καταφερνουν κ τοσο καλα.
    εχω αλλαξει 7 γιατρους κ βρηκα για εμενα παντα, τον καλυτερο..με ρυθμιζει τελεια , εχει αντιληψη κ εμπειρια.
    επισης δεν σε εμποδιζει το αν παιρνεις τ4 να κανεις οποιαδηποτε αλλη θεραπεια.
    ειτε ειναι αντικταθλ. ειτε ειναι αγχολυτικο ειτε αντιβιωση.
    φροντισε να μην τρως σογια κ να μην βαζεις ιωδιο οταν χτυπας γτ επηρρεαζει την ρυθμιση των θυρ. ορμονων.
    επισης να κανεις ασκηση γτ βοηθαει παρα πολυ.
    ο θυρεοειδης κανει μπαχαλο το μυαλο ...αυτο να το θυμασαι... κ να εισαι παντα τυπικος κ σωστος με την θεραπεια σου, μονο τοτε θα εισαι καλα.
    οταν ξεκινας τ4 θελει περιπου 1μιση μηνα να ρυθμιστει η ορμονη... οταν ρυθμιστει νιωθεις πολυ καλυτερα.
    αν μπορεις γραψε αποτελεσματα τ4, τ3 κ tsh.. ειμαι ειδικη στον θυρεοειδη.. θα μπορουσα να ειμαι ενδοκρινολογος..χααχαχαχ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    αν μπορεις γραψε αποτελεσματα τ4, τ3 κ tsh.. ειμαι ειδικη στον θυρεοειδη.. θα μπορουσα να ειμαι ενδοκρινολογος..χααχαχαχ
    What's up doc?
    Εγώ πάλι έχω TSH 16,8 με ανώτερο φυσιολογικό όριο το 4,2!
    Παρ'όλα αυτα οι Τ3 και Τ4 εντός φυσιολογικών τιμών.
    Exω κλινικό υποθερεοειδισμό δηλαδή,αλλά αντί να έχω επιρρέπεια στο να παχαίνω, καταλήγω σιγά-σιγά να μοιάζω με τον Χριστό πάνω στον σταυρό...Πλευρά και κοιλιακοί έχουν γίνει ένα!...16 pack ένα πράγμα
    Γενικώς τα ορμονικά μου είναι 50 shades of fucked up...Έχουν συμβάλλει και τα αντικαταθλιπτικά και τα αγχολυτικά φαντάζομαι ως έναν βαθμό...
    Και παρ'όλα αυτά εγώ εξακολουθώ να πιστεύω πως και να καταφέρω να συνεφέρω τα ορμονικά, δεν θα την ακούσει καθόλου το θηρίο...Είπαμε..Psychogenic depression...Ή μήπως κυκλοφορεί με πλαστή ταυτότητα το θηρίο?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    What's up doc?
    Εγώ πάλι έχω TSH 16,8 με ανώτερο φυσιολογικό όριο το 4,2!
    Παρ'όλα αυτα οι Τ3 και Τ4 εντός φυσιολογικών τιμών.
    Exω κλινικό υποθερεοειδισμό δηλαδή,αλλά αντί να έχω επιρρέπεια στο να παχαίνω, καταλήγω σιγά-σιγά να μοιάζω με τον Χριστό πάνω στον σταυρό...Πλευρά και κοιλιακοί έχουν γίνει ένα!...16 pack ένα πράγμα
    Γενικώς τα ορμονικά μου είναι 50 shades of fucked up...Έχουν συμβάλλει και τα αντικαταθλιπτικά και τα αγχολυτικά φαντάζομαι ως έναν βαθμό...
    Και παρ'όλα αυτά εγώ εξακολουθώ να πιστεύω πως και να καταφέρω να συνεφέρω τα ορμονικά, δεν θα την ακούσει καθόλου το θηρίο...Είπαμε..Psychogenic depression...Ή μήπως κυκλοφορεί με πλαστή ταυτότητα το θηρίο?
    οταν εχεις 16 tsh , με φυσιολογικα τ4, τ3 τοτε το αγχος ειναι αναμενομενο να βαρεσει κοκκινα.
    ενα θα σου πω.... οταν κανω στρες ο γιατρος αμεσως με στελνει για tsh ...
    επειδη τα χω φαει στην μαπα λοιπον ,στην θεση σου θα εβρισκα εναν καλο γιατρουλη να μου ρυθμισει το tsh.
    με ελαχιστη δοση τ4 ωστε να μην επηρρεασει την τ4 σημαντικα κ να την διατηρησει σε φυσιολογικα επιπεδα, εστω κ στο ανωτερο φυσιολογικο, θα μειωνε σημαντικα την tsh κ θα ερχονταν σε μια ισορροπια.
    τ4 καποιες φορες δινουν κ στον υποκλινικο υποθυρεοειδισμο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Δεν έχω καν το κουράγιο να ασχοληθώ άλλο,anxious...
    Όταν έχεις προσπαθήσει και αποτύχει 99 φορές,τί να σε κάνει να πιστέψεις πως την 100στη θα αλλάξει κάτι...
    Όταν έχω βαθιά μέσα μου πειστεί (ακόμα και αν δεν θέλω να το παραδεχτώ στον εαυτό μου),ότι εγώ το δημιουργώ όλο αυτό, χωρίς να το θέλω και χωρίς να το καταλαβαίνω,(έστω και αν πατάει σε κάποια βιολογική προδιάθεση),πως να αμφισβητήσω αυτήν την πίστη....Κάθομαι σαν το ποντικάκι στο πείραμα με το learned helplessness και περιμένω...και περιμένω...και περιμένω.....μέχρι να μην υπάρχει πλέον άλλη αναμονή.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Mετα απο υπερηχο θυρεοειδους διεγνωσθη με αυτοανοσο χασιμοτο,η τιμη ηταν στο 6,1,κακη διαθεση,σχεδον καθημερινο γενικευμενο αγχος,αυξημενο σωματικο βαρος που δυσκολευομαι να το χασω,θα κανω τις τυπικες και γνωστες εξετασεις,μετα θα ξεκινησω την θεραπεια,τα ψυχοσωματικα των τελευταιων 3 χρονων μου εμφανιζουν διαφορα που δεν ειχα καν στο μυαλο μου οτι μπορει να εχω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Mετα απο υπερηχο θυρεοειδους διεγνωσθη με αυτοανοσο χασιμοτο,η τιμη ηταν στο 6,1,κακη διαθεση,σχεδον καθημερινο γενικευμενο αγχος,αυξημενο σωματικο βαρος που δυσκολευομαι να το χασω,θα κανω τις τυπικες και γνωστες εξετασεις,μετα θα ξεκινησω την θεραπεια,τα ψυχοσωματικα των τελευταιων 3 χρονων μου εμφανιζουν διαφορα που δεν ειχα καν στο μυαλο μου οτι μπορει να εχω.
    Με τιμη 6,1 λογικο να μην νιωθεις καλα. Και εγω καπου εκει την εχω και φοβαμαι τρελα να παρω την αγωγη μην μου κανει αρρυθμιες. Παιρνω το μισο του μισου σκεψου. Αλλα δυστυχως ο Χασιμοτο συχνα και ρυθμισμενος να ειναι παλι προκαλει συμπτωματα. Εμενα η αγχωδη διαταραχη συνεπεσε με την εμφαανιση του Χασιμοτο οποτε η κοτα το αβγο η το αβγο την κοτα?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Δεν γνωριζα ότι ο υπερθυρεοειδισμός επηρεάζει αρνητικά την διάθεση,την όρεξη για οτιδήποτε,διατηρεί την ψυχολογικά σε χαμηλό επίπεδο.

    Προσπαθώ να καταλάβω πως μου ήρθε ξαφνικό το χασιμοτο και η αύξηση του θυρεοειδούς αδένα,τα αντικαταθλιπτικά τα έχω σταματήσει 1 χρόνο πριν,τα παραπανησια κιλά έχουν παραμείνει βέβαια.

    Ελπίζω η θεραπεία να μην προκαλεί άλλες παρενέργειες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Post

    Edit:Η μητέρα μου έχει χασιμοτο,αλλά υποθυρεοειδισμό και παίρνει φάρμακο,η μητέρα η δικιά της είχε επίσης,οπότε υπάρχει ιστορικό κλήρονομικοτητας.

    Με τις τελευταίες εξετάσεις η τιμή επεσε κοντά στο 3,6,σε πιο φυσιολογικό επίπεδο,anti-TG,anti-TPO έχουν αυξημένες τιμές.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Δεν γνωριζα ότι ο υπερθυρεοειδισμός επηρεάζει αρνητικά την διάθεση,την όρεξη για οτιδήποτε,διατηρεί την ψυχολογικά σε χαμηλό επίπεδο.

    Προσπαθώ να καταλάβω πως μου ήρθε ξαφνικό το χασιμοτο και η αύξηση του θυρεοειδούς αδένα,τα αντικαταθλιπτικά τα έχω σταματήσει 1 χρόνο πριν,τα παραπανησια κιλά έχουν παραμείνει βέβαια.

    Ελπίζω η θεραπεία να μην προκαλεί άλλες παρενέργειες.
    Με tsh 6 έχεις υπό όχι υπέρ. Ο Χασιμότο λόγω του ότι είναι αυτοάνοσο Π προκαλεί συμπτώματα και από τα 2 δυστυχώς και συνδέεται σε μεγάλο βαθμό με άγχος και κατάθλιψη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Post

    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Με tsh 6 έχεις υπό όχι υπέρ. Ο Χασιμότο λόγω του ότι είναι αυτοάνοσο Π προκαλεί συμπτώματα και από τα 2 δυστυχώς και συνδέεται σε μεγάλο βαθμό με άγχος και κατάθλιψη.
    Nαι,εχεις δικαιο υπο ειναι,λαθος το εγραψα,προς το παρον ο ενδοκρινολογος που με παρακολουθει,μου ειπε οτι δεν θα χρειαστω θεραπεια να ακολουθησω,θα κανουμε εξετασεις κατα διαστηματα,πχ ανα 3μηνο και νεο υπερηχο θυρεοειδους μετα απο 9/12 μηνες.Μπορει να εμφανιστηκε τωρα το χασιμοτο μετα απο 2-3 χρονια πιεστικων και ψυχολογικων καταστασεων που περασα.Ενιωθα κοπωση που δεν εφευγε για καιρο,χαμηλη ενεργεια παροτι επαιρνα βιταμινες για συμπληρωμα,συνεχης κακη διαθεση και στρεσαρισμα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Nαι,εχεις δικαιο υπο ειναι,λαθος το εγραψα,προς το παρον ο ενδοκρινολογος που με παρακολουθει,μου ειπε οτι δεν θα χρειαστω θεραπεια να ακολουθησω,θα κανουμε εξετασεις κατα διαστηματα,πχ ανα 3μηνο και νεο υπερηχο θυρεοειδους μετα απο 9/12 μηνες.Μπορει να εμφανιστηκε τωρα το χασιμοτο μετα απο 2-3 χρονια πιεστικων και ψυχολογικων καταστασεων που περασα.Ενιωθα κοπωση που δεν εφευγε για καιρο,χαμηλη ενεργεια παροτι επαιρνα βιταμινες για συμπληρωμα,συνεχης κακη διαθεση και στρεσαρισμα.
    Κοιτά γιατρός δεν είμαι αλλά με τέτοια tsh ο θηροειδης υπολειτουργεί. Πρεπει να είναι γύρω στο 2,5. Δεν ξέρω γιατί δεν σου έδωσε χάπι. Ίσως καλύτερα να πάρεις και άλλη γνώμη

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αγχώδης διαταραχή
    By mant in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 24-04-2017, 16:27
  2. Αγχώδης διαταραχή
    By Venidos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-09-2016, 17:34
  3. ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ????
    By MARIAVAS in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 72
    Last Post: 09-08-2010, 23:21
  4. Αγχώδης διαταραχή
    By Calin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 26-01-2010, 02:59
  5. Αγχώδης διαταραχή
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 04-06-2009, 13:57

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •