Αισθημα παλμων στα αυτιά και στο κεφάλι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Αισθημα παλμων στα αυτιά και στο κεφάλι

    Εχω πολυ έντονα αίσθημα παλμων στο κεφάλι και στα αυτιά. Μπορει να είναι απο ανευρυσμα μέχρι όγκο και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Χθες πηγα έκανα καρδιογραφημα, βγήκε οκ. Η πιεση μου είναι χαμηλή και μέσα στη μέρα οι παλμοι μου είναι σχετικά υψηλοί για μένα, απο 70-80, ενώ συνήθως είναι 60 κάτι. Το νιώθει κανείς άλλος; Να σημειωσω ότι στο δεξί αυτί μου βρέθηκε μείωση ακοής και απο βδομάδας πρεπει να ξαναπάνω στον ΩΡΛ. Θα σκεφτομουν όγκο, αλλά ειλικρινά πονοκεφαλο δεν έχω ποτε στη ζωή μου, πολυ σπανια. Μηπως είναι ανευρυσμα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Εχω πολυ έντονα αίσθημα παλμων στο κεφάλι και στα αυτιά. Μπορει να είναι απο ανευρυσμα μέχρι όγκο και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Χθες πηγα έκανα καρδιογραφημα, βγήκε οκ. Η πιεση μου είναι χαμηλή και μέσα στη μέρα οι παλμοι μου είναι σχετικά υψηλοί για μένα, απο 70-80, ενώ συνήθως είναι 60 κάτι. Το νιώθει κανείς άλλος; Να σημειωσω ότι στο δεξί αυτί μου βρέθηκε μείωση ακοής και απο βδομάδας πρεπει να ξαναπάνω στον ΩΡΛ. Θα σκεφτομουν όγκο, αλλά ειλικρινά πονοκεφαλο δεν έχω ποτε στη ζωή μου, πολυ σπανια. Μηπως είναι ανευρυσμα?
    Τα ίδια μου μπήκαν στο μυαλό και σε μενα χθες όταν πηγα εκκλησία με έπιασε παλι ταχυπαλμία και είχα ζαλάδες. Με το ζόρι ανέβηκα σπιτι και μετα μεχρι να κοιμηθω είχα μια έντονη πίεση μεσα στο κεφάλι σαν να με πίεζε κατι απο μεσα σαν να με ενοχλούσε και όταν πηγα εκκλησία αλλα μετα στο σπιτι ακομα πιο πολυ. Ήταν σαν να είχα κατι μεσα και νόμιζα θα σκάσει το κεφάλι μου αλλα δεν πονούσε. Και εμένα μου μπήκαν ιδέες. Αστο φιλε έχουμε τρομερό θέμα ψυχολογικό και πρέπει να το αντιμετωπίσουμε. Εγω το πηρα απόφαση απλά περιμένω το ραντεβού μου με τον γιατρο! Εύχομαι και εσυ να κανεις το ίδιο και να το ξεπεράσεις επιτέλους. Τωρα ξύπνησα και θα παω εννοείται στο χωριο για Πάσχα όπως ολοι, μηπως και ξεχαστω λιγάκι. Αν με πιασει τιποτα και εκει τοτε δεν ξερω τι αλλο να κανω προς το παρόν! Πάντως εχω κουράσει πολυ γιατι δεν μπορώ να κανω τιποτα πλέον! Πάσχα ειναι φιλε εισαι σε νησί λογικά θα κάνετε πραγματα. Πάνε και περνά καλα όσο μπορεις!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Το να τα λέτε μεταξύ σας ρε παιδιά σας κάνει να νιώθετε καλύτερα;;Πηγαίνετε σε έναν ψυχίατρο να σας δώσει το κατάλληλο αντικαταθλιπτικό για θεραπεία 6-9 μηνών μπας και συνέλθετε.
    Από θέμα υγείας δεν έχετε τίποτα όπως έδειξαν και οι δεκάδες εξετάσεις που έχετε κάνει.
    Χρόνια πολλά και καλ μυαλά!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Κάνω ψυχοθεραπεία και έχω παει και σε ψυχίατρο. Θα αρχισω τα αντικαταθλιπτικά αφού βρεθω με την ενδοκρινολογο μου την άλλη εβδομάδα. Αυτό δεν είναι ιδέα μου, μου το είπε και ο ΩΡΛ ότι κάτι πρεπει να ψαξουμε στο δεξί αυτι (και δεν ήταν κερί πχ που είναι σύνηθες σε περιπτωσεις εμβοων). Εκτος του οτι ειναι και η χαμηλη πιεση στη μεση,δεν τα φανταζομαι ,ουτε ειναι τα κλασικά συμπτωματα άγχους. Θα κάνω υπομονη μέχρι τη Τρίτη να πάω να με δει. Θα του πω να μου γράψει μαγνητική εγκεφάλου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Κάνω ψυχοθεραπεία και έχω παει και σε ψυχίατρο. Θα αρχισω τα αντικαταθλιπτικά αφού βρεθω με την ενδοκρινολογο μου την άλλη εβδομάδα. Αυτό δεν είναι ιδέα μου, μου το είπε και ο ΩΡΛ ότι κάτι πρεπει να ψαξουμε στο δεξί αυτι (και δεν ήταν κερί πχ που είναι σύνηθες σε περιπτωσεις εμβοων). Εκτος του οτι ειναι και η χαμηλη πιεση στη μεση,δεν τα φανταζομαι ,ουτε ειναι τα κλασικά συμπτωματα άγχους. Θα κάνω υπομονη μέχρι τη Τρίτη να πάω να με δει. Θα του πω να μου γράψει μαγνητική εγκεφάλου.
    Αυτο με τα αφτια το εχω και εγω αλλα ειμαι χρόνια μουσικός και ειναι πολυ λογικό να το εχω. Παίζω σε μπουζούκια και παρόλο που φοράω ακουστικά όταν παίζω παλι σε επειρεαζει το ηχείο! Σκέψου πόσες φορές εχω παίξει με μόνιτορ ηχείο και ήταν στο φουλ η ο ηχολήπτης ήταν μαπα και μας πήρε τα αφτια! Πολλές φορές γύρισα απο την δουλεια με ημικρανίες λόγω του ήχου! Δεν ειναι κατι αυτο με τα αφτια θα δεις και μονος σου. Απλά τωρα μας τρομάζουν ολα με το παραμικρό!

  6. #6
    Άμα αγχονεσαι όπως έκανα εγώ με την καρδιά είναι λογικό χαχαχαχααχ σκέψου ότι όλα αυτά που νόμιζα ότι θα πεθάνω πόνος στο στήθος έκτακτες κλπα τα είχα και πριν ... Απλά όταν αγχώθηκα τα έδινα σημασία παρόλο που έκανα εξετάσεις και όλα ήταν κομπλέ ... Σταμάτα να το σκέφτεσαι πολέμησε το δεν είναι κάτι όλα είναι στο μυαλό σου

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Ναι, αν δουλευεις σε δυνατούς ήχους είναι φυσιολογικό. Εγώ όμως δεν κάνω τέτοιο επαγγελμα,δεν δικαιολογείται. Πιστευω πως δεν είναι ιδέα μου αυτή τη φορά. Τι να πω,θα περιμενω να δω το γιατρό μου.

  8. #8
    Antonis8
    Guest
    Τώρα νιώθω και βαρύ το κεφάλι μου. Δεν το πονάω, απλά το νιώθω βαρύ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Τώρα νιώθω και βαρύ το κεφάλι μου. Δεν το πονάω, απλά το νιώθω βαρύ.
    Πόνο αριστερά στον λαιμό εχω εγω με τσίμπημα και μούδιασμα στο σαγονι. Περίεργος πόνος. Επίσης είχα ταχυπαλμίες πριν παλι στα καλα καθούμενα. Και έμαθα οτι η προγιαγιά μου πέθανε στα 33 της απο ταχυπαλμία είχε τέτοιο θέμα.

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Εισαι μηπως πιασμενος στον αυχένα;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Εισαι μηπως πιασμενος στον αυχένα;
    Όχι φιλε καθόλου. Μούδιασμα εχω μονο αριστερά στο σαγονι και τωρα ανεβαίνει μεχρι το χείλος κάτω και αυτο στον λαιμό και ατονία γενικά δεν ειμαι και στα καλα μου. Υπομονή μεχρι το ραντεβού. Ειδικα τωρα με αυτα που βλέπουμε και ακούμε πως να ηρεμήσουμε;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Αυτα που περιγράφεις αποτελούν συμπτωματα θυρεοειδη...οπωσδηποτε εξετασεις θυρεοειδη κ μετά βλεπεις.

  13. #13
    Antonis8
    Guest
    Τον έχω τσεκαρει εκατό φορές,έκανα και υπερηχο, δεν έχω τιποτα. Επιμενουν τα συμπτωματα όμως.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Άρα εινάι συμπτωματα αγχους υποθέτω..ψυχοθεραπεια?κανε� �ς?

  15. #15
    Antonis8
    Guest
    Κάνω ψυχοθεραπεία αλλά θα σταματησω.


    Πηγα στον ΩΡΛ και μου ειπε ότι έχω ωτοσκληρυνση και θα χρειαστω εγχειρηση στο μέλλον γιατί χανω προοδευτικά την ακοή μου στο δεξί αυτί στις ψηλες συχνότητες. Αυτό εξηγεί ειπε και το αίσθημα παλμων και τη ζάλη καποιες φορές. Είναι κάτι που πιθανον είναι γενετικό μου είπε. Εγώ ανησυχω γιατί διαβασα ότι το σύνδρομο ξαφνικου θανάτου συνδέεται με την απωλεια ακοής, αλλά είναι το σύνδρομο του long QT και μέχρι τώρα δεν διαπιστωθηκε κάτι τέτοιο στα καρδιογραφηματα μου.

    Πηγα και στην ενδοκρινολογο σήμερα, όλες οι εξετάσεις καλές,μου είπε μονο να ξαναδουμε το νάτριο που είναι παντα στα όρια σε ένα μήνα περιπου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΙΣΘΗΜΑ ΠΑΛΜΩΝ
    By Kentavros3 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 81
    Last Post: 21-03-2021, 19:48
  2. αίσθημα παλμων
    By Kentavros3 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 30-03-2020, 02:10
  3. Αισθημα παλμων στομαχι
    By Nicknick in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 15-08-2018, 03:58
  4. Αισθημα παλμων
    By Sosss in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-2017, 22:24
  5. Αισθημα παλμων
    By Sosss in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 28-08-2017, 04:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •