ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250

    ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ

    Γεια σας παιδια. Γραφω μετα απο αρκετο καιρο για την φοβια που εχω, καποιοι μπορει να με θυμουνται και για οσους δεν γνωριζουν εχω φοβια ψυχωσης. Κανω ψυχοθεραπεια εδω και 2 μηνες περιπου χωρις καποια φαρμακευτικη αγωγη. Εχω μαθει να κοντρολαρω τις σκεψεις μου σχετικα καλα. Αυτο που αρχισε να με τρομαζει ομως παλι ειναι καποιες λαμψεις χρωματος μπλε. Οχι πολυ εντονες ουτε πολυ εμφανεις. Διαρκουν κλασματα δευτερολεπτου. Το ανεφερα στην γιατρο μου αλλα μου ειπε οτι δεν πρεπει να ανησυχω και οτι δεν θελει να εστιασουμε σε αυτο. Αρχισα να προσαρμοζομαι με αυτο και δεν ειχα προβλημα. Σημερα ομως ειδα μια δημοσιευση στο Quora (ειναι ενας ιστοτοπος Q&A), οπου εγραφε: ποτε ξεκιναει η σχιζοφρενεια? Μια κυρια που ειναι νοσηλευτρια σε ψυχιατρικη κλινικη εδωσε μια αρκετα μεγαλη απαντηση, αλλα εγω κρατησα μονο ενα. Οτι ξεκινας να βλεπεις λαμψεις και γραμμες με την ακρη του ματιου σου κατι το οποιο συμβαινει με μενα. Ημουν σε καλο δρομο ρε γαμωτο μεχρι που διαβασα αυτο σημερα. Παρακαλω απαντηστε μου αν εχετε να πειτε κατι περι του θεματος.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο που λες το ειχα απο οταν ειμουν 10 χρονω και αλλοι μου ειπαν οτι λεγεται αστιγματισμος δεν αποκλειεται να εχεις υψιλο δεικτη εφυιας και αυτο να σε κανει να εχεις μια προδιαθεση προς τη τρελα.ο παολο κοελο ελεγε οτι ο ανθρωπος πρεπει να κρατα μεσα του ζωντανη τη φλογα της τρελας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καλημερα! Εχω εχω ψυχωση αλλα τετοιες λαμψεις δεν ειχα, μπουρδες λεει η νοσηλευτρια!!

  4. #4
    Μη διαβαζεις στο ίντερνετ.δεν βοηθάει καθόλου και είναι μεγάλη πηγή παραπληροφορησης σε ορισμενες περιπτωσης.Να ακούς τον ψυχοθεραπευτη σου αυτός ξέρει καλύτερα την καταστάση σου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αυτο που λες το ειχα απο οταν ειμουν 10 χρονω και αλλοι μου ειπαν οτι λεγεται αστιγματισμος δεν αποκλειεται να εχεις υψιλο δεικτη εφυιας και αυτο να σε κανει να εχεις μια προδιαθεση προς τη τρελα.ο παολο κοελο ελεγε οτι ο ανθρωπος πρεπει να κρατα μεσα του ζωντανη τη φλογα της τρελας.
    μου λες δηλαδη οτι υπαρχει περιπτωση να ειναι συμπτωμα? Εχω παει και σε οφθαλμιατρο και δεν βρηκε τιποτα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Καλημερα! Εχω εχω ψυχωση αλλα τετοιες λαμψεις δεν ειχα, μπουρδες λεει η νοσηλευτρια!!
    εννοειται οτι δεν συμβαινει στον καθενα με τα ιδια συμπτωματα. Δεν ξερω, μου φαινεται η εγω λεω κατι λαθος στην γιατρο μου, ή η γιατρος μου δεν ξερει τι λεει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Καλά στο internet μπορεί να βρεις τα πάντα. Και στο quora δεν είναι απαραίτητο πως θα διαβάσεις την πιο εμπεριστατωμένη άποψη ή την πιο ολοκληρωμένη. Χαλάρωσε και μην σκέφτεσαι άκυρα πράγματα, η σχιζοφρένεια έχει ένα κάρο πρώιμα συμπτώματα όχι μόνο λάμψεις και τέτοια!
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Lupo View Post
    εννοειται οτι δεν συμβαινει στον καθενα με τα ιδια συμπτωματα. Δεν ξερω, μου φαινεται η εγω λεω κατι λαθος στην γιατρο μου, ή η γιατρος μου δεν ξερει τι λεει.
    Δεν εμπιστευεσαι τη γιατρο σου και εμπιστευεσαι μια νοσηλευτρια; [emoji50][emoji50]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Δεν εμπιστευεσαι τη γιατρο σου και εμπιστευεσαι μια νοσηλευτρια; [emoji50][emoji50]
    χαχα...σε καμια περιπτωση. Αλλα για σκεψου ποσες λαθος διαγνωσεις εχουν γινει με αποτελεσμα να καταστρεφονται ολοκληρες ζωες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Φίλε μου περισσότερο είναι το άγχος και ο φόβος σου ότι μπορεί να πάθεις ψύχωση. Μην διαβάζεις στο internet ότι λέει ο καθένας, διότι δεν πρόκειται να βγεις ποτέ από αυτό τον φαύλο κύκλο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by Dimitrios85 View Post
    Φίλε μου περισσότερο είναι το άγχος και ο φόβος σου ότι μπορεί να πάθεις ψύχωση. Μην διαβάζεις στο internet ότι λέει ο καθένας, διότι δεν πρόκειται να βγεις ποτέ από αυτό τον φαύλο κύκλο.
    δεν νομιζω να ειναι αυτο. Το ειχα περιορισει αρκετα, δηλαδη το παθαινω και σε φασης που ειμαι ηρεμος και δεν ειμαι αγχωμενος. Δηλαδη εκει που καθομαι ωραια και χαλαρα και βλεπω τηλεοραση μπορει να δω καπου μια μπλε λαμψη σαν blacklight ενα πραγμα.

Similar Threads

  1. Γεια σας μετα απο καιρο
    By Mrgilleas in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 10-07-2018, 00:35
  2. Γεια σας μετα απο καιρο.
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 62
    Last Post: 09-07-2018, 00:26
  3. ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ
    By maria eleni in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 24-10-2017, 23:10
  4. για σας μετα απο καιρο
    By giannis000 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 11-09-2017, 19:58
  5. Μετά από καιρό...
    By ShadowWave in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 16
    Last Post: 16-04-2012, 12:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •