Φοβίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7

Thread: Φοβίες

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    3

    Φοβίες

    Καλημερα σας.. Εχω τον τελευταίο καιρό ένα πρόβλημα με την 7χρονη κόρη μου, που δεν μπορω να το αντιμετωπίσω και χρειαζομαι βοήθεια.. Υπάρχει καιρό αλλά εδώ και περίπου ενα μήνα εχει γίνει καθημερινό φενόμενο:μόλις αρχίζει να βραδιαζει, και πλησιάζει η ώρα του ύπνου, αρχίζει να έχει εντονη ανυσηχία και φοβία. Μου λέει συχνά και με έντονο τόνο (πολλες φορες και με κλάματα) ότι φοβάται ότι θα πεθάνει ή ότι θα πεθάνω εγώ, βλέπει εφιάλτες (π.χ. χθες βράδυ ξύπνησε έντρομη γιατί είδε στον ύπνο της ότι είχε γινει πράσινη και θα πεθαινε! και δεν μπορούσε να ξανακοιμηθεί και έτρεμε από τον φόβο) και γενικά βλέπω πολλες φοβίες όπως ότι θα μπουν κλέφτες ή κακοι άνθρωποι και θα την πάρουν ή θα μας κάνουν κακο...Εχουμε φθάσει σε σημείο το πρωί τα Σαββατοκύριακα να μην σηκώνεται από το κρεβάτι (που κοιμόμαστε μαζί λογω έλλειψης χώρου) γιατί φοβάται και περιμένει να ξυπνήσω εγώ για να σηκωθεί.
    Το έχω συζητήσει πολλες φορες μαζί της, αλλά δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να την βοηθήσω. Επίσης να σας πω ότι μενουμε μόνες μας (με τον μπαμπα της έχουμε χωρίσει, αλλά οι επαφές τους είναι συχνές -2 φορές την εβδομαδα για μερικές ώρες και κάθε 2ο Σαβ/κο). Με τον μπαμπα της όσο αφορά το παιδί υπάρχει πολύ καλή σχέση και ποτέ δεν έχει κατηγορήσει ο ένας τον άλλο. Ειμαστε "ενωμένοι" όσο αφορά το παιδι και είναι ξεκάθαρο ότι είμαστε κοντά της και πάντα οι γονείς της.
    Εχω σκοπο να συζητήσω και με κάποιον ειδικό,αλλα θα ήθελα αν ξέρει κάποιος κάτι που μπορεί να βοηθήσει... θα χαρώ γιατί έχω απελπιστει..

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Καλησπέρα iriniiko. Ακούγεσαι γεμάτη αγωνία για αυτό που συμβαίνει στην κόρη σου. Ενώ έχεις κάνει το καλύτερο που θα μπορούσες να σκεφτείς για να είναι το παιδί σου καλά και να έχει μια αίσθηση ασφάλειας-μάλιστα φαίνεται με τον άντρα σου να έχετε διαχειριστεί πολύ ώριμα το θέμα του διαζυγίου-παρόλα αυτά η κορούλα σου φοβάται πολύ, τρέμει ολόκληρη, μήπως την πάρουν απο το σπίτι ή μήπως πάθει η ίδια ή εσύ κάποιο μεγάλο κακό ή ακόμα μήπως πεθάνει. Θα θελες να ένιωθε ασφαλής στη φωλίτσα σας αλλά για κάποιο λόγο η κόρη σου δεν λαμβάνει αυτή την αίσθηση.
    Καταρχήν, θέλω να σου πω, σε περίπτωση που κατηγορείς τον εαυτό σου γι\' αυτό, οτι έχεις κάνει την καλύτερη δουλειά που μπορούσες ως μητέρα αυτού του παιδιού.
    Θέλω ακόμα να σου προτείνω κάτι που ίσως σας βοηθήσει σε αυτές τις στιγμές. Αν θέλεις και εαν μπορείς, προσπάθησε όταν η κόρη σου σου μιλάει γι\' αυτούς τους φόβους και τα όνειρά της να στέκεσαι και να ακούς αυτό που σου λέει. Φαντάζομαι θα την διαβεβαιώνεις οτι είναι ασφαλής, οτι τίποτα κακό δεν θα συμβεί. Δοκίμασε μια φορά να μην τη διαβεβαιώσεις για την ασφάλειά της, αλλά να ακούσεις τους φόβους της. Αντί να προσπαθήσεις να της δείξεις το σπίτι σας όπως εσύ το βλέπεις-ασφαλές-δοκίμασε να δεις το σπίτι όπως εκείνη το βλέπει-επισφαλές, προσπάθησε να καταλάβεις πώς εκείνη νιώθει, ρώτα την και επιβεβαίωνε μαζί της οτι κατάλαβες καλά.
    Τέλος, φυσικά και να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό. Υπάρχουν άνθρωποι πολύ καλά εκπαιδευμένοι που μπορούν να βοηθήσουν την κόρη σου.
    Μάκια...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    3
    Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και είναι πολύ καθησυχαστικά θα έλεγα.. Πραγματικά έχω μεγάλη αγωνία, γιατί θέλω να είναι υγιείς τοσο ψυχικά όσο και σωματικά.. Είναι καλη ιδέα αυτή που μου προτείνεις και θα το κάνω σήμερα κιολας μήπως και την βοηθήσω λίγο..
    Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ!!:)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    εδώ μάλλον
    Posts
    137
    Την περίπτωση ταινιών, τηλεόρασης, κάτι που να άκουσε ή να είδε και την φόβισε (ακόμα και τα ...\"παιδικά\" animated είναι πάρα πολύ βίαια, έχουν κακούς πάντα κλπ) την εξέτασες;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    3
    παιδικά με βία δεν βλέπει καθόλου, δεν θέλει και η ίδια, γιατί από μικρή είχαμε συζητήσει και της είχαμε περάσει το μήνυμα ότι η βία δεν είναι καλό πράγμα, οποτε το αποκλείω.. αλλά και ταινία, δεν εχει πέσει στην αντίληψή μου να έχει δει κάτι.. τώρα βέβαια, πάντα υπάρχει αυτή η περίπτωση χωρίς να το έχω αντιληφθεί.. όσο και να προσέχεις... Πάντως σε σχέση με την τηλεόραση το μόνο που μου έχει αναφέρει είναι όταν είδε σε μία διαφήμιση ηλικιωμένους και ξεκίνησε να μου λέει ότι σκέφτηκε οτι και μεις θα γίνουμε μια μέρα παππούδες και γιαγιάδες και θα πεθάνουμε...
    Τι να πω...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Πάλι ο θάνατος, έτσι? Φοβάται πολύ μήπως σας χάσει και ίσως τι θα απογίνει και η ίδια μετά, έτσι δεν είναι?
    Μάκια...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Καλησπέρα..
    Οι φοβίες είναι συχνό φαινόμενο στη παιδική ηλικία. Θα σου έλεγα να μην το αφήσεις έτσι..Να πάτε μαζί σε κάποιον παιδοψυχολόγο και να σας καθοδηγήσει αυτός. Μη προσπαθήσεις να τη πείσεις οτι οι φοβίες της είναι παράλογες γιατί φυσικά δεν θα έχει αποτέλεσμα. Το παιδί νιώθει έντονο άγχος και ο καλύτερος τρόπος να ξεπεραστεί είναι η καθοδήγηση απο ειδικό. Θα σου πρότεινα παιδοψυχολόγο ειδικευμένο στη γνωσιακή - συμπεριφορική θεραπεία. Έχει πολύ καλά αποτελέσματα και ιδιαίτερα για τις φοβίες οι οποίες θεραπεύονται σχετικά εύκολα και γρήγορα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •