Η σχέση με τον εαυτό μας!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    9

    Η σχέση με τον εαυτό μας!

    Καλημέρα σε όλα τα μέλη ! Είμαι καινούργιο μέλος , ανακάλυψα πρόσφατα την ιστοσελίδα και μου φαίνεται ενδιαφέρουσα. Θέλω να διαβάσω απόψεις και απαντήσεις για τη σχέση που έχετε με τον εαυτό σας. Πώς βλέπετε τον εαυτό σας;
    Εγώ προσωπικά νιώθω καλά με τον εαυτό μου. Με έχω αποδεχτεί εσωτερικά και εξωτερικά. Είχα και ακόμα έχω κάποιες ανασφάλειες αλλά έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου. Παλιότερα έβαζα τους άλλους ανθρώπους πάνω από μένα γιατί θεωρούσα ότι το να σκέφτεσαι μόνο τον εαυτό σου σε καθιστά εγωιστή και εγωκεντρικό. Έτσι δε με εκτιμούσα ούτε με σεβόμουν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Anti97 View Post
    Καλημέρα σε όλα τα μέλη ! Είμαι καινούργιο μέλος , ανακάλυψα πρόσφατα την ιστοσελίδα και μου φαίνεται ενδιαφέρουσα. Θέλω να διαβάσω απόψεις και απαντήσεις για τη σχέση που έχετε με τον εαυτό σας. Πώς βλέπετε τον εαυτό σας;
    Εγώ προσωπικά νιώθω καλά με τον εαυτό μου. Με έχω αποδεχτεί εσωτερικά και εξωτερικά. Είχα και ακόμα έχω κάποιες ανασφάλειες αλλά έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου. Παλιότερα έβαζα τους άλλους ανθρώπους πάνω από μένα γιατί θεωρούσα ότι το να σκέφτεσαι μόνο τον εαυτό σου σε καθιστά εγωιστή και εγωκεντρικό. Έτσι δε με εκτιμούσα ούτε με σεβόμουν.
    Δεν ειναι σωστο να βαζουμε τους αλλους πανω απο τον εαυτο μας ουτε υγιες. Δηλαδη αν ολοι προσεχουμε τους αλλους τον εαυτο μας ποιος θα τον προσεξει στο 100% που εχει αναγκη; Παρολα αυτα ειμαστε πολλοι που κανουμε αυτο το λαθος, και εγω αναμεσα, γιατι ετσι μας εχουν πει, οτι δεν πρεπει να ειμαστε εγωιστες. Μου εδωσες ομως μια ωραια αφορμη να το σκεφτω λιγο και ισως να αλλαξω, να βαζω τον εαυτο μου πιο πανω, εξαλλου η κοινωνια λειτουργει παραλογα ως μαζα και αυτο σιγουρα δεν ειναι καλο για κανεναν παρα μονο γι'αυτους που χειραγωγουν τα πληθη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Κάποτε το έκανα και εγώ αυτό, γινόμουν χαλί να με πατήσεις και τέτοια. Κάποια στιγμή "ανακάλυψα" πως καταρχήν ο πρώτος που ενδιαφέρεται για εμένα και το δικό μου καλό είμαι εγώ ο ίδιος. Έκτοτε προσπαθώ να κρατάω ισορροπίες, να κάνω ανθρώπινες σχέσεις στη βάση της αμοιβαίας ανταλλαγής και να μη φοβάμαι να εκφράζω τα δικά μου "θέλω" και "μη".
    Ζώντας σε μια ατομικιστική κοινωνία βέβαια, τρως και χαστούκια, αλλά το συνολικό άθροισμα για εμένα ήταν θετικό και ως προς τους ανθρώπους που έχω γύρω μου και ως προς το πως βλέπω τον εαυτό μου
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  4. #4
    Miliva21
    Guest
    Γεια σου και καλώς ήρθες στο φόρουμ
    Δυστυχώς σμρ όλοι οι άνθρωποι τον εαυτό τους κοιτάνε....Και δεν το λέω για να σε απογοητεύσω Αλλά γτ είναι μια πραγματικότητα το πόσο ατομοκεντρικη είναι η κοινωνια μας....

    Η σχέση μας με τον εαυτό μας είναι ένα τεράστιο ταξίδι που διαρκεί μια ζωή .......
    Αν όχι όλοι οι περισσότεροι από μας θα θέλαμε να έχουμε παραπανω αυτοπεποίθηση οσο νέοι ωραίοι πλούσιοι ή γυμνασμενοι μπορεί να είμαστε....Την ανασφάλεια θα τη συναντήσεις και σε άτομα με τα παραπάνω χαρακτηριστικά όσο και αν δεν σου φαίνονται καθόλου έτσι.....

    Θεωρώ ότι οι περισσότεροι αν όχι όλοι.....Έχουμε θέματα με τον εαυτό μας....Έχουμε ανασφάλειες έχουμε κόμπλεξ άλλοι λιγότεροι άλλοι περισσότερο ....Δεν θα εξαιρέσω φυσικά εμένα από αυτο.....

    Είναι ο τρόπος που μεγαλώνει κάνεις.....πόση ενθάρρυνση έχει πάρει από τους γονείς του....αν οι ίδιοι πίστευαν σε αυτόν και ήταν και αυτοί πρότυπα σωστά ώστε το παιδί να μιμηθεί τη σιγουριά στη ζωή του.....φταίνε τα βιώματα φταίει η αντίληψη μας για το πώς μας βλέπουν οι άλλοι....Ακόμα και η ιδιοσυγκρασία μας για το πώς εμείς βλέπουμε τον εαυτό μας ακόμα και η τόλμη μας ή η ατολμία μας να εκτεθουμε στους άλλους και να δείξουμε ποιοι είμαστε.......

    Είναι καλό να ψάχνει κάποιος τον εαυτό του...να προσπαθεί να βρει τους λόγους για τους οποίους συμπεριφέρεται κατά κάποιο τρόπο..Είναι καλό να θέλει να εξελιχθει προς το καλύτερο....

    Όμως επίσης είναι πολύ σημαντικό να ξέρει και να μπορεί να αγκαλιάσει και να αγαπήσει τον εαυτό του με όλες τις ανασφάλειες και τα κόμπλεξ του....και με όλες τις αδυναμίες του και να τον αποδεχτεί έτσι ....Γιατί τίποτα γύρω μας δεν είναι τέλειο για να είμαστε και εμείς οι ίδιοι τέλειοι........

    Σε αυτό το σημείο όταν μπορείς να αλλάξεις πράγματα που θα σε κάνουν καλύτερο Αλλά εξίσου μπορείς και να αποδεχτείς τη μη τελειότητα σου και να τις αγκαλιάσεις....Εκεί για μένα ξεκινά η απόκτηση πραγματικής σιγουριάς και αυτοπεποίθησης

  5. #5
    Miliva21
    Guest
    Υπάρχει τεράστια διαφορά αναμεσα στον εγωιστή παρτακια, στον δοτικο και στον χαλί να με πατήσουν......

    Ο εγωιστής παρτακιας κοιτάει πως να εκμεταλλευτει προς όφελος του τη γενναιοδωρία των άλλων, δεν εκτιμάει όσα του προσφέρουν θέλει και άλλα και ποτέ δεν δίνει τπτ ...ξέρει μόνο να παίρνει...αν τολμήσεις να του καθρεφτίσεις τον εαυτό του θα σε βγάλει τρελό

    Ο δοτικός άνθρωπος είναι ο γενναιόδωρος αυτός που ξέρει να επενδύει στις σχέσεις που αξίζουν που δεν φοβάται να δώσει συναίσθημα....Είναι συναισθηματικά ώριμος και ξέρει πως οι ισορροπημένες σχέσεις στηρίζονται στο δούναι και λαβειν....ξέρει ποτε να δίνει αλλά ξέρει πότε να κραταει για τον εαυτό του....

    Ο χαλί να με πατήσουν είναι ένας εγωιστής με χαμηλή αυτοπεποίθηση οσο και αν φαινεται καλό παιδί.............δίνει πάντα και παντού χωρίς μέτρο....δινει περισσοτερα απο οσα του ζητησουν ....Όχι επδ θέλει να δώσει μονο ....Αλλά επδ θέλει κυριως να πάρει ............Είναι ιδιοτελης και χειριστικη η συμπεριφορά του ....με σκοπό την αμεριστη προσοχή των άλλων .....απαιτεί την ίδια αντιμετώπιση από τους αλλους και συνήθως επδ ο κόσμος γενικά παίρνει εύκολα ότι του δίνεις αλλά δύσκολα δίνει καταλήγει θυμωμένος,μισανθρωπος και πικραμένος και βάζει το εαυτό του πάντα σε θέση θύματος.....
    "Εγώ που έκανα τόσα για σένα και εσύ έτσι το ξεπληρώνεις;;"
    Τέτοια φάση ....

    Καταλαβαίνεις βέβαια τις διαφορές

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    9
    Λουλούδι χαίρομαι που σου έδωσα τροφή για σκέψη. Έχει μεγάλη σημασία να είμαστε καλά πρώτα μέσα μας.
    Geodim πολύ σωστή η τοποθέτηση σου , συμφωνώ μαζί σου και θεωρώ ότι όλοι οι άνθρωποι θα πρέπει να συμπεριφερόμαστε έτσι.
    Miliva21 σε ευχαριστώ για τη αναλυτική απάντηση σου , μπορώ να πω με βοήθησε να σκεφτώ και άλλα πράγματα. Εγώ ίσως για κάποιο διάστημα να ήμουν και στην τρίτη κατηγορία που περιγράφεις λόγω του ότι δε είχα πάρει ποτέ προσοχή , ενδιαφέρον και αγάπη από την οικογένειά μου και τα αναζητούσα στις σχέσεις μου και στις φιλίες μου. Αργότερα το κατάλαβα και προσπάθησα να αλλάξω τον τρόπο σκέψης μου και τη συμπεριφορά μου.

  7. #7
    Miliva21
    Guest
    Το ιδανικό είναι να δίνουμε συναίσθημα και να είμαστε γενναιδωροι γτ έτσι αποκτάει η ζωή μας νόημα

    Αλλά να ξέρεις ποτέ πρέπει να δώσεις και σε ποιους και μέχρι πόσο...............να είσαι δοτικος αλλά να να ξέρεις τα όρια σου και να βάζεις τον εαυτό σου και τις ανάγκες σου σε προτεραιότητα παράλληλα.......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Να σου πω την αλήθεια εγώ από όσο με θυμόμουν με τις πρώτες φιλικές προσεγγίσεις στο σχολείο, ήταν γενικά ανεπιτυχείς. Είχα κάνει βέβαια κάποιους φίλους, αλλά αργότερα. Γενικά ήμουν από τα παιδιά που δεν με προσέγγιζες εύκολα. Δεν ήμουν χαλί να με πατήσεις, ούτε δοτικός, ένα είδους εγωιστικού τύπου θα με έλεγα.

    Δεν υπολόγιζα πολλά πολλά, ξέρω ότι με φοβόντουσαν κάποια παιδιά, καθώς τα "μαγκάκια" του σχολείου, τους είχα βάλει στην θέση τους, όπως ξέρω εγώ βέβαια. Οπότε από τότε, είχα κλειστεί στον εαυτό μου, εγωιστικά όμως και όχι από χαμηλή αυτοπεποίθηση. Έκανα εν ολίγοις ό,τι ήθελα. Μάλιστα είχαν κάνει κατάληψη στο σχολείο μια χρονιά στο λύκειο και εγώ μόνος μου, το άνοιξα, έβγαλα ό,τι είχα βάλει στην είσοδο και έγινε μάθημα και κανένας δεν μίλησε. Και κάποιοι/ες που μου έκαναν μπούλινγκ στο σχολείο, τους αντιμετώπισα μαζί με έναν άλλο μαθητή, που του έκαναν τα ίδια. Ήμουν ο τύπος που αν μου έκανες κάτι, θα έβρισκα τον τρόπο να στο κάνω και εγώ. Άσχημα τα χρόνια του σχολείου...

    Πίστευα τότε, ότι το να είσαι εκείνος που σε φοβούνται, αποπνέει σεβασμό. Όταν μπήκα στην σχολή έγινα πιο δοτικός, γι'αυτό έχω και υγιείς φιλικές σχέσεις τώρα. Ξέρω να δίνω, αλλά και πότε να παίρνω, το ίδιο και τα άλλα παιδιά, γι'αυτό και έχει μείνει η παρέα μας.

    Αν θα άλλαζα κάτι στον εαυτό μου, ίσως να μην κώλωνα τόσο, ειδικά στο σχολείο με το θέμα των γυναικών. Κώλωνα αρκετά και αν και τα σκέφτομαι τώρα και γελάω, γιατί δεν ήταν και τόσο τραγικό το να πας να μιλήσεις σε μια κοπέλα, τότε μου φαίνονταν βουνό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Το ιδανικό είναι να δίνουμε συναίσθημα και να είμαστε γενναιδωροι γτ έτσι αποκτάει η ζωή μας νόημα

    Αλλά να ξέρεις ποτέ πρέπει να δώσεις και σε ποιους και μέχρι πόσο...............να είσαι δοτικος αλλά να να ξέρεις τα όρια σου και να βάζεις τον εαυτό σου και τις ανάγκες σου σε προτεραιότητα παράλληλα.......
    Το αρνητικό σε αυτό που λες, είναι ότι μπορεί να πέσεις στα λάθος άτομα, να είναι καλοί και εσύ να πέσεις στην παγίδα. Γενναιόδωρος θα γίνει κάποιος, αφού αποκτήσει υγιείς παρέες πρώτα ή φιλίες. Να δείξεις αυτός/η που είσαι αλλά μέχρι εκεί. Δεν χρειάζονται τα παραπάνω και ούτε θα σε εκτιμήσει κανένας, αν παριστάνεις τον καλό σε όλους.

  10. #10
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Kostas_14 View Post
    Το αρνητικό σε αυτό που λες, είναι ότι μπορεί να πέσεις στα λάθος άτομα, να είναι καλοί και εσύ να πέσεις στην παγίδα. Γενναιόδωρος θα γίνει κάποιος, αφού αποκτήσει υγιείς παρέες πρώτα ή φιλίες. Να δείξεις αυτός/η που είσαι αλλά μέχρι εκεί. Δεν χρειάζονται τα παραπάνω και ούτε θα σε εκτιμήσει κανένας, αν παριστάνεις τον καλό σε όλους.
    Γι αυτό τόνισα παραπανω ότι έχεις σημασία σε ποιους δίνεις.........

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Γι αυτό τόνισα παραπανω ότι έχεις σημασία σε ποιους δίνεις.........
    Ξέρεις ρε συ Μίλιβα ποιοι είναι ακριβώς αυτοί που δίνεις εξ'αρχής; Ξέρεις αν ο/η άλλος/η σου πουλάει φούμαρα; Γι'αυτό πάντα στην αρχή εγώ κρατάω αποστάσεις, μέχρι να δω τι άνθρωπος είναι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Υπάρχει τεράστια διαφορά αναμεσα στον εγωιστή παρτακια, στον δοτικο και στον χαλί να με πατήσουν......

    Ο εγωιστής παρτακιας κοιτάει πως να εκμεταλλευτει προς όφελος του τη γενναιοδωρία των άλλων, δεν εκτιμάει όσα του προσφέρουν θέλει και άλλα και ποτέ δεν δίνει τπτ ...ξέρει μόνο να παίρνει...αν τολμήσεις να του καθρεφτίσεις τον εαυτό του θα σε βγάλει τρελό

    Ο δοτικός άνθρωπος είναι ο γενναιόδωρος αυτός που ξέρει να επενδύει στις σχέσεις που αξίζουν που δεν φοβάται να δώσει συναίσθημα....Είναι συναισθηματικά ώριμος και ξέρει πως οι ισορροπημένες σχέσεις στηρίζονται στο δούναι και λαβειν....ξέρει ποτε να δίνει αλλά ξέρει πότε να κραταει για τον εαυτό του....

    Ο χαλί να με πατήσουν είναι ένας εγωιστής με χαμηλή αυτοπεποίθηση οσο και αν φαινεται καλό παιδί.............δίνει πάντα και παντού χωρίς μέτρο....δινει περισσοτερα απο οσα του ζητησουν ....Όχι επδ θέλει να δώσει μονο ....Αλλά επδ θέλει κυριως να πάρει ............Είναι ιδιοτελης και χειριστικη η συμπεριφορά του ....με σκοπό την αμεριστη προσοχή των άλλων .....απαιτεί την ίδια αντιμετώπιση από τους αλλους και συνήθως επδ ο κόσμος γενικά παίρνει εύκολα ότι του δίνεις αλλά δύσκολα δίνει καταλήγει θυμωμένος,μισανθρωπος και πικραμένος και βάζει το εαυτό του πάντα σε θέση θύματος.....
    "Εγώ που έκανα τόσα για σένα και εσύ έτσι το ξεπληρώνεις;;"
    Τέτοια φάση ....

    Καταλαβαίνεις βέβαια τις διαφορές
    Βασικά διαφωνώ με τις εξηγήσεις σου.

    Στην καθομιλουμένη "χαλί να με πατήσεις" εννοούμε τους ανθρώπους που δρουν με κάποια σχετική ανιδιοτέλεια και παρτάκηδες εννοούμε τους εγωιστές που προσδοκούν ιδίων όφελος έναντι των άλλων γιατί το να είσαι εγωιστής δε σημαίνει πως εκμεταλλεύεσαι καταστάσεις και ανθρώπους απαραίτητα.
    Η περιγραφή σου του "χαλί να με πατήσεις" ιδιοπαθή παρτάκια περιγράφει που δεν παίρνει αυτό που θέλει. Όχι πως είναι αδύνατο φυσικά να μεταβείς από τη μία κατάσταση στην άλλη ,δηλαδή συμφωνώ με το κομμάτι "καταλήγει θυμωμένος..." που μπορεί να οδηγήσει κάποιον στο να γίνει μισάνθρωπος και παρτάκιας μαζί.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  13. #13
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Kostas_14 View Post
    Ξέρεις ρε συ Μίλιβα ποιοι είναι ακριβώς αυτοί που δίνεις εξ'αρχής; Ξέρεις αν ο/η άλλος/η σου πουλάει φούμαρα; Γι'αυτό πάντα στην αρχή εγώ κρατάω αποστάσεις, μέχρι να δω τι άνθρωπος είναι.
    Δεν διαφωνώ σε κάτι από όσα λες.....Εγώ είπα απλά ότι χρειάζεται να δίνουμε...απλά να ξέρουμε σε ποιους...

    Το πως θα δοκιμάσουμε να δούμε ποιοι αξίζουν δεν το ανέλυσα ...Όλοι μας είμαστε πιο επιφυλακτικοί στην αρχή και μετά ανοιγομαστε παραπανω......
    Και αλλα πολλα

  14. #14
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Βασικά διαφωνώ με τις εξηγήσεις σου.

    Στην καθομιλουμένη "χαλί να με πατήσεις" εννοούμε τους ανθρώπους που δρουν με κάποια σχετική ανιδιοτέλεια και παρτάκηδες εννοούμε τους εγωιστές που προσδοκούν ιδίων όφελος έναντι των άλλων γιατί το να είσαι εγωιστής δε σημαίνει πως εκμεταλλεύεσαι καταστάσεις και ανθρώπους απαραίτητα.
    Η περιγραφή σου του "χαλί να με πατήσεις" ιδιοπαθή παρτάκια περιγράφει που δεν παίρνει αυτό που θέλει. Όχι πως είναι αδύνατο φυσικά να μεταβείς από τη μία κατάσταση στην άλλη ,δηλαδή συμφωνώ με το κομμάτι "καταλήγει θυμωμένος..." που μπορεί να οδηγήσει κάποιον στο να γίνει μισάνθρωπος και παρτάκιας μαζί.
    Σόρρυ αλλά δεν συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις......

    Για μένα ο χαλί να με πατήσεις μου κάνει άνθρωπος που δρα και δίνει χωρίς μέτρο και χωρίς να έχει την ψυχραιμία να κρίνει ποιος αξίζει και ποιος όχι λόγω απελπισίας να πάρει το ενδιαφέρον και την αγάπη που εχει στερηθει από τους ανθρώπους .....συνήθως (και το έχω δει να συμβαινει) οι άνθρωποι αυτοί δίνουν παρά πολλά από την αρχή χωρίς να τους ζητηθούν και μετά απαιτούν να τους το ανταποδώσεις στον ιδιο βαθμο χωρις να βλεπουν αν οι αλλοι μπορουν και θελουν με αποτέλεσμα γίνονται χειριστικοι και να μπαίνουν στο ρόλο του θύματος και μετά ενδέχεται και να σε κατηγορήσουν κιόλας ότι τους εκμεταλλευτηκες ενώ αυτοί έδωσαν από την αρχή υπέρ του δέοντος χωρίς να τους το ζητήσεις .....

    Πιστεύω πως στις περισσότερες περιπτώσεις οι άνθρωποι αυτοί δεν είναι κακοι..... αλλα δεν ειναι και αγγελουδια έχουν χαμηλή αυτοεκτίμηση δεν ξέρουν ότι αξίζουν δεν έχουν την αντοχή να βάζουν όρια από φόβο και θεωρούν πως ο μόνος τρόπος να τους αγαπήσουν είναι να κάνουν τους άλλους υποχρεους απέναντι τους για τη προσφορά τους.......πολλές φορές βάζοντας σε δεύτερη μοίρα τα θέλω τους ...καταπιέζοντας τις ανάγκες τους σε τέτοιο βαθμό που στο τέλος ξεσπούν γιατί συνήθως μπλέκουν με άτομα που το δέχονται αυτό αλλά σπάνια ανταποκρίνονται..................

    Και ναι υπάρχει και αν όχι ετσι τουλάχιστον κάπως έτσι ....και με αυτο προσπαθώ να γράψω μια νοσηρή κατάσταση που πολλοί τη θεωρούν υγιη καθώς τα ατομα αυτα φαινεται να έχουν το πρόσωπο καλού παιδιού Αλλά στην ουσία πάντα καταλήγουν θύματα ......

    Περιέγραψα πολύ χονδρικα ένα θέμα που έχει διάφορες υποκατηγορίες ....Που δεν μπορώ να αναλύσω αλλα τα υποννοω...

    Ναι υπάρχουν εγωιστές παρτακηδες που δεν θα εκμεταλλευτούν...μονο θα πάρουν ότι τους δίνεις αλλα χωρίς να δώσουν ποτέ ....Υπάρχουν και οι εγωιστές που θα εκμεταλλευτούν και θα πάρουν πάλι χωρίς να δώσουν....ας μην υπεραναλυουμε.... όλα υπάρχουν....

    Επίσης και ο δοτικος άνθρωπος που ξέρει να δίνει με έναν υγιή τρόπο και βάζει όρια ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΥΜΑ ΑΝ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΕΓΩΙΣΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙ.....

    Όλα αυτά είναι σχετικά και όχι απόλυτα....!!

    Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι πρέπει ΟΛΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΜΕΤΡΟ ΓΤ Η ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΔΗΛΩΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ....
    αν είσαι ο "κακος" που μόνο παίρνει πρέπει να το ψάξεις κάτι δεν πάει καλά...

    Από την αλλα αν είσαι ο "καλος" Που μόνο δίνει και βασανίζεσαι πρέπει να το ψάξεις εξίσου....Και όχι να πετάς το μπαλάκι μόνο στη κοινωνία και στους κακούς ανθρώπους που ήθελαν να σε εκμεταλλευτούν


    Αυτά.....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Ρε μιλιβα συγγνωμη. Μιλαμε για ανθρωπους που μονο δινουν και τους συγκρινεις με τους εγωιστες της κοινωνιας μας; Το δευτερο που λες ειναι ουτοπικο οι περισσοτεροι ειναι η θυτες η θυματα. Και αυτο ελειπε να κατηγορουμε και τα θυματα τωρα...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Η σχέση ως προέκταση της εκτίμησης στον εαυτό μας
    By Kostas_14 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 22-11-2018, 22:57
  2. Χανω τον εαυτο μου.
    By Ντίνοςς in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 06-12-2017, 00:13
  3. Σχεση 2 ετων και παραλληλη σχεση 6 μηνων
    By vicky.a in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 132
    Last Post: 14-10-2017, 20:28
  4. εχω χασει τον εαυτο μου
    By astanapane in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 19-03-2013, 14:05
  5. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 19:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •