Τι θα κανατε αν γνωριζατε ποιος σκοτωσε το σκυλο σας; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ειναι πολυ διαφορετικο να το υποπτευεσαι βασιμα και να το ξερεις 1000%.
    το 1000% στην ουσια ειναι οταν εχεις και αποδειξεις.
    γιατι αν δεν εχεις αποδειξεις και υπαρχει και η απειροελαχιστη πιθανοτητα να κανεις λαθος, θα μπορεσεις ποτε να συγχωρεσεις τον εαυτο σου αν κανεις κακο σε εναν αθωο;
    ι.
    Υποθετοντας οτι ξερεις με βεβαιοτητα τον ενοχο , αν δεν εισαι σιγουρος , δεν κανεις τιποτα ............

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Συνήθως είμαι πιο μετριοπαθής, ναι, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεται η αυτοδικία νομίζω... Κι επειδή πόνεσα πολύ όταν συνέβη αυτό με τη σκυλίτσα μου νιώθω έτσι
    ..
    Eγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι παντα αντρες που προβαινουν σαυτες τις πραξεις .......

  3. #18
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Eγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι παντα αντρες που προβαινουν σαυτες τις πραξεις .......
    Και μένα μου φαίνεται παράξενο. Αλλά έχω δει και γυναίκες να μην θέλουν τα ζώα ή ακόμα και να σχολιάζουν τον άλλον που έχει ένα ζώο. Αλλά πράγματι συνήθως άντρες τα δηλητηριάζουν. Και πάλι μπορώ να καταλάβω πως κάποιους τους αφήνουν αδιάφορους αλλά γιατί να τα σκοτώνουν;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Αργύρης85 View Post
    Και μένα μου φαίνεται παράξενο. Αλλά έχω δει και γυναίκες να μην θέλουν τα ζώα ή ακόμα και να σχολιάζουν τον άλλον που έχει ένα ζώο. Αλλά πράγματι συνήθως άντρες τα δηλητηριάζουν. Και πάλι μπορώ να καταλάβω πως κάποιους τους αφήνουν αδιάφορους αλλά γιατί να τα σκοτώνουν;
    Το να τους αφήνουν αδιάφορους κι εγώ το καταλαβαίνω αλλά το να τα σκοτώνουν όχι... Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ γι' αυτό είναι η κακοψυχία τους για να μην το πω χειρότερα... Και πιστεύω ότι είναι ικανοί να σκοτώσουν κι άνθρωπο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από broken heart 1985 Εμφάνιση Μηνύματος
    Τίποτα δεν κάνει η αστυνομία. Πριν χρόνια, μου φώλιασαν το σκύλο και έστειλα σε εργαστήρι τις μπουκιές που βρήκα πεταμένες στην αυλή. Ήταν ψεκασμένες με ζιζανιοκτόνα κ.α που δεν θυμάμαι. Ήξερα ποιοι το έκαναν αλλά δεν είχα στοιχεία. Το πήγα το χαρτί στην αστυνομία και έγινε μια απλή καταγραφή συμβάντων. Δηλαδή πότε βρέθηκε ο σκύλος νεκρός. Παρότι ήταν φόλα δεν βρήκα άκρη και βοήθεια ούτε από φιλοζωική στο νησί. Μου είπαν ότι πρέπει να έχω αποδείξεις για τους γείτονες αν όντως το έκαναν αυτοί. Και πού να ξέρω ρε συ την ώρα που θα πετάξει ο αναθεματισμένος την κωλοφόλα; Τα νύχια μου να μυρίσω και να βγάλω εκείνη τη στιγμή φωτογραφία για να πειστείτε; Αφού το ξέρω ποιοι είναι αλλά δεν με πιστεύουν γιατί δεν έχω αποδείξεις χειροπιαστές. Μετά από ένα χρόνο πάει και ο άλλος σκύλος.


    remendy βρε μπροκεν...
    και ανθρωπο να ειχαν σκοτωσει, δεν μπορουσαν να τον πιασουν χωρις αποδειξεις! πως θα τον πιασουν για ζωο; επειδη εσυ "ξερεις";;; πως το ξερεις; επειδη ειναι κακοι ανθρωποι;. τοτε να βαλουμε το 80% του πληθυσμου στις φυλακες. τοσοι ειναι οι "κακοι'...
    ναι, υπαρχει περιπτωση να εχεις αποδειξεις. μπορει τον ειχες δει να πεταει μπουκιες στην αυλη σου. καντου μηνυση και πηγαινε μαρτυρας.
    μπορει να εχεις βαλει καμερες στην αυλη για να προσεχεις τον σκυλο σου. πηγαινε το βιντεο και καντου μηνυση.
    πως ειναι δυνατον να καταδικαστει καποιος ετσι, επειδη εσυ "ξερεις"; κι αν κανεις λαθος και ειναι ενας αλλος κακος γειτονας;

    Πολλές φορές σχολίαζαν αρνητικά την ύπαρξη σκύλου που πάντα ήταν καθαρός και ήταν στο χώρο του χωρίς να ενοχλεί κανέναν. Παλαιότερα έβαλαν χέρι και έβγαλαν από τη γειτονιά ένα λυκόσκυλο. Όλα τους πείραζαν και ήθελαν να κάνουν ό,τι θέλουν στη γειτονιά. Τώρα δεν θέλω να μπω σε πολλές λεπτομέρειες αλλά οι τύποι ασχολούνται με διακίνηση ναρκωτικών και δεν θέλουν απλά να υπάρχουν σκυλιά και τα μυρίζουν. Βουίζει όλο το νησί για αυτούς με αυτά που κάνουν και είναι γενικά μια μπουρδελοοικογένεια. Έχουν πλάτες απλά και δεν τους αγγίζει τίποτα. ΟΚ?

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν ειμαι τοσο σιγουρος οτι ξερεις επειδη ετσι το φανταστηκες αν το προσεξες σε καθε αστυνομικη ταινια ο ενοχος ειναι αυτος που τον υποψιαστηκαν τελευταιο μετα απο καιρο γιατι εμιαζε σα να μην υπαρχει πουθενα και δεν υπηρχαν ενδειξεις οτι υπαρχει καπου σχεδον με κανενα τροπο η ελαχιστο συνηθως ο πρωτος που θα παει το μυαλο σου ειναι ο ασχετος που παντα ολοι νομιζουν οτι εχει καποια σχεση επειδη τον βλεπουν αν

    πχ εβλεπα καποιον που δε μιλαγε σχεδον ποτε κρυβοταν σε αθεατα σημεια ενω φαινοντουσαν αλλοι απο μπροστα του και εμιαζε σαν να μην υπαρχει πουθενα θα ειμουν σιγουρος οτι κατι κακο εχει κανει

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Χωρίς αποδείξεις τιποτα δεν κάνεις. Δυστυχώς.
    Λαμβάνεις τυχόν μέτρα για την επόμενη φορά, κρυφές κάμερες π.χ. ...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δεν ειμαι τοσο σιγουρος οτι ξερεις επειδη ετσι το φανταστηκες αν το προσεξες σε καθε αστυνομικη ταινια ο ενοχος ειναι αυτος που τον υποψιαστηκαν τελευταιο μετα απο καιρο γιατι εμιαζε σα να μην υπαρχει πουθενα και δεν υπηρχαν ενδειξεις οτι υπαρχει καπου σχεδον με κανενα τροπο η ελαχιστο συνηθως ο πρωτος που θα παει το μυαλο σου ειναι ο ασχετος που παντα ολοι νομιζουν οτι εχει καποια σχεση επειδη τον βλεπουν αν

    πχ εβλεπα καποιον που δε μιλαγε σχεδον ποτε κρυβοταν σε αθεατα σημεια ενω φαινοντουσαν αλλοι απο μπροστα του και εμιαζε σαν να μην υπαρχει πουθενα θα ειμουν σιγουρος οτι κατι κακο εχει κανει
    Άνθρωπέ μου τι φαντάστηκα και με δουλεύεις; Ξέρω πολύ καλά τι βλέπω και διακρίνω. Τους ξέρω από μωρό που ήρθαμε στη γειτονιά τι κουμάσια είναι. Τώρα τι θέλεις να σου πρώτο πω; Τα βράδια που έρχονται κάποιοι και παίρνουν από στις γλάστρες τους κρυφά τα σακουλάκια; Δεν είμαι η μόνη, είναι η μαμά μου και ο συγχωρεμένος ο μπαμπάς μου που τα είδαμε. Αυτή η ισχυρογνωμοσύνη μερικών με ξεπερνά. Εγώ τα έζησα και όχι εσύ.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    επειδη εχουν δει πολα τα ματια μου και ετσι να ειναι οπως το λες αμφιβαλω αν σε πιστεψει κανενας και αν ολα αυτα τα λες δεξια και αριστερα το μονο που θα πετυχεις ειναι να υπονομευσεις τις σχεσεις σου με τους αλλους

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    επειδη εχουν δει πολα τα ματια μου και ετσι να ειναι οπως το λες αμφιβαλω αν σε πιστεψει κανενας και αν ολα αυτα τα λες δεξια και αριστερα το μονο που θα πετυχεις ειναι να υπονομευσεις τις σχεσεις σου με τους αλλους
    καθς περιπτωση ειναι διαφορετικη! δεν ξερεις τι συμβαινει στην γειτονια αυτην!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Με ποιο τρόπο το σκότωσε;
    Νομίζω η καλύτερη λύση είναι να απευθυνθείς στην φιλοζωική της περιοχής σου. Αυτοί θα σε κατευθύνουν για το τι μπορείς να κάνεις ...αν μπορείς. Γιατί αν δεν έχεις αποδείξεις, δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα.

    Και επειδή διάβασα και τα προηγούμενα μνμ να πω ότι ΕΥΤΥΧΩΣ που ζούμε σε μια χώρα όπου ακόμα χρειάζονται αποδείξεις για να καταδικαστεί κάποιος. ΑΛΙΜΟΝΟ αν δεν χρειάζονταν!

    Επίσης καταλαβαίνω απόλυτα όσους μιλούν για αυτοδικία, γιατί και εγώ είμαι φιλόζωη και νευριάζω απίστευτα με τα γομάρια που χτυπάνε ή σκοτώνουν ζώα ΑΛΛΑ και πάλι αλίμονο αν φτάναμε όλοι στην αυτοδικία για ό, τι μας εκνευρίζει ή δεν μας αρέσει. Θα είχαμε γίνει ζούγκλα. Επίσης καλό είναι νομίζω να μην λέγονται τέτοια σε ένα δημόσιο φόρουμ όπου δεν γνωρίζουμε σε τι ψυχολογική κατάσταση βρίσκεται ο καθένας γιατί αυτό είναι προτροπή σε βία. Μπορεί απλά ο καθένας να μιλά για τον εαυτό του και να λέει απλά πως νιώθει ή τι νομίζει οτι θα έκανε στην θέση του άλλου χωρίς να έχει σκοπό να τον επηρεάσει, αλλά δεν γνωρίζουμε αν ο άλλος θα επηρεαστεί ή όχι.

  12. #27

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 01:05
  2. Ελεύθερη σχέση με το σκύλο μου
    By the_downward_spiral in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 26-01-2013, 02:13
  3. θέλει κάποιος στη θεσσαλονίκη σκυλο;
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 18-12-2011, 17:05
  4. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ Ο ΤΡΕΛΟΣ
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 09-02-2010, 10:15
  5. Replies: 6
    Last Post: 27-02-2008, 17:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •