Διακοπτόμενος ύπνος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    7

    Διακοπτόμενος ύπνος

    Καλησπέρα,

    Είμαι ο Άγγελος και πάσχω από ΓΑΔ (γενικευμένη αγχώδη διαταραχή). Τον τελευταίο χρόνο περίπου δεν κοιμάμαι καθόλου καλά. Ενώ με παίρνει ο ύπνος αμέσως, ξυπνάω τρεις - τέσσερις φορές μέσα στη νύχτα, εκ των οποίων η μια φορά είναι τουλάχιστον για κανα δίωρο. Κανονικό ύπνο συνεχόμενο δεν έχω καταφέρει να κάνω και κοντεύω να τρελαθώ από τα νεύρα μου .

    Το τελευταίο δίμηνο ξεκίνησα ψυχοθεραπεία κανονικά και ο γιατρός μου είπε αρχικά να πάρω μελατονίνη η οποία δεν έκανε τίποτα. Μετά μου έγραψε stedon, τα οποία ενώ με βοήθησαν να κάνω πιο "βαρύ" ύπνο, δεν κατάφεραν να με κάνουν να κοιμηθώ χωρίς διακοπές τη νύχτα.

    Μετά μου έδωσε Αταράξ μπας και, αλλά και πάλι τίποτα. Προχθές αποφάσισε να μου γράψει για πρώτη φορά αντικαταθλιπιτικό, το Seroxat των 10mg να το παιρνω κάθε βράδυ μαζί με μισό Xanax.

    Η αλήθεια είναι ότι λίγο τα αντικατθλιπτικά τα φοβάμαι αλλά λόγω και της ΓΑΔ μάλλον θα πρέπει να τα ξεκινήσω... Παραλληλα όμως σκέφτομαι μήπως η όλη φάση με τον ύπνο δεν είναι ψυχολογική και είναι αποτέλεσμα απλώς υπνικής άπνοιας.

    Σκεφτομαι να πάω στον Ευαγγελισμό που έχουν αυτό το τεστ ύπνου. Υπάρχει κάποιος που να το έχει κάνει; Επίσης υπάρχει κάποιος άλλος που να υποφέρει από διακοπτόμενο ύπνο και πώς το αντιμετώπισε;

    Φχαριστώ!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Location
    Χαλκιδική
    Posts
    49
    Έχεις προσπαθήσει να βρεις την ρίζα του προβλήματος; Μήπως υπάρχουν κάποια θέματα στην καθημερινότητα που σε προβληματίζουν με αποτέλεσμα να έχεις κακή ποιότητα ύπνου;
    Όταν λες ξυπνάς, εννοείς τύπου βλέπεις ένα άσχημο όνειρο και ξυπνάς απότομα ή ανοιγοκλείνεις τα μάτια σου και βλέπεις διάφορες φάσεις της βραδιάς που κοιμάσαι;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Δημήτρης23 View Post
    Έχεις προσπαθήσει να βρεις την ρίζα του προβλήματος; Μήπως υπάρχουν κάποια θέματα στην καθημερινότητα που σε προβληματίζουν με αποτέλεσμα να έχεις κακή ποιότητα ύπνου;
    Όταν λες ξυπνάς, εννοείς τύπου βλέπεις ένα άσχημο όνειρο και ξυπνάς απότομα ή ανοιγοκλείνεις τα μάτια σου και βλέπεις διάφορες φάσεις της βραδιάς που κοιμάσαι;
    Όπως είπα έχω ΓΑΔ - βέβαια αυτό ήταν γνωστό πολύ πριν εμφανιστεί το πρόβλημα με τον ύπνο. Όταν λέω ξυπνάω, δε βλέπω άσχημο όνειρο ούτε ξυπνάω απότομα. Κανονικά ξυπνάω γύρω στις 3-4 φορές. Την πρώτη φορά μου παίρνει κανα διωρο να ξανακοιμηθώ και τις υπόλοιπες φορές συνήθως για 4-5 λεπτά και μετά ξανακοιμάμαι.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Location
    Χαλκιδική
    Posts
    49
    ναι συγνώμη δεν το έλαβα υπόψη
    τότε θα έπρεπε να το δεις από νευρολογική άποψη.
    στον ευαγγελισμό πρέπει να υπάρχει τμήμα υπνικής άπνοιας ίσως σε βοηθήσει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δημήτρη θα σου πω κάποια πράγματα ίσως απλά, αλλά δεν ξέρω αν τα εφαρμόζεις. Πρώτον για ένα διάστημα τουλάχιστον, προσπάθησε να πίνεις μόνο έναν καφέ την ημέρα κι αυτόν πρωινές μέρες. Δεύτερον, όχι πολύ βαρύ φαγητό κι όχι πολύ αργά. Τρίτον, όχι τηλεόραση/υπολογιστή και λοιπές οθόνες πριν πέσεις για ύπνο. Τέταρτον, αν κάνεις καθιστική ζωή προσπάθησε έστω να περπατάς μισή-μία ώρα την ημέρα, όχι ακριβώς πριν πας για ύπνο βέβαια...
    Όταν ξυπνάς, πάλι απέφυγε τις οθόνες και απέφυγε και να γυρνάς στο κρεββάτι σαν την άδικη κατάρα. Σήκω πιές λίγο νερό ας πούμε, κάνε κάτι χαλαρό και ξάπλωσε πάλι μόλις νυστάξεις. Ή μείνει στο κρεββάτι αλλά προσπάθησε να συγκεντρωθείς σε ένα βιβλίο ή ένα σταυρόλεξο, μην κάνεις σκόρπιες αγχωτικές σκέψεις ή μην σκέφτεσαι ότι τώρα δεν κοιμάμαι και δεν θα με πάρει ο ύπνος και θα είμαι ράκος κτλ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Νομιζω ολα τα ενδεχομενα που σκεφτηκες αλλα και που σου εγραψαν θα ειναι καλο να τα εξετασεις, ωστε αποκλειοντας τα ενα ενα να καταληξεις στο πραγματικο αιτιο. Να ξερεις παντως, το αγχος τον υπνο μπορει να τον κανει χιλια κομματια. Δηλαδη ενδεχεται τα τελευταια συμπτωματα να δειχνουν επιδεινωση σ' αυτο το μετωπο. Αν δεν κανεις ομως πχ το τεστ απνοιας θα σου μεινει απορια, για αυτο και γραφω οτι πρεπει να το ψαξεις το θεμα απ' ολες τις μεριες.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    7
    Καλησπέρα, τελικά άρχισα το Seroxat πριν 10 μέρες μαζί με το βραδινό xanax και χθες ήταν η πρώτη φορά που κοιμήθηκα σερί 7 ολόκληρες ώρες! Δεν ξέρω αν είναι placebo ή τυχαίο ή οτιδήποτε, αλλά νομίζω ότι έχει αρχίσει και με πιάνει το αντικαταθλιπτικό... Μακάρι να συνεχιστεί!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Καλησπέρα φίλε και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω ακριβώς και μετά από αρκετές δοκιμές και ψάξιμο κατέληξα πως είναι λόγω του άγχους.
    Χαίρομαι που σε έπιασε η αγωγή, ίσως θα πρέπει να το δω και γω έτσι και να δοκιμάσω.

    'of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice'
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Κι εγω κανω διακοπτομενο υπνο λογω θορυβων. Ωστοσο γνωριζω κατι που μπορει να σε βοηθησει. Θα βαζεις στον γιουτουμπ να παιζουν delta waves. Δοκιμασε το και μακρια απο καφεδες.

Similar Threads

  1. Replies: 137
    Last Post: 09-02-2017, 22:49
  2. υπνος
    By MARTZI in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 25
    Last Post: 14-01-2016, 01:08
  3. υπνος...
    By pandelic85 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 1
    Last Post: 06-02-2013, 12:57
  4. Ύπνος
    By Νάντια in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 7
    Last Post: 06-09-2012, 23:28
  5. 'Υπνος, ύπνος και πάλι ύπνος...
    By Konstantinoss in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2011, 11:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •