Γνωστοί και φίλοι - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 77
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Εντάξει ρε παιδιά άμα μου λέτε ότι ούτε και εσείς δεν δίνετε την ευκαιρία σε καινούρια άτομα τι να πω.......

    Δεν φταίω αν ο κόσμος είναι καχύποπτος και αντικοινωνικός ....

    Ναι το ξέρω αν μπορούσα να ξαναπαω 15 χρονών θα κινουμουν εντελώς διαφορετικά για να είμαι καλύτερα σμρ σε αυτό το κομμάτι....

    Αλλά δεν είναι λίγο μίζερο να το λέω και να το σκέφτομαι ενώ καλά καλά δεν έχω κλείσει τα 24;

    Με ενοχλεί που κάποια πράγματα δεν μπορώ να τα αλλάξω...μου τη δίνει για την ακρίβεια.........

    Εννοείται ότι έχω αποδεχτεί κατά ένα μεγάλο μέρος την ανεξαρτησία μου ....εννοείται ότι δεν χρειάζομαι να ειμαι συνέχεια κολλημένη πάνω από άλλους ανθρώπους για να ζω .......... Φυσικά και περνάω μια χαρά και μόνη απλά θες και λίγο την αλλαγή στη ζωή.....

    Φαίνεται πως τα πράγματα πλέον είναι οριστικά......τεσπα

    Βασικά το πιο σημαντικό είναι όταν με το καλό πάρω πτυχίο να βρω μια δουλειά να μην κάθομαι σπίτι.....Και μετά θα πανε από εκεί που ήρθαν όλα......

    Ποιος κάθεται να ασχοληθεί με εξόδους και φίλους όταν κάποιος δουλεύει το λιγότερο 8 ώρες τη μέρα και τρώει στη μάπα ορισμένα άτομα πάνω από το κεφάλι του κάθε μέρα ...Κάθε μέρα......Εκεί θα έχω γίνει πλέον αντικοινωνική.....χαχα
    Δεν είναι θέμα καχυποψίας Μιλιβα ή αντικοινωνικότητας. Πολλές φορές είναι απλά θέμα χρόνου και φάσης που βρίσκεται ο άλλος. Δεν γίνεται να βαφτίζουμε καχύποπτο ή αντικοινωνικό όποιον δεν βγαίνει μαζί μας επειδή εμείς τυχαίνει εκείνο το διάστημα να έχουμε όρεξη για παρέες. Συν το γεγονός οτι είναι δύσκολες εποχές. Ρωτάς αν η κοπέλα στην οποία πρότεινες δηλαδή είχε τα χρήματα για να διαθέσει για μια έξοδο; Σου λέω ένα "ακραίο" παράδειγμα για να καταλάβεις οτι μπορεί να υπάρχουν χίλιοι λόγοι για τους οποίους αρνείται ή αποφεύγει κάποιος. Αυτό δεν σημαίνει οτι εσύ σταματάς να προσπαθείς και παίρνεις απόφαση οτι δεν θα βγαίνεις. Φυσικά και να συνεχίσεις να ανοίγεσαι και να γνωρίζεις κόσμο, αλλά σου λέω οτι είναι περισσότερο πιθανό να βρεις ανταπόκριση όταν αυτό το κάνεις με παρέες κι όχι σε μεμονωμένα άτομα.

    Επίσης επειδή αναφέρεσαι σε μένα που το είπα αυτό και στον Γιώργο μην ξεχνάς πως δεν έχουμε την ίδια ηλικία. Μεγαλώνοντας αρχίζεις και κατασταλάζεις σε απόψεις, παρέες, φίλους και αποκτάς και ένα σωρό άλλες υποχρεώσεις που δεν σου επιτρέπουν να είσαι όλη μέρα βόλτα. Οπότε όχι, προσωπικά επειδή ειδικά τους τελευταίους μήνες οι έξοδοι μου είναι μετρημένες, δεν θέλω να ρισκάρω να βγω και από μέσα μου να εύχομαι να ήμουν στο κρεβάτι μου, προτιμώ να βγω με αυτούς που ξέρω τι θα περάσω όμορφα κι εμπιστεύομαι και μπορώ να μοιραστώ πράγματα. Να είμαι σε μια παρέα και να έρθουν και καινούργια άτομα πολύ ευχαρίστως, αλλά να δεχτώ να βγω από ευγένεια με κάποιον/α που δεν ξέρω, όχι, τώρα πια το κάνω όλο και πιο σπάνια εως ποτέ.

  2. #47
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Δεν είναι θέμα καχυποψίας Μιλιβα ή αντικοινωνικότητας. Πολλές φορές είναι απλά θέμα χρόνου και φάσης που βρίσκεται ο άλλος. Δεν γίνεται να βαφτίζουμε καχύποπτο ή αντικοινωνικό όποιον δεν βγαίνει μαζί μας επειδή εμείς τυχαίνει εκείνο το διάστημα να έχουμε όρεξη για παρέες. Συν το γεγονός οτι είναι δύσκολες εποχές. Ρωτάς αν η κοπέλα στην οποία πρότεινες δηλαδή είχε τα χρήματα για να διαθέσει για μια έξοδο; Σου λέω ένα "ακραίο" παράδειγμα για να καταλάβεις οτι μπορεί να υπάρχουν χίλιοι λόγοι για τους οποίους αρνείται ή αποφεύγει κάποιος. Αυτό δεν σημαίνει οτι εσύ σταματάς να προσπαθείς και παίρνεις απόφαση οτι δεν θα βγαίνεις. Φυσικά και να συνεχίσεις να ανοίγεσαι και να γνωρίζεις κόσμο, αλλά σου λέω οτι είναι περισσότερο πιθανό να βρεις ανταπόκριση όταν αυτό το κάνεις με παρέες κι όχι σε μεμονωμένα άτομα.

    Επίσης επειδή αναφέρεσαι σε μένα που το είπα αυτό και στον Γιώργο μην ξεχνάς πως δεν έχουμε την ίδια ηλικία. Μεγαλώνοντας αρχίζεις και κατασταλάζεις σε απόψεις, παρέες, φίλους και αποκτάς και ένα σωρό άλλες υποχρεώσεις που δεν σου επιτρέπουν να είσαι όλη μέρα βόλτα. Οπότε όχι, προσωπικά επειδή ειδικά τους τελευταίους μήνες οι έξοδοι μου είναι μετρημένες, δεν θέλω να ρισκάρω να βγω και από μέσα μου να εύχομαι να ήμουν στο κρεβάτι μου, προτιμώ να βγω με αυτούς που ξέρω τι θα περάσω όμορφα κι εμπιστεύομαι και μπορώ να μοιραστώ πράγματα. Να είμαι σε μια παρέα και να έρθουν και καινούργια άτομα πολύ ευχαρίστως, αλλά να δεχτώ να βγω από ευγένεια με κάποιον/α που δεν ξέρω, όχι, τώρα πια το κάνω όλο και πιο σπάνια εως ποτέ.
    Ελισάβετ μου κατάλαβα πως το έγραψες αυτό και τι ήθελες να πεις ....το αντικοινωνικοι πήγαινε γενικά..........

  3. #48
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Μα σε είπα και πιο πριν..αρπάζεις τη ζωή όπως σου έρχεται..και ζει την κάθε στιγμή...
    Και εγώ δεν έχω θέμα να ζει ο κάθε άνθρωπος τη ζωή όπως του έρχεται....

    Όμως υπάρχει και ένας εσωτερικός προγραμματισμος....Ένας μπούσουλας πως θες να κινηθεις στη ζωή σου...


    Πχ από τα 20 - 25 θα κάνω ότι θέλω.....θα χορτάσω ξενύχτια μέχρι αηδίας θα δοκιμάσω σχέσεις ανθρώπους θα εξερεύνησω θα μάθω.....

    Από τα 25-30 θα αφοσιωθώ στη δουλειά μου...να ειμαι ανεξάρτητη πλέον...θα περάσω σε άλλη φάση θα κοιτάξω πάνω από όλα τη δουλειά...τις υποχρεωσεις μου να προσφέρω στην κοινωνία ......να ειμαι χρήσιμη

    Από τα 30-35 θα ήθελα να έχω γνωρίσει τον άνθρωπο που θα ειμαι μαζί του στη ζωή που θα θέλω να κάνω το παιδί του.....να δημιουργήσω οικογένεια....να αφοσιωθώ στην οικογένεια μου και να δώσω αγάπη

    Καλά παρακάτω δεν γράφω γτ δεν μπορώ να με φανταστώ τόσο μεγάλη............

    Λοιπόν τι λες να το κάψω το σενάριο ;

    Τα είπα παραμυθένια όμως δεν μπορείς να πεις...

    Εν ολίγοις αρνούμαι να ξεκολησω από το πρώτο στάδιο πρώτου το ολοκλήρωσω πρακτικά............Και θα μου πεις αυτό είναι το πρόβλημα σου...;

    Ναι...!

    Και εύχομαι σε όλους τους ανθρώπους ολόψυχα να αντιμετωπίζουμε μόνο τόσο ασήμαντα προβλήματα

  4. #49
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Και εγώ δεν έχω θέμα να ζει ο κάθε άνθρωπος τη ζωή όπως του έρχεται....

    Όμως υπάρχει και ένας εσωτερικός προγραμματισμος....Ένας μπούσουλας πως θες να κινηθεις στη ζωή σου...


    Πχ από τα 20 - 25 θα κάνω ότι θέλω.....θα χορτάσω ξενύχτια μέχρι αηδίας θα δοκιμάσω σχέσεις ανθρώπους θα εξερεύνησω θα μάθω.....

    Από τα 25-30 θα αφοσιωθώ στη δουλειά μου...να ειμαι ανεξάρτητη πλέον...θα περάσω σε άλλη φάση θα κοιτάξω πάνω από όλα τη δουλειά...τις υποχρεωσεις μου να προσφέρω στην κοινωνία ......να ειμαι χρήσιμη

    Από τα 30-35 θα ήθελα να έχω γνωρίσει τον άνθρωπο που θα ειμαι μαζί του στη ζωή που θα θέλω να κάνω το παιδί του.....να δημιουργήσω οικογένεια....να αφοσιωθώ στην οικογένεια μου και να δώσω αγάπη

    Καλά παρακάτω δεν γράφω γτ δεν μπορώ να με φανταστώ τόσο μεγάλη............

    Λοιπόν τι λες να το κάψω το σενάριο ;

    Τα είπα παραμυθένια όμως δεν μπορείς να πεις...

    Εν ολίγοις αρνούμαι να ξεκολησω από το πρώτο στάδιο πρώτου το ολοκλήρωσω πρακτικά............Και θα μου πεις αυτό είναι το πρόβλημα σου...;

    Ναι...!

    Και εύχομαι σε όλους τους ανθρώπους ολόψυχα να αντιμετωπίζουμε μόνο τόσο ασήμαντα προβλήματα
    Mόλις εντόπισα λάθος στον τρόπο σκέψης σου.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Ελισάβετ μου κατάλαβα πως το έγραψες αυτό και τι ήθελες να πεις ....το αντικοινωνικοι πήγαινε γενικά..........
    Δεν παρεξηγήθηκα μην αγχώνεσαι. Απλά το εξήγησα γιατί ένιωσα πως δεν έγινα κατανοητή.

    Τώρα που το σκέφτομαι πάντως αυτό με το οικονομικό μπορεί να παίζει πολύ στην εποχή μας ακόμα κ στις ηλικίες σας. Γιατί δεν δοκιμάζεις να προτείνεις κάτι άλλο αντί για έξοδο για καφέ; Πχ, να βρεις ένα κοινό ενδιαφέρον, σε κάποιον αρέσει το περπατημα, θα μπορούσες να προτείνεις εναν περιπατο καπου ή κατι τετοιο;

    Πάντως Μιλιβα αυτο το θεμα με τις παρεες κατα την γνωμη μου ειναι πιο σοβαρό από το θέμα σχέση και προτείνω να το έχεις προτεραιότητα. Είναι βασικό κομμάτι της ζωής μας οι παρέες και οι φίλοι και μετά θα έρθει κι ο σύντροφος. Μην το αφήνεις στην τύχη του και καλά θα έρθει μόνο του κτλ, γιατί ο χρόνος περνάει! αν νιώθεις την ανάγκη ανθρώπων γύρω σου, αναζήτησε τους! Δεν λέω να γίνεις εμμονική ή ενοχλητική στους άλλους (καλά αυτό αποκλείεται) αλλά μην το αφήνεις στην τύχη του, προσπαθησε το να δικτυωθείς. Είσαι πχ στην σχολή σου, γνωρίζεις άτομα, δεν είναι κακό να πεις ευθέως "παιδιά έχετε κανονίσει τίποτα για απόψε; Έχω όρεξη γα βόλτα και δεν έχω κανονίσει τίποτα"

  6. #51
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Δεν παρεξηγήθηκα μην αγχώνεσαι. Απλά το εξήγησα γιατί ένιωσα πως δεν έγινα κατανοητή.

    Τώρα που το σκέφτομαι πάντως αυτό με το οικονομικό μπορεί να παίζει πολύ στην εποχή μας ακόμα κ στις ηλικίες σας. Γιατί δεν δοκιμάζεις να προτείνεις κάτι άλλο αντί για έξοδο για καφέ; Πχ, να βρεις ένα κοινό ενδιαφέρον, σε κάποιον αρέσει το περπατημα, θα μπορούσες να προτείνεις εναν περιπατο καπου ή κατι τετοιο;

    Πάντως Μιλιβα αυτο το θεμα με τις παρεες κατα την γνωμη μου ειναι πιο σοβαρό από το θέμα σχέση και προτείνω να το έχεις προτεραιότητα. Είναι βασικό κομμάτι της ζωής μας οι παρέες και οι φίλοι και μετά θα έρθει κι ο σύντροφος. Μην το αφήνεις στην τύχη του και καλά θα έρθει μόνο του κτλ, γιατί ο χρόνος περνάει! αν νιώθεις την ανάγκη ανθρώπων γύρω σου, αναζήτησε τους! Δεν λέω να γίνεις εμμονική ή ενοχλητική στους άλλους (καλά αυτό αποκλείεται) αλλά μην το αφήνεις στην τύχη του, προσπαθησε το να δικτυωθείς. Είσαι πχ στην σχολή σου, γνωρίζεις άτομα, δεν είναι κακό να πεις ευθέως "παιδιά έχετε κανονίσει τίποτα για απόψε; Έχω όρεξη γα βόλτα και δεν έχω κανονίσει τίποτα"
    Αυτό θέλω να πω και γω.....καταλαβαίνεις ακριβώς τι λέω .......

    Δεν είναι ότι ειμαι μοναχή μου ευτυχώς όχι... Δεν είναι ότι δεν μπορώ να ζήσω χωρίς τους άλλους...Φυσικά και μπορώ ...Δεν είναι ότι δεν θέλω ποιοτικές σχέσεις παρά μόνο τσούρμο.......Ούτε ότι ειμαι απόμακρη ούτε ότι γίνομαι τσιμπούρι...

    Είναι αυτό που λες ότι τα χρόνια φεύγουν και ότι περνάει μια ηλικιακη φάση ανεπιστρεπτι χωρίς να έχεις προλάβει να τη ζήσεις οπως ηθελες και να τη χορτάσεις......

    Ναι έχω σκεφτεί να το προσπαθήσω αρκετές φορές...........το έχω κάνει......Έχω αποτύχει........αποφάσισα να το αφήσω στη τύχη του και να γίνω ακόμα πιο ανεξάρτητη .......να πάρω τη ζωή όπως μου έρχεται αλλά παντα ερχονται στην επιφανεια τα "θελω".....

    Δεν θέλω να είμαι η γυναίκα που θα δεσμευτεί πάνω στον άντρα και δεν θα έχει ζήσει τη ζωή της..Και δεν θα έχει παρέες και ανθρώπους γύρω της και κοινωνική ζωή.......Ούτε η στερημένη από τέτοια άποψη ....

    Σε καμία περίπτωση δεν είμαι εγώ η κοπέλα που θέλει να παρατήσει τους φιλους της (αυτούς που έχει τέλος πάντων) για να είναι μετά νύχτα με τη σχέση.....

    Όμως βλέπω ότι τα όρια στενεύουν...ότι είναι πολύ δύσκολο πραγματικά να μπεις σε παρέες και να επεκτεινεις το κύκλο σου τόσο ώστε να νιώθεις κομπλέ.....

    Και ο χρόνος περνάει.........

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Αυτό θέλω να πω και γω.....καταλαβαίνεις ακριβώς τι λέω .......

    Δεν είναι ότι ειμαι μοναχή μου ευτυχώς όχι... Δεν είναι ότι δεν μπορώ να ζήσω χωρίς τους άλλους...Φυσικά και μπορώ ...Δεν είναι ότι δεν θέλω ποιοτικές σχέσεις παρά μόνο τσούρμο.......Ούτε ότι ειμαι απόμακρη ούτε ότι γίνομαι τσιμπούρι...

    Είναι αυτό που λες ότι τα χρόνια φεύγουν και ότι περνάει μια ηλικιακη φάση ανεπιστρεπτι χωρίς να έχεις προλάβει να τη ζήσεις οπως ηθελες και να τη χορτάσεις......

    Ναι έχω σκεφτεί να το προσπαθήσω αρκετές φορές...........το έχω κάνει......Έχω αποτύχει........αποφάσισα να το αφήσω στη τύχη του και να γίνω ακόμα πιο ανεξάρτητη .......να πάρω τη ζωή όπως μου έρχεται αλλά παντα ερχονται στην επιφανεια τα "θελω".....

    Δεν θέλω να είμαι η γυναίκα που θα δεσμευτεί πάνω στον άντρα και δεν θα έχει ζήσει τη ζωή της..Και δεν θα έχει παρέες και ανθρώπους γύρω της και κοινωνική ζωή.......Ούτε η στερημένη από τέτοια άποψη ....

    Σε καμία περίπτωση δεν είμαι εγώ η κοπέλα που θέλει να παρατήσει τους φιλους της (αυτούς που έχει τέλος πάντων) για να είναι μετά νύχτα με τη σχέση.....

    Όμως βλέπω ότι τα όρια στενεύουν...ότι είναι πολύ δύσκολο πραγματικά να μπεις σε παρέες και να επεκτεινεις το κύκλο σου τόσο ώστε να νιώθεις κομπλέ.....

    Και ο χρόνος περνάει.........
    Μα φυσικά μπορείς να είσαι και ανεξάρτητη έχοντας δεκάδες παρεές ,δεν έχει να κάνει το ένα με το άλλο. Το ανεξάρτητος δεν σημαίνει μοναχικός ή μόνος.
    Καταλαβαίνω τι λες ναι, κ το θεωρώ φυσιολογικό για την ηλικία σου να θες να δοκιμάζεις και να δοκιμαστείς, να θες να αποκτήσεις εμπειρίες, μόνο έτσι μαθαίνεις.
    Τι σημαίνει απέτυχες; Να ένα λάθος στην σκέψη σου. Δεν απέτυχες, απλά δεν έτυχε και μπορεί να μην έτυχε για χίλιους λόγους, σου είπα ήδη μερικούς, η άλλη μπορεί να μετράει τα λεφτά της για να βγάλει τον μήνα, η άλλη μπορεί να έχει γκόμενο κ να μην θέλει να βγαίνει, η άλλη μπορεί να είναι σπιτόγατα... χίλια δύο μπορεί να συμβαίνουν. Δεν είναι οτι απέτυχες, απλά δεν έτυχε. Ξαναπροσπάθησε λοιπόν. Και μην προσεγγίζεις μεμονωμένα άτομα, ο άλλος πιο δύσκολα θα το δεχτεί, προσέγγιζε παρέες και πες ανοιχτά : "έχετε κανονίσει κάτι; Οι φίλες μου βαριούνται και έχω όρεξη για έξω, ξέρω ένα καλό μαγαζί εκεί". Αν ήσουν 35 θα σου λεγα ούτε να το σκεφτείς αλλά στην ηλικία σου δεν βρίσκω τίποτα κακό σε αυτό. Μην σκέφτεσαι πως θα φάνει στον άλλον, όταν είσαι ειλικρινής πιο πολύ θα εκτιμηθεί απ΄το να νιώσει ο άλλος πχ οτι τον πλησιάζεις με τρόπο επειδή δεν έχεις παρέα.

  8. #53
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Μα φυσικά μπορείς να είσαι και ανεξάρτητη έχοντας δεκάδες παρεές ,δεν έχει να κάνει το ένα με το άλλο. Το ανεξάρτητος δεν σημαίνει μοναχικός ή μόνος.
    Καταλαβαίνω τι λες ναι, κ το θεωρώ φυσιολογικό για την ηλικία σου να θες να δοκιμάζεις και να δοκιμαστείς, να θες να αποκτήσεις εμπειρίες, μόνο έτσι μαθαίνεις.
    Τι σημαίνει απέτυχες; Να ένα λάθος στην σκέψη σου. Δεν απέτυχες, απλά δεν έτυχε και μπορεί να μην έτυχε για χίλιους λόγους, σου είπα ήδη μερικούς, η άλλη μπορεί να μετράει τα λεφτά της για να βγάλει τον μήνα, η άλλη μπορεί να έχει γκόμενο κ να μην θέλει να βγαίνει, η άλλη μπορεί να είναι σπιτόγατα... χίλια δύο μπορεί να συμβαίνουν. Δεν είναι οτι απέτυχες, απλά δεν έτυχε. Ξαναπροσπάθησε λοιπόν. Και μην προσεγγίζεις μεμονωμένα άτομα, ο άλλος πιο δύσκολα θα το δεχτεί, προσέγγιζε παρέες και πες ανοιχτά : "έχετε κανονίσει κάτι; Οι φίλες μου βαριούνται και έχω όρεξη για έξω, ξέρω ένα καλό μαγαζί εκεί". Αν ήσουν 35 θα σου λεγα ούτε να το σκεφτείς αλλά στην ηλικία σου δεν βρίσκω τίποτα κακό σε αυτό. Μην σκέφτεσαι πως θα φάνει στον άλλον, όταν είσαι ειλικρινής πιο πολύ θα εκτιμηθεί απ΄το να νιώσει ο άλλος πχ οτι τον πλησιάζεις με τρόπο επειδή δεν έχεις παρέα.
    Λες Ε;

    Τι να πω δεν ξέρω.......Εγώ πιστεύω πως αν δεν δείχνεις λίγο ντίβα δύσκολα σε βλέπουν με καλό μάτι....Όχι πως συμπεριφέρομαι λόγω αυτού σαν ντίβα αλλα λέμε τώρα......

    Δεν ξέρω ρε συ Ελισάβετ πέρασαν τα χρόνια σε ένα χρόνο ξεμπερδεύω με τη σχολή...Δεν έκανα παρέες από κει ...άλλη κλεισουρα με βρήκε..........ντάξει φταίω κ γω δεν το κηνυγησα όταν έπρεπε......

    Τώρα νμζ πως είναι δύσκολα τα πράγματα πια.....δν ξέρω τι να πω...απλά δεν είναι για όλους κάποια πράγματα όσο κ να το θες

  9. #54
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Λες Ε;

    Τι να πω δεν ξέρω.......Εγώ πιστεύω πως αν δεν δείχνεις λίγο ντίβα δύσκολα σε βλέπουν με καλό μάτι....Όχι πως συμπεριφέρομαι λόγω αυτού σαν ντίβα αλλα λέμε τώρα......

    Δεν ξέρω ρε συ Ελισάβετ πέρασαν τα χρόνια σε ένα χρόνο ξεμπερδεύω με τη σχολή...Δεν έκανα παρέες από κει ...άλλη κλεισουρα με βρήκε..........ντάξει φταίω κ γω δεν το κηνυγησα όταν έπρεπε......

    Τώρα νμζ πως είναι δύσκολα τα πράγματα πια.....δν ξέρω τι να πω...απλά δεν είναι για όλους κάποια πράγματα όσο κ να το θες
    Ξέρεις,αν φερθείς/φέρεσαι σαν ντίβα,υπάρχει η περίπτωση να σε κοιτάνε με μισό μάτι και να σου βγει το όνομα...

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Δεν είναι θέμα καχυποψίας Μιλιβα ή αντικοινωνικότητας. Πολλές φορές είναι απλά θέμα χρόνου και φάσης που βρίσκεται ο άλλος. Δεν γίνεται να βαφτίζουμε καχύποπτο ή αντικοινωνικό όποιον δεν βγαίνει μαζί μας επειδή εμείς τυχαίνει εκείνο το διάστημα να έχουμε όρεξη για παρέες. Συν το γεγονός οτι είναι δύσκολες εποχές. Ρωτάς αν η κοπέλα στην οποία πρότεινες δηλαδή είχε τα χρήματα για να διαθέσει για μια έξοδο; Σου λέω ένα "ακραίο" παράδειγμα για να καταλάβεις οτι μπορεί να υπάρχουν χίλιοι λόγοι για τους οποίους αρνείται ή αποφεύγει κάποιος. Αυτό δεν σημαίνει οτι εσύ σταματάς να προσπαθείς και παίρνεις απόφαση οτι δεν θα βγαίνεις. Φυσικά και να συνεχίσεις να ανοίγεσαι και να γνωρίζεις κόσμο, αλλά σου λέω οτι είναι περισσότερο πιθανό να βρεις ανταπόκριση όταν αυτό το κάνεις με παρέες κι όχι σε μεμονωμένα άτομα.

    Επίσης επειδή αναφέρεσαι σε μένα που το είπα αυτό και στον Γιώργο μην ξεχνάς πως δεν έχουμε την ίδια ηλικία. Μεγαλώνοντας αρχίζεις και κατασταλάζεις σε απόψεις, παρέες, φίλους και αποκτάς και ένα σωρό άλλες υποχρεώσεις που δεν σου επιτρέπουν να είσαι όλη μέρα βόλτα. Οπότε όχι, προσωπικά επειδή ειδικά τους τελευταίους μήνες οι έξοδοι μου είναι μετρημένες, δεν θέλω να ρισκάρω να βγω και από μέσα μου να εύχομαι να ήμουν στο κρεβάτι μου, προτιμώ να βγω με αυτούς που ξέρω τι θα περάσω όμορφα κι εμπιστεύομαι και μπορώ να μοιραστώ πράγματα. Να είμαι σε μια παρέα και να έρθουν και καινούργια άτομα πολύ ευχαρίστως, αλλά να δεχτώ να βγω από ευγένεια με κάποιον/α που δεν ξέρω, όχι, τώρα πια το κάνω όλο και πιο σπάνια εως ποτέ.


    Με καλύψεις απόλυτα..αυτό ήταν που ήθελα να εξηγήσω..

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Ναι βρε τη ζεις σε κάθε στιγμή....

    Αλλά είναι κάπου που θες να την αλλάξεις ....Και το προσπαθείς και δεν σου βγαίνει....αυτο πως το αντιμετωπίζεις .........
    Εγώ σε αυτο έχω πέσει τώρα..Θέλω την αλλαγή αλλά δεν....

    Παραιτεισαι από την προσπάθεια η συνεχίζεις....;
    Η αλλαγή είναι στο χέρι μας μιλιβακι...ότι δεν μας αρέσει στη ζωή μας το αλλάζουμε...εκτός από δυσάρεστους συγγενείς...άσχετο αλλά λέω...χαχαχα
    Νέο κορίτσι δεν μπορεί ρε συ να μην υπάρχει έστω ένα παλικάρι εκεί έξω που να τον δεις και να πεις ναι αυτός είναι....του πουστη πια..
    Η έστω να πεις αυτό το αγόρι μου αρέσει θα προσπαθήσω να του μιλήσω και ότι γίνει..και αν τύχει να φτάσουμε στο σεξ θα το κάνω και δεν θα κάτσω να το υπεραναλυσεις και να λέω γιατί..θα το κάνω γιατί το θέλω και μου άρεσει τέλος...ένα παραδειγμα λέω..
    Δεν έχω διάβαση το θέμα με τη φίλη σου γιατί απομακρύνθηκατε???μάλλον μου διέφυγε η δεν έπεσα ποτέ πάνω στο θέμα αυτό...αλλά πιστεύω ότι κάποια στιγμή και εσύ θα κατασταλάξει από παρέες και θα έχεις στάνταρ φίλους φίλες...

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Και εγώ δεν έχω θέμα να ζει ο κάθε άνθρωπος τη ζωή όπως του έρχεται....

    Όμως υπάρχει και ένας εσωτερικός προγραμματισμος....Ένας μπούσουλας πως θες να κινηθεις στη ζωή σου...


    Πχ από τα 20 - 25 θα κάνω ότι θέλω.....θα χορτάσω ξενύχτια μέχρι αηδίας θα δοκιμάσω σχέσεις ανθρώπους θα εξερεύνησω θα μάθω.....

    Από τα 25-30 θα αφοσιωθώ στη δουλειά μου...να ειμαι ανεξάρτητη πλέον...θα περάσω σε άλλη φάση θα κοιτάξω πάνω από όλα τη δουλειά...τις υποχρεωσεις μου να προσφέρω στην κοινωνία ......να ειμαι χρήσιμη

    Από τα 30-35 θα ήθελα να έχω γνωρίσει τον άνθρωπο που θα ειμαι μαζί του στη ζωή που θα θέλω να κάνω το παιδί του.....να δημιουργήσω οικογένεια....να αφοσιωθώ στην οικογένεια μου και να δώσω αγάπη

    Καλά παρακάτω δεν γράφω γτ δεν μπορώ να με φανταστώ τόσο μεγάλη............

    Λοιπόν τι λες να το κάψω το σενάριο ;

    Τα είπα παραμυθένια όμως δεν μπορείς να πεις...

    Εν ολίγοις αρνούμαι να ξεκολησω από το πρώτο στάδιο πρώτου το ολοκλήρωσω πρακτικά............Και θα μου πεις αυτό είναι το πρόβλημα σου...;

    Ναι...!

    Και εύχομαι σε όλους τους ανθρώπους ολόψυχα να αντιμετωπίζουμε μόνο τόσο ασήμαντα προβλήματα
    Το πρόγραμμα που έχεις μέσα στο μυαλό σου δεν λέω όχι λογικό προγράμμα είναι και οι πιο πολλοί αυτό το πρόγραμμα είχαμε η έχουμε στο μυαλό τους...αλλά τι θα σε χαλάει εαν απτά 25 έως τα 35 είχες εξόδους ξενύχτια παρέες.και απτά 35 αφωσιονοσουν σε μια δουλειά και σε έναν σύντροφο παράδειγμα λέω...γιατί δηλαδή οποσδηποτε απτά 20 έως τα 25 να είσαι εξόδου και απτά 25 έως τα 30 σε μια δουλειά να κατασταλαξεις.
    Δεν λέω όχι στο πρόγραμμα σου ..σου είπα οι πιο πολλοί αυτό το πρόγραμμα έχουν στο μυαλό τους ως στάνταρ.
    Και δεν είναι κακό...απλά δεν μας βγενει πάντα έτσι με της ηλικίες..δηλαδή θέλω να πω ότι μπορείς να τα κάνεις αυτά η μπορεί να έρθουν αυτά στη ζωή σου αλλά με μια μικρή διαφορά στης ηλικίες...και καταλαβενω της ανησυχίες σου ότι μήπως περάσουν τα χρόνια και δεν τα έχεις ζήσει αυτά που θέλεις και φοβάστε μην σου μείνουν αποθημενο ...σε εμένα έμειναν κάποια αποθημενα από αυτά που λες...αλλά στην τελική είναι και πάλι ευχαριστημένος με ότι έχω ζήσει....ξενύχτια μπορεί να μην είχα όπως άλλοι..πολύ σπάνια μια φορά στα δέκα χρόνια πχ ....πολλές γκόμενες μπορεί να μην είχα όπως άλλοι...μια το πολύ δύο γκόμενες κάθε 10 χρόνια πχ και για πολύ μικρό διάστημα..αλλά σε γενικό απολογισμό έως τώρα στα 37 μου χρόνια σε γενικές γραμμές είναι υπέρ ετχαστημενος με όσα έζησα..διότι έχω ζήσει και πράγματα που άλλη δεν θα έχουν ζήσει ούτε καν το διανοουνται...έχω ζήσει την απόλυτη αληθινή φιλία..(άσχετα αν τελευταία χαθήκαμε λίγο)
    Έχω γνωρίσει τόσο σπουδαίους ανθρώπους στη ζωή μου και εχουνε περάσει τέλεια μαζί που δεν ξέρω πως να στο περιγράψω.....πχ τελευταία είχα θέλαμε να κάνουμε μεταγραφεί στο σχολείο του ανηψιού μου και οι γονείς του δεν ξέρανε σε ποιο σχολείο να το στείλουν..και λέω αφήστε το σε εμένα...μετά από 14 χρόνια πάω στο Γυμνάσιο όπου είχα αποφοίτηση και μόλις με είδαν οι καθηγητές σηκώθηκαν όλοι όρθιοι να με αγκαλιάσουν και να με φιλήσουν....οι νέοι καθηγητές που ήταν εκεί και δεν με ήξεραν Παθανε πλάκα..σου λέει παλιός μαθητής πριν 14 χρόνια και τον αγαπάνε και τους αγαπάει τόσο πολύ???και αμέσως όλοι έσπευσαν να με βοηθήσουν με τον ανιψιό μου...αυτά δεν τα αλλάζω ούτε με χίλια ξενύχτια...έκανε και ξενύχτια σπάνια βέβαια όπως είπα..δεν είναι ότι δεν το έκανα..αλλά δεν μου έμεινε και τρελό αποθημενο μην φανταστείς..

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Και δεν το λέω για να το παίξω σπουδεος αλήθεια δεν το είπα γι'αυτό..απλά θέλω να σου πω ότι δεν είναι μόνο τα ξενύχτια στη ζωή .. ωστόσο ναι σε δικαιολογίες στην ηλικία που είσαι θέλεις να τα ζήσεις και αυτά..και λογικό είναι ....θα έρθουν και αυτά και θα τα ζήσεις και τα ξενύχτια σου ..

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Σε κάποια θέματα είμαι σωστός σε κάποια είμαι λάθος φυσικά...άνθρωποι είμαστε δεν γίνεται σε όλα να είμαστε σωστοί...έχω και εγώ τα δικά μου κολλήματα και παρεξενειες...ειδικά τώρα τελευταία....όπως είπα και πιο πριν έχω ψιλό φρικαρεις λόγο ηλικίας.καλα όχι ότι είμαι και παππούς ρε παιδί μου.αλλα όσο σκέφτομαι ότι έχω φτάσει 37 χρόνων φρικαρω... τέλος πάντων...
    Δεν είπα πουθενά ότι φταίει το μιλιβακι σε κάτι..αλίμονο..άλλωστε την άρνηση της φιλίας τη ζω και εγώ τώρα τελευταία...
    Δεν φταίει η μιλιβα σε κάτι...απλά της έδωσα μια φιλική συμβουλή να μην υπεραναλυει.καλη είναι η ανάλυση δεν λεω όχι..απλά όταν γίνεται σε μεγάλο βαθμό μας πάει πίσω και χάνουμε πράγματα απτή ζωή μας.χανουμε την ουσία...εγώ έχασα πράγματα απτής υπεραναλυσεις και πράγματα και άτομα..κυρίως γυναίκες...αλλά και εμπειρίες...
    Κοίταξε η αλήθεια είναι να το αναλύσω και αυτό για να γίνω κατανοητός στο πώς λέω όχι...πχ είμαι με έναν φίλο μου και πίνουμε καφέ κάπου..και έρχεται ένας τρίτος που δεν τον ξέρω και τον καθένα εκείνη την ώρα και πιάνουμε κουβέντα μετά από κάνα δυο ώρες συζητήσεις..μου λέει να ξανά βρεθούμε να πιούμε καφέ και μου ζητάει τηλ..ε εκεί μου φενετε κάπως..με παρεξενευη..τυχαία βρεθήκαμε ήπιαμε ένα καφέ τα είπαμε και μου ζητάς τηλ..όχι ότι το φοβάμαι απλά ξενερώνω δεν ξέρω μου φένεται κάπως..
    Και οι δυο μας να είμαστε πχ συναντιομασταν εντελώς τυχαία συζητούσαμε και σου ζητούσα τηλ.θα παραξενευοσουνα .....ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός τωρα
    Γιωργο εγινες πιο κατανοητος. Συμφωνω οτι ειναι ξενερωμα, ομως αν μπουμε στη θεση του αλλου τοτε και πουμε, αα τι θα εκανα αν ημουν μονος μου πολυ καιρο ισως και χρονια, πως θα γνωριζα παρεες κατσε να μπω σε μια παρεα και να γνωρισω απο εκει ατομα, μπορει να μην ειναι τοσο ωραιο, ομως ισως ειναι η μονη λυση για καποιους!! Και αρα δεν πρεπει να ξενερωνουμε κι εγω θα ξενερωνα αλλα το ωραιο ειναι να μην ξενερωνεις να καταλαβαινεις τον αλλον. Σκεψου ποσοι ανθρωποι ειναι μονοι τους και ποσο πιο ωραιος θα ηταν ο κοσμος και η ζωη αν ημασταν πιο δεκτικοι!!
    Τεσπα εγω τα ειπα απο την αρχη αυτα που λεει η ελισαβετ οτι πολλοι δεν βγαινουνε τωρα λογω κρισεως αλλα δεν απαντησε κανενας. Λες και δεν υπαρχω! Δεν εχω παραπονο βεβαια, μου απαντατε σε αλλα θεματα. Και να πω και τη γνωμη μου οι περισσοτεροι ειναι αντικοινωνικοι εχει δικιο η Μιλιβα. Αλλιως θα γινοταν αυτο που εγραψα στην πρωτη παραγραφο, θα ημασταν πιο δεκτικοι ολοι εστω σε αλλες καταστασεις οπως το να σε δει καποιος σε ενα χομπυ πχ και να σου πει να πατε για καφε πραγμα που εχω κανει πολλες φορες και εχω φαει απορριψη λες και ο αλλος ποιος ειναι; Ο Μαικλ Τζακσον; [emoji23][emoji23][emoji23]
    Τεσπα και ενα τελευταιο. Δεν ειπα πουθενα οτι εσυ ειδικα κατηγορεις τη Μιλιβα, οι αλλοι το κανανε και οχι ολοι.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Γιωργο εγινες πιο κατανοητος. Συμφωνω οτι ειναι ξενερωμα, ομως αν μπουμε στη θεση του αλλου τοτε και πουμε, αα τι θα εκανα αν ημουν μονος μου πολυ καιρο ισως και χρονια, πως θα γνωριζα παρεες κατσε να μπω σε μια παρεα και να γνωρισω απο εκει ατομα, μπορει να μην ειναι τοσο ωραιο, ομως ισως ειναι η μονη λυση για καποιους!! Και αρα δεν πρεπει να ξενερωνουμε κι εγω θα ξενερωνα αλλα το ωραιο ειναι να μην ξενερωνεις να καταλαβαινεις τον αλλον. Σκεψου ποσοι ανθρωποι ειναι μονοι τους και ποσο πιο ωραιος θα ηταν ο κοσμος και η ζωη αν ημασταν πιο δεκτικοι!!
    Τεσπα εγω τα ειπα απο την αρχη αυτα που λεει η ελισαβετ οτι πολλοι δεν βγαινουνε τωρα λογω κρισεως αλλα δεν απαντησε κανενας. Λες και δεν υπαρχω! Δεν εχω παραπονο βεβαια, μου απαντατε σε αλλα θεματα. Και να πω και τη γνωμη μου οι περισσοτεροι ειναι αντικοινωνικοι εχει δικιο η Μιλιβα. Αλλιως θα γινοταν αυτο που εγραψα στην πρωτη παραγραφο, θα ημασταν πιο δεκτικοι ολοι εστω σε αλλες καταστασεις οπως το να σε δει καποιος σε ενα χομπυ πχ και να σου πει να πατε για καφε πραγμα που εχω κανει πολλες φορες και εχω φαει απορριψη λες και ο αλλος ποιος ειναι; Ο Μαικλ Τζακσον; [emoji23][emoji23][emoji23]
    Τεσπα και ενα τελευταιο. Δεν ειπα πουθενα οτι εσυ ειδικα κατηγορεις τη Μιλιβα, οι αλλοι το κανανε και οχι ολοι.
    Ναι λουλούδι καταλαβαίνω τη λες και εν μέρει συμφωνώ και είναι πολύ ωραίο αυτό που λες απτή Σκόπια σου....δεν λέω όχι...όταν λέω δεν θα κάτσω να κυνηγήσω παρςες νομίζω το εξήγησα πιο πάνω σε γενικές γραμμές έτσι λειτουργο.....ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ..δεν είναι απόλυτο αυτό...νιωθο πιο καλά έτσι....να σου δώσω ένα άλλο παράδειγμα...πες ότι γνωρίσω κάποιον σε μια παρέα κοινοί παρέα...κάνουμε μια ωραία κουβέντα και μου λέει να ανταλλάξουμε τηλ.και να βγούμε οι δυο μας για καφέ...άντε και το δέχομαι άντε και βγενουμε....τι ακριβώς να συζητήσω με έναν άγνωστο που τον είδα μόνο μια φορά και κάναμε μια κουβέντα ΣΑΝ ΠΑΡΕΑ...θα πούμε περί ανέμων και υδάτων....και μετά τι????μπορώ να του ανεχτώ και να συζητήσω μαζί κάτι το οποίο με απασχολεί???όχι..
    Μπορώ να το ανοιχτών και να του πω ένα μυστικό???
    Όχι....και παλιότερα που το έκανα αυτό και μάλιστα όχι σε τέλειος άγνωστο άνθρωπο αλλά σε συνάδερφο που νόμιζα ότι ήταν πολύ σωστός και δεν θα βγάλει μυστικά παραεξω....τον είπα ένα μυστικό μου του ζήτησα να μην το πει πουθενά και με το που γύρισα τη πλάτη μου τα ήξερα το μισώ εργοστάσιο....άρα τι να βγω με έναν άγνωστο να κάνω???αλλά σε αυτό παίζει ρόλο όπως είπα και η ηλικία... παλιότερα 15-20-25 ετών δεν ειμουν έτσι με ενιαζε να βγω να περάσω καλά και Κλάιν Μάιν..δεν είχα να μυραστω με κανέναν τίποτα...στην ηλικία των 37 όταν βγενω με ΦΙΛΟ ΜΟΥ...θέλω να του πω και πράγματα που με απασχολούν όπως και εκείνος το ίδιο..μπορώ με κάποιον που τον έχω δει μόνο μια φορά να το κάνω αυτό ???ΟΧΙ...άρα αυτό λέω τι να κάτσω να ασχοληθώ με παρέες....και τι να κάτσω ακριβώς να κυνηγήσω παρέες...έχω τους φίλους μου που όσο σοβαρό μυστικό και να τους πω δεν θα βγουν τα προβλήματα μου παρά έξω....καρατσεκαρισμενο εδώ και 30 χρόνια και βάλε...

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. Φίλοι..
    By th93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 41
    Last Post: 20-06-2014, 00:10
  2. Φίλοι
    By Interferon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 16-04-2014, 22:01
  3. Φιλοι?
    By eleana011 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 05-02-2013, 16:43
  4. προσοντα vs γνωστοι
    By kyknos25 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 176
    Last Post: 03-09-2011, 21:52
  5. Φίλοι φίλοι...καρδιοφίλοι...
    By Dexter in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 06-03-2009, 15:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •