Δυναμικός χαρακτήρας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    5

    Δυναμικός χαρακτήρας

    Καλησπέρα! Γράφω εδώ για να εκφράσω το πρόβλημα μου. Η ντροπαλοσύνη μου ή και η προσωπικότητα μου με παέι πίσω και δεν με αφήνει να προσελκύσω τα άτομα και τις καταστάσεις που θέλω στην ζωή μου. Πρόσπαθησα να κάνω παρέα με κάποια κούλ άτομα με τα οποία αισθάνθηκα οτι θα μπορούσα να ταιρίαξω αλλά απέτυχα γιατί δεν μπορούσα να αφεθώ και να είμαι χαλαρή και ο ευατός μου. Όταν συναναστρεφομαι με άτομα τα οποία τα κατατάσσω για κάποιον λόγο στο μυαλό μου ως σημαντικά, μπλοκάρω, ψαρώνω, και δεν μπορώ να χαλαρώσω και να είμαι ο ευατός μου. Συγκεντρώνομαι πολύ στον ευατό μου, στο τι θα πώ και τι θα κάνω,και ταυτόχρονα με καίει το άγχος της απόρριψης, που χάνω το νόημα...Σε αυτή την φάση της ζωής μου έχασα κάποια σταθερά άτομα( η κολλητή μου πήγε αλλού, χώρισα με το αγόρι μου) και έχω βρεθεί στην θέση να ψάχνω καινούργια άτομα και παρέες.Δεν ειμαι με όλους ντροπαλή αλλά κάποια άτομα και καταστάσεις μου το βγάζουν. Πολλοί με χαρακτηρίζουν γλυκιά, αλλά δεν θέλω να είμαι γλυκιά, θέλω είμαι δυναμική και να έχω attitude, να αποπνέω αέρα και σιγουριά. Δεν θέλω να είμαι άλλο ντροπαλή, θέλω να αλλάξω! Με έχω οραμαστεί και φανταστεί να έχω μια πιο δυναμική προσωπικότητα και ξέρω πως θέλω να είμαι αλλά δεν μου βγαίνει. Και ξέρω οτι μπορώ να είμαι και αλλιώς γιατι με την οικογένεια μου ας πούμε έχω ύφος. Πώς αλλάζει κάποιος και γίνεται πιο δυναμικός και φέρεται με σιγουριά και έχει ύφος;Έχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή; το έχει καταφέρει ποτέ κανένας σας; Αν κάποιος μπορεί να μου πεί κάτι χρήσιμο, θα ήμουν ευγνώμων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Δεν είσαι η μόνη έτσι, πολλοί άνθρωποι όταν βρίσκονται με άτομα που θεωρούν σημαντικά μαζεύουν τις αντιδράσεις τους και περιορίζουν την προσωπικότητά τους από φόβο απόρριψης ή επιθυμία αποδοχής.
    Στο χέρι σου είναι πάντως κάθε φορά που θα νιώθεις πως θέλεις κάτι να πεις να το λες και ότι γίνει γίνει και εκεί που θες να κάνεις μια κίνηση αλλά "δεν..." να μην το σκέφτεσαι άλλο και να την κάνεις. Φυσικά θα έχεις και αποτυχίες αλλά όπως είπε και ο Samuel Beckett "Πάντα προσπάθεια. Πάντα αποτυχία. Δεν πειράζει. Προσπάθησε ξανά. Απότυχε ξανά. Απότυχε καλύτερα.".
    Μη μασάς , κάνε το και θα αλλάξεις τον εαυτό σου.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Καλημέρα lemontree,
    εγώ θα ήθελα να πω κατ' αρχάς, ότι ο δυναμικός χαρακτήρας δημιουργείται σιγά-σιγά, από όλα όσα μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος στη ζωή του, πρωτοβουλίες που καλείται να πάρει, δραστηριότητες που έχει, ακόμα και δυσκολίες που ενδέχεται να περνάει, όλα διαμορφώνουν και εξελίσσουν την προσωπικότητα του ατόμου. Οπότε μην περιμένεις ότι από τη μια στιγμή στην άλλη θα αλλάξει αυτό που νιώθεις, η ντροπαλοσύνη κλπ, σταδιακά όμως μπορείς να βελτιωθείς στον τομέα αυτό. Αυτό που επιδιώκω εγώ γενικά, είναι να είμαι ο εαυτός μου με όλους τους ανθρώπους, το καλύτερο που μπορώ και να μη διστάζω να εκφράζομαι και να μιλώ και να κάνω πράγματα. Επίσης να μην με απασχολεί το τι γνώμη θα έχουν οι άλλοι για μένα, είναι δικό τους το θέμα, ανάλογα με το τι θέλουν και εκείνοι, με λίγα λόγια μετά θα έρθει (αν έρθει) φυσικά η όποια συμπάθεια, επικοινωνία, φιλία, έτσι το βλέπω τώρα. Πάντως γενικά προσπάθησε να μη βάζεις σε κουτάκια τους ανθρώπους δηλαδή αυτός είναι σημαντικός, αυτός όχι, μπορεί στο μυαλό σου να διαμορφώνεις και λανθασμένες εντυπώσεις για κάποιους ανθρώπους, δίνε ευκαιρίες και εσύ όπως θα ήθελες να σου δίνουν και άφησε τα πράγματα να κυλήσουν. Και για κάποιο διάστημα να μείνεις μόνη σου δες το και αυτό χωρίς άγχος ή στεναχώρια, μπορεί να είναι και αυτό μια άλλη ενδιαφέρουσα φάση της ζωής σου, να μάθεις καλύτερα και τον εαυτό σου...
    Αυτά τα ολίγα, τα γράφω να τα βλέπω και να τα θυμάμαι και εγώ, και πολύ ωραία τα λέει ο Samuel Beckett, συμφωνώ με τον/την geodim, η φράση κλειδί είναι μη μασάς, έτσι καμιά φορά που ντρέπεσαι να προσεγγίσεις, να μιλήσεις σε κάποιον να λες στον εαυτό σου "Μη μασάς", απέναντί σου έχεις απλά έναν άλλο άνθρωπο, αυτή είναι η αλήθεια.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    5
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας! Θα προσπαθήσω να τις εφαρμόσω! Και ελπίζω να αλλάξει κάτι. Ελπίζω να μην είναι αργά. Θέλω να πώ απο ότι έχω διαβάσει ο χαρακτήρας διαμορφώνεται ήδη στις μικρές ηλικίες και εγώ είμαι ήδη 24, και δεν ξέρω κατα πόσο είναι δυνατόν να αλλάξω τις βασικές δομές του, αλλά θα προσπαθώ όπως λέει και ο Samuel Beckett
    Αν έχει να προτείνει και κάποιος άλλος πρακτικές συμβουλές ευπρόσδεκτες! ή να μας πεί την δική του εμπειρία

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    35
    Καλησπέρα lemontree,

    Η άποψη μου είναι ότι ο χαρακτήρας ενός ανθρώπου αναπλάθεται συνεχως από τις εμπειρίες που ζει μεγαλώνοντας.Συνεπως μην ανησυχείς για το ότι έχει ήδη διαμορφωθεί η προσωπικότητά σου και δε θα μπορέσεις να αλλάξεις μελλοντικά.
    Το θέμα είναι οι αλλαγές που θέλεις να φέρεις στη ζωή σου και το χαρακτήρα σου να τις θέλεις εσύ πραγματικά και να μην τις κάνεις μόνο και μόνο για να αρέσεις σε κάποια άτομα και να ταιριάξεις σε μια παρεα.Οι συνοδοιπόροι μας στη ζωή πολλές φορές αλλάζουν και θα κουραστείς κάποια στιγμή να αλλάζεις για χάρη των άλλων.Το κυριότερο είναι να είσαι εσύ ευχαριστημένη γιατί ο εαυτός σου θα είναι ο παντοτινός σου σύντροφος!Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι θα είσαι χαρουμενη εις βάρος των άλλων.Σεβασμος στον εαυτό σου αλλά σεβασμός και στους άλλους.
    Τέλος να κλείσω με κάτι από Χόρχε Μπουκάι: Η σωστή λογική είναι: "Είμαι ευχαριστημένος με τη ζωή μου αλλά θέλω να τη βελτιώσω ακόμα περισσότερο" και όχι "Όλα είναι χάλια και θέλω να τα βελτιωσω εδώ και τωρα".
    Καλή σου μέρα!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    5
    Σε ευχαριστώ και εσένα για την απάντηση nymeriawolf, πολύ ωραίο αυτό το τελευταίο του Μπουκάι, απλώς τον τελευταίο καιρό έχω απογοητευτεί πολύ, μου λείπει η ουσιαστική σχέση με τους ανθρώπους, εχω κανα δυό ατομα, να αλλάξω καμιά κουβεντα, αλλά δεν αισθάνομαι συνδεση μαζί τους, δεν έχουμε τα ίδια γούστα και το κυριότερο, δεν έχουμε αυτήν την οικειότητα, που να μπορώ να είμαι απλά ο ευατός μου, χωρίς να πρέπει να είμαι πολύ προσεκτική με το τι θα πω και πώς θα ακουστεί, και αυτην την σχέση κατάφερα να την έχω με πολύ λιγα άτομα μεχρι τώρα στην ζωή μου, που τώρα είναι μακρυά.. Σε κάθε καινούργια μου συναναστροφή διαπιστώνω πόσο χάλια ειναι τα communication skills μου και πόσο δεν έχω σωστό τρόπο με τους ανθρώπους, άμα μου κάνει κάποιος πλάκα δεν ξέρω πως να αντιδράσω και τι να πώ, μπλοκάρω, ενώ με τους δικούς μου ανθρώπους έχω μια χαρά χιούμορ... αλλά με άλλους αγχώνομαι σε υπερβολικό βαυμό... Με έχει πληγώσει πολύ η όλη κατάσταση....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μπρδευεις τον δυναμισμο με την αυτοπεποιθηση , ταχεις μπλεξει .......αυτοπεποιθηση σου λειπει ......

Similar Threads

  1. Χρώματα και χαρακτήρας
    By WhyAlwaysMe? in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 53
    Last Post: 24-08-2016, 17:51
  2. Κλειστος χαρακτηρας
    By deleted-by-request-1305 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 22-08-2015, 00:16
  3. Ευαίσθητος χαρακτηρας
    By girl1988 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 09-06-2015, 14:43
  4. ΙΨΔ -χαρακτηρας και αναγνωριση
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 20-11-2011, 19:30
  5. Νευρικός χαρακτήρας..
    By Χάιντι in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 10
    Last Post: 11-10-2010, 10:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •