Αρρωστη σχέση!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    14

    Αρρωστη σχέση!

    Καλως σας βρηκα!
    Θέλησα να εκθέσω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω εδώ και δύο χρόνια...
    Γνώρισα εναν αντρα ηλικίας 38 και εγω 33 ...είχα βγει απο εναν γαμο 9 χρόνια σε διάσταση 3 περίπου... Στην αρχη ξεκαθάρισα οτι δεν ψάχνω σχέση που δεν θα υπάρχει κοινη διάθεση για κατι σταθερό. Δηλαδη δεν εψαχνα σχεση της μιας βραδιάς... Εκείνος Στρατιωτικός.... Σε νησί μακριά απο το πατρικό του σπίτι. Μιλάγαμε δύο μηνες απο τηλέφωνα και κάμερες ωσπου ηρθε και απο κοντα. Ηδη θέλαμε ο ενας το άλλο... Μιλάγαμε σαν ζευγάρι. Μου ζήταγε να παω εκει που έμενε να περνάω χρόνο μαζι του και φυσικα του ειπα οτι εφόσον εχουμε σχέση δεν θα τον αφήνω μονο του θα πηγαινοέρχομαι.... Γιατι πιστευω σχεση απο απόσταση δεν βγαίνει σε καλο. Ολα καλα μεχρι που πηγα στους δικούς του! Πηγα Πασχα αρχικά ολα καλα για 4 μέρες. Μετα ξανα καλοκαιρι που ειχε αδεια πήγαμε.... Προτελευταία μερα αρχισαν να λενε οτι δεν του ταιριάζω γιατι εχω τατουάζ.. Βάφω τα νύχια μου. Του απαγορεύω να πηγαινει με τους. Φιλους του. Ολα. Αυτα ομως τα ακούσαμε εξω απο. Το σπιτι. Δεν ηξεραν οτι ακούγαμε. Ταράχτηκα και μπήκα μεσα και ειπα μονο εγω εδω δεν ηρθα να προσβάλω κανεναν ουτε να με. Προσβάλουν. Με πήρε ο ιδιος φύγαμε ηρεμησαμε ολοι και την αλλη μερα φύγαμε εγω για την μαμα μου και εκείνος στο νησι. Να επισημάνω οτι απο την πρωτη στιγμη η πεθερά έδειχνε πονηρή λεγωντας μου οτι το διπλανό σπιτι ειναι το αδερφού του. Ελεγε οτι η αλλη νύφη δεν ειχε χρησιμοποιήσει τα πραγματα που της έδινε και οτι δεν αφήνει τον εγγονό σε αυτους τρεχει στην μαμα της. Εμενα δεν με ενδιέφεραν ολα αυτα. Τα ειπα στον δικο μου που μετα απο καιρο καταλαβα οτι τα ειχε πει και την μάλωσε. Δεν πηγα με εναν ανθρωπο να κανω σχεση για σπιτια και λεφτα. Καλα καλα να σας πω οτι δεν ήξερα ποσα λεφτα βγαζει ο ιδιος. Εδινα τα εισητήρια μου. Εδιναν οταν πήγαινα εκει για φαγητά εξόδους και καφέδες. Δεν απαιτούσα κατι. Αφου περασαν καποιες μερες άρχισε να βγαινει εκείνος στο νησι να μην δινει σημασια σε εμενα και αρχίσαμε να καυβγαδιζουμε.... Ωσπου μια μερα δεν σήκωσα για πολλες ωρες το κινητο μου δεν διάβαζα μνμ του. Βγήκα εξω και τον πηρα εγω στην τελευταια κλήση και ζήτησα να χωρίσουμε διοτι δεν υπηρχε σεβασμός πλεον προς εμενα. Διοτι ηταν μεθυσμένος πιο πριν και μου εκλεισε το τηλεφωνο βρίζοντας με οτι τον καταπιεζω. Τελικα ζήτησε δευτερη ευκαιρια και την εδωσα διοτι τον ήθελα. Τον Οκτώβριο του ζήτησα να βαφτίσουμε μαζι. θα γινόμουν νονα και ηθελα να είμαστε μαζι σε ολο αυτο. Δεν εβαλε ουτε ενα ευρω πλυν τα ρουχα του και τα ναύλα του. Λιγες μέρες πριν την βάφτιση ειχα μεινει έγκυος....οταν ηρθε για την βάφτιση πηρε να το πει στους γονεις του. Ο μπαμπάς του χάρηκε η μανα του εμεινε. Πηγαίναμε για τα τελευταια ψώνια και καφε και κατευθείαν εκλεισε το τηλ. Αμεσως πήρε πισω την μανα του η οποια σκέφτηκε αν ειναι σίγουρο και οτι η εξέταση αίματος δεν ειναι απόδειξη ισως να πήγαινα σε γυναικολόγο. Μετα την ξαναπήρε και ηθελε να μου μιλήσει μα εγω πληγωθηκα αισθάνθηκα ότι δεν ηθελε την εγκυμοσύνη μου προσβληθηκα. Εκείνος μετα νευρίασε ενω του εξήγησα. Νευριασακαι εγω και του ειπα ασχημα οτι δεν θελω γαμο.Κανουμε την βάφτιση και εκείνος εφυγε για το νησι. Μια βδομαδα ηταν μεσα μου μίλαγε συνεχεια και ολα καλα. Καναμε ονειρα.... Εγω την τελευταια Κυριακή κοινωνισα το μωρό και θα έφευγα σε δυο τρεις μερες να παω στον γυναικολόγο πρώτα και μετα να παω κοντα του. Ομως εκεινη την μερα αποφάσισε οτι ηταν φυλακισμένος μεσα και ήθελε να βγει απο το πρωί εως το βράδυ.... Εγω νευρίασα παρα πολυ με αυτην τη. Κατάσταση. Και του ειπα οτι τέλος... Βαλτε οτι η ορμόνες χόρευαν! Βάλτε οτι στο μυαλό μου τα ειχα ολα αυτα που εγιναν με την πεθερά.... Σκεφτόμουν οτι δεν θελω αλλο. Ολο αυτο οτι δεν με θελει τους βαζει ολους πανω απο εμένα βασικά εμας ξεσπαγε τα λογια που του ελεγαν συνεχεια για εμενα... Τελος παντων αφου περάσαμε 40 κύματα μια προσπαθούσα να βρω τροπο να μην τρέχουμε στα δικαστήρια μια οτι δεν ενδιαφερόταν για την εγκυμοσύνη διοτι έστελνε εν τυπικό μνμ αν ειμαι καλα και τιποτα αλλο. Ωσπου πηγα σε δικηγόρο. Αλλα δεν ηθελα να του κανω κακο.... Δεν ήθελα να φερω στον κοσμο ενα παιδι μεσα στα δικαστήρια.... Αφησα λοιπον χρονο. Να δω τι θα κανει. Ωσπου μια μερα εστειλε οτι θα ερθει να μιλήσουμε... Ηρθε μιλήσαμε τα βρήκαμε και οκ.... Ειπαμε να κανουμε πολιτικό πριν γεννήσω. Εφτασε η ωρα και εγινε και ο γάμος και το παιδι.... Μετα απο ενάμιση μηνα πήρε μετάθεση.... Φύγαμε από το νησι και πήγαμε με βισμα της θείας μου 1:30ωρα απο το χωριο του. Πήγαμε μεχρι να βρουμε σπιτι στην πεθερά μου... Εγινε μια φασαρία και εκείνος πηρε την θεια μου να με λεει τρελή... Να σημειωθεί ότι απο την εγκυμοσύνη δεν εχει δωσει φράγκο παρα πολύ λιγα για εμενα και το παιδι κυριως έδινα εγω. Του ζήτησα να βρουμε γρηγορα σπιτι. Και εκείνος εκανε οτι μπορουσε για να αργήσουμε να βρουμε. Ειχε άδεια ηταν σπιτι του ειχε τους φιλους του τι αλλο ηθελε! Εγω ειχα τα κουμαντα τους τα λόγια του την αδιαφορία του και ολα μου... Καταλαβαινα οτι μονο για το παιδι ηρθςκαι να γλυτώσει το τι θα πλήρωνε.... Σημερα το παιδι μου ειναι 6 μηνών. Απο τον Σεπτέμβριο με τον αντρα μου εχουμε τυπικές σχέσης με τσακωμούς που εγω παντα του ξεσπάω οτι εχει γινει στο παρελθον και δεν μπορω να ξεχασω ζηταει ευκαιρίες οταν τα μαζεύω να φύγω γιατι καταλαβαινω οτι το μωρο δεν μπορει να μεγαλώσει ετσι. Δεν μου προσφερει ουτε την συντροφιά. Βρέθηκα σε εναν ξένο τόπο με κανεναν ανθρωπο δικο μου. Επίσης ανακάλυψα οτι με ηχογραγουσε στις κλήσεις μου κατά το παρελθόν.. Σε ολο αυτο το διαστημα ο πατέρας μου διαγνωστικά με καρκίνο. Οποτε εχω και αυτο στο μυαλο μου. Πριν ενα μηνα λοιπον για να καταλήξω με πηραν τηλέφωνο να κατέβω στο σπιτι μου διοτι δεν πηγαινε καθολου καλα και επρεπε να βοηθησω την οικογενεια μου. Το συζήτησα με κατέβασε εκείνος σπιτι μου με το παιδι και τις γιορτές θα καναμε Χριστούγεννα χωριστά και οταν πηρε αδεια σπιτι μου Πρωτοχρονιά. Σε ολα αυτα υποτίθεται οτι καταλαβαινει αλλα να μη. Κατσω πολυ γιατι εχω σπίτι και άντρα. Ηρθε αλλα δεν άντεξα αλλο. Πηγα να παρω γαλα του μωρού απο το φαρμακείο και εκείνος επερνε τηλ τον αδερφο του να παει μονος του να τον δει. Ενω είχαμε ψωνίσει δωρα για τα ανηψιά του και θέλαμε να παμε σπιτι τους εκείνος απέφευγαν να παω εγω μαζί. Οποτε νευρίασα που κανόνιζε μονος του. Και τον έδιωξα. Μετα απο δυο. Μερες πηρε η δικηγόρος να βγάλουμε διαζύγιο. Επισης δεν εχω αναφερει οτι κρύβει απο την αρχη συνομιλίες κινητα αθόρυβα... Υπολογιστής κλειστός ενω θελει να ξέρει τα παντα για εμενα. Εκείνος τα κρύβει ολα μεχρι και το τι χρηματα βγαζει δεν ξερω. Επισης οτι συνομιλούσε με τους δικούς του οσο ηταν στην δουλειά ενω εγω επρεπε να πάρω τηλέφωνο αυτους να ρωτάω τι κάνουν....αν δεν το εκανα νευριαζε και εκανε επίτηδες πραγματα οπως να με αφηνει μονη στο σπιτι μεσα στον ιδιο χώρο.... Εγω φώναζα οτι δεν εχουμε σχέση είμαστε δύο άγνωστοι και δεν σέβεται.... Επισης ειχα θεμα ότι επρεπε να πηγαίνω ΠΣΚ στην πεθερά και εγω δεν είχα παρει ουτε τα ρουχα μου απο το σπιτι μου και ελεγα να παμε να τα πάρουμε και ποτε δεν μπορούσε! Αυτα τα ολίγα.... Θα ηθελα την γνωμη σας..... Τι πρεπει να κανω. Παρόλα αυτα δεν θελω να χαλάσω το σπιτι μου. Αλλα απο την αλλη δεν εχω επιλογή... Στεναχωριέμαι παρα πολυ και ειμαι σε δυσκολη θεση με τον μπαμπα μου και το παιδι μου και τον αντρα μου σε ολο αυτο....

    Εστάλη από SM-A750FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Δεν εχω καταλαβει ακομα ποιος ειναι ο λογος που τσακωνεστε συνεχεια. Γιατι δεν καθεστε απλα και ηρεμα σαν δυο ανθρωποι να τα συζητησετε; Η μονη λυση που βλεπω ειναι αυτη. Εσυ τον θες κοπελα μου; Αν ναι κανε μια προσπαθεια. Αξιζει. Δεν του βρισκω και κατι πολυ βαρυ εκτος την τσιγγουνια του. Εκτος αν δεν καταλαβα εγω καλα. Και φυσικα τη μανα του. Μηπως του βαζει η μανα του λογια για σενα οτι θα του φας τα λεφτα γι'αυτο και δεν σου δινει; Δως του να καταλαβει τι αξιζεις και να μην ακουει τη μανα του. Ισως σε θελει και του χει μπει η ιδεα απο τη μανα του γι'αυτο που σου 'πα και γι'αυτο ισως δισταζει να προχωρησει μαζι σου. Η ολο εσυ τον χωριζεις και αν ναι με ποια προφαση; Γιατι το 'χασα λιγο.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Δεν εχω καταλαβει ακομα ποιος ειναι ο λογος που τσακωνεστε συνεχεια. Γιατι δεν καθεστε απλα και ηρεμα σαν δυο ανθρωποι να τα συζητησετε; Η μονη λυση που βλεπω ειναι αυτη. Εσυ τον θες κοπελα μου; Αν ναι κανε μια προσπαθεια. Αξιζει. Δεν του βρισκω και κατι πολυ βαρυ εκτος την τσιγγουνια του. Εκτος αν δεν καταλαβα εγω καλα. Και φυσικα τη μανα του. Μηπως του βαζει η μανα του λογια για σενα οτι θα του φας τα λεφτα γι'αυτο και δεν σου δινει; Δως του να καταλαβει τι αξιζεις και να μην ακουει τη μανα του. Ισως σε θελει και του χει μπει η ιδεα απο τη μανα του γι'αυτο που σου 'πα και γι'αυτο ισως δισταζει να προχωρησει μαζι σου. Η ολο εσυ τον χωριζεις και αν ναι με ποια προφαση; Γιατι το 'χασα λιγο.
    Ο λογος ειναι οτι συνεχεια θελει ανεξαρτησία να μου κρύβει τα παντα αλλα να μαθαίνει για εμενα και την ζωη μου...επισης οτι θελει εγω να μιλαω με τους δικούς του ενω εκείνος δεν εχει παρει ποτε τους δικούς μου να ρωτήσει τι κάνουν. Να πηγαίνω εκει και να εχει χρονο μονος του με φιλους ενω εγω δεν εχω κανεναν εκει να μένω δηλαδη με μωρό και πεθερους... Σε ολα. Ηξερε απο την αρχη οτι εγω βαζω λεφτα. Τι να του φαω ακριβώς? Αφου πληρωνω συνεχεια.βαζει πχ 1000 βαζω 800....μονο ενοικιο πληρωνει καμια εξοδο και κανενα γαλα του μωρού. Ολα τα πρωτα του παιδιού καρότσι κρεβατι κτλπ εγω τα εχω παρει και μου εδωσαν και καποια. Προσπάθησα πολλες φορες να μιλήσω. Μα δεν ακούει. Εχει παροπιδες άρνηση ακουει μα. Δεν μιλαει και δεν κανει κάτι. Φυσικα και τον θέλω. Μα ζήτησα να κάνουμε προσπαθεια και εκείνος είπε στην δικηγόρο θελω διαζύγιο.

    Εστάλη από SM-A750FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Πωπω ρε κοπελα μου. Που εμπλεξες και ποσα τετοια ακουμε καθε μερα. Λυπαμαι πολυ για αυτη την εκβαση της αρχικης σχεσης σας, στην αρχη ολοι καλοι δειχνουν......Γνωμη μου πως πρεπει να φυγεις απο εκει μιας και δεν σε σεβεται στο ελαχιστο. Δεν ειναι τυχαιοι οι χωρισμοι ακου το ενστικτο σου.......Στην τελικη μεινε εκει μεχρι να τον σιχαθεις τελειως και να βρεις αλλον που θα σε ερωτευτει στα αληθεια και στο ευχομαι. Εγω δεν ειπα οτι θα του φας ισα ισα. Αλλα νομιζα οτι του βαζει λογια η μανα του, ο τυπος οπως μας τα λες ειναι παρτακιας και τρελος δεν αξιζει.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Πωπω ρε κοπελα μου. Που εμπλεξες και ποσα τετοια ακουμε καθε μερα. Λυπαμαι πολυ για αυτη την εκβαση της αρχικης σχεσης σας, στην αρχη ολοι καλοι δειχνουν......Γνωμη μου πως πρεπει να φυγεις απο εκει μιας και δεν σε σεβεται στο ελαχιστο. Δεν ειναι τυχαιοι οι χωρισμοι ακου το ενστικτο σου.......Στην τελικη μεινε εκει μεχρι να τον σιχαθεις τελειως και να βρεις αλλον που θα σε ερωτευτει στα αληθεια και στο ευχομαι. Εγω δεν ειπα οτι θα του φας ισα ισα. Αλλα νομιζα οτι του βαζει λογια η μανα του, ο τυπος οπως μας τα λες ειναι παρτακιας και τρελος δεν αξιζει.
    Ακριβώς... Αυτο μου δειχνει οτι ειναι παρτακιας. Ειμαι ηδη εκτός λίγο του μπαμπά μου οπως εγραψα. Ειμαι στο πατρικό μου.

    Εστάλη από SM-A750FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Τι να σου πω σου ευχομαι καλο κουραγιο και να τον σιχαθεις γρηγορα για να μπορεσεις να σταθεις στα ποδια σου και μετα θα ερθει και ο νεος ερωτας. Αυτος ειναι προβληματικος. Δεν σου προσφερει τιποτα παρα μονο πονο. Καλυτερα ενα τελος με πονο παρα ενας πονος διχως τελος, εχεις και το παιδακι σου τωρα επικεντρωσου σε αυτο πιστευω θα σου φερνει μεγαλη χαρα ετσι και καταφερεις και τον ξεχασεις.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ε και εσυ γιατι του απαγορευεις να βγαινει με τους φιλους του για να τους δινεις πατημα να εχουν κατι να λενε

    Εγω φώναζα οτι δεν εχουμε σχέση είμαστε δύο άγνωστοι και δεν σέβεται....
    οτι λεω εγω πολυ δυσκολα πεφτει εξω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Καταρχήν, το μόνο πρώτο που πραγματικά λυπάμαι, είναι η διάγνωση καρκίνου του πατέρα σου και εύχομαι ολόψυχα να βγει νικητής. Πλησιάζει ο χρόνος του μπαμπά μου και ξέρω από πρώτο χέρι το τι θα πει απώλεια. Το κατεβατό που γράφεις, έχει μια μεγάλη σύγχυση και πολλά σημεία του είναι ακατανόητα. Θα σου πω όμως τη γνώμη μου και συγγνώμη αν σε στεναχωρήσω. Είμαστε στην ίδια ηλικία 33 και είμαι γυναίκα και εγώ. Αναφέρεις αρχικά ότι βγήκες από έναν γάμο εννέα χρόνων, πράμα που σημαίνει πως παντρεύτηκες πολύ μικρή. Γιατί κατευθείαν κάνεις και δεύτερο γάμο με κάποιον άνθρωπο που όπως καταλαβαίνω δεν γνωρίζεις καν. Είναι μυστικός σε πολλά πράματα και γνωρίζεις ήδη ότι σου παρακολουθούσε τις συνομιλίες κτλ. Αυτό δηλώνει ότι είναι όχι μόνο καχύποπτος αλλά συν τοις άλλοις άρρωστος και εμμονικός που με απλά λόγια δεν σου έχει εμπιστοσύνη και γενικά δεν υπάρχει σεβασμός και επικοινωνία. Ο γάμος μάλλον θα σου προέκυψε λόγω εγκυμοσύνης, σωστά; Αλλά σε τι βάσεις θα μεγαλώσει το παιδί σου; Σε ένα περιβάλλον που αύριο μεθαύριο θα παίξετε και μπουνιές; Έπρεπε να προσέξεις εξαρχής να μη μείνεις έγκυος και να παίρνατε προφυλάξεις. Ο γάμος δεν είναι αστεία υπόθεση και πόσο μάλλον ο ερχομός ενός παιδιού. Κοίταξε και γω βγήκα από μία μεγάλη σχέση. Δεν ήμουν παντρεμένη όπως εσύ φυσικά, αλλά δεν ένιωσα έτοιμη για κάτι καινούργιο ακόμη και ας θέλω καταβάθος κάτι όμορφο να μου συμβεί. Εσύ γιατί έχεις τόση ανασφάλεια; Δεν θα ήθελες λίγο το χρόνο σου; Ένιωσες όντως έτοιμη να μπεις σε κάτι καινούργιο ενώ δεν ξέρεις τον άντρα σου όπως αφήνεις να εννοηθεί; Γιατί τόση βιασύνη; Όποιος βιάζεται σκοντάφτει. Τώρα σε συμβουλεύω να δώσεις βάση στο παιδί σου που είναι το μόνο αθώο στην όλη ιστορία και να προσπαθήσεις να βρεις τη χρυσή τομή με τον άντρα σου. Αν δεν τα καταφέρετε, τότε να χωρίσεις και πάλι. Αλλά πρόσεχε να μην βιαστείς να ξανακάνεις σχέση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Ρε παιδια εδω δεν ειμαστε δικαστηριο γιατι ολοι φορατε καπελο και σακακι και γινεστε δικαστες γιατι;;;;;;;;;;;;;;; Και στο θεμα της Μιλιβας και εδω και παντου δικαστες!!!!!!!!!!!!!!! Βαρεθηκαμε να βλεπουμε τετοια το θεμα ειναι μπορει καποιος να την στηριξει; Για βοηθεια μπηκε, ημαρτον!!!!!!!!!! Σε ολα τα θεματα αυτο γινεται οχι μονο εδω.

  10. #10
    Miliva21
    Guest
    Καλησπέρα
    Η αλήθεια είναι ότι προσπάθησα να βγάλω μια άκρη με λίγη δυσκολία γτ τα γράφεις κάπως μπερδεμενα και αναφέρεσαι σε συγκεκριμένα περιστατικά

    Καταρχάς το μόνο σίγουρο είναι ότι η πεθερά δεν σε συμπαθεί και πολύ φοβάμαι ότι έχει βάλει και εκείνη το χεράκι της από λίγο έως πολύ στη συμπεριφορά του άντρα σου....

    Θεωρώ πως η σχέση σας ήταν λίγο προβληματική πριν προκύψει το παιδί....ωστόσο για κάποιους λόγους δεν μπόρεσε να μπει φρένο όταν έπρεπε και τώρα υπάρχει και ενα παιδί στη μέση...

    Σίγουρα η συμπεριφορά του δεν είναι και η καλύτερη....νιώθεις ότι δεν σε σέβεται;; νιώθεις ότι είναι χειριστικος και σε καταπιέζει ενώ αυτός κάνει κανονικά πράγματα που σε σένα δεν τα επιτρεπει;; αν είναι έτσι σίγουρα δεν είναι υγιής αυτή η σχέση..........;

    Έχεις κάνει νομίζω βέβαια και εσύ τα λαθάκια σου....του έχεις βάλει απαγορεύσεις......;;; τον έχεις περιορίσει και πολύ φοβάμαι ότι εσύ αναπαράγεις ένα μοτίβο αρρωστημένης σχέσης όπου δεν υπάρχει εμπιστοσύνη και σεβασμός...

    Για να πάρεις τον σεβασμό και την εμπιστοσύνη πρέπει πρώτα να μπορείς και να τα δώσεις στον άλλο...

    Επιπλέον λες ότι δεν σου δίνει χρήματα ούτε για αυτά που θα έπρεπε να συνεισφέρει........Πολύ άσχημο αυτό.....Είναι καχύποπτος μαζί σου και νομίζει ότι θες να τον εκμεταλλευτείς οικονομικά.....γεγονός που μπορεί να προκαλεσε και η πεθερά σου σε αυτό.....

    Σίγουρα όμως ο άνθρωπος που αγαπάει και μπορεί να αγαπήσει βάζει φρένο στη συμπεριφορά των γονιών του..πιστεύει και εμπιστευεται τον άνθρωπο του και τον υπολογίζει....

    Δεν ξέρω αν οφελει να προσπαθήσεις να σωσεις αυτή την οικογένεια...μπορείς να κάνεις μια δοκιμή και να θέσεις στο τραπέζι θέματα που σε απασχολούν να δώσεις χρόνο και βλέπεις......Πιο πολύ για χάρη του παιδιού...αν δεις μεγαλη αλλαγή στη συμπεριφορά καλώς

    Αν όμως οχι.. το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρετε χωριστούς δρόμους και να κοιτάξεις πως μπορείς να σταθείς ξανά στα πόδια σου .............κρίμα βέβαια για το παιδάκι γτ δεν θα γνωρίσει οικογένεια.....Όμως θα είναι ακόμα πιο κρίμα να μεγαλώσει μέσα σε ένα δυσλειτουργικο περιβαλλον όπου δεν θα υπάρχει σεβασμός και εμπιστοσύνη........

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Ρε παιδια εδω δεν ειμαστε δικαστηριο γιατι ολοι φορατε καπελο και σακακι και γινεστε δικαστες γιατι;;;;;;;;;;;;;;; Και στο θεμα της Μιλιβας και εδω και παντου δικαστες!!!!!!!!!!!!!!! Βαρεθηκαμε να βλεπουμε τετοια το θεμα ειναι μπορει καποιος να την στηριξει; Για βοηθεια μπηκε, ημαρτον!!!!!!!!!! Σε ολα τα θεματα αυτο γινεται οχι μονο εδω.
    Από πότε ρε συ όταν κάποιος λέει τη γνώμη του γίνεται δικαστής; Από τη στιγμή που κάποιος ζητάει τη γνώμη του κοινού ο καθένας θα γράψει αυτό που πιστεύει. Αν θέλει ο καθένας να του χαϊδέψουν τα αυτιά να ξέρει πως αυτό δεν συμβαίνει πάντα. Είμαι εκ φύσεως ρεαλίστρια και πάντα έτσι μιλώ και πίσω από μια οθόνη αλλά φυσικά και ζωντανά. Αν κάποιος ενοχλείται να μην ξαναγράψει. Και σε μένα μου έχει συμβεί αυτό, να μη μου αρέσει πολύ η απάντηση κάποιου, αλλά οκ γνώμη του είναι. Και πολλές φορές καλύτερα να ταρακουνήσεις κάποιον να συνέλθει παρά να του πεις όλα καλά μη στεναχωριέσαι.

  12. #12
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Ρε παιδια εδω δεν ειμαστε δικαστηριο γιατι ολοι φορατε καπελο και σακακι και γινεστε δικαστες γιατι;;;;;;;;;;;;;;; Και στο θεμα της Μιλιβας και εδω και παντου δικαστες!!!!!!!!!!!!!!! Βαρεθηκαμε να βλεπουμε τετοια το θεμα ειναι μπορει καποιος να την στηριξει; Για βοηθεια μπηκε, ημαρτον!!!!!!!!!! Σε ολα τα θεματα αυτο γινεται οχι μονο εδω.
    Όχι βρε λουλούδι δεν είμαστε δικαστήριο απλά πάντα καλώς ή κακώς σε ότι μας συμβαινει στη ζωή μας ένα μερίδιο ευθύνης το έχουμε και εμείς...είτε μεγαλύτερο είτε μικρότερο....Και μιλάω γενικά τώρα .........

    Το ποιοι άνθρωποι θα βρεθούν στο δρόμο μας είναι θεμα τυχης το ποιους όμως θα βάλουμε στη ζωή μας είναι επιλογή δική μας....

    Το ποιες καταστάσεις θα μας τύχουν στη ζωή είναι και πάλι θέμα τύχης
    Το πως θα τις διαχειριστούμε όμως είναι πάλι επιλογή και αποφαση δική μας ....

    Και δεν μιλάω για το συγκεκριμένο θέμα Αλλά γενικότερα .........το εύκολο είναι να πεις ότι σε όλα φταίνε οι άλλοι....Έτσι κανένας δεν θα μπορέσει να πάει παρακάτω τον εαυτό του και μια ζωή θα τα ρίχνει στους άλλους....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Μιλιβα το να λες ομως οτι φταιει καποιος ενω δεν φταιει ειναι αδικο οκ; Και να τον πρηζεις με ενα κατεβατο ευθυνες.....Δηλαδη ανθρωποι ειμαστε σπαμε γινομαστε κομματια, να εχουμε και τον καθενα με τα κομπλεξ του η που εχει πληγωθει να μας τη λεει κιολας;; Κι εγω το εχω κανει αυτο το λαθος στο παρελθον να γινω σκληρη αλλα ηταν δικα μου θεματα που επρεπε να λυσω!!!!! Πρεπει να προσεχουμε τι λεμε γιατι μπορει ο αλλος να πληγωνεται απο αυτα που διαβαζει!!!!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Όταν απαγορεύσεις σε κάποιον κάτι και προσπαθείς με όποιο τρόπο και αν είναι αυτός θα ξεσπάσει. Τι και αν θέλει να βγει με τους φίλους του; μακάρι να νγαινε και ο δικός μου που οπότε θέλει να συναντήσει φίλο του με σέρνει μαζί του. Δεν χειραγωγουμε ανθρώπους είτε είμαστε παντρεμένοι είτε όχι δεν περιοριζουμε την ελευθερία του γιατί θα φύγει μακριά μας.

    Εστάλη από RNE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    για να σε στηριξουμε πρεπει να μας βοηθησεις κατ αρχην να καταλαβουμε πως ειναι ο εαυτος σου

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Σαν άρρωστη..
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 27-09-2018, 17:23
  2. Είναι άρρωστη και με παρενοχλεί
    By tak71 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 32
    Last Post: 10-10-2015, 17:13
  3. Ψυχικά άρρωστη..;
    By olgaaa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 18
    Last Post: 05-04-2015, 18:54
  4. είμαι άρρωστη ή όχι?
    By simonsimon in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 22-01-2013, 00:48
  5. άρρωστη αγάπη
    By ευα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 01-05-2007, 03:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •