Γνωστοί και φίλοι - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 77
  1. #16
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Kostas_14 View Post
    Α δεν το είδα αυτό με την φίλη σου, εντάξει είναι και εξεταστική τώρα, οπότε λογικό το βρίσκω αν διαβάζει κλπ. Πιστεύω πως θα τα καταφέρετε να βγείτε.

    Τι εννοείς απλά να υπάρχει μια κίνηση; Δηλαδή ναι μεν να βγαίνετε για κανένα ποτό, αλλά μετά να εξαφανίζεστε; Δεν ξέρω πως το εννοείς αυτό, αν θέλεις μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω;

    Γιατί πιστεύεις πως χαλάει μετά το πράγμα; Κάνεις κάτι λάθος επικοινωνιακά εσύ ή εκείνοι είναι ακατάλληλοι για εσένα;
    Να σου πω την αλήθεια έχω βαρεθεί να υπεραναλυω πράγματα που συμβαίνουν και πρέπει να συμβαίνουν στη ζωή μας μας απλο τρόπο....ειλικρινά δεν νομίζω ότι βοηθάει πουθενά η υπεραναλυση......

    Χαχα όταν λέω να υπάρχει κίνηση εννοώ να υπάρχει μια ποικιλια....ντάξει και μια φιλενάδα όσο και να την αγαπάς όσο και να την εκτιμάς δν μπορείς πάντα και μόνο μαζί της να βγαίνεις και χωρίς κανέναν άλλο....Αυτό εννοώ μ αρεσει να έχω άτομα στη ζωή μου.

    Δεν μπορώ να είμαι ακοινωτητη και κλειστή

  2. #17
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Μήπως σε ζηλεύει κανένας ή σε φοβούνται επειδή έχεις το πακέτο που λένε?
    Και για αυτό να είσαι σε αυτήν την φάση.

    Υπάρχει και άλλο ενδεχόμενο.
    Αυτήν την κατάσταση να την έχεις συνδέσει με το ερωτικό κομμάτι.Δηλαδή να έχεις γνωριστεί π.χ. με μια παρέα,και να έχεις δείξει έμπρακτα το ενδιαφέρον σου για κάποιον.Και ο χ,ψ να το έχει εκλάβει αρνητικά και πάει λέγοντας η κατάσταση...

  3. #18
    Miliva21
    Guest
    Γιώργο για πες μας γιατί δεν σου αρέσει να βγαίνεις για καφέ με άτομα που τα είπατε μια η δύο φορές;;; γτ ενοχλεισαι ;;;;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Μήπως σε ζηλεύει κανένας ή σε φοβούνται επειδή έχεις το πακέτο που λένε?
    Και για αυτό να είσαι σε αυτήν την φάση
    .

    Υπάρχει και άλλο ενδεχόμενο.
    Αυτήν την κατάσταση να την έχεις συνδέσει με το ερωτικό κομμάτι.Δηλαδή να έχεις γνωριστεί π.χ. με μια παρέα,και να έχεις δείξει έμπρακτα το ενδιαφέρον σου για κάποιον.Και ο χ,ψ να το έχει εκλάβει αρνητικά και πάει λέγοντας η κατάσταση...
    Και εγώ αυτό πιστεύω και την έχω πρηξει την καημένη την μιλιβα να της το λέω..έχει βαρεθεί να το ακούει..πάντως και εγώ αυτό πιστεύω..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Γιώργο για πες μας γιατί δεν σου αρέσει να βγαίνεις για καφέ με άτομα που τα είπατε μια η δύο φορές;;; γτ ενοχλεισαι ;;;;
    Δεν ξέρω ρε συ πραγματικά..κάτι με ξινηζι...εντάξει τώρα τελευταία δεν το κάνω σε τεράστιο βαθμο βγενω...αλλά παλιότερα το έκανα σε τεράστιο βαθμό
    ...δεν ξέρω γιατί πραγματικά..
    Ξενερώνω..σπάνια να δω κάποιον για πρώτη φορά να κάνουμε συζήτηση και να επιδιώξω να ξανά βρεθούμε για καφέ και να βγενουμε μόνο μια φορά το έκανα..με το φίλο μου που με ξεκόψει λόγο εκκλησίας..φαντάσου ότι σε όλη μου τη ζωή μόνο μια φορά το έκανα..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Και εγώ αυτό πιστεύω και την έχω πρηξει την καημένη την μιλιβα να της το λέω..έχει βαρεθεί να το ακούει..πάντως και εγώ αυτό πιστεύω..
    Συμφωνω κι εγω μ'αυτο αν εννοειτε οτι την ζηλευουν..πολυ πιθανο δεν μπορουν ν'αντεξουν τον ανταγωνισμο

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Ντάξει μην νομίζεις έχω κάνει και εγώ τα λαθάκια μου ...αν ήμουν από μικρή πιο κουλ και πιο διπλωματικη και δεν τους έπαιρνα όλους στα σοβαρά....( πράγμα που έχω αρχίσει να κάνω τα τελευταία χρόνια) θα είχα περισσότερους στη ζωή μου....

    Το θέμα όμως είναι από κει και κάτω τι γίνεται.....το πίσω δεν μας αφορά
    Ξέρεις τι πιστεύω, μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια. Πιστεύω πως σε ενδιαφέρει περισσότερο η "παρέα" σαν έννοια όμως και όχι τα άτομα που βρίσκονται στην παρέα. Θέλεις να έχεις ναι μεν κόσμο δίπλα σου, αλλά δεν σε ενδιαφέρει και πολύ ποιος θα είναι όμως. Ίσως αυτό να είναι το θέμα. το ότι προσεγγίζεις ακατάλληλα άτομα για εσένα, προκειμένου να είσαι με κόσμο. Δεν ξέρω, λέω απλά μια σκέψη.

  8. #23
    Συμφωνώ Απόλυτα όπως και με τους προλαλησαντες! Θεωρώ πως αν βρεις τρόπο να περνάς και μόνη σου καλά δεν εννοώ να βγαίνεις μόνη ξερωγω αν και προσωπικά το χω κάνει και Μ αρέσει αλλά να ανοιχτείς και σ'αλλες δραστηριότητες που γουστάρεις τότε η παρέα θα έρθει από μόνη της πιο εύκολα και είναι πιθανότερο να ναι η σωστή. Γενικά φρόντισε να περνάς περισσότερο χρόνο όπου νιώθεις στα πάνω σου...μιλάω γενικά γιατί δεν ξέρω τα γούστα σου αλλά το κόβω στο γυμναστήριο να μην είναι και η καλύτερη σου χαχα.

    Ναι η κατάσταση είναι σκατα με τις παρέες και λυπάμαι που συμβαίνει και σε τόσο μικρές ηλικίες γιατί κανείς δεν ξεβολευεται αλλά δεν βοηθάει να κολλάμε στο πρόβλημα ούτε να αλλάξουμε κάτι ολομόναχοι μπορούμε.

    Προσωπικά είμαι πολύ κλειστή αλλά το να γνωρίζει νέους ανθρώπους με τρέφει πραγματικά είτε κρατήσουμε επαφές είτε όχι

    Περνα καλά για σένα χωρίς να εξαρτασαι από το πότε θα χει κενό στο πρόγραμμα του ο κάθε άσχετος...
    Να είσαι καλά με σένα είναι ότι πιο ελκυστικό και για παρέες και για φλερτ...
    Καλή τύχη και μην το βάζεις κάτω ακόμη και μετά από τόσα εμπόδια..

    Εστάλη από Redmi 5 Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ομορφη, ομιλητικη, κοινωνική και ταυτόχρονα δειχνεις οτι ψαχνεις καποιον ανθρωπο να βγεις για ενα καφε. Πολυ αντιφατικό δειχνει στους εξω, τους δημιουργεί καποιο δισταγμό, να μην πω φοβο.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Αυτοι οι εξω θα μας φανε Μιλιβακι που το πιο πιθανο ειναι οτι μας ζηλευουνε.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Το οτι εχεις την αναγκη για καινουριες γνωριμιες δεν σημαινει οτι την εχει παντα και ο αλλος.
    Πολλες φορες λεγονται πραγματα κ δινονται υποσχεσεις απο ευγενεια οταν γνωριζεις καποιον κ γι'αυτο ισως το αποφευγουν μετα.
    Οι περισσοτεροι εχουν εναν σταθερο κυκλο παρεας κ ορισμενοι δεν ειναι τοσο ανοιχτοι στο καινουργιο ειδικα οσο μεγαλωνουν.
    Οι προθεσεις σου μπορει να ειναι αγαθες κ να τους πλησιαζεις προσχαρα αλλα αυτο δεν ειναι το κριτηριο που εχουν ολοι σε μια καινουρια επαφη.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Το οτι εχεις την αναγκη για καινουριες γνωριμιες δεν σημαινει οτι την εχει παντα και ο αλλος.
    Πολλες φορες λεγονται πραγματα κ δινονται υποσχεσεις απο ευγενεια οταν γνωριζεις καποιον κ γι'αυτο ισως το αποφευγουν μετα.
    Οι περισσοτεροι εχουν εναν σταθερο κυκλο παρεας κ ορισμενοι δεν ειναι τοσο ανοιχτοι στο καινουργιο ειδικα οσο μεγαλωνουν.
    Οι προθεσεις σου μπορει να ειναι αγαθες κ να τους πλησιαζεις προσχαρα αλλα αυτο δεν ειναι το κριτηριο που εχουν ολοι σε μια καινουρια επαφη.
    Συμφωνώ και επαυξάνω. Δυστυχώς υπάρχουν μερικοί άνθρωποι, που τον "καινούριο" ή "καινούρια" τον/την βλέπουν σαν περίεργο/η. Υπάρχουν βέβαια και εγώ με την παρέα μου, που έχουμε βάλει καινούρια άτομα στην παρέα που προέκυψαν από το πουθενά. Σημασία έχει να ανταλλάζεις απόψεις και να γίνεται ένας διάλογος, όταν υπάρχει επικοινωνία όλα λύνονται, αλλά το θέμα είναι ποιο άτομο θα κάτσει να ασχοληθεί με έναν καινούριο;

    Ισχύει πάντως αυτό που είπες για την ευγένεια, μου το έχουν κάνει και το έχω κάνει και εγώ.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Θα συμφωνησω με τους προηγούμενους. Εισαι μικρή βέβαια νομίζω οπότε δεν φαντάζομαι να ισχύει τόσο αυτό που θα πω στις πιο μικρές ηλικίες αλλά σίγουρα μεγαλώνοντας μοιάζει λίγο παράξενο να έρθει κάποιος που έχεις μιλήσει μια δυο φορές να σου πει για καφέ επειδή οι περισσότεροι έχουν ήδη κατασταλαγμένες παρέες και όχι και πολύ χρόνο ή διάθεση για καινούργιες.

    Πάντως αν θες την γνώμη μου, είναι πιο εύκολο να το κάνεις αυτό σε μια παρέα έστω δύο ατόμων και όχι σε ένα άτομο μόνο του. Το παρατηρώ απτον εαυτό μου και στο λέω. Πρόσφατα ας πούμε μια κοπέλα σε μια δραστηριότητα που έχω, μου πρότεινε να πάμε για κάφε και ανταλλάξαμε τηλέφωνα. Η αλήθεια είναι οτι ενώ μου φαίνεται συμπαθής και μιλάμε εκεί στον χώρο που βρισκόμαστε, απέφυγα/ αμέλησα το να βγούμε. Μου φαίνεται λίγο κουλό γιατί οκ, εκεί που τη συναντώ μια χαρά μου φαίνεται κι έχουμε κάτι κοινό να πούμε αλλά πέρα από αυτό αν είμαστε δύο μας για δυο ώρες σε μια καφετέρια δεν ξέρω αν θα βρούμε άλλα κοινά θέματα να συζητήσουμε ή απλά θα κοιτάμε το ρολόι για να φύγουμε. Ενώ αν ήμουν ήδη με μια ακόμα φίλη πχ ή μια παρέα δικιά μου και ερχόταν ένα τρίτο άτομο πολύ πιο εύκολα θα το κανόνιζα. Κατάλαβες τι λέω; Οπότε θεωρώ οτι είναι ευκολότερο για σένα να προσεγγίζεις άτομα που είναι ήδη παρέα ή γνωρίζονται μεταξύ τους και να προτείνεις να βρεθείτε όλοι μαζί παρά δυο δυο.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Η συμβουλή μου για την Μιλιβα είναι : χαλάρωσε και κάνε ανοίγματα. Όσο και να το φιλοσοφείς/υπεραναλύεις αν δεν του δώσεις να καταλάβει δε θα μάθεις. Οι ανθρώπινες σχέσεις πολλές φορές είναι σαν μια διαδικασία trial & error. Εν τέλη θα βρεθούν τα άτομα που θα γουστάρετε ο ένας την παρέα του άλλου και τα πράγματα θα είναι εύκολα και ευχάριστα.
    Α επίσης μην αναρωτιέσαι, έχεις κι εσύ μερίδιο ευθύνης. Όλοι έχουμε.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  15. #30
    Miliva21
    Guest
    Εντάξει ρε παιδιά άμα μου λέτε ότι ούτε και εσείς δεν δίνετε την ευκαιρία σε καινούρια άτομα τι να πω.......

    Δεν φταίω αν ο κόσμος είναι καχύποπτος και αντικοινωνικός ....

    Ναι το ξέρω αν μπορούσα να ξαναπαω 15 χρονών θα κινουμουν εντελώς διαφορετικά για να είμαι καλύτερα σμρ σε αυτό το κομμάτι....

    Αλλά δεν είναι λίγο μίζερο να το λέω και να το σκέφτομαι ενώ καλά καλά δεν έχω κλείσει τα 24;

    Με ενοχλεί που κάποια πράγματα δεν μπορώ να τα αλλάξω...μου τη δίνει για την ακρίβεια.........

    Εννοείται ότι έχω αποδεχτεί κατά ένα μεγάλο μέρος την ανεξαρτησία μου ....εννοείται ότι δεν χρειάζομαι να ειμαι συνέχεια κολλημένη πάνω από άλλους ανθρώπους για να ζω .......... Φυσικά και περνάω μια χαρά και μόνη απλά θες και λίγο την αλλαγή στη ζωή.....

    Φαίνεται πως τα πράγματα πλέον είναι οριστικά......τεσπα

    Βασικά το πιο σημαντικό είναι όταν με το καλό πάρω πτυχίο να βρω μια δουλειά να μην κάθομαι σπίτι.....Και μετά θα πανε από εκεί που ήρθαν όλα......

    Ποιος κάθεται να ασχοληθεί με εξόδους και φίλους όταν κάποιος δουλεύει το λιγότερο 8 ώρες τη μέρα και τρώει στη μάπα ορισμένα άτομα πάνω από το κεφάλι του κάθε μέρα ...Κάθε μέρα......Εκεί θα έχω γίνει πλέον αντικοινωνική.....χαχα

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Φίλοι..
    By th93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 41
    Last Post: 20-06-2014, 01:10
  2. Φίλοι
    By Interferon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 16-04-2014, 23:01
  3. Φιλοι?
    By eleana011 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 05-02-2013, 17:43
  4. προσοντα vs γνωστοι
    By kyknos25 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 176
    Last Post: 03-09-2011, 22:52
  5. Φίλοι φίλοι...καρδιοφίλοι...
    By Dexter in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 06-03-2009, 16:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •