Τύψεις και ενοχές μετά από χωρισμό. Τι να κάνω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    15

    Τύψεις και ενοχές μετά από χωρισμό. Τι να κάνω?

    Καλησπέρα σε όλους και σε όλες,

    Βρήκα αυτό το φόρουμ ψάχνοντας στο ίντερνετ κάτι που θα μπορούσε να απάλύνει αυτό που νιώθω τα τελευταία χρόνια.

    Εν συντομία η ιστορία μου είναι η εξής:

    Έκανα μια αρκετά μεγάλη σχέση με μια κοπέλα αμέσως μόλις τελειώσαμε το σχολείο, η οποία διήρκησε 9 ολόκληρα χρόνια. Στα χρόνια αυτά, μεγαλώσαμε μαζί με την κοπέλα και μεταφορικά και κυριολεκτικά. Δυστυχώς το ξεκίνημα της σλχεσης μας όσο και αν ακόμα θεωρώ ότι ήταν από τα πιο όμοργα κομμάτια της σχέσης μας, δεν εξελίχθηκε όσο ομαλά θα μπορούσε. Η κοπέλα άρχισε πολύ γρήγορα να παρουσιάζει κρισεις πανικού οι οποίες εκδηλώνονταν με αρρωστοφοβία. Συνεχώς πίστευε ότι δεν μπορούσε να αναπνέυσει, έτρεχε στους γιατρούς για κάθε είδους εξέταση ενώ μετά από λίγες μέρες ίσως και ώρες αμφισβητούσε την γνωμλατευση του γιατρού και ήθελε να επαναλάβει την εξέταση και άλλα τέτοια πράγματα. Είμασταν 18 χρονών τότε και κανείς μας δεν έιχε ξανα ακούσει για κρίσεις πανικού ή αγχώδεις διαταραχές γενικότερα.
    Αφορμή για τις κρίσεις στάθηκε το γεγονός ότι δεν πέρασε με την πρώτη στις πανελλαδικές εξετάσεις ενώ και θα έπρεπε να ξανα δώσει πανελλήνιες. Στην πορεία βέβαια έιδα ότι αυτή ήταν μόνο η αφορμή καθώς η κοπέλα αυ΄τη χωρίς και η ίδια να το γνωρίζει κουβαλούσε πολλά πράγματα μέσα της από ένα σχετικά κακό οικογενιακό περιβάλλον στο οποίο μεγαλωνε.
    Εκείνη την εποχή θέλησα να της σταθώ και να την βοηθήσω να ξεπεράσει ότι την προβλημάτιζε όσο τιποτα άλλο στον κόσμο. Αφιερώθηκα στην σχέση μας, στήριξα με όλες μου τις δυνάμεις ολα της τα αιτήματα όσο παράλογα και αν μου φαινόντουσαν εμένα και γενικά προσπαθο΄θσα πολύ να την κάνω να νιώσει καλύτερα.
    Ετσι έγινε! Τα χρόνια πέρασαν και η σχέση προχώρησε. Οι κρίσεις πανικού εφευγάν και ερχόντουσαν όλο και πιο αραιά. Ζήσαμε πολύ ωραίες και δυνατές στιγμές μαζί και πραγματικά ενωθήκαμε σαν να είμασταν ένα.
    Αυτό για περίπου 4-5 χρόνια. Από εκεί και μετά μας πήρε η κατρακύλα. Ξεκίνησαν Ομοιρική καυγάδες για διάφορα θέματα, υπήρξαν ψέμματα και απάτες από την πλευρά της, και η κατάσταση στο σπίτι της όλο και χειροτέρευε. Εγώ άλλαξα...μεταμορφώθηκα...έγι να κάτι άλλο που δεν θελω να θυμάμαι. Μιλούσα άσχημα και απότομα. Την παρακαλούσα να με αφήσει να ηρεμλησω σε κάθε καυγά αλλά αυτή προτιμούσε να με φέρει στα όρι μου ώστε να χάνω παντα το δίκιο μου για ότι και αν διαφωνούσαμε. Φτάσαμε στο σημείο να διαφωνούμε αν ειναι μέρα ή νύχτα έξω...και όταν της έλεγα οτι εφόσον δεν μπορώ να σου αποδείξω ότι ειναι μέρα και εσύ ότι είναι νύχτα ας πάρουμε την γνώμη ενός τρίτου ατόμου. Όχι για να βγω εγω απο πανω αλλα για να δούμε τι κανουμε λαθος...ποιος εχει τυφλωθεί τόσο που δεν μπορεί να δει πλέον καθαρα...Συνεχώς αρνόυταν. Δεν ήθελε να μιλάμε για τα προσωπικά μας ποτε και με κανενα. Μπορώ να γράφω για τα λάθη που έγιναν και από τις δυο πλευρές όλη μέρα αλλα δεν θελω να σας κουράσω.
    Αυτο που έχει σημασία ειναι οτι εμένα μέσα μου με έτρωγε αυτο το πράγμα...το ότι ειχε χαθεί κάθε σεβασμός, ο έρωτας είχε πάει περίπατο και υπήρχε μια παθολογική αγάπη που κρατούσε αυτή τη σχέση. Φυσικά δεν μου ήταν έυκολο να πάρω μια απόφαση χωρισμού ούτε εμένα. Για αυτό μου πήρε 4 χρονια. 4 χρόνια μέσα μου προσπαθούσα να βρω τη δύναμη να το κάνω. Ήξερα ότι δεν θα είναι έυκολο για κανένα μας αλλά ειδικά για εκείνη αφού μετα από τοσα χρόνια πατούσαμε και οι δύο στα δικά μου πόδια...Η κατάσταση στο σπίτι της κοπέλας είχε χειροτερεύσει δραματικά και αυτό μας ρουφολυσε όλο μας το έιναι...δεν είχε μείνει τιποτα όρθιο πια και δεν είχα τιποτα αλλο να δωσω...είχα αδειάσει...ότι προσπάθειες και αν έκανα να την τραβήξω από κει μέσα όλα αυτά τα χρόνια ηταν ματαιες...Πηρα λοιπόν την απόφαση να χωρίσουμε.

    Από εκεί και περα τα πράγματα ήταν δραματικά και για τους δύο. Εκείνη χωρίς ίχνος αξιοπρέπειας και αυτοσεβασμού εκανε ότι θα μπορούσε να σκεφτει ανθρωπινο μυαλό για να γυρίσω πίσω. Ξεστόμισε λεξεις και κουβέντες για να με πληγώσει (και τα καταφερε). Μου ειπε επενειλλημνεως ότι θα βάλει τελος στη ζωη της, ότι δεν αντεχει αλλο, ότι δεν μπορεί να το αντέξει όλο αυτο, ότι εγω πρόδωσα την σχέση μας και πολλά άλλα τα οποία δεν μπορώ ούτε να τα γράψω πια...Ενας φοβερος πολεμος τηλεφωνηματων, μυνηματων και πολλές φορές κατιδιαν ξεκίνησε από μερους της.
    Προσπαθούσα να της εξηγήσω την θέση μου αλλά μάταια..

    Εχουμε σωρίσει 3 χρόνια τώρα και ακόμα τυρανιόμαστε. Αναγκάστηκα να αλλάξω τηλέφωνα μέχρι και να μετακομίσω σε άλλο σπίτι προσπαθώντας να κόψω αυτή την αρρωστημένη επαφή. Σε κάποιο βαθμό τα κατάφερα αν και ξέρω ότι ακόμα ψάχνει να επικοινωνήσει μαζί μου.

    Εγώ όσο και αν προσπαθώ να κρατήσω τις απόστασεις μου αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πονάω το ίδιο. Τα τελευτάια χρόνια έχω σταματήσει να ζω ουσιαστικά...δεν απολαμβάνω σχεδόν καμία στιγμή της ζωής, ενώ έχω συνέχεια φόβο και τύψεις μέσα μου. Μιλάω με καποιον ψυχολόγο τα τελευταία 3 χρόνια και με έχει βοηθήσει όσο να ναι αλλά από την άλλη υπάρχουν στιγμές που με παίρνει από κάτω. Σκέφτομαι τι μπορεί να συμβαίνει στη ζωή της και στεναχωρίεμαι αφόρητα. Είναι η τελευταία σκέψη που κάνω πριν κοιμηθώ και η πρώτη αφού ξυπνήσω. Δυστυχώς δεν μπορώ να ελέγξω τις σκέψεις μου έτσι το μονο που μπορώ να κάνω είναι να δημιουρ΄γω εικονικούς διαλόγους στο μυαλό μου στους οποίος ο ένας ομιλητης μου ριχνει όλο το φταίξιμο και τις ευθυνες για ότι συνεβη και ο αλλός με υπερασπίζεται...ακούγεται τρελο ίσως αλλά έτσι ειναι η πραγματικότητα μου τα τελευτα χρονια...
    Όλα αυτά φυσικά έχουν τις επιπτώσει και στο σώμα μου αντίστοιχα και δεν εννοώ μόνο τα κιλά που έχω πάρει (20 τον αριθμο) γτ αυτό έχει να κάνει και με την κακή διατροφή και ίσως είναι και επιλογή μου (αν και πολλές φορές το φαγητό μοιάζει η όαση μεσα στη μερα και τις σκεψεις μου) αλλα και για το πως νιώθω όταν θα δω ότι με ψάχνει (έχω μπλοκάρει τον αριθμό της αλλά το κινητό μου βγάζει ακόμα τις κλησεις της ως blocked). Το στομάχι μου δενεται κόμπος σε δευτερόλπτα και νιώθω το κεφαλι μου να βράζει και ακούω τον σφυγμο μου στα αυτια μου (ισως ανεβαζω πιεση δεν ξερω), ενώ ταυτοχρονα ιδρώνω αυτόματως!!

    Ελπίζω να μη σας κούρασα με όλο αυτό το κατεβατο.

    Αν κάποιος έχει βιώσει κάτι αντίστοιχο ή θέλει να μοιραστεί την γνώμη του θα το εκτιμούσα.

    Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Βρε παιδι μου εγω καταλαβα οτι την θες ακομα!!!! Γιατι δεν κανεις κατι να τα ξαναβρειτε;;; Τι σ'εμποδιζει; Οταν λες απατες τι εννοεις σε απατησε; Να σου πω κατι; 5 χρονια ειναι πολλα ωστε μπορεις να κανεις πολλα λαθη! Και εσυ εκανες! Εγω κρινω οτι και οι δυο ησασταν πολυ καλα παιδια αλλα αφησατε τη φθορα του χρονου να σας φαει!!!!!!! Καμμια φορα δεν μπορουμε να κανουμε και αλλιως δυστυχως.......Ξαναβρειτε τα ρε παιδια κριμα ειναι!!!!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Βρε παιδι μου εγω καταλαβα οτι την θες ακομα!!!! Γιατι δεν κανεις κατι να τα ξαναβρειτε;;; Τι σ'εμποδιζει; Οταν λες απατες τι εννοεις σε απατησε; Να σου πω κατι; 5 χρονια ειναι πολλα ωστε μπορεις να κανεις πολλα λαθη! Και εσυ εκανες! Εγω κρινω οτι και οι δυο ησασταν πολυ καλα παιδια αλλα αφησατε τη φθορα του χρονου να σας φαει!!!!!!! Καμμια φορα δεν μπορουμε να κανουμε και αλλιως δυστυχως.......Ξαναβρειτε τα ρε παιδια κριμα ειναι!!!!!!!
    Δηλαδή βλέπεις ότι ήταν μια υγιής σχέση και αξίζει επανασύνδεσης; Αρρωστημένη κατάσταση είναι και τίποτα άλλο απλά. Λοιπόν αγαπητέ άκου και τη δική μου γνώμη αν θες να γίνεις καλά. Όλοι έχουμε ζήσει κάποιον έρωτα και έχουμε χωρίσει, πονέσει και τσακιστεί συναισθηματικά. Κάποια πράματα κάνουν τον κύκλο τους, γεννιούνται και πεθαίνουν κυριολεκτικά και μεταφορικά γιατί έτσι είναι η ζωή. Από προσωπική πείρα έμαθα να κόβω από τη ρίζα ό,τι με φθείρει. Είναι αρχικά δύσκολο αλλά αν όντως θέλεις την ελευθερία σου, θα κοιτάξεις μπροστά και όχι πίσω. Αν κάθεσαι και αναμοχλεύεις το παρελθόν θα μείνεις κολλημένος εκεί και κανείς δεν θα μπορέσει ποτέ να σε βοηθήσει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by broken heart 1985 View Post
    Δηλαδή βλέπεις ότι ήταν μια υγιής σχέση και αξίζει επανασύνδεσης; Αρρωστημένη κατάσταση είναι και τίποτα άλλο απλά. Λοιπόν αγαπητέ άκου και τη δική μου γνώμη αν θες να γίνεις καλά. Όλοι έχουμε ζήσει κάποιον έρωτα και έχουμε χωρίσει, πονέσει και τσακιστεί συναισθηματικά. Κάποια πράματα κάνουν τον κύκλο τους, γεννιούνται και πεθαίνουν κυριολεκτικά και μεταφορικά γιατί έτσι είναι η ζωή. Από προσωπική πείρα έμαθα να κόβω από τη ρίζα ό,τι με φθείρει. Είναι αρχικά δύσκολο αλλά αν όντως θέλεις την ελευθερία σου, θα κοιτάξεις μπροστά και όχι πίσω. Αν κάθεσαι και αναμοχλεύεις το παρελθόν θα μείνεις κολλημένος εκεί και κανείς δεν θα μπορέσει ποτέ να σε βοηθήσει.
    Κοπελα μου εγω μπαινω στη θεση του αλλου και μπηκα στη θεση και της κοπελας και του αγοριου και δεν μ΄αρεσει να υποφερουν εσυ τι ακριβως τους λες; Να χωρισουν; Τι θα πει αρρωστημενη σχεση; Και οι δυο υποφερουν που ειναι χωρια σε 9 χρονια ειναι παρα πολυ ευκολο να γινουν λαθη. Αν η κοπελα αυτοκτονησει να εχεις το κριμα στο λαιμο σου αφου ειπες να χωρισουν τα παιδια. Ελεος δηλαδη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Κοπελα μου εγω μπαινω στη θεση του αλλου και μπηκα στη θεση και της κοπελας και του αγοριου και δεν μ΄αρεσει να υποφερουν εσυ τι ακριβως τους λες; Να χωρισουν; Τι θα πει αρρωστημενη σχεση; Και οι δυο υποφερουν που ειναι χωρια σε 9 χρονια ειναι παρα πολυ ευκολο να γινουν λαθη. Αν η κοπελα αυτοκτονησει να εχεις το κριμα στο λαιμο σου αφου ειπες να χωρισουν τα παιδια. Ελεος δηλαδη.
    Δεν καταλαβαίνω τι ζόρι τραβάς και λογοκρίνεις τη σκέψη μου. Δεν θα μου απαγορέψεις να πω τη γνώμη μου όπως δεν το κάνω ποτέ σε άλλους. Απλά ή θα συμφωνήσεις ή θα αδιαφορήσεις. Και ναι κοπέλα μου, μπαίνω πολύ καλά στη θέση του άλλου γιατί έχω περάσει και πιο δύσκολα από το θεματοθέτη και για αυτό έχω άποψη. Όταν χωρίζουν δύο άνθρωποι ακολουθούν διαφορετικούς δρόμους για αυτό λέγεται και χωρισμός. Αν η άλλη τον τρομοκρατεί με αυτοκτονίες για να τον κρατήσει, το θεωρείς υγιές; Δεν βλέπεις πως βασανίζεται μαζί της; Ενώ κάνει προσπάθειες ετών και κάπως πάει να λυθεί ξαναμπλέκεται μέσα του και υποφέρει; Αν θέλει να είναι κάποιος μαζόχας ας κάτσει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Τελοσπαντων δεν θελω να κανω συζητηση μαζι σου αφου θα ειναι σαν να μιλαω σε τοιχο!!!!! Αυτο ειπα κι εγω, οτι εχεις δικα σου θεματα και βασει αυτων συμβουλευεις και τους αλλους, το οτι ηταν σκληρη ομως η ζωη μαζι σου δεν παει να πει οτι θα γινει και ολων των αλλων ηρεμησε!!!! Τι φταιει η κοπελα τωρα να αυτοκτονησει; Μπορει και ο θεματοθετης να τη θελει βαθια μεσα του αφου μακρυα της υποφερει σωνει και καλα να χωρισουν δηλαδη; Το ειπα, ελεγα κι εγω καποτε σκληρες συμβουλες σε καποιους που τωρα εχω μετανιωσει πχ ενας εβλεπε τσοντες ολη μερα και ελεγα στην κοπελα του χωρισε τον δεν ειναι λυση ομως αυτη το ξανασκεφτηκα και λεω τι ειπα τοτε μην κανεις το ιδιο λαθος γιατι αν χωρισουν τα παιδια θα ειναι αργα!!!!!!!! Αυτα εχω να πω και ελπιζω να μην ξαναμπω στο φορουμ. Και μη μου πεις καλα ξεκουμπιδια γιατι θα σου μιλησω πολυ ασχημα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    ''αν η κοπελα αυτοκτονησει να εχεις το κριμα στο λαιμο σου αφου ειπες να χωρισουν τα παιδια''. Ελεος δηλαδη.

    Μέλος λουλούδι, μάλλον εσύ το παίζεις κριτής εδώ μέσα. Τι σημαίνει να έχω το κρίμα στο λαιμό εγώ; Πας καλά; Τη γνώμη μου λέω! Έλεος με αυτά που κατεβάζει η κούτρα σου! Άλλα δικά μου προβλήματα δεν έχω και θα με σκάσεις εσύ; Όχι αγαπητή μου, μάθε να βουτάς τη γλώσσα σου στο μυαλό σου προτού πετάξεις μαργαριτάρια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Αφου θες να κρινεις να κρινεσαι κιολας!!!!!!! Δεν το συνεχιζω αλλο, δεν εχω κατι κοινο μαζι σου να συζητησω, γεια, με νευριασες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Η αλήθεια πειράζει πάντα για αυτό. Λυπάμαι για την ωμότητά μου αλλά αυτή είμαι και δεν αλλάζω για τίποτα και για κανέναν.Και να προσθέσω και κάτι που είπες πως μιλάς σε τοίχο αναφερόμενη σε μένα. Πάντα μιλώ με επιχειρήματα και καθαρή σκέψη που συνοδεύεται με βιώματα. Ο τοίχος που ισούται με ντουβάρι απλά δεν καταλαβαίνει, πράμα που απέχει μακράν από μένα.
    Δεν έχω ούτε εγώ να συζητήσω κάτι κοινό μαζί σου και θα επιθυμούσα στα επόμενα σχόλιά μου που θα γράψω μελλοντικά γιατί δεν μπαίνω συχνά στο φόρουμ να μην υπάρχουν ευτράπελα όπως αυτά που προκάλεσες. Δράση - αντίδραση απλά είναι όλα.

  10. #10
    Miliva21
    Guest
    Τέσσερα ολόκληρα χρόνια σου πήρε να πάρεις την απόφαση να χωρίσετε;;

    Αρκετά μεγάλο διάστημα για να το σπαταλήσεις σε μια σχέση τελειωμένη........

    Κρίμα ...γτ έτσι χάνεις πολύ καιρό από τη ζωή σου και σπαταλάς πολύ χρόνο από τη ζωή του άλλου που ενώ θα μπορούσες να το είχες ξεκόψει και να προσπαθούσε να σταθεί στα πόδια του για το καλό του ..ουσιαστικά τον έκανες να δεθεί αυτόν τον άνθρωπο παραπανω μαζί σου......

    Δεν είσαι και πολύ αποφασιστικός από ότι έχω καταλάβει ....Είσαι και λίγο ενοχικος από φυσικού σου όμως πολλές φορές το να γίνεις ο "κακος" στη σχέση βάζοντας έγκαιρα τελος μπορει να αποβεί πολυ θετικό και θεραπευτικό για σένα και για τον άνθρωπο που δεν θες να πληγώσεις......

    Όμορφο που τη στηριξες σε δυσκολες στιγμές της όμως μετά η σχέση πήρε άλλη τροπή.. λόγω φθοράς πχ....Η οτιδήποτε...
    Πολύ ανώριμη η συμπεριφορά της κοπέλας σου......Πρέπει να μάθει να στέκεται στα πόδια της....Δεν μπορείς να είσαι εσύ το δεκανικι του άλλου για παντα.....Δεν είναι φυσιολογικό....Ο καθένας μας όσο δύσκολο και αν είναι πρέπει να τα βγάζει πέρα μόνος του με τις δικες του δυνάμεις αλλιώς γίνεται ανήμπορος και άβουλος .....

    Η κοπέλα σου πρέπει να δυναμώσει σαν χαρακτήρας πρέπει να μάθει το ΟΧΙ να το αποδεχτεί και να μάθει σιγά σιγά να το αμτιμετωπιζει όπως και το κάθε τέλος στο οτιδήποτε στη ζωή της..............

    Και ο μόνος τρόπος να το μάθει αυτό και να γίνει δυνατή είναι να ζήσει την απορριψη και το τέλος και το οχι..........ως πράγματα φυσιολογικά στη ζωή.....

    Με το χρόνο θα μαθει να επιβιώνει μέσα από καταστασεις........δεν είναι κανένας μας φτιαγμένος από κρυσταλλο....

    Και αυτο σου το λέει μια κοπέλα ευαισθητη που έχει περάσει δύσκολες καταστάσεις που έχει ραγίσει και πονέσει πολλές φορές που έχει αναγκαστεί να ξεκινήσει από την αρχή ...μα έτσι ειναι....

    Καλό της έκανες φίλε μου που έδωσες το οριστικό τέλος σε μια σχέση που μόνο κακο σας έκανε ......Μόνο καλό ...

    Το μοναδικό κακο που εκανες είναι που σπαταλησες 4 χρόνια από τη ζωή της κατά τα οποία θα μπορούσες να την είχες αποδεσμευσει και να το ξεπερνούσε σιγά σιγά.....Και όχι να δενόταν παρά πανω μαζί σου.....
    Τεσπα ξέρω...Δεν μπορούσες.....Δεν ήσουν έτοιμος ...Δεν ήθελες να γινεις ο "κακος" Και άλλοι λόγοι...

    Ή ζωή της ανήκει και άμα της συμβούν αναποδιες τρομερές που σκέφτεσαι και σε πιάνουν οι τύψεις .... δεν θα φταις εσύ........εκείνη θα έχει ευθύνη που δεν μπόρεσε να μάθει να διαχειρίζεται τα απλά πράγματα στη ζωή όπως ο χωρισμός κτλ κτλ ........ Και που δεν κατάφερε να πάρει τα θετικά από κάθε εμπειρια και να τα κρατήσει προς όφελος της συνεχίζοντας τη ζωή της....

    Κράτα αποφαστικη και σταθερή στάση και μην τη ταλαιπωρεις αλλο....Όλα κάποια στιγμή έχουν το τέλος τους...

    Προσπάθησε να το ξεπεράσεις και προχωρά.....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    15
    Ευχαριστώ πολύ και τις δύο σας για το χρόνο και τις απόψεις σας. Δεν υπάρχει λόγος να τσακωνεστε. Απόψεις και εμπειρίες μοιραζόμαστε εδώ μεσα. Τίποτα παραπάνω.

    Louloudi όπως ανέφερα και πιο πάνω με την εν λόγο κοπέλα έχουμε χωρίσει 3 χρόνια τώρα. Δεν τίθεται θέμα επανασύνδεσης ειδικά έτσι όπως με έχει κάνει να νιώθω. Με την "αρρωστημένη επιμονή" της έχει επικαλύψει ότι ωραίο ζήσαμε μαζι.

    Το πρόβλημα μου είναι λίγο πολύ αυτό που αναφέρει και η broken heart ότι συνεχίζει να προσπαθεί να μπει εμβόλιμα στη ζωή μου χωρίς την συγκατάθεση μου. Το να είμαι με κάποιον γτ τον λυπάμαι ή με εκβιάζει συναισθηματικά δεν θα το έκανα όσο και αν με πιεζει ο άλλος. Και αυτή η κοπέλα κάνει αυτό ακριβώς. Όσο και αν την αγάπησα (και ίσως να την αγαπώ ακόμα, η αγαπη δεν εξατμίζεται έτσι απλά) το μόνο που θέλω τώρα από κείνη και από την ζωή μου είναι να προχωρήσω παρακάτω και να ζήσω σαν ανθρωπος..και όχι σαν ζόμπι που απλά μετράει αντίστροφα πότε θα συμβεί το επόμενο γεγονός που θα με ρίξει στα πατωματα.

    Σας ευχαριστω πολύ και τις δύο που μοιράστηκατε τις απόψεις σας.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    15
    Τα ίδια μου λέει και ο ψυχολόγος μου Miliva...έχεις δίκιο σε πολλά από όσα λες...κάποιες φορές τα καταφέρνω κάποιες πάλι όχι...με παίρνει από κάτω...

    Θα συνεχίσω να προσπαθω όμως..και όπου με βγάλει.

  13. #13
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by nick-the-greek View Post
    Τα ίδια μου λέει και ο ψυχολόγος μου Miliva...έχεις δίκιο σε πολλά από όσα λες...κάποιες φορές τα καταφέρνω κάποιες πάλι όχι...με παίρνει από κάτω...

    Θα συνεχίσω να προσπαθω όμως..και όπου με βγάλει.
    Χμμμ μήπως να αλλάξω καριέρα μπας και βγάλω κάνα φράγκο κιολας;

    Χαίρομαι που με καταλαβαινεις...

    Έτσι είναι....Καλό μας κάνει ότι μας πληγώνει....Μας αλλάζει και μας κάνει δυνατούς η δυσκολία...Και τα εμπόδια και τα αρνητικά στη ζωή.....Μας κάνουν ανεξάρτητους και σίγουρους οι λάθος άνθρωποι και αυτοί που μας πλήγωσαν γτ μόνο αυτοί έχουν τη δύναμη να το κάνουν....

    Το να γίνεις μια από τις αιτίες που ένας ανθρώπος δυναμωνει και σκληραινει με το να βρεθείς στο δρόμο του πληγωνοντας τον και αλλάζοντας τον ώστε να μπορεί να διαχειριστεί τις κακουχιες είναι ένα δωρο πολύ ουσιαστικό και πολύ δύσκολο να το προσφέρεις.......σε βοηθάει η ζωή....Έτσι πρέπει να το βλέπεις...Και όταν ηρεμήσει και αυτή και μεγαλώσει και καταλάβει θα δει ότι μόνο καλό της έκανε τελικά όλο αυτό που τελείωσε και την πλήγωσε ........Και θα πάρει τα θετικά.....

    Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως σε παροτρύνω να βγεις εκεί έξω και να πληγώνεις τσαμπα ανθρώπους καθησυχαζωντας τη συνείδηση σου ότι τους κάνεις καλό...εεε είπαμε......

    Αλλά να ρίχνεις στον εαυτό σου ενοχές το παρακάνεις δε βλέπεις;;........ Ο χωρισμός είναι μέσα στη ζωή...θα πληγώσεις θα σε πληγώσουν έτσι πάει...

    Πάντως καλό θα ήταν να δεις τον εαυτό σου μέσα από αυτήν την εμπειρία.....

    Γιατί αποφάσισες να συνεχίσεις μια σχέση με ένα άτομο που έπρεπε να κάνεις τον κηδεμόνα του και το στήριγμα του κάθε λεπτό....;;

    και να αναλάβεις εσύ την ευθύνη της ύπαρξης του;;

    Γτ θες να είσαι ο δυνατός σε μια σχέση και να νιώθεις έτσι;;;

    Γιατί δεν προτιμησες να εισαι με μια γυναίκα πιο σίγουρη και πιο δυναμική που δεν ζητάει στηρίγματα και έχει την ευθύνη της ζωής της...;

    Έτυχε.....;

    Ή κάπου μέσα σου σε βολεψε/ σου άρεσε / ταυτιστηκες κτλ .....;

    Μήπως σε έκανε καταβαθος να νιώθεις ασφάλεια το ότι έχεις έναν άνθρωπο εξαρτημένο από σένα;

    Δεν χρειάζεται να μου απαντήσεις ....

    Τροφή για σκέψη.....

    Αυτά σου τα πε ο ψυχολόγος σου ;;;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    15
    Καλημέρα,

    Και αυτά μου τα είπε και άλλα πολλά μου ειπε.
    Το θέμα είναι ότι από την θεωρία στην πράξη πολλές φορές είναι δύσκολο να προχωρήσεις.
    Η λογική μου ξέρει και τι είναι σωστό και αν έχω φταίξει και που ακριβώς έχω φταιξει...όταν όμως με πιάνουν τα ψυχολογικά μου (όταν κάνει κάποια απελπισμένη προσπάθεια πχ) η λογική μου πάει περίπατο. Είναι πολύ δύσκολο να ξέρεις ότι προκαλείς τόσο πόνο σε κάποιον...και μάλιστα σε κάποιον που αγάπησες πολύ στη ζωή σου...να τον βλέπεις να αρνείται να συνεχίσει χωρίς εσένα...

    Ξανά λέω ξέρω ότι δεν είναι σωστό...ξέρω ότι είναι και αρρωστημένο από ένα σημείο και μετά...απλά δεν μπορώ να το διαχειριστώ όπως θα ήθελα...Κάι τα χρόνια περνάνε...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by nick-the-greek View Post
    Καλημέρα,

    Και αυτά μου τα είπε και άλλα πολλά μου ειπε.
    Το θέμα είναι ότι από την θεωρία στην πράξη πολλές φορές είναι δύσκολο να προχωρήσεις.
    Η λογική μου ξέρει και τι είναι σωστό και αν έχω φταίξει και που ακριβώς έχω φταιξει...όταν όμως με πιάνουν τα ψυχολογικά μου (όταν κάνει κάποια απελπισμένη προσπάθεια πχ) η λογική μου πάει περίπατο. Είναι πολύ δύσκολο να ξέρεις ότι προκαλείς τόσο πόνο σε κάποιον...και μάλιστα σε κάποιον που αγάπησες πολύ στη ζωή σου...να τον βλέπεις να αρνείται να συνεχίσει χωρίς εσένα...

    Ξανά λέω ξέρω ότι δεν είναι σωστό...ξέρω ότι είναι και αρρωστημένο από ένα σημείο και μετά...απλά δεν μπορώ να το διαχειριστώ όπως θα ήθελα...Κάι τα χρόνια περνάνε...
    ασχολεισαι με αυτην την σχεση 11 χρονια τωρα. τα 5 ησουν συνειδητα στην σχεση, τα 4 προσπαθουσες να χωρισεις καιτ α 3 εισαι χωρισμενος αλλα δεν μπορεις να ζησεις ησυχα απο το κυνηγητο της κοπελας και τις δικες σου βασανιστικες σκεψεις.
    ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΗ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΣΑΣ.
    εμφανεστατα δεν εχει τπτ να κανει με αγαπη. εχει να κανει με ψυχικες δυσλειτουργιες.
    μπορει να ησουν μια χαρα μικρος, αλλα με αυτην την μακροχρονια προβληματικη κατασταση , πασχεις κι εσυ.
    μηπως πρεπει να αλλαξεις ψυχολογο;
    η κοπελα εχει κανει καποια προσπαθεια για ψυχοθεραπεια;

    εγω νομιζω εκει βρισκεται η λυση και για τους δυο σας.
    η κοπελα χρειαζοταν βοηθεια απο την αρχη. αν δεν την αναζητησε, εκανε εσενα πατεριτσα της και προσπαθει τωρα να σε επαναφερει εκβιαστικα, ενω εχετε χωρισει.
    σαφως και δεν ειναι υγιες.
    το υγιες ειναι να αναζητησετε βοηθεια και οι δυο και κυριως εκεινη.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ενοχες και τυψεις
    By f*Society in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 05-01-2023, 11:33
  2. Αν.... και μετα οι τυψεις!
    By f*Society in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 11-05-2017, 16:23
  3. ΠΕΝΘΟΣ-ΕΝΟΧΕΣ-ΤΥΨΕΙΣ
    By LILA28 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 10
    Last Post: 12-07-2012, 16:55
  4. Οταν νιωθεις τυψεις και ενοχες...
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 27-04-2012, 03:16
  5. μετά τον χωρισμό τι?
    By fairys in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 18-09-2007, 08:58

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •