Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή. - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 65
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Κατι ενθαρρυντικό ειναι το εξής. Μέχρι και ο Αινσταιν ειχε ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή αλλα δεν ξέρω αν είχε και το σύνδρομο τουρετ. Κοιτάξτε το λινκ αλλα παρακαλώ να μου απαντησετε σχετικά με τα φάρμακα που πέρνετε.

    http://www.disabled-world.com/artman/publish/famous-ocd.shtml

  2. #47
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    80
    γεια σας

    εγω δεν εχω καταλαβει αν η ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη ειναι ψυχωση.γιατι εμαθα οτι ψυχωση ειναι διαφορες ασθενιες.εμενα μου ειπαν οτι ειμαι ψυχωτικος ξερει κανεις;

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εμενα μου είπαν οτι εχω ψυχωση αλλα εγω ψάχνομαι μεταξύ τησ ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής και του συνδρόμου τουρετ γιατι μου έρχονται άσχημα λόγια στο μυαλό. Ψύχωση είναι κόλημα με κάτι που δεν νομίζω οτι εχω. Σχετικά με τα φάρμακα τι σας χορήγησαν?

  4. #49
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    80
    ρισπενταλ, σολιαν, παλιοτερα ζιπρεξ και ενα χρονοκατι δεν το θυμαμαι γιατι δεν επερνα πολυ καιρο.τωρα περνο μισο σολιαν και ενα αντιανχολιτικο

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Ποσα χρόνια είσαι έτσι? Σε βοήθησαν τα χάπια? Εγω ακόμα δεν ξέρω τι ακριβώς έχω...κατι απο τις παραπάνω τρεις ασθένειες μάλλον. Μου ρχετε συνέχεια να βρίζω και δεν ειναι καλό

  6. #51
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    80
    ειμαι 4 χρονια.3 χρονια επερνα χαπια και δεν εγινε τιποτα μετα ερωτευθηκα και χωρις χαπια αφου αποφασισα να τα σταματησω σταματησαν και τα συπτωματα για 6 μηνες μετα ειχα για 3 μηνες συπτωματα τα οποια περασαν με μισο σολιαν και αντιανχολιτικο, τα οποια περνω ακομα γιατι εχω ακομα συπτωματα ελαχιστα βεβαια αλλα εχω .τελικα ομως δεν ξερω τι εχω

  7. #52
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στη μάντρα με τα πρόβατα
    Posts
    59
    O έρωτας φαινεται ότι προσωρινά παίζει καλό ρόλο στην ασθένεια δηλαδη μειώνει τα συμπτώματα ίσως διότι και αυτος είναι μία άλλη μικρή αλλά ευχάριστη ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή .Έχει να κάνει με την σεροτονίνη και αυτός στον εγκέφαλο βέβαια μακροχρόνια ο έρωτας δεν κάνει και πολλά ως αναφορά την ασθένεια.Προσωπικά όταν ψιλοερωτεύομαι έχω μία έξαρση της ασθένειας όταν επικρατεί το λογικό έναντι του συναισθηματικού στον εγκέφαλο η ασθένεια κοντρολάρεται καλύτερα . Είναι και κάπως προσωπικό το θέμα .

    Κάποιος από την οικογένεια σου έχεις συμπτώματα ιδψ ? Επίσης το φάρμακο πάντα ήταν αυτό ή το άλλαξες με κάποιο άλλο κάποια περίοδο ?

  8. #53
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    80
    πρωτον δεν ξερω αν ειμαι ιδψ γαιτι ο γιατρος μου μου εχει πει οτι ειμαι απλα ψυχωτικος τιποτα αλλο.επισης δεν ξερω τι ειναι ιδψ και τι συπτωματα εχει.δευτερον ο ερωτας για μενα δεν εχει να κανει με ουσιες στον εγκεφαλο οσο με την ψυχη και το πνευμα.περνω σολιαν τωρα αλλα παλιοτερα επερνα πιο πολλα και πιο βαρια φαρμακα.

  9. #54
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στη μάντρα με τα πρόβατα
    Posts
    59
    Σωστό για τον έρωτα αλλά επηρρεάζει και διάφορες ουσίες στον εγκέφαλο μας.Αυτό είναι βέβαιον.

    Ίσως υπάρχει και συνδεση με την ιδψ κατά τη γνώμη μου διότι επηρρεάζουν την ιδια ουσία.Για αυτό ρώτησα αν είδες κάποια διαφορά.

    Δεν είμαι γιατρός ή ψυχολόγος αλλά ιδιωτικός ερευνητής ντετέκτιβ της ιδψ.

  10. #55
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    80
    κατα εμενε πρωτα επιρεαζεται η ψυχη και το πνευμα και μετα η ουσια
    τελικα ιδψ τι ειναι?

  11. #56
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στη μάντρα με τα πρόβατα
    Posts
    59
    ιδψ σε συντομία η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    Αυτό που λες ψυχή δεν είναι άυλο , έχει βιοχημεια όπως και κάθε τι που μας αποτελεί.
    Ο έρωτας είναι μια βιοχημική και νευροφυσιολογική \"διαταραχή\" με την καλή έννοια του εγκεφάλου μας.
    Αν δεν έχεις ιδψ να είσαι ευτυχισμένος διότι τη γλίτωσες τουλάχιστον από αυτό...:)
    Να σαι πάντα καλά.

  12. #57
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    73
    κοιτα να ειναι ευτυχισμενος επειδη δεν εχεις ιψδ δεν ισχυει εν μερη,γιατι ο νικος ειπε οτι διαγνωστηκε ως ψυχωτικος. δεν νομιζω οτι ψυχωτικος ειναι καλυτερο απο ιψδ.

  13. #58
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    57
    Ο πάσχων από ιψδ ξέρει πολύ καλά τι είναι αληθινό και τι όχι, στις ψυχώσεις νομίζω είναι διαφορετικό. Πάντως όλα κοντρολάρονται και ξεπερνιόνται ώστε να έχουμε μιας καλής ποιότητας ζωής.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Ναι παιδια!Με την καταλληλη παρακολουθηση η ιψδ ελεγχεται σε ικανοποιητικο βαθμο και η φυσιολογικη, ηρεμη ζωη επανερχεται.Δεν ειναι μια μη αναστρεψιμη κατασταση.

  15. #60
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    57
    ζηνοβία αν θες στείλε μου το msn σου με μηνυμα που θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •