Σχέση από απόσταση και αλλαγή συμπεριφοράς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    3

    Σχέση από απόσταση και αλλαγή συμπεριφοράς

    Καλημέρα!Είμαι γυναίκα εργαζόμενη, 43 χρονών, χωρισμένη με ένα παιδί.Έχω σχέση εδώ και 4 χρόνια με έναν άνδρα 15 χρόνια μεγαλύτερό μου.Μένουμε σε διαφορετικές πόλεις και η απόσταση μεταξύ μας είναι περίπου 600 χλμ.Όμως ταιριάζουμε απόλυτα, περνάμε τέλεια όταν βρισκόμαστε μαζί κάθε 15 ημέρες.Το πιο σημαντικό είναι ότι πάντα ήταν ο ένας πλάι στον άλλο και σε πολύ δύσκολες καταστάσεις, οικονομικές δυσκολίες αμφότερα αλλά κι ένα επώδυνο διαζύγιο από τη δική μου πλευρά.Υπερπηδήσαμε όλα τα εμπόδια, επενδύσαμε συναισθηματικά αλλά τελευταία μετά από μια συζήτηση άλλαξαν όλα.Θα πρέπει να τονίσω ότι αρχικά το πρώτο διάστημα της σχέσης μας μου είχε εκφράσει την επιθυμία του να συζήσουμε, κάναμε όνειρα κατά διαστήματα.Στην συνέχεια άλλαξε άποψη, μου είπε ότι τελικά δε θα μπορούσε να το κάνει γιατί δεν υπάρχει προοπτική σχετικά με την δουλειά του στην πόλη μου.Το θέμα είναι ότι οι μετακινήσεις δεν είναι εύκολες και μου είπε ότι κουράστηκε ότι κάποια στιγμή θα τελειώσουν όλα, αργά ή γρήγορα.Πόνεσα πολύ γιατί δε μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς εκείνον, έστω και σε αυτή την κατάσταση.Κι επειδή, θέλω να ζήσω στιγμές μαζί του, του πρότεινα να κατέβω στην πόλη του.Με δεδομένο ότι υπάρχει το παιδί μου κι ότι πρέπει να αλλάξω δουλειά, σπίτι όλα τα επακόλουθα μιας τέτοιας απόφασης.Δεν του άρεσε, είπε ότι δε θέλει να δεσμευτεί, ότι θέλει το χώρο του και ότι αν κατέβω θα με υποστηρίξει αλλά δεν μπορεί να μου υποσχεθεί τίποτα, ότι μπορεί σήμερα να είμαστε μαζί αλλά αύριο όχι.Επίσης, ότι με βλέπει ως δεδομένη πράγμα που δεν ισχύει.Έπεσα από τα σύννεφα, δεν περίμενα τέτοια αντιμετώπιση.Από την πλευρά μου έκανα μαζί του μια ανοιχτή συζήτηση, του εξέφρασα τις απόψεις μου και το πως νιώθω κι εκείνος είπε ότι΄όσα ειπώθηκαν είναι για περισυλλογή.Είμαι ανεξάρτητη, περήφανη, δε ζήτησα ποτέ τίποτα από κανέναν αλλά είμαι γυναίκα και πάνω από όλα θέλω να είμαι η μία και μοναδική.Αν δεν είμαι, απλά φεύγω.Το πρόβλημά μου είναι ότι είμαι πολύ μπερδεμένη γιατί ενώ εγώ θέλησα να μηδενίσω το κοντέρ και να ξαναρχίσω ένα καινούργιο κεφάλαιο, εκείνος δεν τολμάει.Λίγο πριν τα Χριστούγεννα άρχισε να βγαίνει με φίλους ενώ γενικά είναι σπιτόγατος κι εκεί που μιλούσαμε ένα βράδυ στο τηλέφωνο, υπό την επήρεια ποτού μου είπε ότι με απάτησε.Ότι εκείνη δεν αξίζει αλλά ήθελε να δοκιμάσει.Ότι καμιά δεν συγκρίνεται μαζί μου αλλά ότι δεν κάνω τίποτα για να τον κρατήσω κοντά μου.Θύμωσα, έμεινα ξάγρυπνη κι όταν μιλήσαμε το επόμενο πρωί, αναίρεσε τα λεγόμενά του.Τότε ξέσπασα και του είπα να μου μιλήσει ξεκάθαρα, δεν είμαστε παιδιά.Δεν ξέρω τι να πιστέψω, έχει κλονιστεί η εμπιστοσύνη μου.Νιώθω μετέωρη και ανασφαλής.Αν δεν τον αγαπούσα βαθιά, ήξερα πολύ καλά τι θα έκανα.Σας παρακαλώ πολύ, πείτε μου τη γνώμη σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Εγω νομιζω οτι ξενερωσε οταν σου ειπε οτι κουραστηκε. Απο εκει αρχισαν ολα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    3
    Δεν είναι εύκολη η σχέση από απόσταση, το γνωρίζαμε εξ αρχής και οι δύο.Απλά δεν ξέρω γιατί ξενέρωσε όπως και τι έχει στο μυαλό του.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Καλωσηρθες

    Πολύ φοβάμαι οτι δεν είναι και πολλά αυτά που μπορείς να κάνεις για την κατάσταση. Συνήθως παραπονιόμαστε όταν ο άλλος δεν δείχνει τις προθέσεις του ή μας μπερδεύει κτλ όμως δεν μπορούμε να πούμε το ίδιο για τον σύντροφο σου μιας και είναι σαφής στο τι θέλει από αυτή τη σχέση. Θέλει να μείνει ως έχει για όσο αντέξει. Κι εδώ αρχίζουν τα προβλήματα γιατί προφανώς εσύ δεν θες αυτό, έχεις ανάγκη να προχωρήσετε ένα βήμα παραπέρα, είσαι έτοιμη να αλλάξεις την ζωή σου και να μετακομίσεις. Δεν είναι απαραίτητο ότι κάτι τον πείραξε, ίσως είναι απλά η φθορά του χρόνου ή οτι ο άνθρωπος έτσι είναι γενικά και δεν θέλει να δεθεί παραπάνω.
    Καταλαβαίνω πως σου είναι δυσάρεστο να το ακούς, αλλά νομίζω πως έχει αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση και θα πρέπει να προετοιμάζεις τον εαυτό σου γιαυτό. Ήδη σου είπε οτι σε απάτησε, ήδη σου ξεκαθάρισε πως δεν θέλει να δεσμευτεί. Όσο όμορφη κι αν είναι η σχέση σας μέχρι τώρα και παρά τις δυσκολίες που αναφέρεις, η αλήθεια είναι πως έχει την "ευκολία" της απόστασης. Και είμαστε μαζί και δεν είμαστε. Και έχω σχέση και δεν έχω. Και για έναν άνθρωπο που δεν θέλει και πολλά πολλά από δεσμεύσεις είναι το ιδανικό σενάριο.

    Ψάξου μέσα σου, αν και νομίζω πως και εσύ είσαι σαφής στο τι θες, και μέτρα προσεκτικά τι θες από αυτόν τον άνθρωπο και αν όντως πιστεύεις πως μπορεί να στα δώσει. Λυπάμαι πραγματικά, αλλά δεν μπορώ να σου πω να προσπαθήσεις για κάτι εφόσον ο άλλος έχει ξεκαθαρίσει τόσο πολύ την θέση του. Στην ουσία σου είπε : μέχρι εδώ δίνω, αν θες μένεις, αν όχι φεύγεις και σου έριξε το μπαλάκι.

  5. #5
    Miliva21
    Guest
    Αχ αυτές οι σχέσεις από απόσταση....!
    Ειναι ωραίο μεν γιατί σημαίνει ότι τον θες πολύ τον άλλο για να μπεις σε αυτό το τρυπάκι όμως πιστεύω κιόλας ότι αυτό το εμπόδιο της απόστασης πάντα κάποιον οφελει....

    Προσωπικά δεν έχω κάνει ποτέ σχέση από απόσταση όμως έχω μια άποψη γενικά........Μπορεί όντως ο ένας από τους δύο ή και οι δύο να το θέλουν όμως θεωρώ ότι καταβαθος ένας από τους δύο βολεύεται από το εμποδιο της απόστασης ώστε να μη δεσμευτεί........

    Ειναι τόσο μετέωρο σαν να χτίζεις παλατια στην άμμο που τα ονειρεύεσαι και τα πλάθεις με τα χέρια σου αλλά ξέρεις από την αρχή ότι θα γκρεμιστούν .....

    Μπορεί να ακουστω σκληρή αλλά εγώ νομίζω πως ο σύντροφός σου δεν ήθελε εξαρχής δέσμευση στη ζωή του.....γι αυτό και ήταν πολύ θετικός στο να δημιουργήσει και να διατηρήσει μια σχέση υπό αυτές τις συνθήκες...

    (Είναι καλή ευκαιρία.....έχεις μια καβάτζα....εχεις έναν άνθρωπο στη ζωή σου να ενδιαφέρεται όμως ταυτόχρονα δεν τον έχεις ολοκληρωτικά....Έτσι είσαι ελεύθερος να ζεις όπως θες χωρίς πρακτικούς περιορισμούς και χωρίς ο άλλος να γνωρίζει τι κάνεις στη καθημερινότητα σου)

    Αν είσαι δλδ άνθρωπος που θες και τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο η σχέση από απόσταση είναι καλή καβατζουλα....

    Εσύ το θες περισσότερο από εκείνον γ αυτό κιόλας του είπες ότι είσαι πρόθυμη να μηδενίσεις την απόσταση....εκείνος όμως από ότι φαίνεται ποτέ δεν θέλησε πραγματικα να σε βάλει ολοκληρωτικά στη ζωή του.....

    Εγώ μάλιστα δεν πίστεψα και το γεγονός ότι σε απάτησε μόνο κατά τα Χριστούγεννα.....θεωρώ πως ενδεχομένως στη πολη που ζει έκανε παράλληλη ζωή μαζί με σένα χωρίς να το ξέρεις φυσικά....(πως άλλωστε να το ξέρεις; 600χλμ είναι αυτά!!!!!!)

    Απλα θεωρώ ότι όντως και τότε έκανε κουτσουκελα απλά "φιλοτιμηθηκε" να σου το πει εφόσον εσύ του είχες δηλώσει να μείνετε μαζί....Σαν να σου αποκαλυπτει τώρα για να σε αποφύγει...αα ξέρεις κάτι δεν αξίζω τόσο πολυ...Τις έκανα και τη τις μαλακιες μου...

    Δεν σου κάνω τον Άγιο; αχ αμαρτησα....;;
    Για να σε ξυπνήσει και να υποψιαστείς ότι δεν ήταν τόσο καθαρός μαζί σου ...........
    Να σε αποφύγει .....

  6. #6
    Miliva21
    Guest
    Είναι πάντως πολύ λυπηρό πως γίνεται οι άνθρωποι να βάζουν τόσο πολύ τη λογική τους σε θέματα που δεν θα έπρεπε να καν να τη χρησιμοποιούν...σε θέματα καρδιάς.. τι να πω...Τελικά το παν αγαθό για τον καθένα είναι η βολεψη του.........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Είναι πάντως πολύ λυπηρό πως γίνεται οι άνθρωποι να βάζουν τόσο πολύ τη λογική τους σε θέματα που δεν θα έπρεπε να καν να τη χρησιμοποιούν...σε θέματα καρδιάς.. τι να πω...Τελικά το παν αγαθό για τον καθένα είναι η βολεψη του.........
    Δεν ξέρω γιατί λες αυτό με την βόλεψη ως κάτι κακό. Όλοι την βόλεψη μας κοιτάμε ναι. Προσπαθούμε να βρούμε αυτό που θέλουμε για να είμαστε καλά, οπότε με αυτή την έννοια όλοι τον εαυτό μας κοιτάμε, έτσι πάει το πράγμα.
    Δεν βρίσκω κάτι ανέντιμο στην στάση του συντρόφου της θεματοθέτριας πέρα από το γεγονός οτι την επόμενη μέρα της αποκάλυψης της το αναίρεσε προσπαθώντας να την κρατήσει λίγο ακόμα προφανώς. Η θεματοθέτρια είπε πως στην αρχή ο ίδιος ήθελε να μείνουν μαζί, μάλλον ήταν στον ενθουσιασμό ακόμα τότε και στον τρελό έρωτα... μετά του τέλειωσε. Βολεύτηκε όπως λες με την σχέση από απόσταση, να έχει και την ελευθερία του και να έχει και την σχέση κάθε 15...μπορεί απλά αυτό να θέλει. Από την στιγμή που το ξεκαθαρίζει κάποιος και είναι σαφής, δεν βρίσκω το πρόβλημα πραγματικά. Είναι πολύ οδυνηρό για τον άλλον όταν έχει αισθήματα φυσικά, αλλά κι ο άλλος αν δεν νιώθει κάτι παραπάνω δηλαδή τι πρέπει να πει; Να παριστάνει τον ερωτευμένο χωρίς να είναι;

  8. #8
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Δεν ξέρω γιατί λες αυτό με την βόλεψη ως κάτι κακό. Όλοι την βόλεψη μας κοιτάμε ναι. Προσπαθούμε να βρούμε αυτό που θέλουμε για να είμαστε καλά, οπότε με αυτή την έννοια όλοι τον εαυτό μας κοιτάμε, έτσι πάει το πράγμα.
    Δεν βρίσκω κάτι ανέντιμο στην στάση του συντρόφου της θεματοθέτριας πέρα από το γεγονός οτι την επόμενη μέρα της αποκάλυψης της το αναίρεσε προσπαθώντας να την κρατήσει λίγο ακόμα προφανώς. Η θεματοθέτρια είπε πως στην αρχή ο ίδιος ήθελε να μείνουν μαζί, μάλλον ήταν στον ενθουσιασμό ακόμα τότε και στον τρελό έρωτα... μετά του τέλειωσε. Βολεύτηκε όπως λες με την σχέση από απόσταση, να έχει και την ελευθερία του και να έχει και την σχέση κάθε 15...μπορεί απλά αυτό να θέλει. Από την στιγμή που το ξεκαθαρίζει κάποιος και είναι σαφής, δεν βρίσκω το πρόβλημα πραγματικά. Είναι πολύ οδυνηρό για τον άλλον όταν έχει αισθήματα φυσικά, αλλά κι ο άλλος αν δεν νιώθει κάτι παραπάνω δηλαδή τι πρέπει να πει; Να παριστάνει τον ερωτευμένο χωρίς να είναι;
    Όχι βέβαια .....

    Θεωρώ λυπηρό το γεγονός κάποιος να κοιτάει τη βολεψη του πατώντας στα συναίσθηματα των άλλων...

    Ήταν ξεκάθαρος ο συγκεκριμένος; Γιατί για να κάνει η θεματοθετρια όνειρα για μια κοινή ζωή μαζί του σημαίνει ότι δεν της ξεκαθάρισε ακριβως πως το είχε το πλάνο στο μυαλό του........

    Δεν της ορισε από την αρχή εγώ τη ζωή μου εσύ τη δική σου και άμα σου αρέσει και σου κάνει...

    Ντάξει βέβαια όπως είπες μπορεί να στράβωσε αργότερα το πράγμα.......

    Γενικά πάντως αν με ρωτάς δεν θα έκανα ή καλύτερα δεν θα επενδυα ποτέ σε μια σχέση από απόσταση...Όσο είναι στο χέρι μου τουλάχιστον.....Γιατί ποτέ μη λες ποτέ ....θεωρώ ότι είναι κάτι τόσο φλου και ότι σίγουρα ο ένας από τους δύο κάνει μια χαρά τη ζωή του

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Συμφωνω με Μιλιβα για αλλη μια φορα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Όχι βέβαια .....

    Θεωρώ λυπηρό το γεγονός κάποιος να κοιτάει τη βολεψη του πατώντας στα συναίσθηματα των άλλων...

    Ήταν ξεκάθαρος ο συγκεκριμένος; Γιατί για να κάνει η θεματοθετρια όνειρα για μια κοινή ζωή μαζί του σημαίνει ότι δεν της ξεκαθάρισε ακριβως πως το είχε το πλάνο στο μυαλό του........

    Δεν της ορισε από την αρχή εγώ τη ζωή μου εσύ τη δική σου και άμα σου αρέσει και σου κάνει...

    Ντάξει βέβαια όπως είπες μπορεί να στράβωσε αργότερα το πράγμα.......

    Γενικά πάντως αν με ρωτάς δεν θα έκανα ή καλύτερα δεν θα επενδυα ποτέ σε μια σχέση από απόσταση...Όσο είναι στο χέρι μου τουλάχιστον.....Γιατί ποτέ μη λες ποτέ ....θεωρώ ότι είναι κάτι τόσο φλου και ότι σίγουρα ο ένας από τους δύο κάνει μια χαρά τη ζωή του
    Εγώ έτσι όπως τα είπε κατάλαβα οτι κι ο ίδιος στην αρχή ενθουσιάστηκε και πως και οι δύο κάνανε όνειρα. Εξάλλου λέει πως εκείνος της πρότεινε στην αρχή να συζήσουν. Μετά κάτι στράβωσε. Ή δεν στράβωσε τίποτα κι απλά στην αρχή ήταν ενθουσιασμένος. Της μίλησε όμως ξεκάθαρα στην συνέχεια. Της ειπε χύμα ότι δεν θέλει δεσμεύσεις. Βρε κορίτσια, όταν βρίσκουμε κάποιον και δεν μας μιλάει χύμα παραπονιόμαστε και με το δίκιο μας, οτι μας ταλαιπωρεί, ότι μας μπερδεύει, ότι πατάει στα συναισθήματα μας κτλ κτλ....όταν κάποιος λέει χύμα αυτό που θέλει, πάλι θα παραπονιόμαστε; Τελικά τι θέλουμε; Να μιλάει χύμα αλλά να λέει αυτά που θέλουμε να ακούσουμε εμείς; Ε δεν γίνεται αυτό. Αυτά που θέλει αυτός θα λέει.
    Οκ, η πιο έντιμη στάση εκ μέρους του, εφόσον ξέρει πως η κοπέλα τον θέλει πολύ, θα ήταν να της πει κοίτα εγώ δεν θέλω τα ίδια πράγματα με σένα από αυτή τη σχέση και για να μην σε ταλαιπωρώ άλλο, λέω τέρμα κι ως εδώ. Αυτός δεν το είπε. Της πέταξε το μπαλάκι να το πει η ίδια. Συνηθισμένη τακτική ανδρών οκ. Προσωπικά δεν ξέρω και πολλούς άντρες που θα έπαιρναν τέτοια ευθύνη και πρωτοβουλία. Συνήθως κάνουν τις πάπιες μέχρι η άλλη να απηυδήσει από μόνη της. Εδώ ο τύπος έκανε τουλάχιστον ένα βήμα. Της είπε τι θέλει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by mariamil View Post
    Καλημέρα!Είμαι γυναίκα εργαζόμενη, 43 χρονών, χωρισμένη με ένα παιδί.Έχω σχέση εδώ και 4 χρόνια με έναν άνδρα 15 χρόνια μεγαλύτερό μου.Μένουμε σε διαφορετικές πόλεις και η απόσταση μεταξύ μας είναι περίπου 600 χλμ.Όμως ταιριάζουμε απόλυτα, περνάμε τέλεια όταν βρισκόμαστε μαζί κάθε 15 ημέρες.Το πιο σημαντικό είναι ότι πάντα ήταν ο ένας πλάι στον άλλο και σε πολύ δύσκολες καταστάσεις, οικονομικές δυσκολίες αμφότερα αλλά κι ένα επώδυνο διαζύγιο από τη δική μου πλευρά.Υπερπηδήσαμε όλα τα εμπόδια, επενδύσαμε συναισθηματικά αλλά τελευταία μετά από μια συζήτηση άλλαξαν όλα.Θα πρέπει να τονίσω ότι αρχικά το πρώτο διάστημα της σχέσης μας μου είχε εκφράσει την επιθυμία του να συζήσουμε, κάναμε όνειρα κατά διαστήματα.Στην συνέχεια άλλαξε άποψη, μου είπε ότι τελικά δε θα μπορούσε να το κάνει γιατί δεν υπάρχει προοπτική σχετικά με την δουλειά του στην πόλη μου.Το θέμα είναι ότι οι μετακινήσεις δεν είναι εύκολες και μου είπε ότι κουράστηκε ότι κάποια στιγμή θα τελειώσουν όλα, αργά ή γρήγορα. Πόνεσα πολύ γιατί δε μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς εκείνον, έστω και σε αυτή την κατάσταση.Κι επειδή, θέλω να ζήσω στιγμές μαζί του, του πρότεινα να κατέβω στην πόλη του.Με δεδομένο ότι υπάρχει το παιδί μου κι ότι πρέπει να αλλάξω δουλειά, σπίτι όλα τα επακόλουθα μιας τέτοιας απόφασης.Δεν του άρεσε, είπε ότι δε θέλει να δεσμευτεί, ότι θέλει το χώρο του και ότι αν κατέβω θα με υποστηρίξει αλλά δεν μπορεί να μου υποσχεθεί τίποτα, ότι μπορεί σήμερα να είμαστε μαζί αλλά αύριο όχι.Επίσης, ότι με βλέπει ως δεδομένη πράγμα που δεν ισχύει.Έπεσα από τα σύννεφα, δεν περίμενα τέτοια αντιμετώπιση.Από την πλευρά μου έκανα μαζί του μια ανοιχτή συζήτηση, του εξέφρασα τις απόψεις μου και το πως νιώθω κι εκείνος είπε ότι΄όσα ειπώθηκαν είναι για περισυλλογή.Είμαι ανεξάρτητη, περήφανη, δε ζήτησα ποτέ τίποτα από κανέναν αλλά είμαι γυναίκα και πάνω από όλα θέλω να είμαι η μία και μοναδική.Αν δεν είμαι, απλά φεύγω.Το πρόβλημά μου είναι ότι είμαι πολύ μπερδεμένη γιατί ενώ εγώ θέλησα να μηδενίσω το κοντέρ και να ξαναρχίσω ένα καινούργιο κεφάλαιο, εκείνος δεν τολμάει.Λίγο πριν τα Χριστούγεννα άρχισε να βγαίνει με φίλους ενώ γενικά είναι σπιτόγατος κι εκεί που μιλούσαμε ένα βράδυ στο τηλέφωνο, υπό την επήρεια ποτού μου είπε ότι με απάτησε.Ότι εκείνη δεν αξίζει αλλά ήθελε να δοκιμάσει.Ότι καμιά δεν συγκρίνεται μαζί μου αλλά ότι δεν κάνω τίποτα για να τον κρατήσω κοντά μου.Θύμωσα, έμεινα ξάγρυπνη κι όταν μιλήσαμε το επόμενο πρωί, αναίρεσε τα λεγόμενά του.Τότε ξέσπασα και του είπα να μου μιλήσει ξεκάθαρα, δεν είμαστε παιδιά.Δεν ξέρω τι να πιστέψω, έχει κλονιστεί η εμπιστοσύνη μου.Νιώθω μετέωρη και ανασφαλής.Αν δεν τον αγαπούσα βαθιά, ήξερα πολύ καλά τι θα έκανα.Σας παρακαλώ πολύ, πείτε μου τη γνώμη σας.
    δεν ειναι οτι δεν τολμαει, ειναι οτι δεν θελει...
    απο την στιγμη που του προτεινες να πας εσυ, το προβλημα δεν ειναι η αποσταση. δεν θα αλλαξει κατι στην δουλεια και την ζωη του. απλα θα σε χει κοντα του. αυτο δεν ηθελε;
    το προβλημα ειναι οτι του περασε...

    περασατε μεγαλο διαστημα με αποσταση. εμαθε να ζει μονος του, εμαθε να σε αντικαθιστα οταν του περασε ο ενθουσιασμος .
    ο ενθουσιασμος δεν αντικατασταθηκε με κατι αλλο, με την συμβιωση, την κοινη ζωη, τις αναμνησεις, την καθημερινοτητα, την αγαπη.
    εσυ νομιζες οτι κρατουσε τον ερωτα σας ζωντανο η αποσταση των ΤΟΣΩΝ ΧΡΟΝΩΝ, για εκεινον ομως, αρχισε το ξεφτισμα αντι να συντηρειται το παθος.
    σου ειπε οτι εγινες (για εκεινον δεδομενη) αλλα λες οτι διαφωνεις. πως ειναι δυνατον να διαφωνεις σε κατι που νοιωθει εκεινος;;;
    αφου ετσι νιωθει!
    απλα εθετοτυφλεις.
    ουτε η ατολμια σας χωριζει, ουτε η αποσταση.
    κουραστηκε η σχεση σας γιατι δεν βρεθηκατε μαζι τοτε που επρεπε.
    αν μετα τα 1-2 χρονια, αποφασιζες να το λυσεις, τον ρωτουσες αν θελει/μπορει να ερθει κοντα σου κι αν δεν μπορει να πας εσυ., πιστευω θα ειχατε διαφορετικη εξελιξη.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    3
    Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθέσατε και για τη βοήθεια, μου έδωσε τροφή για σκέψη.Οι σχέσεις είναι δύσκολες είτε βρισκόμαστε συνεχώς μαζί με τον συντροφό μας, είτε σε απόσταση.Δηλαδή η φθορά πάντα υπάρχει, το θέμα είναι πως τη διαχειρίζεσαι.Συμφωνώ με τις απόψεις σας, η ένστασή μου έγκειται στο γεγονός ότι αν ζυγίσω την κατάσταση με τη λογική, γνωρίζω την απόφαση που θα πάρω.Αλλά μπαίνει το συναίσθημα και με φρενάρει.Τον αγαπάω όπως τον πρώτο διάστημα, είναι ό,τι καλύτερο μου έχει συμβεί στη ζωή μου.Όμως επειδή είμαι άνθρωπος της ανταπόκρισης, αν δε τη βρω, επιστρατεύω τη λογική κι αποχωρώ.Σαφέστατα μπορεί εκείνος να πιστεύει ότι είμαι δεδομένη αλλά μπορώ με την συμπεριφορά μου να δείξω το αντίθετο.Δεν ξέρω αν υπάρχει ελπίδα, μάλλον όχι, αλλά αφού δε θέλησε να με έχει ολοκληρωτικά στη ζωή του, ίσως θα πρέπει να τον απαλλάξω γενικότερα από την όποια παρουσία μου.Αν δεν εκτίμησε τι του προσέφερα στα τόσα χρόνια με τον τρόπο μου, αγάπη, σεβασμό, φροντίδα, θυσίες,αφοσίωση, κατανόηση, καλό θα ήταν να μην υπάρχω στη ζωή του ούτε στο ελάχιστο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by mariamil View Post
    Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθέσατε και για τη βοήθεια, μου έδωσε τροφή για σκέψη.Οι σχέσεις είναι δύσκολες είτε βρισκόμαστε συνεχώς μαζί με τον συντροφό μας, είτε σε απόσταση.Δηλαδή η φθορά πάντα υπάρχει, το θέμα είναι πως τη διαχειρίζεσαι.Συμφωνώ με τις απόψεις σας, η ένστασή μου έγκειται στο γεγονός ότι αν ζυγίσω την κατάσταση με τη λογική, γνωρίζω την απόφαση που θα πάρω.Αλλά μπαίνει το συναίσθημα και με φρενάρει.Τον αγαπάω όπως τον πρώτο διάστημα, είναι ό,τι καλύτερο μου έχει συμβεί στη ζωή μου.Όμως επειδή είμαι άνθρωπος της ανταπόκρισης, αν δε τη βρω, επιστρατεύω τη λογική κι αποχωρώ.Σαφέστατα μπορεί εκείνος να πιστεύει ότι είμαι δεδομένη αλλά μπορώ με την συμπεριφορά μου να δείξω το αντίθετο.Δεν ξέρω αν υπάρχει ελπίδα, μάλλον όχι, αλλά αφού δε θέλησε να με έχει ολοκληρωτικά στη ζωή του, ίσως θα πρέπει να τον απαλλάξω γενικότερα από την όποια παρουσία μου.Αν δεν εκτίμησε τι του προσέφερα στα τόσα χρόνια με τον τρόπο μου, αγάπη, σεβασμό, φροντίδα, θυσίες,αφοσίωση, κατανόηση, καλό θα ήταν να μην υπάρχω στη ζωή του ούτε στο ελάχιστο.
    Οντως Μαριαμιλ!! Ευχομαι να βρεις ολο εκεινο το κουραγιο να τον ξεκοψεις μια και καλη, οπως ειπα και σε αλλο θεμα, καλυτερα ενα τελος με πονο παρα ενας πονος χωρις τελος!! Καλη τυχη σου ευχομαι!!!!!

  14. #14
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by mariamil View Post
    Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθέσατε και για τη βοήθεια, μου έδωσε τροφή για σκέψη.Οι σχέσεις είναι δύσκολες είτε βρισκόμαστε συνεχώς μαζί με τον συντροφό μας, είτε σε απόσταση.Δηλαδή η φθορά πάντα υπάρχει, το θέμα είναι πως τη διαχειρίζεσαι.Συμφωνώ με τις απόψεις σας, η ένστασή μου έγκειται στο γεγονός ότι αν ζυγίσω την κατάσταση με τη λογική, γνωρίζω την απόφαση που θα πάρω.Αλλά μπαίνει το συναίσθημα και με φρενάρει.Τον αγαπάω όπως τον πρώτο διάστημα, είναι ό,τι καλύτερο μου έχει συμβεί στη ζωή μου.Όμως επειδή είμαι άνθρωπος της ανταπόκρισης, αν δε τη βρω, επιστρατεύω τη λογική κι αποχωρώ.Σαφέστατα μπορεί εκείνος να πιστεύει ότι είμαι δεδομένη αλλά μπορώ με την συμπεριφορά μου να δείξω το αντίθετο.Δεν ξέρω αν υπάρχει ελπίδα, μάλλον όχι, αλλά αφού δε θέλησε να με έχει ολοκληρωτικά στη ζωή του, ίσως θα πρέπει να τον απαλλάξω γενικότερα από την όποια παρουσία μου.Αν δεν εκτίμησε τι του προσέφερα στα τόσα χρόνια με τον τρόπο μου, αγάπη, σεβασμό, φροντίδα, θυσίες,αφοσίωση, κατανόηση, καλό θα ήταν να μην υπάρχω στη ζωή του ούτε στο ελάχιστο.
    Εγώ δεν νμζ ότι δεν αναγνώρισε και ότι δεν εκτίμησε αυτά που έδωσες ...απλά πιστεύω είναι ο τρόπος που θέλει να ζήσει ο άλλος....γι αυτόν πολύ βασικό μπορεί να είναι η ελευθερία του και να μη δεσμευτεί να ζήσει τη ζωή του χωρίς περιορισμούς αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είδε ότι εδωσες πράγματα...απλά ίσως έδωσες παραπανω από όσα μπορούσε να αντέξει....

    Όμως το ασχημο είναι να σου πει κάποιος ότι του είσαι δεδομένος....επδ το έχουν πει και σε μένα είναι πολύ μαλάκια...

    Κανείς δεν είναι κανενός και η ζωή είναι απρόβλεπτη πόσο μάλλον οι άνθρωποι δεν είναι δεδομένοι.......

Similar Threads

  1. Αδυναμία αφοσίωσης και αλλαγή συμπεριφοράς
    By Falons in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 19-10-2018, 21:52
  2. ''Σχεση'' απο αποσταση!!
    By Ιωαννα! in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 168
    Last Post: 21-09-2014, 13:26
  3. σχεση απο αποσταση
    By violeta92 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 13-06-2014, 19:31
  4. Σταδιακη αλλαγη συμπεριφορας.
    By kurt07 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 01-09-2013, 15:55
  5. ΨΥΧΩΣΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ?..
    By m86 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 21-03-2013, 20:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •