Ενας ερωτας παρανομος, παθιασμενος που εληξε (?) αδοξα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 13 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 186
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    72

    Ενας ερωτας παρανομος, παθιασμενος που εληξε (?) αδοξα..

    Γεια σε ολους και καλως σας βρηκα. Το θεμα μου είναι αρκετα μεγαλο οποταν θα μπω κατευθειαν στο ψητο.

    Πριν καποιους μηνες, μεσω κοινης παρεας ξαναβρεθηκα με μια παλια φιλη η οποια ειχε δεσμο 5 χρονια κ περνουσε μεγαλη κριση (δεν ηταν ερωτευμενη, χωρις παθος κτλ, τα κλασσικα) κ πανω στην συμπαρασταση ηρθαμε πιο κοντα, με τον πρωτο(προσωρινο) χωρισμο ηρθαμε ακομη πιο κοντα με τα γνωστα αποτελεσματα (συγχωρεστε τον κυνισμό μου, θα καταλαβετε στο τελος). Μιλαμε για τρελλο παθος κ ελξη, στις 3 βδομαδες την πειθει ο φιλος της να παει πισω κτλ, χωριζουμε αλλα ειχαμε ηδη συνδεθει αρκετα. Από τοτε και για περιπου 6 μηνες αυτό γινοταν συνεχως. Εγω το ειχα κανει ξεκαθαρο ότι την θελω δικη μου, αυτή μου ελεγε (τα επισης κλασσικα) δεν ξερω τι θα κανω κ δεν μπορω χωρις εσενα κτλ κ μολις την εδιωχνα η εφευγε από μονη τις για να ξαναπροσπαθησει ερχοταν πισω σε μενα σε 3 μερες.

    Συγκατοίκησε σε μια φαση σαν μια τελευταια ευκαιρια για τιν σχεση της με το άλλο το παιδι(ο οποιος ηταν πολύ καλος ανθρωπος κ την αγαπουσε) Ηταν χαλια και η ιδια από την αρχη, και λογω τυψεων αλλα και λογω της αναποφασιστικότητας της και κοντα μου ηρεμουσε, ενιωθε βασιλισσα γιατι ετσι την ειχα και ξαναβρηκε παθος για καποιον, καναμε σαν τρελλοι κάθε φορα που βρισκομασταν, ακομα και στο αγγιγμα του αλλου και η ερωτικη χημεια ηταν απιστευτη, δεν ξανανιωσα τετοιο πραγμα. Τελοσπαντων, αυτά για background.

    Πριν περιπου 1 μηνα κ ενώ μου ειπε ότι πρεπει να μεινει μακρια μου (παλι) για να αποφασισει αν θα μεινει μαζι του η να χωρισει, εξαφανιστηκε για τα καλα. Και ερχομαστε στο προβλημα. Πηρα εγω πρωτοβουλια να την δω (παντοτε όταν εφευγε δεν επικοινωνουσα ποτε εγω, την αφηνα μονη της να τα βρει με τον δικο της αλλα εβλεπε ποσο πληγωνομουν κάθε φορα που εφευγε) , περασα απτο σπιτι της για 5 λεπτα,φαινοτανε χαλια κ όταν εφυγα με πηρε τηλ, δεν απαντησα οποταν μου εστειλε μηνυμα καποια σκληρα λογια κ την πηρα πισω να δω αν τα εννοει. Μου ειπε καποια πολύ σκληρα πραγματα από το τηλεφωνο (σ.σ. παντοτε οποτε ειχε ασχημα η καλα νεα να μου πει μου τα ελεγε από κοντα). Μου ειπε ότι ηταν στα προθυρα νευρικου κλονισμου, ότι δεν κοιματε και είναι χαλια(το ηξερα αυτό εδώ κ καιρο), κ ότι χαννει κ βαρος κ ότι εδώ κ 1 μηνα παρακολουθειτε από ειδικους. Μου ειπε ότι ο φιλος της την χωρισε πριν 2 βδομαδες γιατι υποψιαζοταν ότι υπηρχε κατι άλλο κ ότι από εκεινη την στιγμη μονο εκεινον σκεφτεται.

    Μου ειπε ότι αυτό τον μηνα που εμεινε μακρια μου (δεν ηταν η πρωτη φορα αλλα τελοσπαντων) καταλαβε ότι ναι μεν ηταν ερωτευμενη μαζι μου αλλα όχι στον βαθμο που πιστευε κ ότι πλεον δεν είναι καθολου ερωτευμενη μαζι μου. Μου ειπε ότι δεν θα είναι ποτε μαζι με τον πρωην της αλλα ουτε κ μαζι μου γιατι θα της θυμιζω παντα τα λαθη του παρελθοντος (ξεκαθαρισε ότι η σχεση μας ηταν το λαθος κ όχι εγω σαν ανθρωπος) κ γιατι δεν είναι ερωτευμενη μαζι μου. Με ευχαριστησε που ημουν εκει για εκεινη τοσο καιρο κ ότι πιαστηκε από μενα κ για το ποσο υπεροχος ανθρωπος ειμαι. Προσπαθησα να ειμαι ηρεμος αλλα δεν το πιστευα, μετα από 2 μερες της εστειλα ένα απλο μηνυμα οτι δεν ειμαι καλα κ με πηρε τηλ οπου ξεσπασε.. Ξεκαθάρισε ότι το παθος κ η ελξη ηταν όλα αληθινα (γιατι κοντευα να τρελλαθω-είναι αδυνατο να τα προσποιηθεις αυτά) αλλα δεν ηταν τοσο ερωτευμενη οσο νομιζε. Α κ καταλαβε ότι δεν είναι πλεον ερωτευμενη γιατι όταν χωρισε σκεφτετε συνεχως τον πρωην κ ότι όταν με ειδε για 5 λεπτα στο σπιτι της δεν ενιωσε τιποτα για μενα!!! Μου ειπε να προχωρισω με την ζωη μου γιατι δεν θα ειμαστε ποτε μαζι κ το χειροτερο..ναι εχει χειροτερο.. είναι ότι παρακαλει να γνωρισει καποιο άλλο ανθρωπο κ να τον ερωτευτει για να ξεκινησει μια καινουργια ζωη κ το θελει παρα πολυ αυτο ακομα κ σημερα αν γινοταν..

    Αυτό ηταν πριν 3 βδομαδες… Πραγματικα υποφερω γιατι την λατρευω, την ερωτευτηκα παραφορα και δεν μπορω να κανω τιποτα!! Της εστειλα ένα απλο μηνυμα πριν 1 βδομαδα για κατι ασχετο (το ιδιο μηνυμα εστειλα κ στην κολλητη της), καμμια απαντηση, πραγμα που δεν εχει ξανακανει κ ουτε μου ζητησε να μην την ενοχλω. Προχθες, εστειλα ακομη ένα λεγοντας της ότι δεν περιμενω απαντηση, απλα ότι ειμαι καπου εξω κ ότι ελπιζω να είναι καλα κ να ξερει ότι ότι κ να μου πει η αν προχωρω εγω στη ζωη μου εγω παλι θα νοιαζομε για αυτή κ ότι θα ειμαι εκει μεχρι να βρει τα ποδια της κ την ευτυχια της κ ότι δεν είναι μονη της σ'αυτο. Παλι καμμια απαντηση..
    Τα βασικα ερωτηματα είναι:
    1.Εχει καταθλιψη?
    2.Καταλαβαινει τι λεει? Τα εννοει? Και πως είναι δυνατον να μην είναι πλεον ερωτευμενη μαζι μου? Τα λογια της μου ακουγοντε λογια ψυχολογου κ όχι δικα της
    3.Εγω τι κανω τωρα? Δεν θελω να την αφησω στο ελεος, μονη της (κανενας δεν ξερει αυτή την ιστορια-και ειμαστε και κοινη παρεα)
    4.Ο μεγαλητερος μου φοβος είναι ότι θα πιαστει από τον πρωτο που θα της κοντεψει (είναι κ κουκλαρα κ ψυχαρα-μπορει να εχει οποιον μα οποιον θελησει) κ θα τα κανει χειροτερα τα πραγματα κ εγω νιωθω ότι θα πεθανω μονο που το σκεφτομε αυτό..
    Απολογουμε για το μεγαλο ποστ αλλα 7 μηνες δεν χωρανε σε λιγες γραμμες. Πραγματικα ζηταω την βοηθεια σας γιατι θα τρελλαθω, ολη μερα καθομε μονος μου κ κλαιω, ξεσπω..

    Σας ευχαριστω, γιωργος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Καλησπέρα Γιώργο και καλώς ήρθες εδώ.
    Απο ο, τι καταλαβαίνω, και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, είναι η πρώτη φορά σε αυτούς τους 7 μήνες που αισθάνεσαι οτι τη χάνεις. Κι όχι μόνο αυτό. Ξαφνικά, με τα λόγια της τουλάχιστον, σου ακυρώνει και ένα σημαντικό κομμάτι απο αυτό που ζήσατε μαζί αυτούς τους 7 μήνες, το μέγεθος του έρωτά της για σένα.
    Φαντάζομαι πόσο μετέωρος αισθάνεσαι αυτή τη στιγμή. Μια ιστορία έρωτα και πάθους τόσο έντονου όσο δεν είχες ξαναζήσει, να σταματά τόσο απότομα, κι εσύ στη μέση, με όλα σου τα συναισθήματα το ίδιο δυνατά όπως παλιά, να μην ξέρεις τι να πρωτοκοιτάξεις : εκείνη, που δεν θες να την αφήσεις μόνη της, ή εσένα που νιώθεις οτι θα πεθάνεις αν μάθεις οτι είναι με κάποιον άλλο.
    Σε πονάει όλο αυτό, ε?
    Μάκια...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    μαλλον ερωτευτηκε αλλον.το εκανε μια φορα με τον πρωην,το κανει τωρα με σενα.ολο παθος το κοριτσι μας.η μπορει να εγινες εσυ η συνηθεια και ο πρωην ο ερωτας ξανα ;) .με την ψυχη της γυναικα μη προσπαθεις να βρεις ακρη.ουτε αυτες δεν βρισκουν.αν δεν μπορεις να το αντεξεις απομακρυνεσαι,η κανεις οτι οι περισσοτεροι,δεν δενεσαι.βεβαια εσυ την εχεις δαγκωσει την λαμαρινα οποτε,με τις υγειες σου,θα σου περασει ....
    φοιβη μου αρεσει που επαναλαμβανεις με δεος και μεγενθυνεις οτι περιγραφει ο αφηγητης.χεχεχε.μπας και καταλαβει αυτο που νοιωθει;και σε ρωταω φιλαρακι,τι ειναι καλυτερο,7 μηνες που αγαπουσες το κοριτσι του αλλου,η να εχεις το κοριτσι δικο σου και επι 7 μηνες να βρισκεται ενας τυπος σαν και σενα που να της παιρνει τα μυαλα.οτι εσπειρες θα λαβεις my man.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Originally posted by Empneustns
    φοιβη μου αρεσει που επαναλαμβανεις με δεος και μεγενθυνεις οτι περιγραφει ο αφηγητης.χεχεχε.μπας και καταλαβει αυτο που νοιωθει;
    Όχι, εμπνευστή, μπας και καταλάβω εγώ αυτό που εκείνος βιώνει.
    Συγνώμη για το off topic Γιώργο.
    Μάκια...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    τι να καταλαβεις,πειραχτηκε ο εγωισμος του παιδιου,δεν αντεχει στην ιδεα πως πλεον η κοπελα δεν ειναι ερωτευμενη μαζι του.και ειναι τοσο μεγαλη η πτωση,οσο μεγαλη ηταν η ανυψωση του,οταν φουσκωνε ο εγωισμος του οταν η κοπελια τον επελεγε απο τον \"κερατα\".απλα ηρθε η ωρα να πληρωθει με το ιδιο νομισμα ακριβως.και τωρα τον ενοχλει.καιρος να μαθει κατι απο αυτη την ιστορια ...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Εχω περασει απο την θεση της κοπελας και θα εστιασω κυριως σε αυτην, μονο που στην δικη μου περιπτωση ειχε αλλη καταληξη

    Ειναι πολυ νωπο και για σενα και γιαυτην.
    Μεσα της επικρατει ενας αχταρμας!

    Αφησε την να ηρεμησει και να τα βρει με τον ευατο της και εσυ μην τα βαφεις μαυρα.
    Μην ξεχνας, οτι απο την αρχη που την γνωρισες, ειχε σχεση και στην ουσια δεν μεινατε πολυ καιρο, πραγματικα οι 2 σας.
    Μια τετοια κατασταση, θελει εξαιρετικη προσοχη και υπομονη.

    Καλα κανεις και της δειχνεις οτι εισαι εκει, αφου αυτο νιωθεις.
    Αλλα θα συνιστουσα να την αφησεις στην ησυχια της.Και αν θελει να γυρισει σε σενα, θα σε ενοχλησει η ιδια, να εισαι σιγουρος.

    Και κατι τελευταιο...λες οτι θα πιαστει απο τον πρωτο τυχοντα...Δικαιωμα της αν γινει αυτο.Το οτι ειναι κουκλαρα κτλ, δεν εχει να κανει.
    Εσυ θα ηθελες να εισαι με εναν τετοιο ανθρωπο, που σε τοσο λιγο διαστημα στη ουσια εχει μπλεχτει με 3 ανθρωπους?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    72
    Originally posted by Φοίβη
    Καλησπέρα Γιώργο και καλώς ήρθες εδώ.
    Απο ο, τι καταλαβαίνω, και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, είναι η πρώτη φορά σε αυτούς τους 7 μήνες που αισθάνεσαι οτι τη χάνεις. Κι όχι μόνο αυτό. Ξαφνικά, με τα λόγια της τουλάχιστον, σου ακυρώνει και ένα σημαντικό κομμάτι απο αυτό που ζήσατε μαζί αυτούς τους 7 μήνες, το μέγεθος του έρωτά της για σένα.
    Φαντάζομαι πόσο μετέωρος αισθάνεσαι αυτή τη στιγμή. Μια ιστορία έρωτα και πάθους τόσο έντονου όσο δεν είχες ξαναζήσει, να σταματά τόσο απότομα, κι εσύ στη μέση, με όλα σου τα συναισθήματα το ίδιο δυνατά όπως παλιά, να μην ξέρεις τι να πρωτοκοιτάξεις : εκείνη, που δεν θες να την αφήσεις μόνη της, ή εσένα που νιώθεις οτι θα πεθάνεις αν μάθεις οτι είναι με κάποιον άλλο.
    Σε πονάει όλο αυτό, ε?
    ευχαριστω Φοιβη για το καλωσορισμα κ την απαντηση σου. Αυτους τους 7 μηνες ενιωσα πολλες φορες οτι την εχασα κ παντα την αφηνα να παει πισω στον δικο της γιατι ηταν το σωστο. Αλλα τωρα, για πρωτη φορα οπως λες, πραγματικα την εχασα κ ποναει αφανταστα. Με ποναει οτι δεν ξερω αν εννοει τι λεει, με ποναει να σκεφτομε οτι υποφερει κ με ποναει το οτι εχει ακυρωσει ενα κομματι του εαυτου μου. Δεν ξερω τι να πιστεψω κ πλεον οτι και να μου λεει καποιος νιωθω οτι μου λεει ψεμματα

    κ πραγματι, δεν ξερω αν πρεπει να της σταθω εστω διακριτικα (κ αφου με αγνοει),η της κανω ζημια ετσι. Κ φυσικα πρωτο μου μελημα ειναι να γινει αυτη καλα κ εγω θα τα βρω. Αλλα αυτη η σκεψη οτι θα βρει αλλο παρα τα οσα εκανα γιαυτην κ θα μεινει ενας ερωτας ανεκπληρωτος με τρωει..
    Δεν πιστευω τιποτα κ κανενα πλεον. Κ δεν ξερω καν αν ειναι οντως σε τοσο χαλια κατασταση η τωρα ειναι εξω κ διασκεδαζει ενω εγω ειμαι χαλια..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Φαίνεται το θέμα του Γιώργου να αγγίζει δικές σου ευαίσθητες χορδές. Δεν αντιλέγω οτι εσύ έτσι βλέπεις την ιστορία του, και κάποιο λόγο θα χεις για να σε ενοχλεί τόσο, αλλά είμαι σίγουρη οτι ο Γιώργος τα βλέπει αλλιώς τα πράγματα και ειλικρινά με ενδιαφέρει πολύ να τον ακούσω.
    Μάκια...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    δηλαδη αντικειμενικα εσυ τον συγχαιρεις;

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    72
    Originally posted by Empneustns
    τι να καταλαβεις,πειραχτηκε ο εγωισμος του παιδιου,δεν αντεχει στην ιδεα πως πλεον η κοπελα δεν ειναι ερωτευμενη μαζι του.και ειναι τοσο μεγαλη η πτωση,οσο μεγαλη ηταν η ανυψωση του,οταν φουσκωνε ο εγωισμος του οταν η κοπελια τον επελεγε απο τον \"κερατα\".απλα ηρθε η ωρα να πληρωθει με το ιδιο νομισμα ακριβως.και τωρα τον ενοχλει.καιρος να μαθει κατι απο αυτη την ιστορια ...
    εισαι λαθος φιλε. Δεκτη κ σεβαστη η αποψη σου αλλα αυτη με κυνηγησε απο την αρχη. Το λαθος μου ηταν που δεν την πιεσα να χωρισει κανονικα πριν να ξαναρθει κ το πιο μεγαλο λαθος μου ηταν που καθε φορα την δεχομουν πισω γιατι καθοταν εξω απο την πορτα μου κ εκλαιγε ολη νυχτα. Για το οτι την ερωτευτηκα δεν το θεωρω λαθος, δεν μπορεις να ελεξεις τα αισθηματα σου
    Εμαθα πολλα απο αυτη την ιστορια, μην ανησυχεις. Κ δεν ειναι μονο θεμα εγωισμου, μακαρι να ηταν ετσι..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    εγω βλεπω οτι ηταν η πρωτη αιτια για αυτο το μπερδεμα,θα μου πεις δεν θα ηταν αυτος,θα ηταν ενας αλλος,μπορει ναι μπορει οχι.αυτη τη στιγμη καταφερε εκτος απο την δικη του διαθεση να καταστρεψει την διαθεση αλλων 2 ανθρωπων.και τωρα τι ....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Γιωργο ειναι απολυτα φυσιολογικο να νιωθεις ετσι!
    Μην προσπαθεις να το διωξεις απο πανω σου...κατσε και αντιμετωπισε το.

    Τα παρακατω λεγαμενα σου: \"Αλλα αυτη η σκεψη οτι θα βρει αλλο παρα τα οσα εκανα γιαυτην \" δεν θα επρεπε να τα σκεφτεσαι

    Μπορει τα \"παντα\" που εκανες γιαυτην, να μην ειναι αυτο που ηθελε η να ηθελε αλλα απο αυτα που της εδινες!

    Αν αυτη τραβηξε ενα ζορι, εσυ τραβηξες περισσοτερα, περιμενοντας την.
    Επισης δεν ξερεις τι πραγματικα κανει στην ζωη της τωρα που ειναι μονη και δεν θα επρεπε να σε απασχολει.
    Κοιτα να ανασυγκροτηθεις και να δεις τι πραγματικα θες εσυ.;)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    φιλε θα σε ρωτησω ενα πραγμα,πως ενοιωθες οταν ηξερες πως μοιραζοταν και στους δυο σας;

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    72
    Originally posted by Nora
    Εχω περασει απο την θεση της κοπελας και θα εστιασω κυριως σε αυτην, μονο που στην δικη μου περιπτωση ειχε αλλη καταληξη

    Ειναι πολυ νωπο και για σενα και γιαυτην.
    Μεσα της επικρατει ενας αχταρμας!

    Αφησε την να ηρεμησει και να τα βρει με τον ευατο της και εσυ μην τα βαφεις μαυρα.
    Μην ξεχνας, οτι απο την αρχη που την γνωρισες, ειχε σχεση και στην ουσια δεν μεινατε πολυ καιρο, πραγματικα οι 2 σας.
    Μια τετοια κατασταση, θελει εξαιρετικη προσοχη και υπομονη.

    Καλα κανεις και της δειχνεις οτι εισαι εκει, αφου αυτο νιωθεις.
    Αλλα θα συνιστουσα να την αφησεις στην ησυχια της.Και αν θελει να γυρισει σε σενα, θα σε ενοχλησει η ιδια, να εισαι σιγουρος.

    Και κατι τελευταιο...λες οτι θα πιαστει απο τον πρωτο τυχοντα...Δικαιωμα της αν γινει αυτο.Το οτι ειναι κουκλαρα κτλ, δεν εχει να κανει.
    Εσυ θα ηθελες να εισαι με εναν τετοιο ανθρωπο, που σε τοσο λιγο διαστημα στη ουσια εχει μπλεχτει με 3 ανθρωπους?
    ευχαριστω νορα για την απαντηση σου :)
    ναι οντως δεν ειμασταν ποτε κανονικα μαζι, μονο για 1 μηνα ουσιαστικα ειμασταν καθε μερα μαζι (κ ηταν χωρισμενη, υποτιθετε για τα καλα) κ ηταν υπεροχος εκεινος ο μηνας! Υπομονη εχω παρα πολλη αλλα ενω τοσο καιρο παντα προσπαθουσε να με κρατα κοντα της, τωρα για πρωτη φορα με διωχνει ετσι. Αν μου ελεγε, ξερεις, πρεπει να μεινω μονη, να μιλησω στους ειδικους κ οταν ειμαι καλα, βλεπουμε, τοτε ναι, θα εκανα ολη την υπομονη του κοσμου. Αλλα το αντιθετο μου ειπε..
    Το οτι ειναι κουκλαρα το ειπα γιατι ειναι πιο πιθανον να βρεθει καποιος να της δωσει σημμασια/στηριξη. Οχι δεν θα ηθελα να ειμαι με τετοιο ανθρωπο κ το ξερει αυτο κ της εκανα ξεκαθαρο οτι αν την δω με αλλον θα την μισησω γιατι εκεινη την στιγμη θα ξερω οτι με κοροιδευσε. Το φοβαμαι ουτο με αλλον γιατι τωρα ακουγεται πεποισμενη (απο τους ψυχολογουσ ισως) οτι ο καινουργιος ειναι το καλυτερο φαρμακο κ οτι στην κατασταση της δεν μπορει να σκεφτει λογικα..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Αν και δεν ειμαι ψυχολογος, το βρισκω απιθανο μην σου πω και εκτος πραγματικοτητας, ο ψυχολογος να της ειπε, να εμπλακει με τριτο ατομο!:)

    Να ξερεις, οτι ΤΩΡΑ, ειναι ολα πολυ μπερδεμενα μεσα της, οποτε μην δινεις και πολυ βαση στα λεγομενα της και πραξεις της.

    Ηρεμηστε και οι 2 και βλεπετε.Κυριως εσυ, ομως, αυτο προεχει!

    Αν μπλεξει με αλλον, να παει στο καλο, κρατα οτι καλο ζησατε μαζι και τραβα και εσυ την ζωη σου.

    Αλλα θα τα δεις εν καιρω αυτα

Page 1 of 13 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •