Πολυ κλαμα.. στεναχωρια ή καταθλιψη?? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by Lizakirg View Post
    δεν το εχω ψαξει αλλα σιγουρα θα υπαρχει.. το κοστος των συνεδριων νομιζω ομως οτι ειναι υψηλο.. δεν εχω και την ευκαιρια για δωρεαν οπως πχ ειναι στις μεγαλες πολεις οπως στην Πατρα που ειναι το ΣΟΨΥ...
    Χονδρικά περίπου 40-50 ευρώ είναι. Πέραν τούτου, θα πρέπει να βρεις κάποιες ασχολίες ώστε να ξεφεύγει το μυαλό σου από αυτά που σε ταλαιπωρούν και σκέφτεσαι. Να βρεις κάποιο χόμπυ ίσως για να εκτονώνεσαι όταν έρχονται αυτές οι σκέψεις. Δεν είναι εύκολο το ξέρω, αλλά θα σε βοηθήσει αρκετά.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    Quote Originally Posted by Dimitrios85 View Post
    Χονδρικά περίπου 40-50 ευρώ είναι. Πέραν τούτου, θα πρέπει να βρεις κάποιες ασχολίες ώστε να ξεφεύγει το μυαλό σου από αυτά που σε ταλαιπωρούν και σκέφτεσαι. Να βρεις κάποιο χόμπυ ίσως για να εκτονώνεσαι όταν έρχονται αυτές οι σκέψεις. Δεν είναι εύκολο το ξέρω, αλλά θα σε βοηθήσει αρκετά.
    Είναι καλό αυτό που λες αλλα πίστεψε με δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα.. πιο πολυ θέλω κάποιον δίπλα μου παρά κάποιο χόμπυ..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by Lizakirg View Post
    Είναι καλό αυτό που λες αλλα πίστεψε με δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα.. πιο πολυ θέλω κάποιον δίπλα μου παρά κάποιο χόμπυ..
    Το θέμα είναι ότι για να βρεθεί κάποιος δίπλα σου, δεν θα έρθει ουρανοκατέβατος. Κάπου θα πρέπει να τον γνωρίσεις και να αναπτύξεις σχέσεις. Μέσα από τις δραστηριότητες λοιπόν, είναι πολύ πιθανό να βρεις και αυτό που ζητάς στον συναισθηματικό τομέα της ζωής σου. Με το να καθόμαστε άπραγοι και κλεισμένοι μέσα στο σπίτι δυστυχώς δεν θα φτιάξει τίποτα.
    Τα λέω για να τα ακούω κι εγώ, μην νομίζεις.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    Quote Originally Posted by Dimitrios85 View Post
    Το θέμα είναι ότι για να βρεθεί κάποιος δίπλα σου, δεν θα έρθει ουρανοκατέβατος. Κάπου θα πρέπει να τον γνωρίσεις και να αναπτύξεις σχέσεις. Μέσα από τις δραστηριότητες λοιπόν, είναι πολύ πιθανό να βρεις και αυτό που ζητάς στον συναισθηματικό τομέα της ζωής σου. Με το να καθόμαστε άπραγοι και κλεισμένοι μέσα στο σπίτι δυστυχώς δεν θα φτιάξει τίποτα.
    Τα λέω για να τα ακούω κι εγώ, μην νομίζεις.
    ειναι κ φορες που δεν θελω να δω κανεναν στα ματια μου οπως τωρα..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by Lizakirg View Post
    ειναι κ φορες που δεν θελω να δω κανεναν στα ματια μου οπως τωρα..
    Αυτό είναι σύμπτωμα επειδή είσαι πολύ πιεσμένη ψυχολογικά. Κάθε μέρα είναι διαφορετική και δεν πάει να πει πως θα είναι πάντα έτσι τα πράγματα όπως σου είπα και προηγουμένως.

    Αλλά αν δεν κάνεις κι εσύ από την πλευρά σου κάποιες προσπάθειες για να αλλάξεις το κλίμα και την ψυχολογία σου, από μόνο του δεν πρόκειται να φτιάξει. Θέλει προσπάθεια!

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    4
    Μπορείς να πάρεις τα πράγματα όσο βαριά και να τα βρίσκεις. Προφανός και θα περάσει , μην σκέφτεσαι χαζομάρες, όλοι περνάμε απο διάφορα στάδια στα οποία φτάνουμε γιατί κάτι λείπει, κάτι θέλουμε που δεν έχουμε. Μπαίνουμε σε έναν καθημερινό φαύλο κύκλο να σκεφτόμαστε τι δεν έχουμε, τί θέλουμε να έχουμε, αλλα χωρίς να κάνουμε τίποτα για να το αποκτήσουμε. Έχω βρεθεί κ θα ξαναβρεθώ και εγω στην θέση σου(με τους ίδιους προβληματισμούς) και θα σε συμβούλευα να αποδεκτείς για αρχή αυτό που αισθάνεσαι, να δείς τι όντως θες. Ωστόσο προσπάθησε να βάλεις την ιδέα του να είσαι με έναν άνθρωπο ως δεύτερη σκέψη και ώς πρώτη προτεραιότητα να γνωρίσεις τον εαύτο σου και να συμφιλιωθείς μαζί του και να αποδεκτείς κάποιες πτυχές του. Η σχέση πρέπει να σε συμπληρώσει όχι να σε ορίσει, καθώς κατ εμε αν σε ορίσει η σχέση μπορεί και να μην εξελιχθεί σε μια τόσο υγιής σχέση καθώς θα υπάρξει κάπου η εξάρτηση. Ναι, δεν λέω σε γεμίζει μια σχέση αλλα θα πρέπει να έχεις φτάσει κ σε ένα καλό σημείο με τον εαυτό σου.Βγές απο το σπίτι, ξεκίνα να απασχολείς τον εαυτό σου με πράγματα που σε γεμίζουν, καθώς ,όλοι αν κάτσουμε κλεισμένοι μέσα σε ένα σπίτι όλη μέρα, το μυαλό θα αρχίσει να τρέχει να βρίσκει προβλήματα. Αν μπορεις να ξεκινήσεις ψυχωθεραπία μπορεί και να ειναι το καλύτερο δώρο π έχεις κάνει στον εαυτό σου. Και να θυμάσαι, δεν είμαστε ας πούμε φτιαγμένοι για να έιμαστε κλεισμένοι σε 4 τοίχους και στάσημοι, δοκίμασε να ξεκινήσεις την μέρα σου με μία βόλτα/χαλαρό τρέξιμο να σε χτυπήσει ο ήλιος να δείς γλύκα, και εστίασε στο περιβάλλον γύρω σου , και άσε τα προβλήματα για μετά την βόλτα.
    Last edited by Tod; 15-01-2019 at 03:28.

  7. #22
    Καλησπερα Lizakirg. Στεναχωριεσαι διοτι οταν κανεις κατι περιμενεις εστω και μια μικρη ανταποκριση...αυτο ειναι μια ιδιοτελεις κινηση, για να εισαι χαρουμενη και να μην σε στεναχωρει κανεις πρεπει να πραττεις με ανιδιοτελεια.

  8. #23
    ( Δεν θελω να πεισω σε αντικαταθλιπτικα.. πιο πολυ αναγκαιο θεωρω οτι χρειαζομαι ψυχοθεραπεια σκεφτομαι μηπως δοκιμασω μεσω skype επειδη ειναι και πιο φθηνα και πιο ευκολο..)
    Μπορει να θεραπευθεις χωρις να δωσεις τιποτα,αρκει να το θελεις.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    Quote Originally Posted by Γρηγορης Ιν View Post
    ( Δεν θελω να πεισω σε αντικαταθλιπτικα.. πιο πολυ αναγκαιο θεωρω οτι χρειαζομαι ψυχοθεραπεια σκεφτομαι μηπως δοκιμασω μεσω skype επειδη ειναι και πιο φθηνα και πιο ευκολο..)
    Μπορει να θεραπευθεις χωρις να δωσεις τιποτα,αρκει να το θελεις.
    το θελω αλλα πως? μεσα νιωθω τοσο...μπερδεμενη! νιωθω οτι θελω να απομονωθω.. να σβησω και τους λογαριασμους σε μεσα κοινωνικης δικτυωσης..αφου δεν μου προσφερουν κατι? γιατι να τα εχω?

  10. #25
    Quote Originally Posted by Lizakirg View Post
    το θελω αλλα πως? μεσα νιωθω τοσο...μπερδεμενη! νιωθω οτι θελω να απομονωθω.. να σβησω και τους λογαριασμους σε μεσα κοινωνικης δικτυωσης..αφου δεν μου προσφερουν κατι? γιατι να τα εχω?
    Να βρεις εναν καλο πνευματικο και να αρχισεις να εξομολογησε,να διαβαζεις το Ευαγγελιο και τους Αγιους πατερες της Ορθοδοξου Πιστης. Με την χαρι του θεου αυτο εκανα και τωρα προσπαθω να ειμαι στον δρομο του θεου. Πεταω πλεον αδερφουλα, κανενα μπερδεμα, μονο στον Γλυκυτατο Ιησου Χριστο ο ανθρωπος αναζωογονειται. Δοκιμασε το και μετα αποριψε το, ο θεος μαζι σου αδελφουλα.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Lizakirg θα σε ριχνει κιολας το γεγονος οτι δεν εχεις "περαση". Βαψου, βρες ενα χομπυ να φτιαχνεσαι τελεια για να χαιρεσαι με τον εαυτο σου, μηπως γνωρισεις απο εκει καποιο αγορι η μηπως δεις οτι εχεις περαση και αλλαξει η ψυχολογια σου. Και φιλες να βρεις κερδος θα ειναι γιατι θα βγειτε μαζι εκτος οτι θα εχεις καινουριες παρεες οταν βγειτε μπορει να γνωρισεις και καποιον σε ενα κλαμπ πχ. Παντα να βαφεσαι και να ντυνεσαι ωραια για να αισθανεσαι ωραια με τον εαυτο σου. Και να μη το βαζεις κατω θα ερθουν και ωραιες στιγμες στη ζωη σου.......στο λεω εγω που εχω ψυχωση και καθε μερα θρηνω αυτη την κατασταση νιωθω τοσο απομονωμενη και απεγνωσμενη και ομως ακομα και στη ζωη μου υπαρχει μια ηλιαχτιδα εσυ εισαι τοσο νεα, αυτο και μονο του ειναι μια ηλιαχτιδα. Για σκεψου να ησουν 40;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Παντως οτιδηποτε και να σου λεμε πρεπει οπωσδηποτε να δεις γιατρο η ψυχολογο οπωσδηποτε. Οταν το μυαλο ασθενει που ειναι το πιο πιθανον στην περιπτωση σου δεν το αφηνουμε ετσι κανουμε κατι. Οπως και αν σε ποναει το δοντι σου θα πας στον οδοντιατρο, αν πεινασεις θα φας, αν εχεις αναγκη ενα σ' αγαπω θα το απαιτησεις, ετσι και με την υγεια σου ειναι αναγκη να γινεις καλα και πρεπει να επιδιωξεις την υγεια σου. Και μετα ολα τα αλλα.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. πολύ καλό βιβλίο για κατάθλιψη
    By cina in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 14
    Last Post: 05-03-2017, 02:30
  2. καταθλιψη , στεναχωρια η δυσαρεσκεια ..
    By Macgyver in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 01-05-2016, 16:29
  3. Πολύ έντονη κατάθλιψη
    By Κύκνος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 54
    Last Post: 15-06-2013, 11:32
  4. Πιο πολύ κατάθλιψη πεθαίνεις.
    By garyfalia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 18-05-2012, 14:43
  5. Ένα πολύ όμορφο σάιτ για την κατάθλιψη!!!!
    By IRENEMARINA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 31-10-2011, 12:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •