Χασιμότο και Αγχώδης Διαταραχή / Πανικός - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Στο 3,6 δηλαδή χρειάζομαι θεραπεια και χάπι? Μου είπε για αργότερα θα ξεκινήσουμε θεραπεία αν χρειαστεί,προς το παρόν κάθε 3 μήνες επαναληπτικές εξετάσεις,ενδοκρινολογος-διαβητολογος η ειδικότητα του ιατρού,όχι γενικής ιατρικής.Απλως τα αντισώματα παραμένουν υψηλά αλλά αυτό δεν θα πρέπει να με ανησυχεί τόσο καθώς αυτά μεταβάλλονται κατά διαστήματα πότε πιο κάτω,πότε πιο πάνω.

    Ας καταφέρω να είμαι σε νορμάλ τιμές,να διορθώσω και λίγο μεταβολισμό,απώλεια κιλών,να επιστρέψει η διάθεση σε καλύτερα επίπεδα και το χασιμοτο να είναι ελεγχόμενο.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Επειδη με εχεις μπερδεψει 3,6 η 6 ειναι η TSH σου? Γενικα αυτο που μου εχουν πει οι γιατροι ειναι οτι στο χασιμοτο παμε βασει συμποτωματων. Επομενως αν στο 3 πχ εχεις τα συμπτωματα του υπο ισως βαλουν μια μικρη δοση θυροξινης. Αλλα και για τους περισσοτερους γιατορυς ειναι ταμπουλα ρασα ο χασιμοτο. Οποτε δεν ξερω για μενα πρεπει απλα να εχουμε εναν υγιεινο τροπο ζωης με καλη διατροφη, γυμναστικη χωρις αγχος να ριξουμε τα αντισωματα που καταστρεφουν τον θηροειδη μας.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Post

    Ειπα οτι,στην προηγουμενη μετρηση η τιμη του TSH ηταν στο 6,1,μετα απο την επαναληπτικη εξεταση η τιμη επεσε στο 3,6,τα αντισωματα anti-Tg στο 20.54,τα αντισωματα anti-TPO > 1000.00 IU/mL,FT3,FT4 σε φυσιολογικες τιμες.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Angry

    Έκανα επαναληπτικές για τον θυρεοειδή,4,84 τιμή TSH, υποθυρεοειδισμός,ξεκινάω αγωγή με λεβοθυροξινη Τ4 25mcg για 3 μήνες,δεν μπορώ όλο αυτό το διάστημα να χάσω κιλά,αντίθετα πήρα κιόλας. Η δράση του φαρμάκου μου είπε η ιατρός,θα χρειαστεί 3 εβδομάδες περίπου χρήσης για να αρχίσει να έχει αποτέλεσμα.Επαναληψη εξέτασης μετά από 1 μήνα για να δούμε που βρισκόμαστε.

    Απογοήτευση,είχα την διαταραχή προσωπικότητας να με ταλαιπωρεί,τώρα εχω και το αυτοάνοσο να ασχολούμαι,συν τα περιττά κιλά.
    Last edited by JohnyK33; 16-06-2023 at 00:47.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Έκανα επαναληπτικές για τον θυρεοειδή,4,84 τιμή TSH, υποθυρεοειδισμός,ξεκινάω αγωγή με λεβοθυροξινη Τ4 25mcg για 3 μήνες,δεν μπορώ όλο αυτό το διάστημα να χάσω κιλά,αντίθετα πήρα κιόλας. Η δράση του φαρμάκου μου είπε η ιατρός,θα χρειαστεί 3 εβδομάδες περίπου χρήσης για να αρχίσει να έχει αποτέλεσμα.Επαναληψη εξέτασης μετά από 1 μήνα για να δούμε που βρισκόμαστε.

    Απογοήτευση,είχα την διαταραχή προσωπικότητας να με ταλαιπωρεί,τώρα εχω και το αυτοάνοσο να ασχολούμαι,συν τα περιττά κιλά.
    Τι να πω κι εγω που παιρνω ενα αντικαταθλιπτικο, ενα για την πιεση, ενα για χοληστερινη και βιταμινη Ε... Αναμενω του χρονου απο τα 4 φαρμακα να παιρνω μονο το ενα...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Ο θυεροειδης μου επεσε στο 3.7 περιπου,δυστυχως τα κιλα παραμενουν,αλλα δεν εχω κανει πειστικη προσπαθεια με γυμναστικη και διατροφη,μπορει να μην βρισκω διαθεση,ορεξη,λιγο ο καυσωνας ισως,ελπιζω να βρω εναν ρυθμο που θα ριξω τα πρωτα 4-5 κιλα και θα μπω σε καταλληλο mood,ο ενδοκρινολογος-διαβητολογος μου ειπε στο επομενο 3μηνο πως θα πρεπει να χασω 4-5 κιλα για να μην ειμαι στο οριο προδιαβητη και σακχαρου.Συνολικα, με υψος 1.76,92 κιλα και ΒΜΙ στο 29,θα πρεπει να πεσω 8-10 κιλα συνολικα και το ΒΜΙ στο 26-25 που ειναι τα φυσιολογικα ορια,ομως παροτι ειχα ξεκινησει περυσι τον νοεμβριο γυμναστηριο,πηγα τους 2 πρωτους μηνες και μετα απλα τα παρατησα,δεν ειχα καθολου ορεξη,ενιωθα οτι πιεζομαι για το αποτελεσμα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Mε εχει κουρασει το χασιμοτο,συνεχεια κακη διαθεση,αγχος,αισθηση μονιμης κουρασης και εξαντλησης.Δεν ξερω τι να κανω για αυτο.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Αγχώδης διαταραχή
    By mant in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 24-04-2017, 16:27
  2. Αγχώδης διαταραχή
    By Venidos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-09-2016, 17:34
  3. ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ????
    By MARIAVAS in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 72
    Last Post: 09-08-2010, 23:21
  4. Αγχώδης διαταραχή
    By Calin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 26-01-2010, 02:59
  5. Αγχώδης διαταραχή
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 04-06-2009, 13:57

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •