Η επιμέλεια των παιδιών στο διαζύγιο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να μπεις στη διαδικασια να βάλεις τα παιδια σου να επιλεξουν τόπους, χρόνους, τρόπους διαπαιδαγώγησης κλπ. Κάνοντας το αυτο δεν τα προστατεύεις απο το να νιωσουν σταδιακα μεγαλώνοντας ενοχες κ τύψεις για επιλογές που τα ιδια έκαναν....

    Τα παιδια 4 κ 8 δεν μπορουν να αναλάβουν ευθύνες που ειναι δικές σου. Δεν γίνεται!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    ποτέ δεν αφήνω τα παιδιά να αποφασίζουν για τέτοια ζητήματα. Το ότι το πράττει όμως ο μπαμπάς, φοβάμαι ότι έχει χειρότερο αντίκτυπο από την ιδια του την επικινδυνότητα. Υπάρχει ενας ουσιαστικός διχασμός στον τρόπο που βιώνουν την παιδική τους ταυτότητα. Και λέω, δεν ξέρω, μήπως αυτό είναι μακροπρόθεσμα χειρότερο από το να τηρήσω κι εγώ την ίδια στάση με τον μπαμπά; ή θα μάθουν σταδιακά ότι γονέας ως \"βράχος\" είναι μόνο η μαμά; γιατί προς το παρόν, μόνο το \"τέρας\" είμαι...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....παντως τελευταια πολλοι μπαμπαδες διαζευγμενοι εχουν οργανωθει και διαμαρτυρονται για τον τροπο που δινονται οι επιμελειες των παιδιων!Σε πρωινη εκπομπη της τηλ. ηταν ενας εκπροσωπος τους που ελεγε οτι οι μπαμπαδες θα αποσχουν απο τις εκλογες σε ενδειξη διαμαρτυριας και αλλα πολλα!ο συγκεκριμενος ολος τυχαιως ειχε ερθει σε μενα εκ περιτροπης με τη μαμα και το παιδι βεβαιως!Γενικα θα ελεγα οτι η ακαμψια σε αυτα τα θεματα ειναι κακος συμβουλος!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Θα έπρεπε και εσύ να βγεις σε παραθυράκι..Ο ψυχίατρος που κουράρει....σε ζωντανή σύνδεση..Συγνώμη αλλά όλο αυτό μου θυμίζει λίγο μια σκηνή σε ένα σήριαλ 50-50 λεγόταν....Άντε μετά το παιδί να ισορροπήσει..Ρε σφάζονται για τα παιδιά λες και είναι αντικείμενά τους για να εκδικηθούν την σύντροφό τους και να βγουν μπροστά....και δεν υπολογίζουν τι εν τέλει θέλει το παιδί και πόσο υποφέρει....

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    Μπορεί να μην το πιστέψετε αλλα είμαι από τις πρώτες που υποστηρίζουν τα δικαιώματα στην πατρότητα. Ανώριμος μπορεί να είναι κάθε φύλλου γονέας. Τώρα, γιατί μου φαίνεται ότι συνηθίζεται, στην Ελλάδα τουλάχιστον, ανώριμοι να είναι συνήθως οι άντρες... Τί να πω. ίσως φταίει ο τρόπος που μεγαλώνουν τα αγόρια οι κομπλεξικές και καταπιεσμένες μανάδες: ώστε να μην περάσει καλύτερα από αυτές, κανένα θηλυκό !

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •