Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    1

    Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει...

    Καλησπέρα σας ,
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας. Είμαι 19 ετών και σπουδάζω σε ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο . Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένη . Οι γονείς μου ήταν πάντα δίπλα μου και γενικά δεν μου έλειπε τίποτα σαν παιδί. Σε κάποια φάση , στην 1η λυκείου συγκεκριμένα εμφάνισα κρίσεις πανικού , αγοραφοβία και λίγη κατάθλιψη. Με την κατάλληλη καθοδήγηση ψυχολόγου και φαρμακευτική αγωγή κατάφερα να ξεφύγω από όλο αυτό. Έτσι λοιπόν τα κατάφερα , πέρασα στον πανεπιστήμιο της επιλογής μου. Δεν είμαι ευχαριστημένη από την ζωή μου. Δεν νιώθω χαρούμενη. Ξυπνάω με το ίδιο βάρος κάθε μέρα. Με την σχολή μου δεν τα πάω τόσο καλά και ο λόγος είναι ότι δεν έχω όρεξη να διαβάσω. Με τους φίλους μου επίσης δεν τα πάω καλά. Έχω αλλάξει αρκετές παρέες , κυρίως επειδή βαριέμαι εύκολα και νιώθω απομονωμένη . Έχω ένα αγόρι εδώ και 2 μήνες με τον οποίον ήμασταν φίλοι από το πρώτο έτος της σχολής και στην αρχή ένιωθα πολύ ωραία μαζί του , αλλά τώρα όσο περνούν οι μέρες μιζεριάζω. Περνάμε το μεγαλύτερο μέρος της μέρας μαζί αλλά κάθε φορά που φεύγει με πιάνουν τα κλάματα. Μισώ τον εαυτό μου , μισώ τις επιλογές μου και γενικά έχω πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση. Νιώθω ότι δεν αξίζω τίποτα αλλά κυρίως νιώθω ΜΟΝΗ. Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να με αγαπάει κάποιος , πιστεύω ότι είμαι πολύ απαίσιο άτομο. Νιώθω μία θλίψη , η οποία δεν ξέρω από πού μπορεί να πηγάζει. Τι να κάνω ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Γεια σου. Το καλυτερο που μπορεις να κανεις για να βοηθησεις το εαυτο σου ειναι να επισκεπτεις εναν καλο ψυχολογο αυτος θα σε κατευθυνει και θα το ξεπερασεις ολο αυτο. Λογικα πιστευω οτι η θλιψη που νιωθεις ειναι γιατι δεν νιωθεις ευχαριστιμενη με την τωρινη σου καθημερινοτητα και γενικα με τις επιλογες σου! Ολα μπορουν να φτιαξουν μην σε παιρνει απο κατω.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by NinaK View Post
    Καλησπέρα σας ,
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας. Είμαι 19 ετών και σπουδάζω σε ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο . Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένη . Οι γονείς μου ήταν πάντα δίπλα μου και γενικά δεν μου έλειπε τίποτα σαν παιδί. Σε κάποια φάση , στην 1η λυκείου συγκεκριμένα εμφάνισα κρίσεις πανικού , αγοραφοβία και λίγη κατάθλιψη. Με την κατάλληλη καθοδήγηση ψυχολόγου και φαρμακευτική αγωγή κατάφερα να ξεφύγω από όλο αυτό. Έτσι λοιπόν τα κατάφερα , πέρασα στον πανεπιστήμιο της επιλογής μου. Δεν είμαι ευχαριστημένη από την ζωή μου. Δεν νιώθω χαρούμενη. Ξυπνάω με το ίδιο βάρος κάθε μέρα. Με την σχολή μου δεν τα πάω τόσο καλά και ο λόγος είναι ότι δεν έχω όρεξη να διαβάσω. Με τους φίλους μου επίσης δεν τα πάω καλά. Έχω αλλάξει αρκετές παρέες , κυρίως επειδή βαριέμαι εύκολα και νιώθω απομονωμένη . Έχω ένα αγόρι εδώ και 2 μήνες με τον οποίον ήμασταν φίλοι από το πρώτο έτος της σχολής και στην αρχή ένιωθα πολύ ωραία μαζί του , αλλά τώρα όσο περνούν οι μέρες μιζεριάζω. Περνάμε το μεγαλύτερο μέρος της μέρας μαζί αλλά κάθε φορά που φεύγει με πιάνουν τα κλάματα. Μισώ τον εαυτό μου , μισώ τις επιλογές μου και γενικά έχω πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση. Νιώθω ότι δεν αξίζω τίποτα αλλά κυρίως νιώθω ΜΟΝΗ. Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να με αγαπάει κάποιος , πιστεύω ότι είμαι πολύ απαίσιο άτομο. Νιώθω μία θλίψη , η οποία δεν ξέρω από πού μπορεί να πηγάζει. Τι να κάνω ?
    Καλησπέρα κορίτσι μου! Είμαι 18 ετών, η ηλικιακή διαφορά μας είναι μικρή, οπότε μου επιτρέπεις τον ενικό; Κι εγώ βιώνω μια παρόμοια κατάσταση από τα εφηβικά μου χρόνια. Κατάθλιψη, κρίσεις πανικού, αγοραφοβική συμπεριφορά, υποχονδρίαση, ψυχαναγκασμοί.... Τους τελευταίους μήνες παίρνω μια φαρμακευτική αγωγή και με έχει βοηθήσει αρκετά στο κομμάτι του άγχους. Όμως κανένα χάπι δε μπορεί να ρυθμίσει τις σκέψεις μας, έτσι κι εγώ βασανίζομαι από χαμηλή αυτοεκτίμηση και έλλειψη ικανοποίησης στη ζωή μου. Γι'αυτόν τον σκοπό κάνω ψυχοθεραπεία. Αυτό σε συμβουλεύω να κάνεις κι εσύ χωρίς να χρυσώνω το χάπι. Όλα καλά θα πάνε. Σου εύχομαι να ορθοποδήσεις γρήγορα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Τη χαμηλη αυτοεκτιμηση και τα κλαματα τα ειχες και στο Λυκειο πριν τις πανελληνιες, κι αν ναι ειχαν τοσο μεγαλη ενταση οσο τωρα; Σε ψυχολογο σε αυτη τη φαση πηγαινεις;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,068
    Quote Originally Posted by NinaK View Post
    Νιώθω ότι δεν αξίζω τίποτα αλλά κυρίως νιώθω ΜΟΝΗ.
    Αυτό είναι το πιο κομβικό σημείο.
    Λες ότι έχεις αγόρι,καλούς γονείς,υποστηρικτικό περιβάλλον και παρ'όλα αυτά νοιώθεις μόνη.
    Δυστυχώς το να παίρνουμε αγάπη,όσο ανόθευτη και ανιδιοτελής και αν είναι αυτή,δεν επαρκει για να κάνει ευτυχισμένους κάποιους από εμας.
    Ισως αυτό που ζητάς είναι να συσχετιστείς με κάποιον άνθρωπο πιο εγκεφαλικά και πιο εσωψυχικά για να ξεκινήσει το παιχνίδι της μαγείας και του ενθουσιασμού, και να νοιώσεις ότι ανήκεις κάπου.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  6. #6
    Καλησπέρα, Από εμένα να ξεκινήσεις να μιλάς με ψυχολόγο ξανα και να βρεις κάτι που να ενθουσιάζει θα σε βοηθήσει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Καλημέρα, άρα πλέον δεν έχεις κρίσεις πανικού και άγχος αλλά κατάθλιψη αποτι καταλαβαίνω. Αυτά που νιώθεις τα επικοινωνείς καθόλου ή τα περνάς ολομόναχη?

    'of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice'
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

Similar Threads

  1. Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει
    By Armagedon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 20-10-2018, 14:42
  2. δε ξερω τι μου συμβαινει..
    By tg1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 14-02-2015, 12:53
  3. Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει...
    By member102 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 18-08-2014, 23:28
  4. δεν ξέρω τι συμβαίνει
    By Paris24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 13-03-2013, 17:55
  5. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ!!!!!!
    By maraki4 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 14-04-2011, 01:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •