Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 65
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στη μάντρα με τα πρόβατα
    Posts
    59

    Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.

    Ανοίγω το θέμα .Δεν ξέρω αν υπάρχει βαριέμαι να ψάχνω.
    Μέχρι τι ποσότητα anafranil μπορεί να παίρνει κάποιος ? Υπάρχει περίπτωση να θεραπευθείς τελείως από αυτή τη μαλακία ? Διότι άλλος ψυχίατρος μου λέει ναι άλλος ότι θα χειροτερεύει όσο πάει .Εγώ πάντως βλέπω χειροτέρευση αν και παίρνω αναφρανίλ 130 mg .Υπάρχει κάποιος που εκρίζωσε πλήρως την ασθένεια.

    ΥΓ : Από ότι φαίνεται και οι ντόκτορες δεν ξέρουνε που τους πάνε τα 4 . Στο ψάξιμο είναι όλοι.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    ΚΑΒΑΛΑ
    Posts
    95
    ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΡΑΝΙΛ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στη μάντρα με τα πρόβατα
    Posts
    59
    Τι ποσότητα παίρνεις ? Εγώ την έχω αυξήσει κανένα δύο φορές .Τώρα παίρνω 130 mg.Παρενέργειες έχω . Δεν μπορώ να πω ότι δεν μου έκανε καλό αλλά η ασθένεια παραμένει σε όλο της το μεγαλείο απλώς με μειωμένη συχνότητα επεισοδίων. Από ότι έχω καταλάβει ουδείς γνωρίζει τι είναι αυτή η ασθένεια και πως θεραπεύεται όπως σε όλες τις νευροψυχικές ασθένειες έχουμε μαύρα μεσάνυχτα. Σκέφτομαι να πάω για κανένα εξορκισμό σε ένα φιλαράκι μου παπά διότι δεν βλέπω η επιστήμη να κάνει κάτι.

  4. #4
    Μην απελπίζεσαι ρε συ... Το έχω πολλά χρόνια και αυτό που θα σου πώ είναι οτι με φάρμακα και μόνο δύσκολα φεύγει. Τουλάχιστον έτσι έγινε σε μένα. Μόνο αν είναι σε ελαφρυά μορφή. Και ναι, αν το αφήσεις γίνεται χειρότερα, χωρίς θεραπεία. Τα φάρμακα βοηθάνε. Δεν θεραπεύουν όμως πλήρως τις περισσότερες φορές. Πρέπει να βρείς κάποιον καλό ψυχολόγο που θα μπορείς να εμπιστευτείς και να ακολουθήσεις συμπεριφορική θεραπεία. Θα σε βοηθήσει επίσης στο να καταλάβεις που ωφείλεται αυτό που έχεις και να το χτυπήσεις στη ρίζα του.
    Η πολύ ανάλυση φέρνει παράλυση...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στη μάντρα με τα πρόβατα
    Posts
    59
    Και εγώ γύρω στα 10 χρόνια το έχω με την τελική του μορφή το πρόβλημα.Το θέμα φίλε μου είναι ότι δεν πιστεύω και πολύ στην ψυχοθεραπεία . ΚΑι φάρμακα και ψυχοθεραπεία ? Και κερατάς και δαρμένος δηλαδή ? Μας δουλεύουν ψιλό γαζί οι *********. Είναι ή δεν είναι το θέμα οργανικό βιολογικό γιατί να πάω να λέω μαλακίες να χαλάω και λεφτά ? Απλά πράγματα . Απλώς δεν έχουν βρει το κατάλληλο φάρμακο ακόμα .Γαμώ το στανιό τους.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    73
    εγω που εχω το ιδιο,εχω γινει σχεδον καλα, ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ, σε ψυχιατρο. Και φυσικα γινεται καλα. Τα παντα γινοντε καλα,απλα δεν εχουμε βρει εμεις τον τροπο. ψαξου φιλε και θα γινεις καλα

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στη μάντρα με τα πρόβατα
    Posts
    59
    Εγώ φίλε μου πιστεύω πως το θέμα λύνεται μόνο με σύγχρονες γονιδιακές θεραπείες .Εκεί έχω καταλήξει.Να πάνε να γαμηθούνε όλοι .

  8. #8
    Λάθος κάνεις... Αν δεν χαλάσεις λεφτά για \'\'σένα\'\', για την υγεία σου και κατα συνέπεια για την ζωή σου, για ποιόν θα χαλάσεις; Η ψυχοθεραπεία είναι ένας τρόπος να καταλάβεις τί έχεις και να δουλέψεις πάνω στον τρόπο να το σβήσεις απο τον χαρακτήρα σου. Είμαι απόλυτος στο οτι είναι ο μόνος τρόπος να το χτυπήσεις δραστικά στο παρόν χρονικό διάστημα, απο τη στιγμή που δεν σε θεραπεύουν τα φάρμακα. Υπάρχει μια αιτία μάσα σου, που επικαλύπτει τη δράση των φαρμάκων και συνεχίζει να \'\'κρατάει\'\' το πρόβλημα σου. Εκεί πρέπει να χτυπήσεις. Όταν θα βγάλουν καλύτερα φάρμακα, ίσως να ξανακάνουμε τη συζήτηση.. Αν και ελπίζω πως όχι.
    Η πολύ ανάλυση φέρνει παράλυση...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    15

    ta idia skata

    ela aderfe to eixa perasei prin2 xronia kai prin kamia bdomada ξαναξεκινησε!!!! δεν ξερω τι γινεται...παντως πιστευω οτι πληρως δενπρεπει να θεραπευεται...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    15
    tsifti phres kana antikatathliptiko;;;

  11. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στη μάντρα με τα πρόβατα
    Posts
    59
    Ακριβώς φίλε μου ! Τζάμπα τα λεφτά παίρνουν όλοι ! Μας δουλεύουν κανονικά. Μία είναι η θεραπεία λεφτά φαί ****** και φωτιά στα ψυχιατρικά κάτεργα . Να πάνε όλοι να γαμηθούνε . Είναι ανίκανοι.Επιστήμη δεν υπάρχει αν υπήρχε δε θα πέθαινε ο κόσμος και δε θα υπήρχαν τρελοί.Μόνο η Εκκλησία υπάρχει και ο Θεός .Μόνο αυτός έχω ακούσει να σωσεί παρόμοια περίπτωση .ΚΑνένας \"επιστήμων\".
    Μας δουλεύουν κανονικότατα οι μαλάκες. Ο κόσμος πρέπει να ξυπνήσει.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    73
    ντροπη σου που γραφεις τετοιες ακροτητες. αν υπαρχει καποιος υπευθυνος,ας τα διαγραψει ολα αυτα. ελεος πια. ρε φιλε,αν εισαι αγανηκτισμενος βγες εξω και φωναζε. ανοιγεις τοπικ για να σε συμβουλεψουν και βριζεις? αντε κανε μας τη χαρη ρε. λογικο δεν ειναι να πληρωνεις? ε? τι θα τα κανεις τα φραγκα ρε? στον κωλο σου θα τα βαλεις? γιαυτο ειναι. για την υγεια μας. γιαυτο δουλευουμε. πρωτα η υγεια μας ρε. ποιος θεος και ποια εκκλησια ρε φιλε,μας δουλευεις? αντε απο εδω. πανε να σε ξορκισει ο φιλος σου να ηρεμησεις. αντε απο εδω ρε πουστη μου.

  13. #13
    Πολύ πράγμα... Seroxat, Ladose,NEurobin και άλλα που δεν θυμάμαι. Τίποτα. Αν \'\'χρονίσει\'\' μέσα σου δύσκολα φεύγει μόνο με φάρμακα. Βοηθάνε λεν οι γιατροί και ας μην το καταλαβαίνουμε. Πρέπει να συνδυαστούν με ψυχοθεραπεία
    Η πολύ ανάλυση φέρνει παράλυση...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    15
    μετα απο 6μηνη θεραπεια με σεροξατ εγινα πληρως καλα... καλυτερα απο πριν...απλα οταν ξαναεμφανιζεται σου γαμει την ψυχολογια τελειως... Δεν ξερω παντως νομιζω και απο προσωπικη εμπειρια οτιειναι απαραιτητα τα αντικαταθλιπτικα.. Δεν περναει απομονο του.. πεφτει η σεροτονινη και γαμιεται το συμπαν... επικρατει ενας εσωτερικος πανικος που δεν σε αφηνει να κανεις τιποτα...το σκεφτεσαι το ξανασκεφτεσαι ,ξερεις οτισκεφτεσαι μαλακιες αλλα παλι δεν μπορεις να το αντιμετωπισεις!!!! μην σκεφτεσι ουτε σχιζοφρενειαουτε μαλακιες.... απλα αυτη η γαμημενηουσια πεφτει το γιατιδεν το ξερει κανεις γιαυτο ξαναγινομαστε σκατα... οι κλασσικες φοβιες μετα μη με κατλαβουν οι φιλοιπως θα παω στη δουλεια τι θα πει η γκομενα μου... ασε που αν το πεις σε κανεναν θα γελαει με τις μαλακιες...μοθεμφανιστηκε ξανα μετα απο 2 χρονια,χωρις λογο.... απλα ειχα μια εντονη εξεταστικη τοσεπτεμβρη... αλλα εκειπουειχα πραγματικο αγχος δεν μου βγηκε και μου βγηκε τωρα πουηρεμησα!!!! πιο πολυ μου την δινει η αισθηση οτι χανεις τον ελεγχο, οτι

  15. #15
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στη μάντρα με τα πρόβατα
    Posts
    59
    Originally posted by AWE
    ντροπη σου που γραφεις τετοιες ακροτητες. αν υπαρχει καποιος υπευθυνος,ας τα διαγραψει ολα αυτα. ελεος πια. ρε φιλε,αν εισαι αγανηκτισμενος βγες εξω και φωναζε. ανοιγεις τοπικ για να σε συμβουλεψουν και βριζεις? αντε κανε μας τη χαρη ρε. λογικο δεν ειναι να πληρωνεις? ε? τι θα τα κανεις τα φραγκα ρε? στον κωλο σου θα τα βαλεις? γιαυτο ειναι. για την υγεια μας. γιαυτο δουλευουμε. πρωτα η υγεια μας ρε. ποιος θεος και ποια εκκλησια ρε φιλε,μας δουλευεις? αντε απο εδω. πανε να σε ξορκισει ο φιλος σου να ηρεμησεις. αντε απο εδω ρε πουστη μου.
    Άντε ρε γαμήσου μαλάκα κωλογιατρέ της πλάκας. Για πες μου ρε μαλάκα πόσα γονίδια εκφράζονται στο εγκέφαλο του ανθρώπου . Μαλάκα .Πιο καλά από σας τα ξέρω.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •